MúdrostiRodina vo svete

Rodinná politika v Maďarsku, časť I.

 Mgr. Anita Auckenthaler   08.12.2000   0

V tejto rubrike sa Vám budeme snažiť sprostredkovať okrem iných múdrostí, aj informácie o tom, ako to vyzerá s materskými dovolenkami v susedných, ale možno aj trochu vzdialenejších krajinách. Aspoň si budeme môcť porovnať “podporu rodiny na Slovensku” s podmienkami mladých rodín vo svete. Uvidíme, či sa nám zverejnením tohto druhu informácií podarí vyvolať ďalšiu vlnu emigrácie, alebo si začneme navzájom tľapkať po pleci a hovoriť si: veď my sa tu vlastne máme super.

 

Aké druhy podpory sa týkajú rodín v Maďarsku po narodení dieťaťa?

 1. Materská podpora
  • Na materskú podporu má nárok žena po pôrode, ktorá sa počas tehotenstva aspoň 4 krát a v prípade predčasného pôrodu aspoň raz zúčastnila pravidelných prenatálnych prehliadok u lekára. Tento príspevok nie je možné nárokovať si, ak rodičia dali dieťa na adopciu alebo ak sa dieťa na základe rozhodnutia o poručníctve dostane mimo rodinu.
  • Materská podpora sa uplatňuje jednorázovo a jej výška sa rovná 108% najnižšieho starobného dôchodku, čo bolo v r. 2000 24.900 Ft (4.075,- Sk).
  • Žiadosť si treba podať do 60 dní po pôrode, inak stratíte nárok.
 2. Podpora v tehotenstve – na detskú postieľku (TES) TES je možné nárokovať si počas materskej dovolenky po dobu 168 dní a výška podpory činí 70% z priemernej dennej mzdy. Nárokovať si ju môžu ženy, ktoré boli aspoň 2 roky pred pôrodom poistené.
 3. Podpora za starostlivosť o dieťa (GYES)
 4. Na GYES má nárok rodič na dieťa do 3 rokov, v prípade dieťaťa, ktoré je chronicky choré alebo s ťažkou telesnou/ duševnou chybou do 10 rokov, a to nezávisle od príjmov rodiny.
  • Rodič, ktorý si nárokuje GYES, až do veku pol roka dieťaťa nemôže vykonávať zárobkovú činnosť. Po veku pol roka dieťaťa nesmie vykonávať prácu dlhšie ako 4 hodiny denne.
  • K nároku na GYES si okrem vyplnenia potrebného tlačiva treba priložiť rodný list a v prípade choroby lekárske potvrdenie.
  • Mesačná hodnota GYES a rovná výške najnižšieho starobného dôchodku, čo bolo v r. 2000 16.600 Ft (2.619,- Sk), 8% sa strháva na príspevok na dôchodok (príspevok do sociálnej poisťovne).
 5. Odmena za starostlivosť o dieťa
  • Môže si nárokovať poistený rodič namiesto GYES, ktorí počíta kvôli narodeniu dieťaťa so značnou stratou príjmu.
  • GYED si môže nárokovať rodič, ktorý pred podaním žiadosti bol 180 dní poistený a dieťa vychováva vo vlastnej domácnosti.
  • GYED je možné žiadať po uplynutí TES.
  • GYED si možno nárokovať do 2. roku dieťaťa. Potom si je možné žiadať GYES alebo GYET.
  • Výška GYED je 70% z priemerného denného príjmu, pričom nemôže prevýšiť dvojnásobok platnej minimálnej mzdy, teda 51.000 Ft (8.347,- Sk).
  • Z GYED-u sa strháva 8% príspevku do sociálnej poisťovne a osobný preddavok z príjmu. Z dane z GYED je okamžite nárokovateľná zľava z dane po narodení dieťaťa. U dvojdetných rodín 2.200 Ft (360,- Sk) na dieťa mesačne a u tri a viacčlenných rodín 3.000 Ft (490,- Sk) mesačne.
  • Počas trvania GYED nie je možné vykonávať zárobkovú činnosť, ani dať dieťa do jaslí.
 6. Podpora na výchovu detí – materstvo ako hlavné zamestnanie
  • Na GYET má právo rodič, ktorý vychováva vo vlastnej domácnosti 3 a viac maloletých detí. Podpora prináleží od 3 do 9 rokov najmladšieho dieťaťa.
  • Obdobie GYET sa započítava do dôchodku, ale nepočíta sa za pracovný vzťah. Výška je 16.600 Ft (2.717,- Sk), z čoho sa strháva 9% na dôchodkový príspevok.
  • Rodič zúčastnený GYET môže pracovať denne 4 hodiny.
 7. Nemocenské dávky za ošetrovanie dieťaťa Môže si nárokovať ten, kto v nemocnici dojčí dieťa mladšie ako rok alebo sa doma stará o choré dieťa a nenárokuje si GYES a TES.
Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised