ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
MúdrostiRiešime dilemu

Sú podnikové jasličky naozaj to, čo potrebujeme k šťastiu? (+ video)

 Takakika   14.02.2015   1

Keď sa hovorí o hľadaní rovnováhy medzi rodinou a prácou, my ženy, ťaháme za kratší povrázok. Máme totiž na krku práce, za ktoré nám nikto nezaplatí. Či už je to starostlivosť o deti alebo domácnosť, drieme za pánbohzaplať.

Ani skrátený úväzok nás nevytrhne z biedy, sú na to tabuľky a grafy, ktoré hovoria jasne, že sa narobíme vždy viac ako chlapi, lenže oni, na rozdiel od nás, budú mať aj nejaký dôchodok.

A tak úvahy smerujú k tomu, že žena si najlepšie zosúladí rodinný a pracovný život tak, keď bude (ešte) viac pracovať. Ale za peniaze. A tú neplatenú prácu - starostlivosť o dieťa - posunie na niekoho iného. Napríklad na inštitúciu.

iStock

 

Zamestnávateľ ústretový k jasličkám

Samozrejme, inštitúcií, zabezpečujúcich starostlivosť o deti, je vo všeobecnosti málo, nielen na Slovensku, v celej Európe. Možno sa to nezdá, ale aj toto je dôvod, ktorý ovplyvňuje rozhodnutie mať viac detí.

No kde sa nepostará štát, mohol by sa zamestnávateľ a štát ho za odmenu aspoň symbolicky ocení titulom Zamestnávateľ ústretový k rodine.

Podľa dotazníka ministerstva práce sú za služby poskytované rodičom na zosúladenie rodinného a pracovného života považované podnikové jasle, podniková škôlka, príspevky na opatrovanie, detský kútik. Ideálne taký, ktorý bude fungovať aspoň do 19-tej hodiny, tam už sa dá vyhrať aj nejaké prvé miesto.

Ešte preložiť spiace dieťa z podnikových jasličiek domov do postieľky a krásne vybalansovaný deň za nami.

Úžasné podnikové jasličky...

Na jednej strane osvietená myšlienka, na druhej strane horor, pretože strávime ešte viac času v práci. Pretože zobrať si z nás všetko, v rámci legálnych možností, patrí do DNA každej komerčnej spoločnosti, tvrdí Nigel Marsh, autor bestsellerov a marketér.

Rovnováha medzi pracovným a osobným životom, je príliš dôležitá na to, aby o nej rozhodoval náš zamestnávateľ, vraví.

Pozrite si jeho vystúpenie na TEDxSydney, kde hovorí o tom, ako by mal vyzerať ideálne vyvážený deň medzi rodinou, časom pre seba a prácou.

Je to oveľa zaujímavejšie rozprávanie, ako čítať oficiálne štúdie o zosúladení rodinného a pracovného života, v ktorých sa nedozviete nič iné, ako to, že treba viac pracovať, lebo práca šľachtí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
eva napísané 13.02.2015 12:11

Tých 10 minút strávených pri tomto videu stojí za to. Hlasujem ZAsmile Diky Kika ze si ho vytiahla.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku
eva napísané 13.02.2015 12:11

Tých 10 minút strávených pri tomto videu stojí za to. Hlasujem ZAsmile Diky Kika ze si ho vytiahla.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised