Najčastejšou príčinou úmrtí je potrat

IPF 2
rodina pri mori

V Európe sa v priemere každú pol minútu uskutoční jeden rozvod a vykoná jeden potrat. Správa, o ktorej diskutovali aj európski poslanci, vyzýva vlády na zakladanie ministerstiev rodiny.

Inštitút pre rodinnú politiku (IPF) vydal správu „Evolúcia rodiny v Európe 2008.“ Uvádza sa v nej, že členské krajiny EÚ čelia nasledovným skutočnostiam:

 • takmer každú tretiu domácnosť tvorí jeden člen,
 • dve z troch domácností sú bez prítomnosti detí,
 • každé piate tehotenstvo končí umelým potratom,
 • v Európe sa ročne umelo ukončí život 1,2 mil. nenarodených detí a interrupcia sa tak stáva najčastejšou príčinou úmrtí,
 • miera uzatvárania manželstiev klesla v porovnaní s rokom 1980 takmer o štvrtinu,
 • uzatvorené manželstvo sa rozvedie v priemere po 13 rokoch trvania.

V Európe sa každých 30 sekúnd vykoná jeden potrat a rozvedie jedno manželstvo. Štatisticky sú na tom najhoršie Belgicko Španielsko a Luxembursko „Európa prežíva svoju demografickú zimu a je zostarnutým kontinentom,“ znie záver pozorovaní IPF.

Správa súčasne konštatuje, že aj napriek nelichotivému demogeografickému trendu populácia Európy každý rok rastie. Podľa autorov je to výsledok imigrácie – viac ako 8 z 10 ľudí, ktorí sa počítajú ako prírastok, sú prisťahovalci.IPF na záver ponúka konkrétne riešenia. Vymenúva 18 cieľov, o ktoré sa treba usilovať. EÚ by mala formulovať lepšie rodinné politiky a založiť Komisiu pre rodinu. Súčasne by mala povzbudzovať členské krajiny k zriaďovaniu ministerstiev rodiny. Medzi ostatné ciele patrí všeobecná osveta, výskum, ochrana rodiny, podpora myšlienky plodnosti, uplatňovanie daňových nástrojov, ochrana pred domácim násilím a podobne, uzatvára mimovládna organizácia so špeciálnym štatútom poradcu Hospodárskeho a sociálneho výboru OSN.

Správou sa zaoberal 7. mája aj Európsky parlament. Poslanci označili aktuálnu mieru pôrodnosti v EÚ za „kritickú.“

 

Zdroj: www.euractiv.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Písal som preto ďaľší zavádzajúci článok, pretože dnes, 1.júna sa tu objavil tu na titulke ďaľší, spred 3 rokov, kde tie neaktualizované dáta spôsobovali zavádzanie.

  http://www.babetko.sk/user/view_page.php

  .

  Redakcia vysvetlila, že to bolo omylom,takže týmto to beriem za ukončené.

 2. Demografia Európy ako celku je nízka, ďaleko pod záchovnou hodnotou úhrnného indexu cca 2,1 ale je to veĺmi diferencované – tam, kde pristúpili k defamiliarizácii rodiny / Esping – Andersen / majú v súčasnosti hodnoty okolo tejto hodnoty, je to predovšetkým Francúzsko a časť škandinávskych krajín, tam kde prevláda tradičný model rodina – napr Nemecko, Taliansko – majú veľmi mízku pôrodnosť.http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=0&language=en&pcode=cab12048

  .

  Pôrodnosť v bývalých socialistických krajinách je osobitnou kapitolou a le po výraznom poklese sa zdá, že akonáhle sa zvyšujú ekonomické stimuly tak rastie – v Čechách je baby boom a za rok 2007 vzrástol úhrnný index plodnosti na 1,44.

  .

  Dávať demografiu do súvislosti s manželstvom nie je korekné – vo Francúzsku sa nadpolovičná väčšina detí rodí mimo manželstva ale s demografiou táto krajina výrazný problém nemá.

  A nielen kvôli moslimom, tí sú aj v Nemecku…..Rodina nie je len manželstvo…

Pridaj komentár