Bohatý, chudobný rodič. Zoberme dávky všetkým!

Takakika 45

Luxus plošných dávok končí, vyjadril sa Peter Kažimír, z Božej vôle financmajster. Spolu s ďalšími hlavami pomazanými teraz ťarcha úvah tlačí ich krčné chrbtice k zemi. Reflektujúc na jánošíkovskú tradíciu, mučia sa otázkami, ktorí bohatí sú tak bohatí, že si nevšimnú, keď im v mešci nezahŕkajú každý mesiac omrvinky, prídavky na deti čo to oficiálne volajú. Pohnutie vo mne dojemné, čo v srdci nosím, nenechalo ma preto ľahostajnou, chcem týmto listom Petrovi ruku pomocnú podať.

Milý Peťo!

Milý Peťo, odpusť, že tak familiárne, ako Mesiac na skaly, som na Teba zvolala. Ale to len pre tie sympatie, čo uchovávam voči Tebe pod vankúšom, aby muž nežiarlil. Nuž, tak teda, Peťo, takýto odkaz môjho deda, ktorý sa ku mne ústnou tradíciou dostal, Ti musím veruže odovzdať. Vravia totiž starí ľudia, z ktorých múdrosť vekov prýšti pomedzi vrásky, že „kto má veľa, chce ešte viac. Len chudobný Ti dá aj to, čo sám nemá…“

Mám, ale nedám. Nemám, ale dám

Povážme, Peťo, povážme, čo nám chce toto posolstvo povedať, aby sme nemuseli zopakovať s každým ďalším volebným obdobím, naše slovenské dejiny. Bohatý sa nevzdá ani skorodovaného centu, pokladníčky v obchoďákoch by Ti o tom vedeli rozprávať svoje. Mali by sme krvavé oko Mordoru financií upnúť opačným smerom, teda ak môžem použiť tento výraz, nemáte v strane nič proti, úfam, dúfam, nuž tak teda, smerom na chudobných. Tým zober, Peťo, tým! Oni ochotne dajú, len smelo do toho.

Kto sa o koho stará

Príklady, viem, že vy, ekonómovia milujete, nože tunak máš: povedzme taký môj bratranec, onkologický pacient, otec šiestich detí. Nemáš ho odkiaľ poznať, nehral v Modrom z neba, ani nestanoval pred Tvojim úradom s natrčenou rukou, aby si sa oňho v mene štátu a všetkého, čo Ti je sväté, postaral. On miesto toho supľuje štát, za štát sa stará o druhých, o svojho polobezďáckeho suseda, ktorému kúpil fúru dreva na zimu, aby ten prestal vytíňať stromy pri potoku.

Alebo moja sesternica, sedemdetná pre zmenu, ktorej stavebná firma miesto odovzdania kľúčov k domu udrbala prachy na stavbu, úver splácať samozrejme, musia. Veril by si, že im nie je pritesno v ich trojizbovom byte, kým ho teda ešte majú, aby ma k nim nepozvala prenocovať? Aj Teba by prichýlila, keby si sa ocitol v núdzi, vieš, ako to chodí, raz si hore, raz si dolu, a nemyslím tým polohu pri plodení detí.

Sociálny štát

Peťo, veď sa s tým nemusíš toľko okúňať. Byť bohatý alebo chudobný, to nezávisí od príjmu, je to vec hlavy. A keby si hoci aj odzajtra zrušil plošne všetky dávky, trúfam si tvrdiť, nič sa nám nestane. Nepočítali sme si plodné a neplodné dni podľa toho, či v tom roku vláda dáva kočíkovné. O svoje deti sa postaráme, či nám mesačne pošleš tých dvadsať evri alebo nie. Postaráme sa aj o susedove, ak bude treba. Veď sociálny štát, chápeš.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (207 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. keby zobrali iba takým matkám čo deti rodili pre peniaze, dobre možno by som to pochopila, ale v konečnom dôsledku tie deti za to nemôžu…. a dalšia vec nie len rómovia majú viacej detí….. ja nie som rómka a mám ich sedem, nie pre peniaze, lebo od štátu som brala iba rodinné a rodičovský….žiadne iné dávky…. vždy som popri rodičovskom ked sa dalo pracovala….. ale vždy iba na dohodu a to sa neráta….. mňa normálne v tomto štáte nikto nezamestná…. vždy iba na dohodu…takže na materskú nárok nemám….. ale napriek tomu, že som pracovala, stíhala deti a aj domácnosť ma tento štát teraz potrestá …… nielenže budem musieť teraz prestať pracovať , aj ked iba na dohodu…. lebo moja maličká má iba 5 mesiacov, ale ešte mi aj zníži už aj tak nízky rodičovský….. takže pri siedmich deťoch prídem o 140 euro, čo je pre mňa viac než dosť…… Tak za čo budú moje deti potrestané….. Cry

  2. dvacka k dvacke, tu miliardovu dieru na danovych unikoch ako inak zaplatat, detickam chybat vari nebude

  3. nebudeme o nič bohatší, či budeme mať 20 evri alebo nie. Navrhuem zobrať dávky všetkým !!! Nie, že my sa tu teraz budeme neprispôsobivým skladať naveky. Tak by makali, žobronili by o to, aby mohli odhrnúť sneh majiteľovi pred obchodom, ako to bolo za mladých čias mojej 91-ročnej starej mamy.

    1. .)
      Nemakali by. Svet Tvojej starej mamy nepoznal legislatívu EU.
      V nej neexistuje pracovna povinnosť, ale existujú práva .
      Ktokoľvek môže na svet priviesť deti a nemusí sa starať, či ich ma z čoho vychovať. Na to je tu štát, nie ? A keby aj zobral deti, šak sa urobia dalšie nie ? Tehotnú ženu nemožeš nechať bez prostriedkov…

  4. Peto dobre robi ako robi. Gadzovi co robi a plati dane ten si moze dovolit 1 max 2 gadzikov. A dakych 20 alebo 40 evri ma ci nema. Ale fakt treba pridat romom alebo ciganom alebo obom bo ked sa taka romka alebo ciganka vydari to index plodnosti prekona aj petov graf.

    p.s. Este by rozpocet mohlo podporit zavednei dane z pera /kto ma vacsie ako 25 cisel/To by si bol kaper Peto. Konecne by som prestal zavidiet Rudimu.

  5. maros to je sice pravda co hovoris. a suhlasim s danovym aj ovodovym zvyhodnovanim mladych nizkozarabajucich rodicov, ale v principe len nizkoprijmovych, lebo v pripade vyssie prijmovych to nema spolocenske opodstatnenie.

    Problem ale je ze to danove zvyhodnenie nemusi znamenat nic v pripade ak je ten rodic nezamestnany. napr. dieta ma len matku a ta je nezamestnana pretoze ju prepustili, takej nebude danove zvyhodnovanie na nic. Ale v principe suhlasim, tieto veci sa aj uplatnuju napr. v taliansku pri majetkovych daniach v suvislosti s hypotekami rodin alebo aj v Nemecku a inde

  6. najvacsia blbost je ze stat posiela peniaze, mal by iba danovo zvyhodnit manzelstva s detmi. autorka pise zbytocne pateticky a jej narek vyrazne pripomina ficovolicov, ktori stoja pred uradom vlady s natiahnutou rukou a opakuju, daj, daj, daj… Ak tu niekto ocakava ze stat akosi pomoze davkou alebo niecim, tak je na omyle, jedine co chcime od statu je, aby nam bral menej a zmensil svoj aparat.

     

    to akoze ta rodina so 7 detmi je existencne zavisla na pridavkoch na deti or what? ja mat 7deti tak som zavodnik (za vodou) a nejaka dvacka na decko ma netrapi. ak je to naopak, tak potom som domrvil nieco ja (kazdy nech riesi svoju rodinu tak, aby sa o nu vedel postarat sam najma bez pomoci statu).

    1. jasné, že by mal štát zvýhodniť manželstvá s deťmi, ako to bolo voľakedy, ve´d sú to budúci daňoví poplatníci (teda aspoň u nás prispôsobivých) Len aby tu niekto nezačal vyskakovať, že je to protiústavné a diskriminačné pre tých, čo deti mať nemôžu.

  7. menšina je už teraz chránená zver.. čo začnú vystrájať ak im zoberú veľkú časť dávky? Ak žijete v obci kde ich je 30 perc a viac, to dopadneme ako napr v Maďarsku.. Dôchodcovia nemôžu odísť spolu na omšu, lebo 100 perc že ich vykradnú. Tak chodia po jednom a to všade. Ale ako inak zabrániť 15-16 ročnej spoluovčanke aby si príjem zabezpečovala rodením detí, z ktorých budú tak najskôr inVa.lidi?

     

    ps: ekológii by sme možno veľmi pomohli, ak by náš počet klesol na polovicu

  8. problem je ten že v eu a hlavne vo vychodnej ale aj na zapade upadlo to čo sa nazýva sociálny štát. Dnes stojíme pred dilemou. Mať deti ? nemať deti ? Kto sa o nich bude starať ked sú rodičia celé dni v práci ? a kto im poskytne plnenie na zákaldné veci ked stratia prácu, alebo ochorejú ? a ked áno, aké veľké bude to plnenie ? ktoreé služby má matka bezplatne a za ktoré treaz musí platiť ?

    Cýba redistribúcia v spoločnosti,. To znamená verejné služby. tzo nie je len finančná podpora. Aj to je jeden z dovodov prečo klesla rapidne pôrodnosť. Další je dnešná moderná spolčonosť, ktorá vyznáva iné hodnoty. Sociálny štát môže fungovať iba na redistribúcií. to znamená, že nie tá matka si zaplatí z odvodov alebo daní tie prídavky do budúcnosti, ale zaplatí to čiastočne a zbytok zaplatia korporácie z divident alebo iným spôsobom z majetkových daní, a v tom prípade to bude mať zmysel. Bohužiaľ, tento model fungovania sme v zapadnej europe zlikvidovali pred 20 rokmi a dnes čumíme ako puci, že človek nemá na to, aby uživil dne dati. je to smutné

  9. Brat si uvery od pochybnych stavbarov, ci sa starat o bezdaka nema nic spolocne s pridavkami na deti. Tie by nemali pokryvat medzeru vo financiach za ktoru su ludia zodpovedni. Nerozumiem tiez argumentacii typu vlada, zjedzte si detske pridavky, my sme deti nerobili podla rozpoctu. Fakt je, ze ak som na mizine, tak nieco robim pre to, aby som nemusela hrdo prisivat zaplatu na zadku svojim detom. Ono vela ludi bude musiet, ak im zoberu pridavky. Hrdost im nie je nic platna a radsej sa mali pozriet na rozpocet pred plodenim deti. Big Grins

      1. Altrizmus je vzdy na mieste, ale vysudit investicie, ci robit financne rozhodnutia nepomoze. Treba trocha vidiet veci relativne v pomere a mozem ti povedat, ze v mojom zamestnani sa priamo stretavam a riesim skalu problemov u druhych ludi.

        1. Dadka,
          neviem kolko mas deti. Silno tu hovoris ze nerobte deti ked na to nemate a ze ak na to nemate ked vam zoberu 20 evri tak ste chuji. Ale nie je to tak. 20 evri na dieta je pri 4 detnej rodine 80 evri + 200 eur rodicovska, to je 280 eur. A to uz chybat moze.

          A ak by to bolo aj 40 eur mesacne (prispevok na 2 deti), to mas obedy pre 1 dieta v skole, alebo nejaky kruzok.

          Ide tu o princip. Preco by mal ten co sa snazi a maka platit na neprisposobiveho?

          Mne stat zobral za minuly rok len na dani z prijmu 3000 euro. To je viac ako dostava moja zena rodicovsku + pridavky na deti. Ja som si ich zaplatil a v case ked zena nepracuje lebo je doma s malym dietatom si myslim ze si to zasluzime. Ked zasa zacne pracovat tak rodicovska uz nebude a na rocne pridavky prispejeme do statneho rozpoctu cca za 2 tyzdne (dan z prijmu, DPH, spotrebne dane).

          Ale pointa je inde:
          MOJ VOLICSKY HLAS SI FICO NEKUPI. Hlas neprisposobiveho a zavistliveho si ale kupi velmi, velmi lahko.

          1. Deti mam. Mam dve zamestnania, na plny uvazok a v sobotu. A mam svaty pokoj.

    1. dada, to je v poriadku, zvykla som si, že moje myšlienkové pochody sa takmer nikdy nestretávajú s tvojimi, nie je nám dopriate v tomto vesmíre, aby sme sa chápali navzájom. aj keď príliš neverím, že dokážem svoje metafory pre teba preložiť do módu “po lopate,” predsa len stratím s tebou chvíľu času.. nerada by som prišla o takú cennú diskutérku, ktorá svojimi reakciami vždy rozprúdi debatu pod článkom tak, že ten stratí zmysel…
      nuž, dada, ľudia v mojich príkladoch sa starajú, vychovávajú a vyživujú určitý počet nezaopatrených detí, na výchovu a výživu ktorých im štát zatiaľ prispieva, aspoň symbolicky, prídavkami. tieto by sa v budúcnosti mali obmedziť nielen podľa bohatstva príjmu, ale aj “bohatstva” v počte detí (3 a viac). je to vláde na hanbu a im slúži ku cti, vieš, lebo títo ľudia sa budú starať o svoje deti, aj keď im štát ničím neprispeje. vedia sa postarať nielen o seba a svoje deti, ale aj o iných ľudí. tak, a hrach na stenu ohádzaný by som týmto mala mať z krku.

      1. Nuz neviem ci ti rozumiem ako mat nememu, devucha, ale skusim artikulaciou. Zhrnas priklad viacdetnej rodiny so slabym prijmom a pritazou, pardon dobrym skutkom ktory zo svojho deraveho rozpoctu financuju. Prislovie hovori ”Charita zacina doma.” Ak nemam z coho dat, nesnazim sa predavkovat laskou cloveka v nudzi, co vlastne ujo v tvojom priklade urobil, aby mal od zobraka pokoj. Urady teda mlcia. Vlady su v case biedy na dve veci- dopln si.

        1. dada, asi ťa očaril program, čo dáva markíza vo svojom stredajšom prime time, alebo neviem teda inak si vysvetliť, to tvoje bohorovné presvedčenie o tom, že každá viacpočetná rodina žije z lásky, ktorou zapláta diery na zadkoch aj na predkoch. v tomto duchu ožívaš príbehy osôb z môjho článku a dávaš im vskutku nový rozmer. je to zaujímavé sledovať, ako sa tieto postavy vyvíjajú, kľudne v tom pokračuj, ide ti to!

          1. No tak, hor sa , ochotnicka. Nacim peniaze zarabat sama, ked mas pridavky vacsie ako muzov plat.

          2. A to si sa Kika nepochvalila, ze si taka zamozna iba, ze by si mala takeho neschopaka muza? Diskuterka Dada, ma rada slovny pinpong a ja ju obdivujem akymi az surrealistickym smermi to niekedy vedie a kruti tu lopticku (rozumej pointu) az tak ze vlasne uz nie je ani co dodat, iba zeby o pocasi utrusit a ci sliepky nesu….

          3. práveže o Dade sa veľmi mýliš, ona je synonymum altruizmu, ona tie svoje komentáre píše, ako by som za každý mala dostať provízie.

  10. Ja by som deti mala aj bez pridavkov, o to tu ale vobec nejde. Populisticke delenie na bohatych a chudobnych Smeru ide vyborne. A verim tomu ze pol naroda sa tesi ako tym ,,bohatym,, ukazu…Az dokial nezistia ze sa to mozno tyka aj ich. Mna osobne tieto vyjadrenia urazaju, vychovavam tomuto statu troch buducich danovych poplatnikov, tie pridavky nie su pre mna, ale pre deti. Vdaka tejto vladnej retorike sa asi mam citit ako rodicovska zlatokopka…Kto vie usudit ktora rodina plosne pridavky potrebuje a ktora nie? Evil

    1. Sú krajiny, ktoré to majú odstupńované podĺa príjmov / UK, Kanada a i / a sú krajiny, kde to majú všetci rovnaké.
      Na navrhu Smeru nevidím nič populistické, berie, kde sa dá.

      1. Milan, keď už je reč o Charlesovi Murrayovi, v rozhovore pre .týždeň povedal nielen to, že by štát vôbec nemal dotovať ľudí, aby mali deti, pretože to aj tak nefunguje, za príklad pritom dával štáty ako USA a ďalšie, v ktorých je podpora minimálna alebo žiadna a majú, na rozdiel od európskych štátov, vyšší index plodnosti. Uviedol tam veľmi podstatný postreh, a to, že na starom kontinente akoby padol záujem o rodinu, akoby v nej ľudia nenachádzali také uspokojenie, ako kedysi (doslova), za poklesom pôrodnosti v Európe je teda niečo viac ako len “modernizácia”, ktorá má na svedomí pokles pôrodnosti vo svete všeobecne. A treba tiež povedať, že sa vyjadril za dotácie, ale vtedy, ak by štát našiel spôsob, ako dotovať iba “tradičné” rodiny, nepodporovať ženy, aby im štát uľahčil mať dieťa bez manžela.. rozoberal tam dávky z rôznych pohľadov.

        1. Ano, ten članok v tyždni je ten, čo som linkoval z webu konzervativizmu, maš ho nižšie. Len .týždeň to ma zamknuté resp platené , neviem prečo
          Murray tam ma ale vecnú chybu, tvrdí, že v USA je vyššia porodnosť ako vo Francúzsku.Ibaže oba štaty ju majú takmer zhodnú, cca 2,1 dieťaťa na ženu, dokonca po odčítaní menšín veľmi podobnú aj pre biele obyvateľstvo – USA udava 1,83 . Len v USA to dosahujú bez podpory štatu, vo FRA so silnou podporou štatu. Špekuluje sa o väčšom vplyve naboženstva a hlavne protestantskeho etosu v USA.
          Čo sa stalo s rodinou v Europe – no asi nie je win strategia mať viac detí ako 1-2. Kým bude výhodnejšie nemať deti, resp čo najmenej , tak to tu nebude dobre vypadať…

          1. bez ohľadu na to, či štát dokáže alebo nedokáže stimulovať dávkami pôrodnosť, myslím si, že avizovanými škrtmi na deťoch vysiela signál do spoločnosti, že sa ich mať neoplatí.

        2. To co vravis, ze v USA nie je podpora deti nie je vobec pravda, pracujem tu a na kazde dieta a manzelku si mam moznost odpocitat 9000$ zo zakladu dane. Dane su tu 24-30% takze na kazde dieta to spravi okolo 250$ v cisom nizsiu dan. U mna to pred a po nahlaseni deti na odpocitavanie zaloh spravilo rozdiel 800$ v cistom plate! Mam 3 deti.
          Takze podpora tu je, ale len pre tych co pracuju a staraju sa o deti. Takto by to malo byt aj na Slovensku. Tych 20E nech dostane plosne kazdy, ale kazdy pracujuci nech dostane zlavu na dani aspon 60E za kazde dieta.

          1. Polemizuj s Murrayom, ale hlavne nezavádzaj , hlavná časť toho odpočtu je kvoli manželke resp manželstvu, nie kvoli dieťaťu
             
            “Sazba daně z příjmů se liší podle toho, zda je osoba v manželském svazku či nikoliv.
            “8 200 USD – pro manželský pár podávající společné daňové přiznání
            4 900 USD – pro svobodného poplatníka
            Odpočet na dítě
            Na každé dítě mladší 17 let činí odpočitatelná položka 600 USD, která se snižuje o 50 USD při souhrnném příjmu rodičů přes 110 000 USD (při výchově pouze jedním rodičem přes 75 tisíc dolarů) za každých tisíc dolarů.”
            http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d1519v1495-dane-a-socialni-system-v-usa/

    1. Dobrá otazka.Konzervatívec Charles Murray tvrdí, že štat by nemal podavať ruku vôbec, lebo viac domrví ako pomože.A zlikviduje zodpovednosť otcov,primarne zodpovedných za rodinu, ktorí potom zvesela zdupkajú
      http://www.konzervativizmus.sk/article.php
      V USA je oveľa nižšia podpora štatu a detí majú viac ako kdekoľvek v Europe, sú aspoń na zachovnej úrovni / 2,1 dieťaťa na ženu / Doba na materskej minimalna, skor ženy v domacnosti a snaha preniesť to na komunity , svojpomocné skupiny , opatrovateĺky…
      V Europe sa zase bez podpory socialneho štatu prepadá porodnosť hlboko pod zachovnú uroveň, ale ukazuje sa, že podstatné na jej zvýšenie je sklbenie prace a rodiny, nie davky ani nie dlhá materská. / Škandinavsky model / Proste socialny štat potrebuje, aby žena nebola dlho na materskej, ale robila a zdanil ju, z tých daní potom štát žije a trebars pomože s tou školkou a jaslami. Ženy robia viac, ale majú dojem sebarealizacie
      V SR je ešte dalšie špecifikum, že socialny štat už pomaly nema na nič, vonku je kríza a a ešte je zaťažený problémovým obyvateľstvom takže…
      Usmievajte sa, tie škrty nebudu posledné…)

    2. ide o to,že tí “bohatí” tento štát ošmeknú tak,že sa až zapráši… verte neverte,jeden spoluobčan mi núkal,že za nejakú odmenu mi vybaví invalida… dôchodok …chápete???? tak ja kedže som odmietla so slovami,že som zdravá a pracovať chcem,tak na mňa pozerali,či mi šibe… o tomto je to.

  11. Poburena, rozhorcena, roztrpcena, rozciltlivena ale aj povzbudena pisem: ANO, ANO? JE TO TAK!!! SVATA PRAVDA, KIKA. Koopec takych ako opisujes poznam…

    Ale mohla by si to poslat aj priamo Petovi, nech sa o nich dozvie aj on, Lebo takto prichadza o vela.

  12. áno, donekonečna opakovať tie isté frázy o “bohatých,” miesto toho, aby sa rozhýbali pomôcť rodinám, ktoré sa ocitli v ozajstnej sociálnej kríze. O takých nemajú šajnu. Zatvárajú pred nimi oči aj dvere.

    1. Rodiny, ktoré sa ocitli v ozajstnej socialnej kríze sú predovšetkým tie v getach – štat im nepomáha ?
      Len dodam, že podľa odhadov infostatu je cca 120 000 – 200 000 ľudí v segregovaných osadach s nízkym životným štandartom.

        1. pri sociálnej skupine, ktorú dávaš do pozornosti, je na mieste otázka, či ich sociálna kríza nemá príčinnú súvislosť práve v tej “pomoci” od štátu

          1. Nie nemá. Aj bez tej pomoci mali a budú mať deti bez ohľadu na ekonomickú situaciu…

          2. Milan, aj zbytok populácie bude mať deti, bez ohľadu na to, či budú mať dávky od štátu a bez ohľadu na to, akú majú ekonomickú situáciu. aký je medzi nami rozdiel?

          3. Nie,spoločnosť ako celok zareagovala na zhoršenie ekonomickej situacie a hlavne pre zakladanie rodín tým, že prudko klesol úhrnný index plodnosti, z 2,1 dieaťaťa na ženu v r 1989 na 1,16 v r 2002 . Odvtedy slabo stúpa na dnešných cca 1,45 , hoci kríza po 2008 ho zase mierne zrazila. V romskych getach je cca 5,5-5,6 a je nezavislý od ekonomickej situacie- ani po Kaníkových škrtoch sa tam plodnosť neznížila. V tom je rozdiel.

          4. tak prečo bolo toľko maximálnych materských z dobrovoľného poistenia vyplatených práve tam? spýtaj sa niekoho ochotného zo soc.poisťovne.

Pridaj komentár