Aké je byť matkou v Rumunsku?

Mgr. Anton Čulen 1

O tom, ako sa darí mamám u nás, čítame a diskutujeme na tomto portáli. Často sa porovnávame so svetom, nadchýname sa prorodinnou politikou severských krajín, zalamujeme ruky nad niekoľkomesačnou „materskou“ v Amerike… A čo tak pozrieť sa iným smerom? Dnes vás pozývam na návštevu do Rumunska. Na moje otázky odpovedá Marilena Tiprigan- Rumunka, absolventka Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

Aké sú ženy – mamy u vás v Rumunsku?

Myslím si, že niet väčšieho rozdielu medzi matkami v Rumunsku a matkami tu, na Slovensku, alebo v iných krajinách Európy. Ale existujú také spoločné črty, ktoré sa dopĺňajú povedzme hospodárskymi podmienkami, a tie určite ovplyvňujú rolu matky v našom spoločenstve. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že rumunská mama je strašne pracovitá, starostlivá a dosť rozmaznáva svoje deti. Dokonca by som povedala, že preberá na seba zodpovednosti svojich detí, čo sa týka napríklad domácnosti. Robí to tak preto, aby deti odbremenila od domácich povinností a tie sa mohli viac venovať štúdiu. Poskytuje im teda všetky materiálne, vzdelávacie, ale aj finančné prostriedky na to, aby sa dieťa mohlo neskôr v živote uplatniť. Toto je také špecifikum v Rumunsku. Deti majú študovať a robiť všetko preto, aby sa čo najlepšie uplatnili v živote, za čo sa rumunská matka maximálne obetuje. Existujú samozrejme aj určité rozdiely medzi severom a juhom Rumunska.

Na severe je skôr taký mystický a viac emocionálnejšie založený model. Matka v severnom Rumunsku robí všetko pre deti, a to na celý život. Je to taká jej životná úloha. Jej úlohou nie je len vychovať a vzdelávať deti do 18. roku života, ale tá úloha pokračuje až do konca života.

Matky na juhu Rumunska sú skôr pragmatickejšie založené v tom zmysle, že naučia svoje dieťa samostatnosti a pomáhajú mu len do určitej miery. Potom už býva väčšinou odkázané samo na seba. Teda sa dá hovoriť o výraznejších rozdieloch v rámci jednej krajiny. Ja osobne pochádzam zo severu Rumunska a presťahovala som sa na juh. Myslím, že nie je dobré ani príliš rozmaznávať svoje deti, ale ani to, aby sa rodičia od nich vzdialili. V tomto by som skôr volila zlatú strednú cestu.

Ako funguje v Rumunsku „materská dovolenka“?

Matky majú dvojročnú materskú dovolenku, ale väčšina rumunských žien kvôli veľmi zlým ekonomickým podmienkam svoje deti počas práce necháva v opatere svojich rodičov alebo si platia au-pair vychovávateľky.

Koľko detí máva spravidla priemerná rumunská rodina?

Tesne po revolúcii sa rumunské ženy orientovali len k jedináčikovi. Teraz sa situácia zmenila a mladé ženy sa stali, povedala by som, ženskejšími a materinskejšími. Momentálne je v našej krajine pozitívny trend a rumunská rodina preferuje skôr dve až tri deti. Ďalším trendom sú aj slobodné mamičky a ženy, ktoré sa venujú svojej kariére na úkor osobného života. Potom v staršom veku si v zúfalstve pripúšťajú aj túto alternatívu – mať dieťa a sama sa oň starať.

Stáva sa, že aj muži v Rumunsku zostávajú na materskej dovolenke?

Nemáme veľa mužov na materskej dovolenke, tak ako je to povedzme na východe, aj keď žena v Rumunsku veľa krát viac zarobí ako muži. Hoci sa finančne viac oplatí, aby otec zostal s dieťaťom doma, predsa len žena je tá, ktorá sa obetuje.

Aká je rozvodovosť v Rumunsku?

Podľa štatistík je Rumunsko prvá krajina v Európe, kde sa zaznamenal najmenší počet rozvodov a mladí ľudia sa spravidla berú na celí život. Rozvody sú skôr iba výnimočné a táto možnosť prichádza na rad až vtedy, keď sa vyčerpajú všetky iné možnosti.

Sú mladé rodiny sebestačné?

Vo veľkom meste je síce viac výdavkov, ale aj oveľa viac pracovných príležitostí. To znamená, že každý človek má dve až tri zamestnania, a tak priemerný zárobok stačí nielen na základné životné potreby, ale aj na to, aby sa nejaké financie odložili. Každý rodič v Rumunsku prispeje svojim deťom na nákup nehnuteľnosti, pomôže pri kúpe domu. V Rumunsku je to samozrejmá vec a rodičia zabezpečujú nielen základné veci, ale aj byt pre svoje deti.

V mene čitateľov internetového portálu rodinka.sk za rozhovor ďakuje

Mgr. Anton Čulen.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zaujímavý článok.Ak je pravdivý.

    Nižšia rozvodovosť, väčšia ochota mať deti, snaha uľahčiť mladej generácii štart do života – všetko na Slovensku ťažko uveriteľný fakt, ved my máme presne opačný trend..

    Ten civilizačný posun od Ceauşescovej éry je očividný, takmer neuveriteľné je, že nás v krátkom čase predstihli aj v oblasti starostlivosti o opustené deti – čo je pre nás nanajvýš znepokojujúci fakt.

    nataliablahova.blog.sme.sk/c/95805/Sme-horsi.html

    .

Pridaj komentár