Spoločnosť dlhodobo prijíma všeobecné presvedčenie o tom, že mozog žien po pôrode sa zmenšuje.
Viacerí svetoznámi vedci z rôznych kútov sveta však už dávno potvrdili skutočnosť, že uvedené presvedčenie je len obyčajný mýtus a že inteligencia žien sa materstvom naopak zvyšuje.
foto: iStock “Baby brain” Ženy po pôrode sa často stretávajú s tým, že v súvislosti s materstvom sú označované za menej inteligentné alebo trpiace tzv. „Baby brain“ efektom charakterizovaným výpadkami pamäte či horším logickým uvažovaním. Mnohé z nich vrátane napríklad anglickej herečky Kate Winslet či speváčky Mylenee Klass boli o tom v čase ich tehotenstva či materských povinností dokonca samé presvedčené.
Vedci z Austrálskej národnej univerzity v Canberre však uvedené symptómy pripisujú skôr nedostatku spánku v období tehotenstva a po pôrode, ktorým trpí takmer každá žena.
Austrálska národná univerzita Profesorka Helen Christensen z Austrálskej národnej univerzity vykonala počas desiatich rokov výskum na vzorke 2 500 žien pred pôrodom a po pôrode, pričom v rámci výskumu boli v porovnaní s predchádzajúcimi štúdiami skúmané tie isté ženy. Prvá testovaná vzorka žien bola vo veku 20 až 24 rokov a tá istá vzorka potom absolvovala testovanie o takmer 10 rokov neskôr.
Vedci následne zistili, že ženy, ktoré boli tehotné počas druhej a tretej várky testovania, vykázali rovnaké výsledky v logických aj pamäťových testoch, ako pri predchádzajúcich testoch.
Podľa slov profesorky Christensen je preto skutočne na zamyslenie, prečo ženy a často aj ich partneri nadobudnú dojem, že v súvislosti s tehotenstvom či materskými povinnosťami sa im zhoršuje pamäť, keď vedecké výsledky jasne deklarujú, že k žiadnemu zhoršeniu pamäťových schopností či logického myslenia u týchto žien v dôsledku uvedených skutočností reálne nedochádza. Realizovaná štúdia naopak nasvedčuje skutočnosti, že s pribúdajúcimi materskými povinnosťami sa ženský mozog rapídne rozvíja a inteligencia žien matiek tak v dôsledku materstva výrazne narastá.
foto: iStock Richmondská univerzita v americkom štáte Virginia K podobným prevratným výsledkom dospela aj štúdia vedená doktorom Craigom Kinsleym z Richmondskej univerzity v americkom štáte Virginia, ktorý v súvislosti s dosiahnutými výsledkami dokonca tvrdí, že pôrod dieťaťa ženský mozog natoľko preťaží, aby ho tým pripravil na náročnú výchovu dieťaťa.
Profesor Kinsley je zároveň presvedčený o tom, že narodenie dieťaťa vytvára dokonca lepšiu pamäť u žien matiek a lepšie schopnosti učenia sa, ktoré následne robia tieto ženy vnímavejšími a ostražitejšími.
Richmondská štúdia zároveň potvrdzuje, že hormonálne zmeny u žien počas tehotenstva a dojčenia zväčšujú bunky v niektorých častiach ženského mozgu, čo vedie k dramatickému zlepšeniu ich mentálnej kapacity. Profesor Kinsley zároveň uviedol, že zatiaľ čo ženy môžu zaznamenať zjavný pocit straty pamäte počas tehotenstva, môže to byť spôsobené práve tým, že určitá časť ich mozgu je premodelovaná na oveľa zložitejšie situácie, ktoré prichádzajú spolu s príchodom dieťaťa na svet.
Zlepšenie mozgu nie je len dočasné Výskum zároveň preukázal, že uvedené zmeny v ženskom mozgu nie sú len dočasného charakteru, ale pretrvávajú u nich až do konca života, čím výrazne podporujú ich poznávacie schopnosti a zároveň s tým ich chránia pred rôznymi degeneratívnymi ochoreniami mozgu.
zdroj: dailymail.co.uk
Loading...