MúdrostiRodina vo svete

Prestaň rodiť, roztápaš ľadovce

 Takakika   11.10.2016   0

Zabi bobra, zachráň strom. Prestaň rodiť, zastavíš globálne otepľovanie. Aspoň tak možno parafrázovať štúdiu dr. Riedera, profesora etickej výchovy na americkej Univerzite Johna Hopkinsa.

Ingimage

 

Veľa rodíš, roztápaš ľadovce

Každý deň sa na Zemi narodí asi 350 000 detí, čo vysoko prevyšuje počet denných úmrtí. Preľudnenie má podľa Riedera na svedomí urýchlenie zmien súčasnej klímy na našej planéte.

Správa Svetovej banky hovorí o tom, že pri oteplení o 1,5 až 2 stupne Celzia by sme boli svedkami skutočne extrémnych výkyvov počasia, v dôsledku ktorých by mohlo každoročne zomrieť najmenej štvrť milióna ľudí. Podľa odhadov Svetovej banky k tomu môže prísť už v rokoch 2030 – 2050.

Pri oteplení o 4 stupne by sa podľa Riedera stali rozsiahle oblasti Zeme neobývateľnými. Zníženie počtu každoročne narodených detí je podľa neho kľúčovým faktorom k zastaveniu klimatických zmien na Zemi.

My bohatí sme v klídku

Tí, ktorí máme to privilégium, že žijeme v bohatých krajinách, budeme zrejme pred prírodnými katastrofami relatívne dobre chránení, hovorí Rieder. Môže však nastať situácia, kedy sa stovky milióny ľudí stanú klimatickými utečencami, ktorí k nám budú preto utekať zo svojich domovských krajín pred ich nehostinnosťou.

Riederova teória sa usiluje o zabezpečenie ľudského blahobytu zachovaním populácie v takom počte, aby bola schopná prežiť a prospievala.

Mnohé zdroje na Zemi sú vyčerpateľné, a preto je presvedčený o tom, že ani ľudská populácia nemôže rásť donekonečna. Musíme preto chrániť súčasné svetové hospodárstvo a pracovať na udržateľnosti populácie.

Ingimage

 

Nemnožte sa, ste neetickí

Vtipný chlapík, ten Rieder. Navzdory všetkým katastrofám a vojnám sa najviac detí rodí v treťom svete, naša bohatá spoločnosť o deti dávno nemá záujem. Čoraz viac ľudí deklaruje rozhodnutie byť dobrovoľne bezdetný.

Jeho teória iba nahráva na smeč mladým, krásnym, bohatým z nášho privilegovaného sveta, pretože nemať deti je dnes in, ekologické aj etické, vrchol mravnosti a morálky.

V podstate zachraňujú planétu, keď sa rozhodnú nepriviesť na svet ďalšie dieťa, ktoré by zbytočne odoberalo kyslík a roztápalo ľadovce.

Len povážme, koľko ľadových medveďov uhynie, keď porodíte jedno dieťa, nehovoriac o tuleňoch, keď ich budete mať dve a tie babôčky admirálske už vôbec nelietajú, šľak aby to trafil s tromi deťmi.

Áno, je nás na svete naozaj veľa. Príliš veľa, ktorí majú čas vymýšľať vedecké teórie platné ako voda v koši - neponúkajú totiž žiadnu alternatívu, žiadne možnosti B, C, D, nič. Neroďte deti a je to vybavené. Spasili ste svet.

Napadlo mi iba: žiadne deti, ale tie internety by mali zakázať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised