Ako sú na tom Slovenské deti?

ts 0
  • Na Slovensku sa nedožije svojich prvých narodenín 6 z 1000 narodených detí. Miera detskej úmrtnosti patrí medzi najvyššie spomedzi vyspelých krajín. Je dvojnásobne vyššia ako v Českej republike.
  • Patríme tiež medzi vyspelé krajiny s najvyššou mierou pôrodnosti u dievčat do 19 rokov. 

Medzinárodná štúdia UNICEF „Blahobyt detí v bohatých krajinách“ prezentuje v súčasnosti najaktuálnejšie dostupné porovnanie kvality života detí v 29 najvyspelejších krajinách sveta. Na základe skúmania ukazovateľov z viacerých oblastí, akými sú zdravie, vzdelanie, správanie a riziká či úroveň materiálneho blahobytu, sa podarilo získať obraz o tom, ako žijú deti na Slovensku v porovnaní so svojimi rovesníkmi z iných vyspelých krajín.

Fakty o Slovenských deťoch:

• Na Slovensku sa nedožije svojich prvých narodenín 6 z 1000 narodených detí. Miera detskej úmrtnosti patrí medzi najvyššie spomedzi vyspelých krajín. Je dvojnásobne vyššia ako v Českej republike. Väčšia úmrtnosť novorodencov je iba v Litve a Rumunsku. 
 
• Na druhej strane, deti na Slovensku patria medzi najviac chránené pred závažnými ochoreniami ako osýpky, detská obrna a tetanus. V oblasti imunizácie u detí vo veku od 12 do 23 mesiacov patrí Slovensku v celkovom meraní tretia priečka. K preventívnemu očkovaniu má prístup až 98% detí.

• Slovensko sa zaraďuje medzi krajiny s najnižšou mierou predškolskej dochádzky vo vyspelých krajinách. Až 23% detí vo veku od 4 do 6 rokov nechodí do predškolského zariadenia. Nižšiu dochádzku majú Poľsko, Grécko a USA.
 
• Slovenskí teenageri sa vzdelávajú a nechcú ostať neaktívni. Viac ako 95% detí vo veku od 15 do 19 rokov pokračuje po skončení základnej školskej dochádzky v ďalšom vzdelávaní, alebo hneď nastupuje do práce. Pre porovnanie, v Španielsku ostáva bez ďalšieho vzdelávania a práce približne 13 zo 100 detí starších ako 15 rokov.
 
• Medzi deťmi žijúcimi na Slovensku nie je výrazne rozšírená nadváha. Deti patria taktiež medzi najaktívnejšie v oblasti pravidelnej fyzickej aktivity. Nadváhu má iba 13 zo 100 detí (najnižšie číslo v rámci krajín bývalej V4 – pre porovnanie v Poľsku má nadváhu 17% detí)  a takmer štvrtina detí aktívne cvičí aspoň hodinu každý deň (napr. v porovnaní s Talianskom, kde sa venuje obdobnej fyzickej aktivite iba 8% detí). 
 

• Naše deti majú pravidelné skúsenosti s fajčením. Až jedno z 10 detí vo veku 11 – 15 rokov fajčí cigarety minimálne jedenkrát za týždeň. Toto percento je však v susedných krajinách (ČR, Maďarsko, Rakúsko) ešte vyššie.
 
• Až 13% slovenských detí už skúsilo fajčiť aj marihuanu. V ČR je však situácia ešte závažnejšia. Marihuanu vyskúšalo počas ostatných 12 mesiacoch takmer raz toľko detí vo veku 11 – 15 rokov.
 
• 17% slovenských detí vo veku 11 – 15 rokov už bolo v živote aspoň dvakrát opitých. V porovnaní s deťmi z USA je to takmer trojnásobok. Celkovo sa Slovensko umiestnilo na 19 mieste. 
 
• Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou pôrodnosti u dievčat. Na svet privádza dieťa až 18 z 1000 dievčat vo veku od 15 – 19 rokov. Pre porovnanie, v Slovinsku je miera pôrodnosti u mladistvých takmer štyrikrát nižšia a v USA až takmer dvakrát vyššia.  
 
• Deti na Slovensku majú skúsenosti s násilím, ktoré páchajú deti medzi sebou.  Takmer 40% detí vo veku od 11 do 15 rokov bolo zapletených do fyzickej bitky za ostatných 12 mesiacov a 27% detí tvrdí, že boli v škole šikanované (aspoň raz za uplynulé mesiace).

Detská chudoba na Slovensku sa rozmáha


Medzinárodné porovnanie UNICEF ukazuje aj to, že približne každému piatemu dieťaťu na Slovensku chýbajú veci, ktoré sú považované za úplne bežné. Tzv. UNICEF index detskej deprivácie ukázal, že až 19% detí na Slovensku nemá prístup k dvom alebo viacerým z celkovo 14 základných vecí a aktivít, medzi ktoré patria napr.:

tri jedlá denne, čerstvé ovocie a zelenina každý deň, dva páry vlastných topánok, knihy a hračky vhodné pre daný vek a úroveň vedomostí, pravidelný prístup k voľnočasovým aktivitám (plávanie, hranie na hudobný nástroj, účasť na mládežníckych podujatiach), možnosť oslavovať špeciálne udalosti ako sú narodeniny či meniny, možnosť zúčastniť sa školských výletov a ďalšie položky.


Štúdia skúmala aj relatívnu mieru chudoby detí. Na Slovensku sa táto meria podľa štandardov EU SILC. Podľa najaktuálnejších výsledkov EU SILC 2011 žije na Slovensku v riziku peňažnej chudoby približne každé piate dieťa – t. j. 18,8% detí (mladších ako 18 rokov).

  • Z tlačovej správy UNICEF

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár