Ako tak môžeš? Veď si matka!

Beruška 0

Trochu som si povšímala prístup k deťom v jednotlivých častiach sveta a veľmi rada porovnávam s videným a prežitým u nás na Slovensku.

Pomerne často totiž počúvam výčitku: “Ako tak môžeš konať, veď si matka?” Vždy ma to zamrzí, lebo ako každý rodič, aj ja sa snažím svojim deťom odovzdať len to najlepšie.

Američania

Podľa môjho názoru až príliš prehnane podporujú osobnosť dieťaťa, pričom akékoľvek usmernenie zo strany rodiča s následným nesúhlasným prejavom dieťaťa sa berie takmer ako protizákonný zásah do súkromia. Americké deti vedia veľmi veľa o tom, čo môžu, no žalostne málo o tom, čo by ako deti mali.

Všeobecne, americké zákony pomerne prísno postihujú akékoľvek protizákonné aktivity, a preto si myslím, že americkí rodičia to ani v krajine neobmedzených možností nemajú s výchovou svojich potomkov ľahké. Asi až pričasto sa dozvedáme práve z USA, že dieťa v takom a takom veku spáchalo taký a taký (pre nás takmer nepochopiteľný) trestný čin.

Západná Európa

Výchova je odlišná z krajiny do krajiny. Všeobecne však pozorujem dôraz na výchovu k zodpovednosti. Ak chceš niečo robiť, oboznám sa s možnými následkami a potom sa rozhodni, či to naozaj urobíš. Nikto totiž nebude trpieť viac než ty, ak zlyháš.

Malý Bernard sa práve učí chodiť. Jeho nôžky sú ešte nevycvičené a nemotorné. Občas sa potkne a spadne na kolienka. Aj si poplače, no opäť sa zdvihne a ide pomaličky ďalej. Jeho mamička si zatiaľ spokojne sedí so zvyškom rodiny pri stole a pozoruje synčeka, ako sa motká po záhrade.

Že spadol? Nevadí. Veď sa učí chodiť, občasný pád je predsa normálny. Naučí sa vyhýbať sa prekážkam a prestane padať. Nikto ju neosočuje, že je zlá matka, lebo hneď nebeží a nefúka kolienka. Rodinka si užíva pohodu. A keby sa naozaj stalo niečo vážne, nie je žiadny problém zavolať okamžite doktora. Tak prečo sa zbytočne stresovať a podporovať dieťa v sebaľútosti?

Islamský a východný svet

Nie som si celkom istá pravdivosťou týchto informácií, no spomínam si, že napr. v Libanone sú deti majetkom muža. Muž môže dostať syna do opatery už vo veku 2 rokov, dcéru až vo veku 7 rokov.

Keďže ženy väčšinou nepracujú, celkom logicky im prislúcha vychovávať deti, za čo sú však od svojich manželov buď riadne platené, alebo obdarúvané. Hodnota darov by sa mala zvyšovať aj v závislosti od dĺžky dojčenia.

V mnohých krajinách sú deti často zneužívané na nútené práce za žalostne malú mzdu. Detský život má hodnotu len veľmi lacnej pracovnej sily.

Afrika

Detstvo niektorých afrických detí je často náročnejšie než život priemerného dospeláka v našich zemepisných šírkach. Napriek tomu, že už vyše 20 rokov sa rôzne organizácie, celebrity i jednotlivci angažujú v pomoci pre hladomorom postihnutú časť čierneho kontinentu, výchovu detí to rodičom uľahčuje len pramálo.

V kritických situáciách majú najmladší členovia rodiny najmenšiu šancu na prežitie – v prípade úmrtia starších schopnejších členov by sa totiž nemal o maličkých kto postarať. Matky sa často musia bezmocne pozerať na svoje umierajúce dieťa.

Prírodné kmene

V rôznych častiach sveta stále žijú kmene, ktoré dodnes rešpektujú prírodné zákonitosti, uctievajú tradície svojich predkov a vytrvalo odmietajú akékoľvek náznaky civilizácie. Smrť je pre nich samozrejmou súčasťou života, materinská láska a oddanosť nie je narúšaná povinnosťou zamestnať sa, zarábať peniaze a šetriť si na dôchodok. Ženy sú tradičné strážkyne rodinného krbu a muži lovci, ktorí zásobujú kmeň.

Slovensko (berte s nadhľadom)

Prvorodené dieťa je obletované a obskakované zo všetkých strán a ak je to navyše chlapec, prehnané prejavy rodičovskej starostlivosti ho sprevádzajú často celý život. Matka by sa mala obetovať a urobiť maximum pre pohodlie svojho dieťaťa.

Učí sa chodiť a buchol si kolienko? Jáj, híka celá rodina, decko sa topí v slzách a na matku každý zazerá ako na beštiu, ktorá dopustila, že dieťa zakoplo a spadlo. Ešte šťastie, že z toho nebudú trvalé následky, ale to sa nedá s istotou vylúčiť, lebo dieťa sa môže zľaknúť a nebude chcieť viac kráčať.

Samostatnosť? V žiadnom prípade! Veď život ho dosť nabije, keď vyrastie, nech si len užije bezstarostné detstvo, však mamička sa postará. (A potom sa nenájde jediná duša, ktorá sa na staré kolená postará o mamičku.)

Všeobecno: 

Nezávisle na tom, v ktorej časti sveta matky žijú a ako svoje deti vychovávajú, niet najmenších pochýb, že materinská láska je asi najsilnejšie puto, aké môže žena prežívať.

Mamičky, nenechajte sa znechutiť blbými poznámkami a urážkami, že sa len dívate na to, ako sa vaše dieťa s niečím trápi. Každá z nás chce svojmu dieťaťu dať to najlepšie a niekedy menšie trápenie s riešením úlohy dieťa naučí viac ako hotový výsledok naservírovaný priamo pod detský noštek 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár