MúdrostiRodina vo svete

Prečo spia fínske bábätká v papierových krabiciach? (+video)

 Kika Kováčiková   02.10.2018   1

Ak by ste si mali vybrať, či chcete od štátu pôrodné alebo hotovú výbavičku pre bábätko, čomu by ste dali prednosť?

95 % mám vo Fínsku si miesto peňažnej dávky vo výške 140 eur zvolí „baby box,“ krabicu z kartónu, v ktorej nájdu všetky „potrebnosti“ pre svoje bábätko.

Facebook Finnish Baby Box

 

Tradícia už 75 rokov

Štartovací balíček, darček od vlády, je vo Fínsku tradíciou, ktorá sa datuje do 30. rokov. V tom čase bolo Fínsko chudobnou krajinou s vysokou úmrtnosťou detí (65 bábätiek z 1000 zomieralo).

Najprv začala vláda posielať balíčky nízkopríjmovým rodinám, no v roku 1949 sa politika štátu zmenila. Nárok na baby box má každá žena v očakávaní bábätka, bez ohľadu na jej finančné zázemie, ktorá najneskôr od štvrtého mesiaca pravidelne navštevuje tehotenské poradne u lekára.

Baby box obsahuje napríklad oblečenie, plienky, spací vak, hračky, obrázkovú knižku a podobne. A ide vždy s dobou.

Zaujímavosťou je, že prvé „hotové“ oblečenie pre bábätká sa objavilo až v 50. rokoch, dovtedy mamy dostávali látky, z ktorých si mohli oblečenie ušiť. Plienky typu pampersky prišli v 70.rokoch, no nie nadlho, kvôli ekológii v roku 2006 sa rozhodli posielať radšej plienky látkové. A v posledných rokoch prestali do baby boxov pribaľovať cumlíky a fľašky. Chceli totiž, aby ženy podporili v kojení, nuž a... podarilo sa.

finnishbabybox.co/blogs/blog

 

Bábätká v krabiciach aj spinkajú

Súčasťou baby boxu je nielen spací vak, ale aj malý matrac, presne podľa rozmerov kartónovej krabice, ktorá sa používa dokonca ako postieľka pre bábätko.

Baby boxy priniesli éru oddeleného spania bábätka a rodičov. Rodičia, ktorí dovtedy spávali s bábätkom v jednej posteli, dostali odporúčanie, aby s tým kvôli bezpečnosti a zdraviu bábätka prestali.

Mnohí Fíni majú za to, že práve baby boxy a prenatálna starostlivosť v tehotenstve sa podpísali na výsledok, že dnes patrí Fínsko ku krajinám s najnižšou pôrodnou úmrtnosťou na svete.

bbc.com

Pozrite si, ako vyzerá vybaľovanie baby boxu :)

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Komentáre k článku
mina napísané 02.10.2018 14:39

To je milé!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
mina napísané 02.10.2018 14:39

To je milé!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised