19. november – Deň pomoci týraným deťom

MikSa 5
Linka detskej istoty

Nie každé dieťa vyrastá v harmonickej rodine a je obklopené láskou. Pomocnú ruku práve týmto deťom sa snažia podať rôzne občianske združenia, poradne a linky pomoci pre týrané alebo zanedbávané deti, ktorých počet našťastie narastá.

Tieto centrá vyhľadávajú deti v núdzi, ohrozené deti – či už v rodinnom prostredí alebo v škole (problémy šikanovania, zneužívania) – a snažia sa im poskytnúť pomoc. Mnoho projektov je zameraných aj na edukáciu detí,

na ich sebaobranu proti psychickému týraniu.

V zahraničí existujú viaceré organizácie, spolky a združenia, ktoré sa snažia pomôcť deťom v núdzi. Azda najznámejšou z nich je organizácia UNICEF, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Na našom území prevádzkuje poradenstvo pre zneužívané a týrané deti najmä Linka detskej istoty alebo Dieťa v núdzi.

Linka funguje 24 hodín denne, 365 dní, pre celé Slovensko. Je to telefonická komunikačno-poradenská linka pre deti a mládež (samozrejme volať môžu aj dospelí, hlavne ak majú podozrenie na týrané deti), s tímom odborníkov z oblasti psychológie, sociálnej práce, pedagogiky a pod. Na Detskú linku záchrany – 0800/12 32 32 (je anonymná a bezplatná) môžu deti volať, ak sa cítia akokoľvek ohrozené.

PRÁVA DIEŤAŤA

Všetky deti majú právo na starostlivosť a lásku

Všetky deti sú si rovné

Každé dieťa má právo na dostatok zdravej výživy

Každé dieťa má právo na vzdelanie

Každé dieťa má právo na zdravotnú starostlivosť

Každé dieťa má právo na hru a voľný čas

Deti nesmú pracovať

Deti nesmú byť týrané

Deti sa nesmú stať obeťou násilia a vojny

Deti nesmú byť sexuálne zneužívané

Deti majú právo vyjadriť svoje názory

Deti majú právo zvoliť si svoje vierovyznanie

Deti majú právo stretávať sa a združovať podľa vlastného výberu

Deti majú právo na prístup k informáciám

Zvláštnu ochranu treba venovať deťom, ktoré nevyrastajú v rodinnom prostredí

Zvláštnu ochranu treba venovať deťom utečencov

Zvláštnu ochranu treba venovať postihnutým deťom

Zvláštnu ochranu treba venovať deťom, ktoré sa dostávajú do konfliktu so zákonom

 

19. november je dňom nádeje pre všetky nešťastné deti. Nezabúdajme na ne a… všímajme si lepšie svoje okolie.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zhodou okolností som sa dostal na túto stránku a prečítal som si zopár názorov.Pochádzam z rodiny,kde som vďaka bohu nikdy nepoznal neúctu,pohŕdanie či týranie voči ostatným členom rodiny. Zdalo sa mi to neskutočné,že takéto niečo môže existovať a ak aj,predsa len som si myslel,že sa s tým každý môže jednoducho vysporiadať. Teraz keď som už niekoľko rokov samostatný a mám rodinu, môžem skutočne potvrdiť,že to také jednoduché nie je. Všetky tieto záporné stránky ľudí,ktorí si nimi liečia svoje komplexy som zažil či už ako pozorovateľ alebo ako priamy účastník. Aj v súčasnosti sa snažím nájsť vhodné riešenie problému, kde v mojom okolí najviac trpia deti a hoci sa mi stále hádžu polená pod nohy,nevzdávam sa a idem ďalej,pretože tam kdesi vzadu stále (a pre každého) svieti svetielko nádeje lepšieho života. Chcel som len vlastne týmto naznačiť,že problém týrania je skutočne pre veľa ľudí (ako aj mňa predtým)ľahko prehliadnuteľným a nafúknutým javom,no v skutočnosti je to ohromná hrozba nikdy nezničiteľnej traumy ovplyvňujúcej ďalší život týraných osôb. Cez to všetko si ale stále myslím,že je nesprávnym riešením čo i len myšlienka na dobrovoľný odchod z tohto sveta,ako v mnohých prípadoch píšu hlavne mladí-viď Medulienka či Soňa. Veď si prosím uvedomte,že v tom prípade by stále na verejnosti účinkovali týrajúce osoby ako úbohé obete,ktoré svojim skutočne týraným obetiam dali všetko a oni sa im takto odvďačili,lebo od rozkoše sa nevedeli vmestiť do kože. Držím všetkým palce !!!

  2. Aj ja som toho isteho nazoru, ze tyranym detom sa ma pomahat.. Ja sama som obetou tyrania svojich rodicov.. aspon si myslim,mozno sa mylim.. aj ked je to smiesne, lebo mam pomaly 19 rokov.. Moji rodicia ma odmalicka nenavidia, neznasaju a robia vsetko preto,aby som sa citila zle.. A pripadam si tak ako keby cierna ovca rodiny.. Ked som bola mala, moja babka robievala tortu pre kazdeho svojho vnuka ci vnucku.. Ale ja som sa torty od svojej babky nikdy nedozila.. ani raz mi ziadnu neupiekla.. a pritom, moj bratranec ma 4 dni po mne narodeniny a jemu vzdy urobila.. Raz mi to vsak nedalo a opytala som sa jej, ze preco… A ona.. „ty nie si moja vnucka, len zle robis svojim rodicom, nevies sa spravat, nevies nic“ .. to mi stacilo, viac som nepotrebovala vediet.. Nikomu som o tom nepovedala.. a tak na to nemyslim radsej..

    No a moji rodicia?vzdy ma mlatili a aj mlatia..aj dnes som dostala..pamatam si ako mi mama povedala,ze sa ucim pre seba,ze za znamky ma bit nebudu.A v prvom rocniku,prva hviezdicka,cize znamka 2. a hned zaucho..v stvrtom rocniku ma otec zmlatil za stvorku.mala som fialove stehno a podliate krvou..minuly rok mi mama svojimi umelymi nechtami roztrhla kozu pod spodnou perou, mam tam jazvu.. toto je aj tak stale nic, co prezivam kazdy den doma..Krik,nadavky, ze som nula,ze mam vypadnut z domu,atd.. Uz som zufala,potrebujem pomoc, no nikto ma nepocuva 🙁 neviem co mam robit.aj o samovrazdu som sa pokusila, no nevyslo to 🙁 uz nechcem trpiet.. co mam robit?zabit sa?:(

  3. pišem pre dievča, ktorého príspevok je tu uvedený…Soňa viem, o čom hovoríš,aj keď nie úplne…viem, čo je tréma, ale nikdy by som kvôli nej neurobila niečo čo by sa nedalo už odvrátiť…ak máš , čo i len jednu kamarátku, alebo kamaráta zdôver sa mu…neboj sa ak ťa má rada/rád tak ťa vypočuje a pomôže ti..ak nie tak sa poobzeraj okolo seba a určite nájdeš niekoho, koho trápi to isté…a môžeš napísať pokojne aj mne…síce neviem, či je tvoj problém stále aktuálny…ale aj keby nie tak sa mi ozvi..

  4. Tyrane deti to je strašne.No nielen tyrane deti to maju ťažke..Možno aj tie ktore niečo taja a nemaju nikoho komu sa zdoverit..možno sa vam zda že čo napišem je absurdne ale tak to citim..trema-moja nočna mora.každy večer preplačem čo mam strach si kupiť aj jeden sprosty napr. hotdog,,..a v škole to je najhoršie všetci sa vam smeju a to rovno do oči a najviac ma boli to že už mnoho krat rozmyšlam že to všetko jednoducho skončim..niekedy stojim v okne a tužim skočiť……..ja neviem,neviem ako dalej…prosim odpište mi

Pridaj komentár