UNICEF a Pampers začínajú spoluprácu v boji proti novorodeneckému tetanu

redakcia 12

Od októbra sa môže každý na Slovensku zapojiť do projektu, ktorý má ambiciózny, pritom však dosiahnuteľný cieľ – zásadne prispieť k eliminácii novorodeneckého tetanu. Na zhubnú, i keď v Európe už takmer neexistujúcu chorobu, zomiera vo svete každé tri minúty jedno dieťa. Vo vidieckych oblastiach krajín tretieho sveta dosahuje úmrtnosť na tetanus hrozivú úroveň 70 – 100 %.

„Je neprijateľné, aby choroba, ktorá z vyspelých krajín dávno vymizla, stále ohrozovala ľudí v menej priemyselne vyspelých krajinách. Už viac ako 80 rokov máme lacnú a účinnú vakcínu. Musíme spraviť ešte krôčik navyše a urobiť z tohto ochorenia vec minulosti,“ povedal Dr. Francois Gasse (nazývaný Dr. Tetanus), zdravotný odborník Unicefu, lekár, ktorý zasvätil svoj život boju proti tetanu.

 

 

Globálnym ambasádorom tohto projektu sa stala americká herečka Salma Hayek.

Na Slovensku plní rovnakú rolu trojica známych osobností – speváčka Dara Rolins, herec Maroš Kramár a lekár Vladimír Krčméry.

„Ako šťastná matka malého dievčatka si ani nedokážem predstaviť, aké strašné musí byť stratiť dieťa,“ hovorí Dara. „Projekt „1 balenie = 1 vakcína“ je moja srdcová záležitosť.“

Profesor Krčméry, ktorý má, ako zakladateľ jedenástich afrických nemocníc, s novorodeneckým tetanom osobné skúsenosti, považuje elimináciu tohto smrteľného ochorenia za náročný, ale dosiahnuteľný cieľ. „Pred desiatimi rokmi bol novorodenecký tetanus problémom v 58 krajinách sveta, teraz je ich o jedenásť menej.

Stále však hovoríme o veľmi vysokom čísle. Ochrana prostredníctvom vakcinácie je pritom jednoduchá a spoľahlivá. Verím, že ak sa ľudia o projekte dozvedia, budú ochotní pomôcť.“

Maroša Kramára zaujal tento projekt natoľko, že sa začiatkom novembra zúčastní cesty do Mauretánie, aby videl situáciu na vlastné oči.

„Väčšina z nás si nevie predstaviť, v akých podmienkach musia niektoré deti vyrastať, a to platí aj pre mňa. Mám trochu strach, čo uvidím, ale pripadá mi dôležité, aby som mal osobnú skúsenosť a mohol ju odovzdávať ďalej,“ vysvetľuje herec.

Spoločná kampaň Pampers a Unicefu odštartovala v Spojenom kráľovstve v roku 2006 a postupne sa v roku 2007 rozšírila do ďalších krajín západnej Európy, aby tak do dnešného dňa pomohla fondu Unicef získať viac ako 50 miliónov vakcín.

V roku 2008 sa táto kampaň rozširuje po celom svete a zapája sa do nej aj Slovensko, Česká republika, Maďarsko a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy. Kampaň 2008 je súčasťou celosvetovej a viacročnej pomoci pre Unicef v objeme niekoľko miliónov dolárov, ktorú podporujú mamičky a oteckovia kúpou výrobkov Pampers – balenie po balení*.

*Špeciálne označené výrobky Pampers

Výrobky, ktoré sú súčasťou kampane, je možné rozoznať na základe osobitne navrhnutej nálepky s logom UNICEF, ktorá sa bude nachádzať na baleniach plienok a čistiacich obrúskov Pampers a Sleep&Play. Výrobky, pri ktorých Pampers daruje 1 vakcínu za každé 1 kúpené balenie, zahŕňajú:

• všetky plienky Pampers pre každé štádium vývinu dieťatka a vo všetkých veľkostiach

• čistiace obrúsky Pampers (balenia po štyroch kusoch)

• všetky veľkosti plienok Sleep&Play balenia Jumbo.

Jednu vakcínu je možné darovať aj zakúpením 4 × jedného balenia alebo 2 × dvojitého balenia čistiacich obrúskov Pampers a Clean&Play.

Viac informácií o tetane rodičiek a novorodencov nájdete na internetovej stránke organizácie Unicef www.unicef.org .Pre podrobnosti o projekte Pampers UNICEF „1 balenie = 1 vakcína“ navštívte internetovú stránku www.pampers.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ahoj plne podporujem ákciu pampers a unicef je to na dobru vec . peniaze vitazene s tychto akcii sa pouziju spravne tam kde treba sama sa podielam na tejo dobrocinnej akcii mozno o par rokov to bude v tretom svete lepsie .no predstavte si ze bi neboli pampers v tretom svete nie su tak im pomahame aspon jednou vakcinou .no kebi tam bola lepsia hygiena.je to na dlhe uvahy no ciny hovoria za ludi.

  2. Ak sa pod tento projekt podpísal pán profesor Krčméry, namám ani najmenší dôvod pochybovať o jeho korektnosti. Je to človek, ktorý svoje ľudské postoje a etiku vyjadruje tým, čo pre chudobných ľudí už celé roky robí.

    1. peter ale to ešte neznamená, že Krčméry vie o tom, že z čoho bol podobný projekt na Filipínach usvedčený. O to väčšiu zodpovednosť však podľa mňa nesie. Práve preto, že ako ambasádor akoby “dáva požehnanie” tomu projektu a tým sa zvyšujú šance, že dôveru k tomu projektu bude mať viac ľudí.

  3. milá zdravotnícka dobrovoľníčka, smrť na tetanus musí byť strašná, viem si to skutočne živo predstaviť! Videla som v treťom svete v blate a daždi v improvizivanom šiatri porodiť ženu. pupočník prerezali hrdzavým nožom! Tiež viem o čom píšem a nepochybujem o tom, že sa svojím naturalistickým opisom snažíte primäť k pomoci napríklad kúpou jendorázoviek a teda prispením na vakcínu proti tetanu. Trvám ale na tom, že ak je možné pomôcť účinnejšie, je treba spraviť najprv to. Ste si istá, že v tetanovej vakcíne spolu s tetanovým toxoidom nie je aj hCG?”Vakcína tetanového toxoidu s „prilepeným“ hCG oklame telo tým, že ho zvedie k tvorbe dvoch typov protilátok: jeden typ proti tetanu a druhý proti hCG”. Vie mi UNICEF, PAMPERS a spol zaručiť, že ak podporím ich kampaň, nepodieľam sa takto na podovodnej kontrole pôrodnosti v treťom svete? Viete, že po protitetanovkách s hCG množstvo žien ostalo sterilných, potratili, či donosili poškodené plody? Tým sa tu nikto nepíši? Vie o tom Rolincová, Kramár a ďalší, čo “chcú pomôcť” a pretŕčajú sa v tejto kampani, (isteže zadarmo, rovanko aj zadarmo poskytujú ti evakcíni farm. firmy, že?). Vedia čomu napomáhajú? Asi ťažko, že? Rovanko ako o tom nie ste informovaná ani vy zdravotnícka dobrovoľníčka. Osobne by som na svedomí kúpou plienok, rozhodne nechcela mať sterilitu žien v treťom svete. Ale nie som odľud. Samozrejme sa snažím pomáhať tým, čo sú na tom horšie. Ale hľadám formu pomoci, ktorá okrem toho, že by bola účinná, nebola by zároveň zárobkovou činnosťou pre farmaceutické firmy, výkladnou skriňou pre celebrity ani skrytým úmyslom nepoškodzovala tých, ktorým sa snažím pomôcť.

  4. Videli ste uz niekedy , mila Calendula a “mamicka”, ako sa zomiera na tetanus?

    Dietatkom zmietaju strasne krce, az tak ze je ohnute ako luk hlavickou a nozkami k sebe. V tychto krcoch, pri plnej mentalnej pritomnosti, v ukrutnej bolesti. Zomiera. A nie je to len chvila. My modre ocne bielka, nakolko ani zilky v ociach nezvladaju tieto krce a praskaju. Skuste tymto poslat link na nejaky clanok niekde… ci prejavia zaujem.

  5. Tak preco nenaucime hygiene nasich ciganov na vychode slovenka, kde momentalne vypukla epidemia zltacky, ked si dievcata myslite, ze je to tak jednoduche.

    Nezda sa vam, ze je menej nakladne a jednoduchsie a rychlejsie ich proti zltacke zaockovat? Ci opat poslete link na nejaku mantinelisticku stranku, ze im tym ublizime?

  6. ak sa dá zorganizovať a zabezpečiť vakcinácia, som si istá, že by to šlo aj s elementárnou hygienou. A aj po prečítaní článku v prvom linku si presvedčená o tom, že tá vakcinácia je v poriadku?

  7. Neviem ako zabezpečíš hygienu v krajine, kde sa blatom lepí pupočníková šnúra po jej odseknutí niekde na poli , po pôrode. Jendiné schodné riešenie je podla mna tie zeny zaočkovať, lebo vniesť do ich kultúry, do ich podmienok ” hygienu” je fakticky nemožné.

    1. Presne tak ako sa zabezpecuje tu, v nemocnici napriklad, ale to nenazrane kapitalisticke krajny musia prestat drancovat africke krajny a nechat ich rozvijat sa. Potom sa aj u nich znizi chudoba, zvysi hygiena…Vakcinacia nie je nic ine ako drancovanie ludskeho zdravia a klamanie ludi, tym ze si tu nejaka hollywoodska hviezda otrci xicht neznamena to, ze je vsetko koser. Proste su zneuzivany na chamtive ciele farmaceutickych spolocnosti a dostanu za to prachy.

  8. Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Odporúčam prečítať si aj o skutočnostiach, ktoré túto akciu nestavajú zrovna do pozitívneho svetla. http://www.ockovanie.org/tetanus-kontrola-porodnosti.html. A tiež niečo o tetane iuro.awardspace.com/dok/vran/Tetanus.pdf alebo aj toto http://www.aegis.at článok: Warum die Tetanusimpfung nicht schützt.

     

    Osobne si myslím, že pomoc by bola v tomto prípade oveľa účinnejšia, ak by tie peniaze išli na stravu tehotných a zabezpečenie hygienických podmienok pri pôrode a v šestonedelí.

Pridaj komentár