55 dní SARS

MUDr. Daniela Mlčochová 8
sars

S A R S (Severe acute respiratory syndrome). Pojem, ktorý v priebehu niekoľkých hodín obletel svet. Každodenne sme z informačných médií zaplavovaní hláseniami o počte nakazených aj o počte mŕtvych ľudí. Ale čo vlastne o chorobe vieme?

 

SARS (Severe acute respiratory syndrome) je skratka pre ťažký akútny respiračný syndróm. Choroba sa podľa hongkongských odborníkov rozšírila z pevninskej Číny. Nebezpečnú formu zápalu pľúc pravdepodobne rozniesol lekár z juhočínskej provincie Kuang-tung medzi hostí v jednom z hongkongských hotelov. Ochorenie bolo prvýkrát opísané u pacientov v Ázii, Severnej Amerike a Európe. Väčšina pacientov sú dospelí vo vekovej hranici 25 – 70 rokov, ktorí už v minulosti mali zdravotné problémy. Lekári však zaznamenali aj niekoľko prípadov SARS u detí pod 15 rokov.

 

Spočiatku bol za pôvodcu ochorenia považovaný picornavírus (skupina, kde patrí aj vírus osýpok), neskôr bolo zistené, že ochorenie je spôsobené koronavírusom. Odborníci skúmajúci pôvod SARS dospeli k záveru, že vírus, ktorému doteraz pripisovali vinu za ochorenie, sa u väčšiny pacientov nenachádza. Svetová zdravotnícka organizácia síce vyhlásila, že koreňom epidémie je koronavírus, ktorý spôsobuje bežné chrípkové ochorenia, ale riaditeľ Kanadského ústavu národnej mikrobiológie toto tvrdenie vyvrátil, keď oznámil, že len u 40 % ľudí nakazených SARS bol zistený koronavírus.

 

Inkubačná doba ochorenia je typicky 2 – 7 dní, ale izolácia podozrivého pacienta z nákazy trvá dlhšie ako 10 dní. Podozrenie na SARS vzniká vtedy, keď sa stretnú tri faktory: teplota nad 38 stupňov (niekedy je sprevádzaná aj triaškou, zimnicou, zvýšeným napätím svalstva ), človek bol v krajine s veľkým počtom prípadov SARS a trápia ho akútne dýchacie symptómy zápalu pľúc (kašeľ, dýchavičnosť, nedostatok kyslíka). Vyrážka, neurologické a gastrointestinálne príznaky chýbajú, avšak niektorí pacienti môžu v prodromálnom štádiu trpieť aj hnačkou. Po 3 – 7 dňoch od začiatku ochorenia progreduje suchý, neproduktívny kašeľ a dýchavičnosť do hypoxémie (nedostatok kyslíka), ktorá si vyžaduje asi u 10 – 20% pacientov intubáciu a mechanickú ventiláciu.

 

V laboratórnych ukazovateľoch sledujeme pokles normálnej hladiny bielych krviniek a krvných doštičiek, vzostup hladiny kreatínfosfokinázy a pečeňových transamináz. Na začiatku ochorenia nevykazuje Rtg pľúc zmeny, neskôr pozorujeme lokálne intersticiálne pľúcne infiltráty s možnosťou generalizácie a následnej konsolidácie.Vírus SARS sa dá dokázať pomocou rýchleho testu, ktorý pripravili čínski a nemeckí vedci. Umožňuje určiť do 2 hodín na 95%, či pacient trpí týmto ochorením. Test spočíva v zistení tvorby protilátok proti koronavírusu v krvnej plazme.

 

Najčastejším spôsobom prenosu pôvodcu SARS sú kvapôčky alebo kašeľ, ale existujú aj ďalšie cesty, napríklad stolica alebo klimatizačné zariadenia. Najúčinnejšou ochranou sú rúška, ktoré zachytia 95 percent kvapôčok vo vzduchu. Cesty prenosu SARS sú komplikovanejšie ako v prípade AIDS. Vyvinutie očkovacej látky proti SARS potrvá podľa renomovaného rakúskeho pľúcneho lekára Norberta Vettera niekoľko rokov.

Odborníci WHO pracujú na preverení hypotézy, či nastala mutácia vírusu SARS. Niektorí vedci sa obávajú, že génová mutácia vírusu SARS nastala. Obavy vedcov vyplývajú z náhleho zvýšenia počtu obetí na životoch pacientov so SARS, ktoré sa konštatovalo v Hongkongu. V priebehu troch dní tam zomrelo na SARS 21 postihnutých. Bilancia je o to hrozivejšia, že medzi obeťami na životoch sú aj pomerne mladí ľudia, ktorí boli pred nakazením vírusom SARS zdraví. Dovtedy zomierali najmä pacienti, ktorí trpeli aj na inú chorobu, prevažne na cukrovku alebo rakovinu. Je ešte predčasné hovoriť o potvrdení, že by sa SARS stal ničivejší. Avšak najnovšie zistenia potvrdili fakt, že charakteristiky epidémie sa priebehom času menia. V každom zo šiestich doterajších ohnísk epidémie v ázijských krajinách – v južnej Číne, Hongkongu a Singapure – bola choroba v prvom období limitovaná len na nemocničné prostredie a postihnutými boli lekári a ošetrujúci personál, ktorí sa dostali do kontaktu s pacientmi. Preto epidemiológovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zastávali názor, že na infikovanie je nevyhnutný priamy kontakt s nakazeným. Odvtedy sa situácia zmenila. Infikovala sa aj populácia mimo nemocníc. Lekári sa obávajú, že vírusom SARS sa dá nakaziť aj prostredníctvom infikovaných predmetov, preto doporučujú aj dezinfekciu rúk.

André de Marco, pracovník Pasteurovho inštitútu v Paríži, skúma vzorky hlienov chorých, které experti priviezli z nemocnice v Hanoji. “Účinnú liečbu tejto novej choroby budeme môcť vyvinúť až v budúcich rokoch, vzhľadom k tomu, že počet vzoriek, ktoré máme k dispozícii, je zatiaľ nedostatočný,” uviedol s tým, že výskum veľmi zabrzdila Čína svojím zamlčovaním skutočnej situácie. Tento vírus je schopný prispôsobovať sa protilátkam, meniť sa, sťažovať účinnú liečbu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala pred vycestovaním do čínskeho Pekingu, provincie Šan-si a kanadského Toronta v snahe zastaviť globálne šírenie sa smrteľného vírusu ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS). Odporúčanie odložiť neopodstatnené cesty do týchto oblastí zostane v platnosti najmenej tri týždne, čo je dvakrát dlhšie ako maximálna inkubačná doba. Informoval o tom riaditeľ sekcie WHO pre nákazlivé choroby David Heymann.

Chorobe, ktorá sa prejavuje vysokými horúčkami, suchým kašľom a dýchacími ťažkosťami, už na celom svete podľahlo viac ako 250 ľudí. Hoci sa väčšina pacientov vylieči, zdravotníci uvádzajú, že miera úmrtnosti už vzrástla zo štyroch percent na 5,9, pričom zatiaľ na jej liečbu nie je dostupný žiadny konkrétny liek. U pacientov sa skúšajú lieky zo skupiny antibiotík účinných pri atypických zápaloch pľúc, protivírusové lieky typu Oseltamivir a Ribavirin, orálne a vnútrožilové steroidy. Príčinná liečba však nie je známa. V Pekingu, kde žije 14 miliónov obyvateľov, registrujú 700 prípadov nakazenia a 35 smrteľných prípadov. Šan-si hlásila 157 prípadov a sedem smrteľných. V Kanade sa vyskytlo 306 podozrivých alebo pravdepodobných prípadov so 14 obeťami.

Čo nové o chorobe prinesie zajtrajšok? Je SARS závažnejším ochorením ako AIDS? Kedy sa podarí zastaviť rozsiahlu epidémiu? Bude SARS zodpovedné za pandémiu, ktorá zničí ľudstvo? Nie je SARS umelého pôvodu? Veľa otázok, zatiaľ žiadna odpoveď…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Lucia, nie je to snaha nahnať stach, len aktualizovať informácie, kedže článok je už týždeň starý. Myslím, že je všetkým jasné, že infekcia ešte nepovedala svoje posledné slovo. V texte sú opísané klinické príznaky aj laboratórne vyšetrenia, ktorými sa ochorenie diagnostikuje. Testy na potvrdenie koronavírusu sa stále ešte mikrobiológmi upravujú.

  2. prepac daniela, ale tieto aktualizacie mi zavanaju lacnou snahou vyvolat paniku, alebo nieco podobne, kedze si lekarka, nechcela by si nam radsej priblizit diagnisticke postupy, ktorymi sa urcuje, ci dotycny SARS ma, alebo nie?

  3. WHO zrušila varovanie cestujúcej verejnosti pred vycestovaním do Toronta. SARS podľahlo v Kanade zatiaľ 21 osôb a infikovalo sa 146 pacientov, všetci z Toronta a okolia.
    Talinasko nahlásilo 9 podozrivých prípadov ochorenia na ťažký akútny respiračný syndróm. Medzi najnovšie prípady patrí aj osemročné čínske dievčatko, ktoré sa nedávno vrátilo z Pekingu. Hospitalizovali ju v talianskom meste Terst.
    Smrtiacim vírusom sa už na celom svete infikovalo vyšše 5300 ľudí a chorobe podľahlo vyšše 350 osôb .

  4. SARS je niečo, čo si vytvorili ludia a čím sa mozno sami zničia. Napadajú mi všelijaké scenáre, ale radšej treba mysliet pozitívne. Ja mám len malú pripomienku. Velmi sa v zdravotníckych veciach nevyznám. Všetky tie zdovodnenia a ubezpečovania kompetentných sú pekné, ale na čo sú mi, ked mám strach pri stretnutí s človekom, ktorý má len “obyčajnú” chrípku. Dokonca už lezie niečo aj na mna. Oni chránia a sledujú letiská. Ale čo tak medzinárodné spoje – autobusy a vlaky?? Ved prevazná vačšina ludí jazdí nimi. A ja som medzi nimi. Mám taký pocit, že tu sa nedeje vobec nič. Neviem si predstavit, čo by sa udialo, keby sa výskyt SARS potvrdil u niektorých susedov alebo nedajbože u nás. Ale čo mi zatial ostáva? Len mysliet pozitívne a nepripustit, že sa niečo také može stat.

  5. (20.apríl 2003, 15:30 lokálneho času), prebieha v torontskej TV Pulse24 (www.pulse24.com) priamy prenos krátkeho, ale o to závažného vyhlásenia lokálnych zdravotníckych autorít. Hlavným dôvodom zvolania tohto brífingu je oboznámenie torontskej verejnosti o tom, že 14. apríla o 16:30 a 15. apríla o 7:32 cestovala mestským vlakom GO Train osoba infikovaná vírusom S.A.R.S. Ide o ženu vo veku okolo 30 rokov. Pracovala v istej nemocnici práve na oddelení vyhradeného pre liečbu ľudí s príznakmi ochorenia S.A.R.S. Predstavitelia Ontarijskej zdravotníckej organizácie vyzývali ľudí, ktorí cestovali tým vlakom v strednom vozni a sedeli v okolí infikovanej osoby – teda 4 až 6 ľudí – aby na sebe sledovali prejavy choroby spôsobenej vírusom S.A.R.S. V prípade prejavov majú zostať v domácej karanténe a okamžite kontaktovať príslušné krízové zdravotnícke zariadenia. Na celej veci je zaujímave to, že z dôvodu ochrany osobnosti nebola zverejnená podobizeň spomínanej osoby, jej opis a ani meno. Avšak boli opísané pravdepodobné osoby vyskytujúce sa v jej okolí. Viac sa môžete dočítať tu na stránkach CBC.

     

    Ďalšia aktuálna správa z torontských médií hovorí o 14. obeti S.A.R.S. tu v Toronte. Išlo o 99 ročného pacienta, ktorý podľahol chorobe po krátkom a rýchlom priebehu ochorenia. Na celom prípade je zarážajúce to, že počas hospitalizácie tohto pacienta došlo k prenosu vírusu na ošetrujúce osoby a zdravotnícky personál, údajne pri snahe nasadiť mu dýchaciu masku v neskoršom štádiu ochorenia. Osobne si myslím, že takýmto “prešľapom” pri liečbe S.A.R.S. by sa malo jednoznačne predísť. Obvzlášť v situácii, keď je choroba diagnostikovaná a závažná. Dúfam, že to povedie k ešte prísnejším opatreniam.

  6. Cez víkend sa v Malajzii konalo stretnutie ministrov zdravotníctva krajín ASEAN ( Združenie krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré zahrňa Brunej, Kambodžu, Indonéziu, Laos, Malajziu, Filipíny, Singapur, Mjanmarsko, Vietnam a Thajsko ), na ktorom si vymenili informácie o boji proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie SARS. Na stretnutí nechýbali ani predstavitelia Číny, Japonska, Hongkongu a Južnej Kórey. V diskusii sa zamerali aj na opatrenia verejného zdravotníctva a kontroly cestujúcich pred odchodom z krajiny. 29. apríla sa začína summit ASEAN o SARS v Bangkoku.
    Na Slovensku boli doteraz hlásené akútne respiračné ochorenia u šiestich osôb, ktoré sa vrátili z krajín výskytu SARS. Piati mali klinické príznaky len mierne a laboratórne vyšetrenia nepotvrdili ochorenie SARS. Šiesty pacient mal teplotu nad 38 stupňov C, kašeľ, ale po 2 dňoch liečby príznaky ustúpili a pacient je zdravý. Vyšetrenia u všetkých podozrivých nepotvrdili, že sa jedná o SARS.
    K dnešnému dňu bolo nakazených viac ako 5000 osôb a zomrelo už na SARS viac ako 330 pacientov.

Pridaj komentár