MúdrostiRiešime dilemu

Chcem dať malú pokrstiť...

 Mária Kohutiarová   15.02.2015   33

Chcem dať malú pokrstiť. Nevieš, ako???

Túto otázku som dostala pred pár týždňami od jednej z mám v materskom centre. Jej druhé babätko už je na svete, a tak jej, i ostatným, ktoré potrebujú vedieť know-how k tomuto počinu, patrí nasledujúcich pár riadkov.

 

Krst je tzv. iniciačnou, alebo tiež vovádzacou sviatosťou – to znamená, že má byť prvou, ktorú dostane človek (alebo dieťa), ak chce patriť do niektorých z kresťanských cirkví. 

Ako to vyzerá s podmienkami k udeleniu krstu u katolíkov a evanjelikov?

Nakoľko už pár rokov platí dohoda o vysluhovaní sviatosti krstu medzi katolíkmi a evanjelikmi, isté je, že v oboch prípadoch budú bábätku (alebo krstenému v oboch prípadoch krstiť liatím vody na hlavu.

Čo treba pred tým zariadiť?

V oboch prípadoch je potrebné zájsť (niekedy je fajn ešte pred narodením bábätka) na farský úrad – ideálne v mieste bydliska – a informovať sa o sviatosti krstu. Mnohé farnosti majú totiž na vysluhovanie sviatosti krstu vyčlenený deň a hodinu – pravidlom je nedeľa, i keď samozrejme nie je vylúčený samostatný individuálny krst.

 

 

Kto môže o krst požiadať?

Požiadať o udelenie sviatosti krstu môžu u katolíkov len rodičia. Predpokladom udelenia krstu je ich slobodné a zodpovedné rozhodnutie rodičov a predpoklad, že dieťa budú vychovávať v kresťanskom duchu.

Je fajn, ak sú rodičia cirkevne zosobášení a žijú aktívne svoju vieru (číže viac, ako vianočná omša, alebo len sobáš v kostole). Isto sa však dá situácia riešiť aj vtedy, ak je manželstvo uzavreté len civilne – pokiaľ je teda aspoň od jedného rodiča a krstného rodiča poskytnutá záruka výchovy.

U evanjelikov môžu o krst požiadať aj príbuzní dieťaťa (starí rodičia, súrodenci rodičov), ale konečný súhlas v tomto prípade ku krstu udeľuje pastor. Takisto sa zisťuje, či sú rodičia pokrstení, pokonfirmovaní a cirkevne zosobášení. Pokiaľ nie je aspoň jeden rodič pokrstený a krstní rodičia nedostanú záruku o práve na výchovu vo viere, krst nebude udelený. 

Kto môže byť krstný rodič?

Dieťa má mať aspoň jedného krstného rodiča, ktorý má celkom inú úlohu, ako byť tretím sponzorom na celý život. Jeho úlohou je pomáhať rodičom vo výchove dieťaťa vo viere. Krstný rodič musí mať u katolíkov minimálne 16 rokov, má byť pobirmovaný, v prípade manželov cirkevne zosobášený a prežívať aktívny život vo viere – denná modlitba, pristupovanie k sviatostiam, život bez verejného pohoršenia.

Podobné pravidlá platia aj u evanjelikov – krstní rodičia majú byť prednostne z evanjelickej a v. cirkvi, pokonfirmovaní a v prípade manželov sa vyžaduje cirkevný sobáš. Ak je krstný rodič iného vyznania, vyžaduje sa od neho aspoň krst.

 

Treba počítať s tým, že tak u evanjelikov, ako u katolíkov krsteniu predchádza krátka náuka - poučenie o sviatosti krstu – kde sa porozprávate o  otázkach viery a aktívneho života v nej, o obrade krstu.

Kstná svieta a ksrtná košieľka

K sviatosti krstu treba zaobstarať ešte krstnú sviecu a krstnú košieľku – je symbolom nového života v Bohu, u evanjelikov niekde aj krížik. Zažatie sviece pri sviatosti krstu má pripomenúť, že naše deti majú žiť ako deti svetla. Biela košieľka symbolizuje čisté srdiečko zbavené dedičného hriechu.

Na oboch by malo byť meno dieťaťa, dátum narodenia a krstu (samozrejme nie je podmienkou). Tieto „drobnosti“ sa dajú bez problémov zohnať aj na internete alebo v predajňach s náboženskými predmetmi – napríklad v Lúči, v predajňach Spolku sv. Vojtecha alebo u evanjelikov v Tranosciuse.

Aký je scenár obradu? 

Samotný krst okrem uvítania rodičov, krstných rodičov a dieťaťa obsahuje aj vyznanie viery a vzdanie sa hriechu.

Najdôležitejším okamihom obradu krstu je vyrieknutie krstnej formuly„ .....(meno dieťaťa), ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha svätého“ a pritom mu leje vodu na hlavu.

Zaujímavosťou je, že hoci môže za normálnych okolností krstiť len kňaz a diakon, v prípade ohrozenia života dieťaťa môže krstiť ktokoľvek -  krst je platný pri vyslovení tejto formuly a liatia vody. V rímskom a gréckom obrade krstu sú rozdiely v priebehu krstu – u grékokatolíkov je krst viac symbolický, obrazný a je zároveň spojený s udelením sviatosti birmovania.

Motivácia ku krstu sú rôzne...

O tom, či dieťa môže byť pokrstené alebo nie a prečo ho dať krstiť teraz a prečo nečakať „kým sa samé veľké rozhodne“, je veľa mýtov a poloprávd. Nik od rodičov nebude chcieť nemožné – a vždy sa snažia nájsť cesty, ako sa to dá.

Nakoniec – závisí to aj od motivácie a cieľa rodičov: či chcú dieťa dať pokrstiť, aby bol pokoj v rodine a stará mama prispela do pokladnice, alebo či im skutočne ide o to, aby dieťa dostalo ten poklad, ktorý dostali aj oni a aby malo posilu do života.

Krst je viac, ako tradícia a pekný zvyk alebo nutnosť na katolíckom Slovensku.    

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Maximus napísané 21.05.2020 00:47

Už niekto zakažte tieto sekty, věřím v Boha ale nie tieto sracky co si povymyslali katolíci a im podobní, zničte konečně Vatikán, semenisko najvacsieho zla světa a tajných bank a spolkov, Biblia je ties upravena niekomu tolko lži co tam je? Hlavně že vsetci sú tam incestaci, úchyl sa bude hrát na celibát. Hlavně aby sa nededilo však? Ked vidím farara nakradej by som mu jednu supol na oko a Ked Mníšku vždy pokrikujem dolitals Batmane. Boh je láska a světlo, no cirkev je vedena temnotou, s ludi si robí nástroje nasej skazy. Najviac zla napáchalo a stále páchá křesťanstvo tupe ovečky po světě vám len slepo veria a plnia vacky...

kamca napísané 10.03.2019 01:36

Moze byt u rimokatolikov krstnou mamou babicka dietata, ktora je nie vlastnou vinou rozvedena a zije sama?17

Maria napísané 28.08.2010 09:40

toto nie je stranka na riesenie teologickych rozdielov, preto netreba sa tu pustat proti katolikom a liecit si "protestantsky komplex" furt nieco opravovat a presviedcat o svojich "novych" objavoch. Je to stranka o praktickych veciach pre mamicky a otcov.

Dada nemusi machrovat s grectinou, V greckom texte nie je ani v meno ani v mene, ale eis to onoma, co znaci doslovne "do mena". "V meno" sa povie en to onoma. Predlozka eis vyjadruje aktivity smeru k niecomu, teda nase "do". Teda do tohoto mena Najsv Trojice sa pokrsteny ponara. Ponaras nieco vo vode, tak seba krstom ponaras v mene. A rovnako mozes povedat ze nieco ponaras do vody, ateda aj do mena. To len na okraj, ale taketo subtilnosti si ries na nejakom protestantskom blogu, a nie na stranke o radach pre mamicky. Som vdacna Marii Kohutiarovej za pekne pripravenu odpoved. Neviem, naco si kto chce dat pokrstit dieta, ked neveri alebo mu je cirkev ukradnuta. Ak je pre neho cirkev mrtva, naco potom ot tejto "mrtvoly" nieco pyta. Krsta sa ma ziadat len z krestanskeho presvedcenia a kazdy nech respektuje pravidla, ake platia v jeho cirkvi. Tto nie je miesto na hadky, kto lepsie a preco. Ani o financovani cirkvi a o urazani "oveciek". Kto je neveriaci, tak nech ide na urad, ale neviem preco ma poucovat preco nekrstit a riesit si to svoje danove problemy. Na to su ine fora. Som katolicka a prijmam vieru a krst tak, ako je to sucastou mojej viery. Evanjelik nech si robi po svojom podla ich pravidiel.

slniecko napísané 15.01.2010 16:11

Vzdy ma velmi uprimne zaujimalo, ake pravo ma farar odmietnut krst dietatu, ked sa mu nepozdavaju rodicia. Ako chapem, ak odmietne krst dospelemu, ked ma dojem, ze to nemysli vazne, ale odmietnut pokrstit to male stvorenie zato, ze ma dojem, ze niekto iny nie je dostatocny krestan, to nechapem. Potom mam dojem, ze bud to ani ten farar nemysli ako akt bozej ochrany, alebo mysli, ale s nou vydiera.

dada napísané 15.01.2010 17:26

na jednej strane s tebou suhlasim. clovek nema pravo odopriet Boziu milost. krst je Bozia milost. ale skusme sa na to pozriet aj opacne. rodic pri krste slubuje ze dieta bude vychovat vo viere. ako tento slub moze mysliet vazne clovek, ktory o viere nic nevie, a Boh mu je ukradnuty, skor berie krst ako akusi ochrannu formulku, ci aby bol klud v rodine. a dalej krst nie je zaklinadlo, ktore funguje ako si my predstavujeme a prajeme. krst je aj zavazok, ze to dieta rodina povedie po Bozej ceste. preco si na seba rodina takyto zavazok berie, ked ani netusi co to obnasa a v podstate nema v plane to plnit. rozmyslala si aj nad tym. cirkevne rpedpisy sa snazia zabranit prave lahostajnosti rodicov

slniecko napísané 17.01.2010 13:33

Pre lahostajnost rodicov odopru toto dietatu? Ono si za nich moze? Mne ide o to, ze cez jedneho cloveka sa snazia vplyvat (nepoviem rovno vydierat - aj ked ten dojem tu je) na ineho.

Letitia napísané 19.01.2010 12:37

Slniečko: Krst je veľký dar, to je pravda. Preto ho aj chceme dopriať našim deťom.

No zároveň je to veľký záväzok. Ak kňaz nevidí predpoklad, že dieťa bude schopné (ochotné) sa neskôr pre tento záväzok samo rozhodnúť (a to pri ateistickej výchove nemá), tak sa môže rozhodnúť, že V ZÁUJME DIEŤAŤA tento záväzok na neho neuloží.

 

Nie preto aby odoprel dieťaťu nejaké dobro. A už vôbec nie pre to, aby niekoho vydieral. Ale len preto, aby na dieťa nekládol zodpovednosť za niečo, k čomu nemá predpoklady. Vtedy je naozaj vhodnejšie počkať, ako sa toto dieťatko rozhodne samo neskôr, keď bude schopné takého rozhodnutia.

slniecko napísané 20.01.2010 20:30

No, to znie lepsiesmile

Aky ma potom zmysel krstit male babetka?

pehava napísané 16.01.2010 16:19

slniecko, bavila som sa o tom s tymi povolanymi - knazmi. Ano, su taki aj taki, ale teraz sa usiluje vacsina presadit myslienku sance: teda ze to dieta pokrstia napriek riziku zlej vychovy /ci nevychovy/, neusporiadanemu manzelstvu... a ze Bozia milost si bude vanut, kade chce.

slniecko napísané 17.01.2010 13:29

no panboh im je zato iste velmi vdacny, ze mu to dovolia smile

...moj ty kvet...

pehava napísané 14.01.2010 15:20

pre pana krala, mam pocit, ze drvivej vacsine usla podstata clanku, to mi je luto.

diskutovat sa da s ludmi, ktori su ochotni pocuvat a hladat pravdu, inak to nejde. Nemam zo vsetkych prispevkov taky pocit.

viky napísané 14.01.2010 12:08

Chcem sa opytat, ze ci by mozem dat pokrstit svoju dcerku, ak nie sme s priatelom manzelia a ak on ako otec nebude pritomny a ci ho musim uvadzat, lebo on nie je veriaci, ja ano.

dada napísané 14.01.2010 12:38

zalezi od farara a cirkvi. pytat by sa ta mal hlavne na motiv preco krstit chces.

Janka napísané 14.01.2010 15:16

Viky, nemal by to byt problem, kamaratka tiez iba zije s priatelom a syna maju pokrsteneho. Samozrejme, pan farar sa ta bude pytat, ci to naozaj chces, ci ju budes viest k viere atd. Ale pokial si presvedcena, ze si ju chces dat pokrstit, navstiv faru v mieste svojho bydliska a dohodni si podrobnosti s miestnym knazom. Ale jedna rada, ja som isla kamaratkinmu synovi za krstnu, aj ked som ju odhovarala od toho, pretoze ona sa ani nemodli, ani do kostola nechodi a ona mi slubovala, ze chodit bude atd... avsak stalo sa to, co som predpokladala, maly je sice pokrsteny, ale o viere nema ani sajnu. To nie je dobre, ide o to, ze kym dieta pokrstene nie je a nechodi do kostola, je vsetko v poriadku, avsak ked sa pokrsti, stava sa oficialnym katolikom a ked do kostola v nedelu a v prikazane sviatky nechodi, je to uz hriech, nie velky, ale je. Takze si dobre zvaz, preco vlastne chces dat dcerku pokrstit, ci ty sama si veriaca, chodievas do kostola, modlievas sa, alebo ju chces pokrstit len preto, ze sa to zvykne a krst pokladas ako nejaky talizman pre jej ochranu. Pretoze tak to nefunguje. Drzim palce.

Milan1 napísané 13.01.2010 12:25

Pre autorku - Mária, dík za článok,bohužial vidíš, ako sa ľudia rozhádajú kvôli čomukoľvek

Pre Petra - dotácia štátu cirkvám podĺa veriacich je na základe toho, kto sa k akému vierovyznaniu priznal pri sčítaní obyvateĺstva, nie podĺa krstov. Pokojne môže RKC brať peniaze za človeka, ktorý nie je krstený ale dal tam katolícke vierovyznanie a naopak, neberie peniaze na človeka krsteného aj zo všetkými sviatosťami ak dal stav - bez vyznania - pri sčítaní .

dada napísané 13.01.2010 11:37

ked uz, tak ma sa krstit nie v mene, Boha, Otca, Syna a Ducha Svateho, ale v meno! Tak totiz znie grecky text a je to rozdiel ci v mene, alebo v meno-

krst deti znamy bol uz skor, pretoze sa krstili cele domacnosti, deti nevynimajuc. krst deti nie je v Biblii zakazany predsa. Apostol Pavol krstil vsetkych v dome, a niekde nie je napisane, ze male deti vynechal. Ak by nejaky teologicky dovod na krstenie iba dospelych mal, urcite by ho ako spickovy teolog uviedol a vysvetlil.

navyse o akej rimsko katolickej cirkvi v roku 313 hovoris? Vtedy bola iba jedna vseobecna cirkev!

evanjelici nepouzivaju kosielkua sviecu! musel to byt divny zdroj a rada by som vedela odkial. nas na fakutle nic take neucili ani nespominali.

a myslim ze krstit by mali iba ti rodicia co to myslia vazne a sami ziju aktivnu vieru. inak nechapem naco to chcu. zwinker

Janka napísané 13.01.2010 13:46

Ja suhlasim s clankom, krst nie je tradicia alebo folklor, je to prve udelenie Bozej milosti. A co sa tyka rimskokatolickej cirkvi, to je povodna cikrev, od ktorej sa ostatne druhy krestanskej cikvi oddelili, takze kedysi vseobecna krestanska cirkev je dnesna rimskokatolicka cirkev. Treba citat!

bubu napísané 13.01.2010 21:20

Dada k akemu vierovyznaniu patris?

dada napísané 14.01.2010 12:33

k evanjelickemu, preco?

Kat napísané 13.01.2010 11:26

Súhlasím, najma s Petrom.

Peter napísané 13.01.2010 11:11

Pozor ! Naozaj tak, ako sa píše v predošlom príspevku (sasa),krst novorodenca,či malého dieťaťa odporuje pravidlám a podmienkam pre krst, ktoré uvádza Biblia. Je to jeden z podvodov katolíckej cirkvi za účelom získania čo najväčšieho počtu "oviec" (okrem iného,cirkvi sú dotované štátom v sumách, ktoré sa odvíjajú od počtu registrovaných "veriacich")Bolo by zaujímavé vedieť koľko členov by mala dnes katolícka cirkev,keby sa ľudia krstili v súlade s pravidlami, ktoré pre krst stanovuje ABSOLÚTNE JASNE Sväté písmo. V takomto prípade by bola dnes katolícka cirkev smiešnou sektou s pár zaslepenými členmi.Teraz je to tiež sekta, len počtom "veriacich"významná.Som Kresťan, ale nie katolík.Tieto dve smerovania si totiž absolútne odporujú.Peter.

dada napísané 13.01.2010 11:39

este napis ze aj v 313 bola cirkev dotovana statom na zaklade poctu veriacich a preto ten krst malych deti vymyslela a bude absolutne gol

bubu napísané 13.01.2010 21:33

ku krstu deti - ak ako rodic viem o nejakej veci, ktore je pre dieta dobra a potrebna, pomaha mu rast , chrani ho.....dam mu ju az ked bude mat osemnast alebo hned, ked je este dieta?napr. ak viem, ze prilba na lyzovani dieta ochrani (hoci je u nas dobrovolna ), tak mu ju dam, lebo chcem jeho bezpecnost a nebudem cakat az kym bude mat osemnast a rozhodne sa sam, ci si da alebo neda prilbu....tak je to aj s krstom deti. Ja ako rodic, chcem pre svoje dieta len to najlepsie, preto ho dam pokrstit uz ako dieta , vid analogia s prilbou.... V mnohych veciach rodicia rozhoduju za svoje deti (a tak je to spravne, ved su rodicia, maju za deti zodpovednost....atd): ako sa obliect, co a kedy zjest, do akej MS a ZS pojdu.....to dieta to mozno este nevie posudit a nechape to dobro, ale prave milijuci rodic je tou zarukou, ze pre neho vybera to dobro -tak je to aj pri krste malych deti. Chcem, aby dietatko od zaciatku bolo aj Bozim dietatkom, aby malo otvorene srdce aj nebo, aby bolo chranene aj Bozou laskou. Preco obrat dietatko osemnast rokov o taketo laskyplne dobro?

archanjela napísané 13.01.2010 08:31

Pre doplnenie, co pisala sasa, kedze asi si nevsimla tieto slova, ktore vyslovil Jezis:

Mt 28, 18

 

Jezis pristupil k nim a povedal im: Dana mi je vsetka moc na nebi aj na zemi. Chodte teda, ucte vsetky narody a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svateho a naucte ich zachovavat vsetko, co som Vam prikazal. ......

 

Prepac, ale neda sa neupozornit, na vaznu chybu, ktoru si vyslovila.

sasa napísané 12.01.2010 19:55

No a ja este doplnim pre tych, ktorym zalezi na pravde a biblickom zaklade: V celej Biblii nie je ziadne ucenie o krste malickych deti, nakolko krstu ma predchadzat "cinenie pokania" - cize uvedomenie si vlastnych hriechov a vyznanie ich pred Bohom, a to male dietatko naozaj nie je schopne. Krstit male babatka zacala az rimsko-katolicka cirkev niekedy po roku 313. Takisto, co sa tyka vyslovenej formulky pri krste: nikto v celom Novom zakone nebol pokrsteny v Mene Otca, Syna a Ducha svateho, kazdy, kto bol pokrsteny az do spominaneho roku 313, bol pokrsteny "na Meno Pana Jezisa Krista", co je jediny spravny krst. (Pre tych, ktori poznaju Bibliu a vedia, ze Pan Jezis povedal ucenikom, aby krstili na Meno Otca, Syna a Svateho Ducha, dodam, ze z toho, co sa v Skutkoch a celej historii az do Nicejskeho koncilu dialo, je vidiet, ze ucenici spravne pochopili Jezisovo nariadenie, lebo Meno Otca, Syna a Svateho Ducha (cize jedinej osoby s tromi titulmi) je Pan Jezis Kristus. Prosim, este raz opakujem, toto je len pre tych, ktori maju zaujem o pravdu, nie o formalnosti. Nenapadajte ma preto ostatni. Vdaka.

Janka napísané 14.01.2010 15:22

Sasa, ved male dieta ziadne hriechy nema, z coho by teda malo cinit pokanie?

dada napísané 15.01.2010 11:17

Male dieta ma ale dedicny hriech.

Janka napísané 15.01.2010 11:40

... ved prave preto sa krsti, aby sa toho dedicneho hriechu zbavilo... Vies, ja mam muza bohoslovca, 6 rokov studoval teologiu, ono sa neda citat len bibliu ale aj studovat vsetko mozne okolo toho... vela veci z biblie sa da vylozit roznymi sposobmi, preto treba studovat napr. aj dejiny, ako ludia vtedy zili, ake mali zvyky, ako vtedy rozpravali... Napr. slovko "sedembolestna" panna Maria neznamena, ze utrpela 7 bolesti, ale cislovka 7 znamena plnost (celok), a takych prikladov je vela.

Ja sa ta nesnazim poucovat, ale je podla mna hlupost, aby sa vsetci krstili na meno Jezis Kristus, Jezis Kristus bol a je len jeden. Nemyslis? Ale krstit v jeho mene, tak ako sa vyhanali zli duchovia v jeho mene, ako s odpustali hriechy v jeho mene... to zmysel dava. V kazdom pripade, nemyslim si, ze by to malo vplyv na platnost krstu, dolezity je umysel.

dada napísané 15.01.2010 17:32

Janka neberiem to ako poucovanie. boholsovecku fakultu som sice stuovala iba 5 rokov a som zatial iba dva a pol roka v praxi, ale toto nas ucili na exegeze novej zmluvy, kde sme z koine grectiny mali aj statnicu, zrejme podobne ako tvoj muz.

Janka napísané 14.01.2010 15:25

A este k tomu krstu menom... zrejme nemas katolicku bibliu, ale evanjelicku - ta ma vela slov v starosloviencine, preto si tam zrejme pochytila to "v meno". Ale archanjela ma pravdu, krsti sa v mene otca i syna i ducha svateho.

dada napísané 15.01.2010 11:15

ja nehovorim o staroslovienskych zabudnuiutych slovach ale o greckom originale. tam je to tak!

ak chces over si to. citala som ten text v grectine a skutocne tam je v meno a nie v mene. a je to dost priepastny teologicky rozdiel. takze toto by si mali katolici v biblii prelozit dobre :-)

misa napísané 12.01.2010 10:11

Len doplnim, ze pri evanjelickom krste netreba k samotnemu obradu ziadne obradove predmety - myslim spominanu sviecku, kosielku a krizik.

pehava napísané 12.01.2010 14:25

Miška,

vychádzala som zo zdrojov na internete, prelúskala som viacero internetových stránok ev. a v. farností a niekde to vyžadujú - takže som to tam napísala. Môžem to opraviť v tom zmysle, že niektoré farnosti to vyžadujú. Bude to tak ok?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Maximus napísané 21.05.2020 00:47

Už niekto zakažte tieto sekty, věřím v Boha ale nie tieto sracky co si povymyslali katolíci a im podobní, zničte konečně Vatikán, semenisko najvacsieho zla světa a tajných bank a spolkov, Biblia je ties upravena niekomu tolko lži co tam je? Hlavně že vsetci sú tam incestaci, úchyl sa bude hrát na celibát. Hlavně aby sa nededilo však? Ked vidím farara nakradej by som mu jednu supol na oko a Ked Mníšku vždy pokrikujem dolitals Batmane. Boh je láska a světlo, no cirkev je vedena temnotou, s ludi si robí nástroje nasej skazy. Najviac zla napáchalo a stále páchá křesťanstvo tupe ovečky po světě vám len slepo veria a plnia vacky...

kamca napísané 10.03.2019 01:36

Moze byt u rimokatolikov krstnou mamou babicka dietata, ktora je nie vlastnou vinou rozvedena a zije sama?17

Maria napísané 28.08.2010 09:40

toto nie je stranka na riesenie teologickych rozdielov, preto netreba sa tu pustat proti katolikom a liecit si "protestantsky komplex" furt nieco opravovat a presviedcat o svojich "novych" objavoch. Je to stranka o praktickych veciach pre mamicky a otcov.

Dada nemusi machrovat s grectinou, V greckom texte nie je ani v meno ani v mene, ale eis to onoma, co znaci doslovne "do mena". "V meno" sa povie en to onoma. Predlozka eis vyjadruje aktivity smeru k niecomu, teda nase "do". Teda do tohoto mena Najsv Trojice sa pokrsteny ponara. Ponaras nieco vo vode, tak seba krstom ponaras v mene. A rovnako mozes povedat ze nieco ponaras do vody, ateda aj do mena. To len na okraj, ale taketo subtilnosti si ries na nejakom protestantskom blogu, a nie na stranke o radach pre mamicky. Som vdacna Marii Kohutiarovej za pekne pripravenu odpoved. Neviem, naco si kto chce dat pokrstit dieta, ked neveri alebo mu je cirkev ukradnuta. Ak je pre neho cirkev mrtva, naco potom ot tejto "mrtvoly" nieco pyta. Krsta sa ma ziadat len z krestanskeho presvedcenia a kazdy nech respektuje pravidla, ake platia v jeho cirkvi. Tto nie je miesto na hadky, kto lepsie a preco. Ani o financovani cirkvi a o urazani "oveciek". Kto je neveriaci, tak nech ide na urad, ale neviem preco ma poucovat preco nekrstit a riesit si to svoje danove problemy. Na to su ine fora. Som katolicka a prijmam vieru a krst tak, ako je to sucastou mojej viery. Evanjelik nech si robi po svojom podla ich pravidiel.

slniecko napísané 15.01.2010 16:11

Vzdy ma velmi uprimne zaujimalo, ake pravo ma farar odmietnut krst dietatu, ked sa mu nepozdavaju rodicia. Ako chapem, ak odmietne krst dospelemu, ked ma dojem, ze to nemysli vazne, ale odmietnut pokrstit to male stvorenie zato, ze ma dojem, ze niekto iny nie je dostatocny krestan, to nechapem. Potom mam dojem, ze bud to ani ten farar nemysli ako akt bozej ochrany, alebo mysli, ale s nou vydiera.

dada napísané 15.01.2010 17:26

na jednej strane s tebou suhlasim. clovek nema pravo odopriet Boziu milost. krst je Bozia milost. ale skusme sa na to pozriet aj opacne. rodic pri krste slubuje ze dieta bude vychovat vo viere. ako tento slub moze mysliet vazne clovek, ktory o viere nic nevie, a Boh mu je ukradnuty, skor berie krst ako akusi ochrannu formulku, ci aby bol klud v rodine. a dalej krst nie je zaklinadlo, ktore funguje ako si my predstavujeme a prajeme. krst je aj zavazok, ze to dieta rodina povedie po Bozej ceste. preco si na seba rodina takyto zavazok berie, ked ani netusi co to obnasa a v podstate nema v plane to plnit. rozmyslala si aj nad tym. cirkevne rpedpisy sa snazia zabranit prave lahostajnosti rodicov

slniecko napísané 17.01.2010 13:33

Pre lahostajnost rodicov odopru toto dietatu? Ono si za nich moze? Mne ide o to, ze cez jedneho cloveka sa snazia vplyvat (nepoviem rovno vydierat - aj ked ten dojem tu je) na ineho.

Letitia napísané 19.01.2010 12:37

Slniečko: Krst je veľký dar, to je pravda. Preto ho aj chceme dopriať našim deťom.

No zároveň je to veľký záväzok. Ak kňaz nevidí predpoklad, že dieťa bude schopné (ochotné) sa neskôr pre tento záväzok samo rozhodnúť (a to pri ateistickej výchove nemá), tak sa môže rozhodnúť, že V ZÁUJME DIEŤAŤA tento záväzok na neho neuloží.

 

Nie preto aby odoprel dieťaťu nejaké dobro. A už vôbec nie pre to, aby niekoho vydieral. Ale len preto, aby na dieťa nekládol zodpovednosť za niečo, k čomu nemá predpoklady. Vtedy je naozaj vhodnejšie počkať, ako sa toto dieťatko rozhodne samo neskôr, keď bude schopné takého rozhodnutia.

slniecko napísané 20.01.2010 20:30

No, to znie lepsiesmile

Aky ma potom zmysel krstit male babetka?

pehava napísané 16.01.2010 16:19

slniecko, bavila som sa o tom s tymi povolanymi - knazmi. Ano, su taki aj taki, ale teraz sa usiluje vacsina presadit myslienku sance: teda ze to dieta pokrstia napriek riziku zlej vychovy /ci nevychovy/, neusporiadanemu manzelstvu... a ze Bozia milost si bude vanut, kade chce.

slniecko napísané 17.01.2010 13:29

no panboh im je zato iste velmi vdacny, ze mu to dovolia smile

...moj ty kvet...

pehava napísané 14.01.2010 15:20

pre pana krala, mam pocit, ze drvivej vacsine usla podstata clanku, to mi je luto.

diskutovat sa da s ludmi, ktori su ochotni pocuvat a hladat pravdu, inak to nejde. Nemam zo vsetkych prispevkov taky pocit.

viky napísané 14.01.2010 12:08

Chcem sa opytat, ze ci by mozem dat pokrstit svoju dcerku, ak nie sme s priatelom manzelia a ak on ako otec nebude pritomny a ci ho musim uvadzat, lebo on nie je veriaci, ja ano.

dada napísané 14.01.2010 12:38

zalezi od farara a cirkvi. pytat by sa ta mal hlavne na motiv preco krstit chces.

Janka napísané 14.01.2010 15:16

Viky, nemal by to byt problem, kamaratka tiez iba zije s priatelom a syna maju pokrsteneho. Samozrejme, pan farar sa ta bude pytat, ci to naozaj chces, ci ju budes viest k viere atd. Ale pokial si presvedcena, ze si ju chces dat pokrstit, navstiv faru v mieste svojho bydliska a dohodni si podrobnosti s miestnym knazom. Ale jedna rada, ja som isla kamaratkinmu synovi za krstnu, aj ked som ju odhovarala od toho, pretoze ona sa ani nemodli, ani do kostola nechodi a ona mi slubovala, ze chodit bude atd... avsak stalo sa to, co som predpokladala, maly je sice pokrsteny, ale o viere nema ani sajnu. To nie je dobre, ide o to, ze kym dieta pokrstene nie je a nechodi do kostola, je vsetko v poriadku, avsak ked sa pokrsti, stava sa oficialnym katolikom a ked do kostola v nedelu a v prikazane sviatky nechodi, je to uz hriech, nie velky, ale je. Takze si dobre zvaz, preco vlastne chces dat dcerku pokrstit, ci ty sama si veriaca, chodievas do kostola, modlievas sa, alebo ju chces pokrstit len preto, ze sa to zvykne a krst pokladas ako nejaky talizman pre jej ochranu. Pretoze tak to nefunguje. Drzim palce.

Milan1 napísané 13.01.2010 12:25

Pre autorku - Mária, dík za článok,bohužial vidíš, ako sa ľudia rozhádajú kvôli čomukoľvek

Pre Petra - dotácia štátu cirkvám podĺa veriacich je na základe toho, kto sa k akému vierovyznaniu priznal pri sčítaní obyvateĺstva, nie podĺa krstov. Pokojne môže RKC brať peniaze za človeka, ktorý nie je krstený ale dal tam katolícke vierovyznanie a naopak, neberie peniaze na človeka krsteného aj zo všetkými sviatosťami ak dal stav - bez vyznania - pri sčítaní .

dada napísané 13.01.2010 11:37

ked uz, tak ma sa krstit nie v mene, Boha, Otca, Syna a Ducha Svateho, ale v meno! Tak totiz znie grecky text a je to rozdiel ci v mene, alebo v meno-

krst deti znamy bol uz skor, pretoze sa krstili cele domacnosti, deti nevynimajuc. krst deti nie je v Biblii zakazany predsa. Apostol Pavol krstil vsetkych v dome, a niekde nie je napisane, ze male deti vynechal. Ak by nejaky teologicky dovod na krstenie iba dospelych mal, urcite by ho ako spickovy teolog uviedol a vysvetlil.

navyse o akej rimsko katolickej cirkvi v roku 313 hovoris? Vtedy bola iba jedna vseobecna cirkev!

evanjelici nepouzivaju kosielkua sviecu! musel to byt divny zdroj a rada by som vedela odkial. nas na fakutle nic take neucili ani nespominali.

a myslim ze krstit by mali iba ti rodicia co to myslia vazne a sami ziju aktivnu vieru. inak nechapem naco to chcu. zwinker

Janka napísané 13.01.2010 13:46

Ja suhlasim s clankom, krst nie je tradicia alebo folklor, je to prve udelenie Bozej milosti. A co sa tyka rimskokatolickej cirkvi, to je povodna cikrev, od ktorej sa ostatne druhy krestanskej cikvi oddelili, takze kedysi vseobecna krestanska cirkev je dnesna rimskokatolicka cirkev. Treba citat!

bubu napísané 13.01.2010 21:20

Dada k akemu vierovyznaniu patris?

dada napísané 14.01.2010 12:33

k evanjelickemu, preco?

Kat napísané 13.01.2010 11:26

Súhlasím, najma s Petrom.

Peter napísané 13.01.2010 11:11

Pozor ! Naozaj tak, ako sa píše v predošlom príspevku (sasa),krst novorodenca,či malého dieťaťa odporuje pravidlám a podmienkam pre krst, ktoré uvádza Biblia. Je to jeden z podvodov katolíckej cirkvi za účelom získania čo najväčšieho počtu "oviec" (okrem iného,cirkvi sú dotované štátom v sumách, ktoré sa odvíjajú od počtu registrovaných "veriacich")Bolo by zaujímavé vedieť koľko členov by mala dnes katolícka cirkev,keby sa ľudia krstili v súlade s pravidlami, ktoré pre krst stanovuje ABSOLÚTNE JASNE Sväté písmo. V takomto prípade by bola dnes katolícka cirkev smiešnou sektou s pár zaslepenými členmi.Teraz je to tiež sekta, len počtom "veriacich"významná.Som Kresťan, ale nie katolík.Tieto dve smerovania si totiž absolútne odporujú.Peter.

dada napísané 13.01.2010 11:39

este napis ze aj v 313 bola cirkev dotovana statom na zaklade poctu veriacich a preto ten krst malych deti vymyslela a bude absolutne gol

bubu napísané 13.01.2010 21:33

ku krstu deti - ak ako rodic viem o nejakej veci, ktore je pre dieta dobra a potrebna, pomaha mu rast , chrani ho.....dam mu ju az ked bude mat osemnast alebo hned, ked je este dieta?napr. ak viem, ze prilba na lyzovani dieta ochrani (hoci je u nas dobrovolna ), tak mu ju dam, lebo chcem jeho bezpecnost a nebudem cakat az kym bude mat osemnast a rozhodne sa sam, ci si da alebo neda prilbu....tak je to aj s krstom deti. Ja ako rodic, chcem pre svoje dieta len to najlepsie, preto ho dam pokrstit uz ako dieta , vid analogia s prilbou.... V mnohych veciach rodicia rozhoduju za svoje deti (a tak je to spravne, ved su rodicia, maju za deti zodpovednost....atd): ako sa obliect, co a kedy zjest, do akej MS a ZS pojdu.....to dieta to mozno este nevie posudit a nechape to dobro, ale prave milijuci rodic je tou zarukou, ze pre neho vybera to dobro -tak je to aj pri krste malych deti. Chcem, aby dietatko od zaciatku bolo aj Bozim dietatkom, aby malo otvorene srdce aj nebo, aby bolo chranene aj Bozou laskou. Preco obrat dietatko osemnast rokov o taketo laskyplne dobro?

archanjela napísané 13.01.2010 08:31

Pre doplnenie, co pisala sasa, kedze asi si nevsimla tieto slova, ktore vyslovil Jezis:

Mt 28, 18

 

Jezis pristupil k nim a povedal im: Dana mi je vsetka moc na nebi aj na zemi. Chodte teda, ucte vsetky narody a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svateho a naucte ich zachovavat vsetko, co som Vam prikazal. ......

 

Prepac, ale neda sa neupozornit, na vaznu chybu, ktoru si vyslovila.

sasa napísané 12.01.2010 19:55

No a ja este doplnim pre tych, ktorym zalezi na pravde a biblickom zaklade: V celej Biblii nie je ziadne ucenie o krste malickych deti, nakolko krstu ma predchadzat "cinenie pokania" - cize uvedomenie si vlastnych hriechov a vyznanie ich pred Bohom, a to male dietatko naozaj nie je schopne. Krstit male babatka zacala az rimsko-katolicka cirkev niekedy po roku 313. Takisto, co sa tyka vyslovenej formulky pri krste: nikto v celom Novom zakone nebol pokrsteny v Mene Otca, Syna a Ducha svateho, kazdy, kto bol pokrsteny az do spominaneho roku 313, bol pokrsteny "na Meno Pana Jezisa Krista", co je jediny spravny krst. (Pre tych, ktori poznaju Bibliu a vedia, ze Pan Jezis povedal ucenikom, aby krstili na Meno Otca, Syna a Svateho Ducha, dodam, ze z toho, co sa v Skutkoch a celej historii az do Nicejskeho koncilu dialo, je vidiet, ze ucenici spravne pochopili Jezisovo nariadenie, lebo Meno Otca, Syna a Svateho Ducha (cize jedinej osoby s tromi titulmi) je Pan Jezis Kristus. Prosim, este raz opakujem, toto je len pre tych, ktori maju zaujem o pravdu, nie o formalnosti. Nenapadajte ma preto ostatni. Vdaka.

Janka napísané 14.01.2010 15:22

Sasa, ved male dieta ziadne hriechy nema, z coho by teda malo cinit pokanie?

dada napísané 15.01.2010 11:17

Male dieta ma ale dedicny hriech.

Janka napísané 15.01.2010 11:40

... ved prave preto sa krsti, aby sa toho dedicneho hriechu zbavilo... Vies, ja mam muza bohoslovca, 6 rokov studoval teologiu, ono sa neda citat len bibliu ale aj studovat vsetko mozne okolo toho... vela veci z biblie sa da vylozit roznymi sposobmi, preto treba studovat napr. aj dejiny, ako ludia vtedy zili, ake mali zvyky, ako vtedy rozpravali... Napr. slovko "sedembolestna" panna Maria neznamena, ze utrpela 7 bolesti, ale cislovka 7 znamena plnost (celok), a takych prikladov je vela.

Ja sa ta nesnazim poucovat, ale je podla mna hlupost, aby sa vsetci krstili na meno Jezis Kristus, Jezis Kristus bol a je len jeden. Nemyslis? Ale krstit v jeho mene, tak ako sa vyhanali zli duchovia v jeho mene, ako s odpustali hriechy v jeho mene... to zmysel dava. V kazdom pripade, nemyslim si, ze by to malo vplyv na platnost krstu, dolezity je umysel.

dada napísané 15.01.2010 17:32

Janka neberiem to ako poucovanie. boholsovecku fakultu som sice stuovala iba 5 rokov a som zatial iba dva a pol roka v praxi, ale toto nas ucili na exegeze novej zmluvy, kde sme z koine grectiny mali aj statnicu, zrejme podobne ako tvoj muz.

Janka napísané 14.01.2010 15:25

A este k tomu krstu menom... zrejme nemas katolicku bibliu, ale evanjelicku - ta ma vela slov v starosloviencine, preto si tam zrejme pochytila to "v meno". Ale archanjela ma pravdu, krsti sa v mene otca i syna i ducha svateho.

dada napísané 15.01.2010 11:15

ja nehovorim o staroslovienskych zabudnuiutych slovach ale o greckom originale. tam je to tak!

ak chces over si to. citala som ten text v grectine a skutocne tam je v meno a nie v mene. a je to dost priepastny teologicky rozdiel. takze toto by si mali katolici v biblii prelozit dobre :-)

misa napísané 12.01.2010 10:11

Len doplnim, ze pri evanjelickom krste netreba k samotnemu obradu ziadne obradove predmety - myslim spominanu sviecku, kosielku a krizik.

pehava napísané 12.01.2010 14:25

Miška,

vychádzala som zo zdrojov na internete, prelúskala som viacero internetových stránok ev. a v. farností a niekde to vyžadujú - takže som to tam napísala. Môžem to opraviť v tom zmysle, že niektoré farnosti to vyžadujú. Bude to tak ok?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised