MúdrostiRiešime dilemu

Materstvo ťa zmení, a to zásadne

 Anna Veselá   16.05.2023   0

Mnohé ženy, ktoré sú úprimné k sebe aj okoliu, priznávajú, že hoci dieťa plánovali a túžili po ňom, zároveň už počas tehotenstva svoje rozhodnutie spochybňovali. Urobili dobre?

Shutterstock

 

Budúce mamy sa potichu, niektoré nahlas pýtajú, či aj s príchodom vysnívaného bábätka budú stále tým istým človekom. Do akej miery ich to ovplyvní? Zmení sa im celý život, zmenia sa aj ony, ich sny, túžby, ciele, priority, hodnoty, chápanie sveta?

Čo z toho, čo sme poznali, bude také isté, ako pred tým? Bude vôbec niečo ako pred tým? Dá sa žiť stále tak, ako doteraz, len do toho „zakomponujeme“ nejako aj dieťa? Alebo si bude ono komponovať nás podľa svojej vlastnej melódie? Naladíme sa na seba navzájom, bude to dobre fungovať?

Ženy s dobre rozbehnutou kariérou zaujíma, či budú môcť pokračovať vo svojej práci, keď sa stanú matkami. Budú si vedieť manažovať čas tak, aby netrpela ani kariéra, ani dieťa? Ako sa na nich podpíše, keď budú mať dlhší výpadok z práce?

Budú ešte vedieť povedať nejakú súvislú vetu, ak niekoľko rokov strávia doma s batoľaťom, okrešú sa ich témy len na kaše a plienky? Stratia prehľad, nadhľad, inteligenciu? Budú trpieť takzvanou materskou demenciou?

 

Zmena za jednu noc

V rôznych fázach nášho života si pokladáme rôzne otázky. A všetky sú legitímne. Nakoniec, keď deti máme, často je odpoveďou na naše frustrácie len uzemnenie, že sme si deti vybrali, že to bola naša voľba, naše rozhodnutie. Darmo by sme argumentovali, že na toto nás nikto nikdy nepripravil.

Najdrastickejšia je premena práve po narodení dieťaťa, ktorá sa udeje takpovediac za noc.

Nie všetky mamy sa s tým dokážu vyrovnať, aj keď väčšina mám by povedala, že keď život s dieťaťom po narodení nabral reálne kontúry, strach zo straty identity už neriešili. Na obavy, filozofické skratky, ťažké zamyslenia už nebol skrátka čas. Jednoducho začali žiť ako matky. So svojou novou identitou. Aj keď, samozrejme, nemusí to byť ľahké.

A možno je dobrou správou, že to nie je niečo, čo sme si vymysleli. Zmena, ktorá sa udeje, nie je len subjektívna. Naozaj sa meníme, čo potvrdzujú viaceré vedecké zdroje.

 

Nie sme tá istá osoba

Scientific American pred niekoľkými rokmi prišli s informáciou, že takmer všetky samice cicavcov prechádzajú počas tehotenstva a po pôrode „zásadnými zmenami“ a že hormóny tehotenstva a laktácie môžu zmeniť mozog, zväčšiť veľkosť neurónov v niektorých oblastiach a spôsobiť štrukturálne zmeny v iných.

Iný výskum zistil, že kombinácia tehotenských hormónov a skúsenosti z tehotenstva a pôrodu zlepšujú našu pamäť a schopnosť učiť sa.

Holandskí vedci nedávno dokázali, že počas tehotenstva fetálne bunky vstupujú a šíria sa cez telo matky. Fenomén nazývaný "mikrochimérizmus" sa týka prítomnosti buniek "s odlišným genetickým pozadím" vo vašom tele.

Vedci zozbierali vzorky od 26 žien, ktoré boli tehotné so synmi a u všetkých určili prítomnosť chromozómu Y. Toto je solídny dôkaz, že po tom, čo sa stanete mamou, nie ste tá istá osoba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised