ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
MúdrostiSlovensko pre rodinu

Detské autosedačky sú povinné.

 red.   01.05.2006   95

autosedacka

Od 1.júna 2007 budeme musieť na Slovensku povinne používať pre prevoze detí detské autosedačky.

„Slovensko musí rešpektovať smernicu EU, ktorá zavádza povinné použitie detských autosedačiek vo všetkých členských štátoch. Preto sme do vlády pripravili návrh nariadenia vlády , ktoré vstúpi do platnosti bez potreby legislatívnych zmien. Detské sedačky tak budú povinné aj pri súčasnom znení zákona o premávke na pozemných komunikáciách“, hovorí Tomáš Šarluška, hovorca ministerstva dopravy.

 

 

Doháňanie zmeškaného.

Slovensko len doháňa dávno zmeškané. Sme totiž jednou z posledných krajín Európy, kde nie je takáto ochrana zatiaľ povinná. Patríme pri tom k štátom s najvyššou úrazovosťou detí so smrteľnými následkami, a to aj vinou dopravných nehôd. Ročne u nás zomrie na následky úrazov 200 detí, čo je napr. 3x viac ako vo Švédsku. Detské autosedačky sú napríklad dávno povinné u našich susedov v Poľsku, Maďarsku či Česku. Vlani v Českej republike dokonca sprísnili používanie autosedačiek, ktoré sú teraz povinné aj v obci.

 

 

Presné podmienky použitia autosedačiek ešte nie sú schválené. Podľa Šarlušku však pôjde o štandardné európske kritériá. Detské sedačky budú teda musieť používať všetky deti nižšie ako 150 cm s hmotnosťou nižšou ako 36 kg, čo zodpovedá približne desať až dvanásť ročnému dieťaťu. Za nepoužitie detskej sedačky bude hroziť pokuta. „Polícia najprv počká na to, ako štátne orgány doriešia otázku povinného použitia detských sedačiek a potom, v súlade so zákonom, ktorý polícii ukladá povinnosť dohľadu nad dodržiavaním predpisov, zverejní stanovisko k výške pokút,“ hovorí Vladimír Gemela, hovorca Prezídia Policajného zboru.

 

 

Náruč matky nie je v automobile bezpečná.

Ak si myslíte, že dieťa je v matkinom náručí dostatočne chránené, veľmi sa mýlite. Všetko objasňuje fyzikálny pohľad na našich malých potomkov. Pri náraze rýchlosti 50km/h do pevnej prekážky, zvýši dieťa svoju váhu až 60x. Jednoducho povedané, maličké ročné či rok a pol staré dieťa s hmotnosťou 10 kg váži vo chvíli nárazu 600 kg. Minimálnu šancu na prežitie má aj dieťa s hmotnosťou 25 kg, stojace medzi sedadlami. Nepočúva sa to dobre, no počas nárazu sa mení na ničím nekontrolovaný projektil vážiaci jeden a pol tony. Ten ublíži nie len sebe, ale aj ostatným členom posádky.

Deti sú na tom pri havárii horšie aj z anatomického hľadiska. Ich hlava je v porovnaní so zvyškom tela veľká a ťažká. U deväťmesačného dieťaťa predstavuje až 25 percent celkovej telesnej hmotnosti. Je to obrovský podiel, ak to porovnáme s dospelým človekom, ktorého hmotnosť hlavy zvyčajne neprevyšuje päť percent. Takáto záťaž môže byť pre dieťa osudná, najmä ak si uvedomíme, že jeho chrbtica a nevyvinutý krk sú podstatne slabšie. Horšia je aj ochrana mozgu, keďže lebka dieťaťa, najmä dojčiat, je tenšia a mäkšia, prípadne sa len vyvíja. Preto ak dôjde k poraneniu hlavy, časti ti znamená aj poranenie mozgu s ťažkými a trvalými následkami, v najhoršom prípade okamžitú smrť. Detská autosedačka dokáže pritom takýmto poraneniam predchádzať, alebo aspoň znížiť následky.

 

 

Ak dieťa používa štandardné bezpečnostné pásy, získa o 60% lepšiu ochranu, ako keby nebolo vôbec pripútané. Pri použití sedačky, otočenej do smeru jazdy sa ochrana zvýši o ďalších 20%. Pri sedačkách otočených proti smeru jazdy však môže byť takáto ochrana až 90%ná. Je to spôsobné tým, že pôsobiace sily sú v protismerných sedačkách rozložené na celý chrbát dieťaťa a nie len na zraniteľný krk.

 

 

Takéto údaje určite menia pohľad na to, či je nemalá investícia do autosedačiek zbytočná, alebo nie.

 

 

Zdroj foto: www.predeti.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
Mária napísané 01.06.2014 22:49

Mám otázku chcela by som vedieť že na 5 osobných autách koľko ôsob môže sedieť zadu keď zadu je sedadlo ??

Martina Kovacsova napísané 14.05.2008 17:06

Prosim Vas poradte mi ci musi mat dieta vacsie ako 150 cm tiez auto sedacku - podsedak.

Dakujem

Janulka napísané 23.08.2007 23:34

Ak prevazam v zadu dieta a nemam ani pasy a ani autosedacku mozu ma policajti pokutovat ked ma dcera 5 roky dakujem vam pekne za skoru odpoved a ci si ju mam potom aj radsej dokupit....

amalia napísané 09.07.2007 14:59

Pokial viem, Nariadenie vlady hovori, ze "v autach, ktore nie su vybavene bezpecnostnym pasom (a teda ani autosedackou) nie je mozne prepravovat dieta vo veku do troch rokov" Ale preprava deti vo vyssom veku (3 roky a viac) sa v takomto aute NEZAKAZUJE... zwinker

Takze, Renata a ostatni, skor ako zacnete kamenovat, prestudujte si poriadne nariadenie.

vlado napísané 24.06.2007 14:49

vie mi dakdo poradit ci potrebujem autosedacku ked mam SKODU 120

Marcela napísané 17.06.2007 12:20

My používame autosedačku 3.roky a je to super.Dcéra teraz sama do nej vlezie a povie aj iným pripútajte sa aj ja som.Vie,že keby sa niečo stalo,nič sa nám nestane.Má 3.roky a 3mes.V aute vždy niečo vymyslíme a nie sú problémy ani keď sedí vzadu sama.Čím skôr si dieťa zvykne,tým lepšie.A deti sú rozumnejšie ako niektorí dospelí.Keď sa im to rozumne vysvetlí,samé sa budú chcieť pripútať. A syn má 11r. má 170cm a 73kg.Vpredu sedí už dávno samozrejme pripútaný.

. napísané 15.06.2007 07:07

Autosedačky sú hlúposť

silvia napísané 09.06.2007 20:03

Poraďte: mám 8-ročného syna = výška 145 cm, váha 50 kg; mám 2,5 ročnú dcéru (veľmi šikovnú) = výška 112 cm, váha 13,5 kg. Poraďte, kde kúpiť podsdák pre syna. Poraďte typ autosedačky pre dcéru. Nechodíme autom veľa. Raz do týždňa nakupovať po meste. Ďakujem.

renata napísané 07.06.2007 23:46

BIGLU - ak nemas pasy, nemozes v tom aute prepravovat na zadnych sedadlach nikoho, uz vobec nie deti. Taka je realita, to ti musi hovorit aj zdravy rozum. Ak ti to zdravy rozum nehovori, pozri si zabery ako vyzera naraz v aute a co robi s detmi, ktore aj maju autosedacku www.oeamtc.at/videobox/index.php

 

 

Dieta bez autosedacky by v pripade takehoto narazu pravdepodobne "vyletelo z auta prednym sklom". Este stale sa ti zda akceptovatelne vozit dieta bez autosedacky?

biglu napísané 07.06.2007 08:30

mam skoda 120 to to auto nema vzadu pasy, ako mam vozit deti? na nove auto nemam!!

renata napísané 05.06.2007 17:59

Aneta - ak chces viezt dieta z porodnice autom, tak jedine v autosedacke. Jednoducho - ak je dieta v aute, ma byt v autosedacke. Co sa na tom neda pochopit?

Aneta M napísané 05.06.2007 17:43

Dobry den . Chcela by som vediet ci treba doniest babo z nemocnice v autosedacke. Koncom jula sa nam narodi babatko a rada by som sa dozvedela ci ho domov mam vziat v autosedacke. Dakujem

eva napísané 03.06.2007 18:01

V záujme poskytnutia Vám čo najkomplexnejšej odpovede bola predmetná vec prekonzultovaná s vedúcim oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo). Z tejto konzultácie vyplýva, že pri príležitostnej doprave (ide o prepravu v obci), do ktorej možno zaradiť aj prepravu taxíkom, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov prepraviť aj bez použitia detskej autosedačky. Mimo obce takáto preprava nie je možná. Ministerstvo zároveň dotknutú vec prekonzultovalo aj s Cechom taxikárov. Predseda Cechu taxikárov ministerstvo informoval, že každý dispečing bude vybavený jednou detskou autosedačkou, ktorú si bude môcť vodič príslušnej taxislužby pri preprave detí zapožičať.

 

Čo sa týka požívania detských autosedačiek v autobusoch, ktoré sú tiež upravené vo vyššie uvedenom nariadení vlády Slovenskej republiky, z technického hľadiska je potrebné uviesť, že v autobusoch sa používajú tzv. dvojbodové bezpečnostné pásy obopínajúce telo pasažiera okolo pása, a teda takýto bezpečnostný pás môžu použiť aj deti bez rizika uškrtenia.

 

# JUDr. Dušan Čičo

eva napísané 03.06.2007 18:00

Dovolim si okopirovat sem jednu odpoved pravnika na temu autosedacky v taxiku z porane pravnika na tomto portali:

KANCELÁRIA VEREJNÉHO OCHRANCU PRÁV:

 

problematiku povinného používania detských autosedačiek upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení č. 554/2006, ktoré nadobudne účinnosť dňa 1. júna 2007.

Podľa ustanovenia § 7 ods. 3 tohto nariadenia, ak vozidlá kategórie M1 (osobné motorové vozidlá) a N1 (malé nákladné motorové vozidlá) nie sú vybavené detským zadržiavacími zariadením alebo je týchto zariadení vo vozidle nedostatočný počet, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom, ktorým je vozidlo vybavené.

 

V záujme poskytnutia Vám čo najkomplexnejšej odpovede bola predmetná vec prekonzultovaná s vedúcim oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo). Z tejto konzultácie vyplýva, že pri príležitostnej doprave (ide o prepravu v obci), do ktorej možno zaradiť aj prepravu taxíkom, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov prepraviť aj bez použitia detskej autosedačky. Mimo obce takáto preprava nie je možná.

renata napísané 03.06.2007 07:48

Pre mna je neuveritelne, ze o potrebe autosedacky tu rodicia vobec DISKUTUJU!!! Ide predsa "LEN" zivot vasho dietata, o nic viac, tak uvazujte! Z porodnice ak v aute, tak jednoznacne v autosedacke, zavinovacka je skutocne uplna hlupost ako argument, autosedacku nepouzit. Kazde dieta si na autosedacku privykne, najlepsie je, ak je v nej dovezene skutocne z porodnice. Ak je starsie, rodic musi byt na 100% dosledny a musi chvilu vydrzat prejavy nevole, pretoze sa musim opakovat - ide tu o zivot. Pokial ide o to, ci musi niekto pri detati sediet, ak je v autosedacke - nie, urcite nemusi. Pokial ide o pocet osob vzadu - jasne je vymedzene, ci je auto pre pouzitie 5 osobami - ak ano, potom vzadu moze sediet dieta v sedacke a dalsi dvaja cestujuci. A taktiez chcem upozornit, ze dieta v autosedacke rozhodne nepatri na sedadlo spolujazdca!!! A ak by sa nahodou vyskytli argumenty, co robit v pripade viacdetnych rodin - nuz tak tam jedine plati, ak chcete cestovat je nutne kupit si vacsie auto pre vacsi pocet osob. Pokial ide o taxiky - znovu ide len o rodica, ci si vezme na svoju zodpovednost, ze jeho dieta nie je v autosedacke. Urcite nie je myslitelne, aby taxikari nosili vsetky druhy autosedaciek v aute, je to v kazdom spomenutom pripade len a len na rodicovi, ci da prednost pohodliu, vyhovorkam, peniazom alebo bezpecnosti svojho dietata.

Esperova napísané 27.05.2007 10:55

Dovolím si upozorniť že debaty o tom, že v TAXIKU autosedačka nemusí byť a dokonca že sa ani nemusíte priputat je úplne odveci. Len preto že vas taxikár neupozorní / čo by mal / vám tá povinnosť neodpadá. Keď vy odmietnete, on vás môže odmietnuť odviezť, lebo za vašu BEZPEČNOSŤ ZODPOVEDÁ. Vo veľa taxíkoch sú upozornenia, že cestujúci je POVINNÝ SA PRIPUTAT. Pripútať sa MUSÍTE ,zo zákona ste povinní. Síce v taxíku by síce sedačky podľa zákona mali byť, ale prakticky je to nemožné, aj preto že veľkostí je 5.To si ich má všetkých 5 kúpiť a potom kde ich má denne voziť ? V kufri ? Však to je absurdné. Objednavky funguju na spôsob ludia si zavolaju a idú dole a voz príde do 10minut. Veľa krát ani nepovedia že maju deti. A čo potom ? Má im otvoriť batožinový priestor, ktorý má plný autosedačiek , že nech sa páči vyberte si? A čo s tými autosedačkami ked bude mať iný zákazník batožinu ? Pre tú chvilu nepotrebne autosedačky vyloží na ulicu a potom sa z druhej strany mesta po ne vráti ? Lebo čo keď náhodou o mesiac bude objednávka a budú mať decko alebo decká a tú sedačku MUSI mať?. Ludia čo vozia len svoju rodinu to môžu mať na furt, ale v taxiku, v ktorom sa vozi pri jednej objednavke priemerne 2-3 ludia naraz by to bolo nemožné.

jana napísané 22.05.2007 21:46

chcela by som poradit mam 2 deticky maly ma autosedacku ale neviem ci starsiemu staci len podsedak ma 5 rokov a vazi asi 21 kg

Zuzana napísané 16.05.2007 08:36

Takže je to schválené. Od 1.6.2007 sú povinné autosedačky. Akurát zabudli na to, že niekto nemá auto a ani sedačku (čo je logické), a keď bude potrebovať ísť taxíkom, potom čo? Mala by sa zaviesť povinná výbava pre taxíky. Ale koľko sedačiek by potrebovali mať so sebou, keď nevedia aké dieťa, prípadne koľko ich budú viesť.

Katka napísané 11.04.2007 11:45

Prosím o info, či je povinnosťou sedieť pri dieťati v aute keď je v autosedačke, tak by predsa vždy museli jazdiť dvaja dospelí a dieťa...

Matúš napísané 18.07.2006 20:52

Chystáme sa na výlet cca 250km. Máme malé dieťa, ktoré má samozrejme sedačku. Koľko osôb môže sedieť vzadu pri dieťati, ktoré je v sedačke?

Prosím poraďte.

lENKA kRATOCHVILOVA napísané 17.10.2009 10:16

Váš komentár smile Chcem sa opýtať, že ak sme 4 dospelý a 2 deti do 12 rokov či môžme isť v aute bez pokuty? Kolkí vlastne môžme cestovat v aute?

eva napísané 01.06.2006 16:21

Pre Val, moja ja som uz musela mat malu v sedacke ked som odchadzala z nemocnice. Vo Velkej Britanii by si zaplatila taku pokutu az az. Vanicka z kocika vobec nie je bezpecna. Autosecky typu O+ su vyrobene tak aby boli jemne pre krehke telicko dietatka a su bezpecnejsie ako matkina naruc. Ja si neviem predstavit aby som musela sediet doma len preto, ze nemam autosedacku a musim cakat na druhych ludi aby ma vozili. Je to velmi nebezpecne vozit dieta v aute bez autosedacky. Je tu velmi prisny zakon. Slovensko je 100rokov za opica co sa tyka bezpecnosti na cestach.

PAblo napísané 25.05.2006 07:50

Je to tak nateraz nie sú povinné............

tu je link na správu kde sa píše že návrh je stiahnutý

www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/FBBCFFD570CC4D81C1257176004EC3FB

a tu je link na dennú tlač

spravy.pravda.sk/vlada-zastavila-povinne-autosedacky-dvt-/sk_domace.asp

Ilcik napísané 24.05.2006 23:57

Ideme so zenou a dvomi detmi letecky na dovolenku. Planoval som poziadal znameho o odvoz na letisko. Musi si kupit dve autosedacky na tu jednu cestu v ramci Bratislavy? Alebo zavolat taxi? Odkial taxikar zoberie dve autosedacky? Alebo ake mam moznosti dostat sa v skorych rannych hodinach na letisko?

val napísané 21.05.2006 16:19

Čo s pártýždňovým babätkom, ktoré sa má dávať do zavinovačky? Neviem si predstaviť to krehké tielko schúlené v sedačke. To asi vyčkám, kým bude väčšie a pevnejšie. A čo transport v lodičke od kočíka?

mary napísané 13.05.2006 17:26

kupujeme teraz nove auto. chcela som aj so sedackami priamo od firmy kde kupujeme auto,aby som mala taku co sa dobre pripevni. len nechapem, preco si kazda fabrika nevyrobi vlastne sedacky a nepredava ich lacnejsie. to by vyriesilo viacere problemy. nemuseli by byt take velke tie sedacky. najma nie siroke. boli by priamo na to auto. a pre starsie deti by mohli mat nejke seadlo, (nieco jak podsedak) sa sa da vybrat. ale ono je jednoduchsie nariadit kupte si vsetci sedacku.

eva napísané 11.05.2006 16:27

Ked sa mi narodila dcerka pri odchode z nemocnice som ju uz musela mat v sedacke bez pripomienok. Vo Velkej Britanii je to velmi prisny zakon. Je to super vec. Tak som nemusela sediet doma pokym mohol ist niekto so mnou z autom. Dieta priputat a hotovo.

araearwen napísané 10.05.2006 09:12

Aj keď neschválili, rozumní rodičia nebudú čakať

denisa napísané 09.05.2006 20:46

Nakoniec to neschvalili. Povinne to nie je. Istota je vsak istota.

ksichta napísané 09.05.2006 17:16

pre mira J - my sme mali podobný problém, ale nejako veľmi sme to neriešili. Malého sme aj vreštiaceho jednoducho pripli. Radšej nech vreští, akoby sa mu malo niečo stať. Po chvili ho to prešlo. Čo sa týka sústredenosti vodiča, ja osobne som vo väčšej pohode, ke´d je malý pripútaný (aj keď vreštiaci) ako keď sa tam voľne pohybuje. Stále by som očkom pokukovala, či niečo nevymýšľa, či je vporiadku a tak. Argument, že dieť v sedačke plače je nezmysel. Ke´d bude malý vrešťať, že chce ísť do studne tak ho tam dáš , aby "chudáčik neplakal"? Dieť nevie posúdiť vážnosť situácie. Ak ho to nenaučíš teraz časom to bude len horšie.

Evča napísané 05.05.2006 15:16

Zle som čítala. Tak s 1-ročným dieťaom to bude ťažšie, ale i tak to chce len trpezlivé vysvetľovanie. Naša takmer 2-ročná sa až teší do sedačky a to dovtedy nebola v stave obsedieť na 1 sedadle. Proste sme jej dali najavo, že tam ako kráľovná, že tam krásne vyzerá a že tak jej bude najlepšie, že bude krássne vidieť na cestu vo oknom, atd... Aj ja ju lepšie vidím, ked viem, že je na 1 mieste a nelozí po celom aute.

Evča napísané 05.05.2006 15:13

My sme si tiež mysleli, že bude problém obsedieť v sedačke, napodiv, sedačka je od prvého momentu je používania taká samozrejmá ako cyklistická prilba. Myslím, že 11-ročné dieťa je už v stave pochopiť otázku bezpečnosti a je len na rodičoch, aby mu to primerane vysvetlili. Ak na to pôjdete nátlakom, je len jasné, že dieťa sa naschvál bude demonštratívne vrtieť a pripraví samo seba o zážitok z peknej a bezpečnej jazdy. Trpezlivosť ruže prináša smile.

araearwen-pre BarboruCH napísané 05.05.2006 14:40

Ahoj Barbora.Vôbec som to nemyslela tak, ako si ma pochopila. Reagovala som na jeden príspevok typu, načo máte deti, keď sa o ne neviete postarať. Toto ma vyprovokovalo. (Ale toto nie je diskusia o potratoch a antikoncepcii. Aj ja som za plánovanie rodičovstva.) Asi to bolo skôr medzi riadkami.

inapa napísané 05.05.2006 11:18

miroJ, ked do sustredeneho vodica nabura nejky debko, tak mu nebude nic platne ze mu dieta sedalo vzorne na zadnom sedadle. myslim ze to chce len trocha trpezlivosti, dieta mozno niecim zabavit a vysedi aj v autosedacke.

MiroJ napísané 04.05.2006 22:30

... no , pravdaze detske sedacky zvysuju bezpecnost , ale co s dietatom , ktore v sedacke neobsedi/nechce sediet a ako 11/2 rocnemu dietatu nedokazete vysvetlit ze musi ... je potom bezpecne vobec jazdit ked sa dieta trha , place a maximalne to znizuje vodicove sustredenie ? ... naproti tomu je dieta mimo sedacku v pohode , kludne sedi a vodic je sustredeny ?

budkacik napísané 04.05.2006 08:31

Minule som kocikoval malu cez nasu dedinu a pozeram na sofera iduceho proti mne,ze mi tam nieco nehra. A co asi? Na kolenach mu sedel asi syn, nemal viac ako dva roky,skor mohol mat rok. Povedal som to doma svokrovcom a oni mi povedali,ze zat ich znameho nosi svojho maleho syna takto bezne.Maju na sedacku,maju sa financne velmi dobre,takze o tom to neni.

Inak sa tesim z toho zakona,lebo ked sa narodila mala,tak som kupil sedacku.A svokra,ze naco vyhadzujem peniaze,ze ved ani ich deti nemali sedacky a tu su!!!

BarboraCh pre Araearwen napísané 03.05.2006 23:47

Mas vskutku zaujimavu teoriu. Takze podla teba matka s planovanymi 2 detmi je taka, co ma za sebou niekolko potratov alebo cpala do seba hormony - fakt zaujimave. Zamyslela si sa vobec nad tym, co si napisala ? A chudobe rodiny su stelesnenim cnosti ? Nevychadzam z uzasu nad tvojim usudkom.

Mat vela deti je krasna vec ale rodic si musi uvedmit, ze ich musi byt schopny uzivit, ak na to nema, tak nema mat tolko deti. A da sa tomu predist aj bez hormonov alebo potratov. Nemozno vytvarat vynimky len na zaklade toho, ze ''nato nemam'', to nie je spravne, nikde take neplatia, nedividm dovod, preco by mali na Slovensku. Aj na zapade ziju ludia z minimalnych miezd a nikto im nedava vacsie auta = autosedacky zadarmo len preto, lebo su chudobnejsi ako ich susedia.

Evča napísané 03.05.2006 13:41

Človek si musí určiť priority a potom tomu prispôsobovať svoje možnosti. Ak mám prioritu mať zdravé deti v bezpečí, nebudem ich nijako ohrozovať na živote tým, že ich narvem do auta bez potrebných bezpečnostných prvkov.
Ak sa však chcem niekam za každú cenu rýchlo dostať a na inom mi nezáleží, potom chápem (no zásadne s tým nesúhlasím), že rodičia si narýchlo kúpia lacné malé 20-ročné autíčko a potom majú problém odviezť v ňom deti bezpečne.
Možno vo veľkomestách sa jazdí ľahšie, lebo väčšina križovatiek je riadených, šoféri sú navzájom odkázaní na ohľaduplnosť uvedomelosť tých druhých. No malé mesto je hotový Vietnam!
Tu chodci nerešpektujú prechody, vodiči nevidia na semaforoch červenú, povolená rýchlosť je každá, pri ktorej ešte drží auto na vozovke a najväčší frajeri sú tí, ktorí majú medzi dopravákmi takých dobrých známych, že môžu smelo piť a žandári im nespravia nič, lebo sa poznajú.

Nedávno ma na bicykli s dcérou vzadu v sedačke a s prilbou na hlave takmer zrazil macher, ktorý opitý spôsobil nehodu a z miesta činu ušiel na svojom totálne rozbitom neovládateľnom aute šialenou rýchlosťou. A to bol len jeden z tých mnohých, ktorým sú dopravné predpisy šum-fuk.

Danuška napísané 03.05.2006 09:54

A ešte niečo. Možno by nebolo na škodu, ak by výrobcovia áut čosi vymysleli. Veď delené sedadlá sú takmer všade a namontovať tam skryté detské pásy, ktoré by siahali od polky - teda nižšie by nebol problém / aspoň pre tie chodiace detičky. / Keď už tí zahraniční výrobcovia nad tým mávnu rukou, tak aspoň ŠKODOVKÁČI nech pouvažujú...aspoň by si vylepšili imidž...a z vozidla by bolol super "ľudové" autíčko...

Danuška napísané 03.05.2006 09:44

Bolo by dobré, ak by polícia dala jasne vedieť, čo budú na tých autosedačkách kontrolovať. Nechcem kúpiť nejakú bez štítka a potom oni zahlásia, že musí mať štítok. Alebo naopak. Vyvalím 5 tisíc na zaručenú radu predajcu a pritom nebudú chcieť vidieť štítok, ale zase bohviečo iné - váhu decka a pod. Napríklad mojej najstaršej chýba do 150 cm len 2 cm. Váhu má tesne pod 35. Auto nemáme a cestujeme služobným raz za uhorský rok.

Ludka napísané 03.05.2006 00:31

ked som bola v Irsku, kde mali viac deti 5 a mali mensie auto, stale sa vracali po tu druhu polovicu deti s rodicom. A ked boli vacsie a sli niekde na navstevu, tak sa striedali raz nesli jedny deti na navstevu raz druhe. Ale potom to vyriesili kupou ojazdeneho vozidla a bolo po probleme....ale to bolo v Irsku.....ani tu neviem ako by som sa zachovala keby som mala viac deti...skoda len ze predajne automobilov nedavaju vyrazne zlavy na vacsie auta pre mnoho pocetne rodiny... :-( ale tiez si myslim, ze su potrebne, manzel zazil taku havariu ked mal 5 rokov a dodnes ma pamiatku na svojom tele a aj ostatni surodenci...mne je zle ked moja kamoska prevaza tu najmladsiu medzi sedackami, podla jej slov len na kratke vzdialenosti....ale i vtedy moze do nich niekto buchnut....

zuzka napísané 02.05.2006 22:33

draha zuzana. ty asi nepoznas vyhlasku o pohybe na pozemnych komunikaciach, pretoze to co si napisala vobec nie je pravda. co sa tyka prepravy deti v aute, tak nie je obmedzena poctom deti, ale suctom ich hmotnosti. cize ty mozes viest aj 10 deti, ak neprekrocis uzitkovu hmotnost vozidla. a este jedna poznamka. do felicie, ako mame napriklad aj my, nedostanes ani 3 sedacky. iba ak by si jednu umiestnila na miesto spolujazdce (dopredu vedla sofera), co je sice legislativne mozne, ale podla mna nie velmi vhodne, kedze je to v aute najrizikovejsie miesto. no a presun k lekarovi s viacerimi detmi autobusom si si asi este nevyskusala. ja teda ano. ked som vylozila mladsieho, sofer zavrel dvere a so starsim (2-rocnym) odisiel. skus sa k tomu teraz postavit tak hrdinsky.

Ela napísané 02.05.2006 22:24

1. Dieta v naruci rodica pocas jazdy je rovnako ohrozene, bez ohladu na to, ci cestuju v aute alebo v autobuse. To na adresu tych, co taketo vozenie v aute jednoznacne a kategoricky odsudzuju. Rozdiel je len v tom, ze ak ma nehodu autobus, dieta nepreleti na celne sklo, ale narazi do inej prekazky.

2. Clanok je mierne zavadzajuci, teda aspon na prve precitanie. Spominaju sa urazy vseobecne, potom dopravne nehody, potom je uvedene cislo 200 umrti rocne na nasledky urazov a potom sa zase spominaju autosedacky. To moze vyvolat dojem, ze rocne zomrie 200 deti v aute, prevazne preto, ze neboli priputane. V skutocnosti je to tak,ze na dopravne nehody pripada priblizne 40 % z tohoto poctu, teda 80 umrti. Do dopravnych nehod sa pocitaju nehody chodcov, cyklistov a spolujazdcov.Hladala som podrobne statistiky na Slovensku, nenasla som. Ale na www.nadacebesip.cz som nasla taketo statistiky pr CR pre roky 2000 az 2004. Tak napriklad v roku 2004 zomrelo pri dopravnych nehodach v CR 27 deti, z toho 18 ako spolujazdcov a 9 chodcov. Su tam aj statistiky o zraneniach. O tom, kolkym stratenym zivotom mohli zabranit autosedacky, som sa tam nedocitala. Je mi luto kazdej takejto tragedie. Pisem to preto, lebo nemam rada nepresnosti, zavadzania a ohurovanie cislami.

3. Autosedacky su uzasna vec,mali by sa podla mna pouzivat, co najviac. Cielom vsetkych mojich prispevkov bolo poukazat na to, ze sa na veci nemozme pozerat jednostranne. Najma pri tvorbe zakonov treba mat napamati sirsie suvislosti

Zuzana, dcérka 5r., syn 1 a 3/4 r. napísané 02.05.2006 19:27

Tak by ma zaujímalo, či je informácia o povinnosti používať sedačky pravdivá (inak ja som za ich používanie, ide mi len o presnosť článku). Citujem totiž zo SME, zo dňa 25.4.2006: "Informácie o tom, že detské autosedačky budú povinné od mája 2006 sú nepravdivé. Európska únia ich odporúča, ale náš zákon neprikazuje. Vláda vo februári rozhodla, že detské autosedačky budú povinné pre deti do 12 rokov, do 150 centimetrov a do 36 kilogramov. V tlači sa medzičasom objavili mylné informácie, že motoristi budú musieť autosedačky používať už od mája, prípadne od júna tohto roka. Návrh však nestihol schváliť parlament a do júnových volieb ho už ani nemá kedy schváliť. Používanie detských autosedačiek tak zatiaľ naďalej zostáva dobrovoľné."..... Celý článok je tu: auto.sme.sk/c/2689064/Autosedacky-su-zatial-nepovinne-ale-potrebne.html

ZuzanaBB napísané 02.05.2006 19:17

My máme zatiaľ tri deti, 5,4,a 1,5r. Od narodenia sme ich zakaždým vozili v sedačkách ich veku prislúchajúcim. Aj teraz máme jednu sedačku 9-18, a dva podsedáky s opierkami chrbta 15-36kg. Verte, zmestí sa to do Octávie aj fábie. Síce tam už nedáte ani špendlík, ale deti sú bezpečne pripútané. Teraz čakáme štvrté, a rozmýšlame nad VW Sharanom, alebo Seatom Alhambrou. Samozrejme už ojazdenými z Nemecka, lebo na nové nemáme.

bosorka napísané 02.05.2006 15:30

Vyhovarate sa na nedostatok penazi.Prepacte ale ak nato nemam tak nejazdim.Nikto vas nenuti mat 5 deti.Ak ich chcem mat tak im musim poskytnut ochranu a ak to nedokazem tak naco ich mam.Ved rodicia maju svoje dieta chranit a autosedacka detom zachranuje zivot.My sme mali celnu zrasku a keby moj syn nebol priputani v sedacke tak uz medzi nami nieje.Vo vedsine vyspelych statoch plati povinost mat dieta v autosedacke,neprijali zakon so srandy.Nemozme sa stale na nieco vyhovarat,my sme zodpovedny za nase deti a preto sa tak aj chovajme.

najJulinka napísané 02.05.2006 15:25

Nasi znami mju deti kopu - samozrejme aj auto vacsie -najvacsie mozne na vodicak pre osobne auto tj. 9 miest aj s vodicom. Niektore deti maju samozrejme nad 12 rokov. Takze investovat do kupy autosedaciek nebude stacit. Mali by si kupit autobus a potom obaja roicia (vzhladom na to, ze obaja deti rozvazaju do skoly, na kruzky...) investovat do vodicaku na nakladne a potom nejake tie roky praxe a mozu soferovat autobus... Deti medzicasom asi odrastu... Takze sa nejedna len o kupu sedaciek tymto zakonom.... ak a radte teraz riešenie...

zuza napísané 02.05.2006 15:21

najJulianka, je úplne jedno či tvoje dieťa pekne ticho sedí v aute,alebo či stojí,ak do vás zozadu narazí auto - poletí tvoj poklad na predné sklo ako pinpongová loptička. Je jedno,či sú sedačky povinné alebo nie, tou povinnosťou MOŽNO klesnú štatistiky úrazov a ÚMRTÍ detí pri autonehodách-nič viac.Je len na ZDRAVOM ROZUME rodiča ako prepravuje v aute SVOJE dieťa. A podsedáky niesú o váhe dieťaťa, aj dospelý ak nemá viac ako 150cm, musí mať pre neho schválenú sedačku.

najJulinka napísané 02.05.2006 15:13

Presne to ma rozčuluje, že do Taxíku a MHD mozem nastupiť bez autosedačky a nemusim sa ani priputať. V podstate Vas znami s deckom neodveze, ak Vas stretne, lebo určitwe so sebou nenosite len tak pre istotu autosedačku a taxik Vas vezme a mate to bez pokuty. O co je Taxi bezpecnejsi ako auto Vasho znameho???

A navyse priklad: idete s detmi len do vedlajsej dediny (alebo len v ramci jednej dediny) - samozrejme chodniky nikde - takze pri kraji cesty. O co je chodec menej zranitellnejší pri zrážke ako nepripútaný človek??? Byvame priamo v Košiciach a chodnik na ulici nemame - obmedzenie rychlosti je na par metroch, ale malokto dodrziava, takze viem o com hovorim. Ja osobne stale dieta priputam, aj ked bez autosedacky. Samozrejme, ze ho nikdy nenecham stat medzi sedadlami, nesmie drgať do šofera, nesmie kričať, aby sa sofer nezlakol - myslim, ze dieta ucim k bezpecnosti a nemusim mat zakonom danu autosedacku. Som rada ak idem s nakupnymi taskami a s deckom pesi a stretnem znameho, ktorý sa ponukne, ze ma kusok odvezie - nemusim ho odmietnut - teraz mi zakon nariadi odmietnuť a ísť popri ceste s deckom peši... A vobec neviem co s deckom do 150 cm a nad 36 kil - na tom si policajti mozu zgustnut - sedacka nad 36kg asi ani nie je , ale do 150 cm ma byt v sedacke...

araearwen napísané 02.05.2006 15:12

Ja by som rada podotknúť toľko. Vačšina rodín, ktoré na viacmiestne auto má, neplánuje viac ako dve deti. Sociálne slabšie rodiny majú zväčša detí viac. Nemyslím, že je správne, aby doplácali na to, že mama nešla na potrat, alebo do seba nepchala hormóny. Zákon schvaľujem. Ale reči typu - kto má viac detí, zrejme si môže dovoliť aj lepšie auto, je značne zavádzajúca.

najJulinka napísané 02.05.2006 14:59

Mame auto TAZ 1500 (inac po starom Skoda 1203). Vzadu nie su opierky hlavy. Pripadalo mi ze dieta je tam bezpecnejsie ako my, vzhladom na to, ze mu hlava nesiahala nad operadlo. Ked dam decku podsedak, vobec nemam pocit, ze je lepsie zabezpecenea uz vobec nie na strednom sedadle, kde sa vlastne priputa len akolo pasa. A to som zastanca autosedaciek - pokial majy vyznam. Dieta vzdy priputavam. V druhom aute pouzivame podsedak - lebo vidim, ze pasy su vysoko a ze by to nasho drobca skor zaskrtilo ako pomohlo, ale pri TAZ 1500 sa mi to zda bezpecnejsie bez podsedaku. Samozrejme ak sme isli do Rakuska, tak ten podsedak tam bol - koli policajtom, nie koli bezpecnosti...

Slavka Evce napísané 02.05.2006 14:37

Auto si nemuseli kupit, skor ho zdedit.A ano, pokial niekto ma na auto, ma aj na sedacku. Ibaze si myslim, ze 3 sedacky v aute by mohli odradit pary mat tretie dieta. Niekto tu pisal, ze do Fabie a Octavky sa zmestia 3 sedacky na zadne sedadlo. Ako? Ked si predstavim, ze tam budem mat 3 deti (2 deti do 18kg+novorodenec v skrupine), tak tam tie tri sedacky nevopcham.

Evča>>Slávka napísané 02.05.2006 12:29

Rodina, ktorá si môže dovoliť auto, už nepatrí medzi sociálne slabšie rodiny. Takže, bud si ho môže dovoliť se vším všudy, alebo je sociálne slabšia a na auto nemá. Autosedačka by mala byť v aute asi taká samozrejmá, ako spätné zrkadlo (aj dnes napr. v HE bežne v premávke jazdí auto, ktoré späťáky nemá, ôebo majiteľka na nové zrkadlá nemá, ale jazdí).

Slavka napísané 02.05.2006 12:10

Osobne som za sedacky uplne a bez vynimky. Trosku ma mrzi, co budu robit socialne slabsie rodiny, ktore UZ MAJU 3, pripadne 4 deti. Kolko takychto rodin si moze dovolit kupit si nove auto, do ktoreho sa na zadne sedadla vpracu 3 sedacky? Asi ziadna. Citala som, ze treba ist MHDckou (tiez mam pochybnosti o jej bezpecnosti), pripadne si zobrat taxik (haha, neviem, ci pridu aj s detskymi sedackami, mozno tak v BA, aj to si dovolim pochybovat).A co ak sa ide k starym rodicom do ineho mesta? Ano, este sa da ist vlakom, mozno.Viem, ze autosedacky su super vec, ale ruka v ruke by mala ist nejaka podpora, pripadne nejaka zlava na vacsie auta pre viacclenne rodiny (myslim 3 a viac deti).

silvia napísané 02.05.2006 12:05

To mám problém. Syn má sedem rokov, 36 kg a 135 cm výšku. Poraďte, kde kúpim autosedacku-podsedák pre tieto rozmery a váhu? Začala som sa po podsedáku obzerať už skôr, ale nikde som nenašla taký, čo by zaručoval hmotnosť môjho syna.

Evča napísané 02.05.2006 11:37

A to som ešte nestihla odfotiť, ako matka držala na sedadle vedľa šoféra cca 4-ročného chlapca celkom nalepeného na prednom skle v starom aute, bez osvetlenia a spätných zrkadiel v ozajstnej premávke.

Evča napísané 02.05.2006 11:33

Všetky debaty o cenách veľkých áut a sedačiek pre deti do početnejších rodín sú pre mňa o tom istom: ked na to nemám, tak nejazdím.
Nie je to tak dávno, čo som videla 5-člennú rodinu na 2 bicykloch !!! s odôvodnením, že sa ponáhľajú a na bicykle pre všetky 3 deti (vo veku nad 7 r.) nemajú peniaze, tak matka viezla syna na kormane, dcéru vzadu na nosníku a otec viezol cca 12-ročné dievča pred sebou na váze.
Uvedomelí rodičia radšej nebudú riskovať životy svojich detí a od mala im budú vštepovať zásady bezpečnosti v premávke, tí druhí sa budú vyhovárať na nedostatok peňazí.

Ked na to nemám, budem cestovať taxíkom, MHD, a inými dopravnými prostriedkami. A to isté platí aj o ochranných prostriedkoch na bicykle, kolobežky, korčule, skejty, ... Rodičia, nevyhovárajte sa a učte svoje deti bezpečnosti, lebo cesty sú kruté a ročne na nich zomrie toľko ľudí, ako je obyvateľov niektorej malej dediny na Slovensku.

zuzana napísané 02.05.2006 09:58

Ešte dovetok, mám kamarátku, ktorej dcérka vyletela z auta pri nehode, nepripútaná,bohužiaľ neprežila. Neprajem prežiť niečo podobné nikomu na svete.

zuzana napísané 02.05.2006 09:57

Všetci, ktorí sa pozastavujete nad tým, že teraz nedáte do auta 4 sedačky a dvoch dospelých, 5sedačiek a dvoch dospelých,už porušujete zákon len tým, že sa prepravujete v aute pre 5 ľudí šiesti, či siedmi.Tento argumen proti sedačkám teda nezaberie. Policajt by vás mal pokutovať už teraz aj keď sedačky niesú povinné. Darovať viacdetným rodinám auto to je trocha od veci, nezdá sa vám? Ja plne chápem, že všetci nemajú peniaze na kúpu veľkého auta alebo nového auta, ale ani keď som bola ja dieťazďaleka všetci auto nemali a vyrástli sme.

Zuzana napísané 01.05.2006 23:15

V autosedacke vozime dcerku od narodenia a ani si neviem predstavit ako inak by sme ju v tom aute vozit mali. Ved ako inak by som s nou mohla ist sama niekde autom? Mimino predsa potrebuje nejaku sedacku a aj neskor to je vyhoda, dieta si zvykne a pekne v nej sedi. A vyhovorky ludi, ze maju styri deti a nemaju tie autosedacky kde dat sice chapem, ale bezpecnost je predsa na prvom mieste, az potom pohodlnost rodicov, ci nie?

Hanka napísané 01.05.2006 22:57

Ela,

 

 

samozrejme , ze moj mail bol utocny. Pretoze prave take mamy co hazarduju so zivotmi svojich deti ma vytacaju k nepricetnosti. Problem je v tom, ze si ho beries osobne, aj ked sa Ta podla Tvojich prispevkov netyka. Pre mna je zakon zakonom a vzdy ma rozhadze, ked si ho niekto chce napasovat na svoje pomery. Ak si ospravedlnim, ze ja nemusim mat zimne pneumatiky, ze ja nemusim mat sedacku a pasy, tak potom ani ja nemusim mat povinnost zaplatit v supermarkete. Vzdy je to len kusok k dalsiemu ja nemusim...

Suhlasim, ze cesta s MHD je casto neprijemna. Ale nemozes to pouzivat ako argument, ze je to rovnako nebezpecne ako jazda bez sedacky. Neplet si pocity s faktami. Ja som po jazde MHD v Bratislave tiez vzdy frustrovana, ale netvrdim, ze tam ide o zivot. Ale pri jazde s autom bez sedacky o zivot ide zarucene. A nielen tomu dietatku, co nemoze za nezodpovednost svojich rodicov. Aj vsetkym naokolo. Vsetci sa viacmenej asi zhodneme, ze telefonovanie pocas jazdy znizuje pozornost vodica a moze sposobit vaznu nehodu. Tak co potom s poskakujucim dietatom, ktore nie je v sedacke?

Ela napísané 01.05.2006 22:39

Hanka, snazim sa citat celu diskusiu, ten spominany prispevok mi asi usiel. Ospravedlnujem sa. Nase auto ma platnu STK aj emisnu, ale stare je. Mala som dojem, ze tu utocis na vsetkych majitelov starsich aut. Inak Tvoj prispevok bol velmi utocny. Nejazdim, nacierno, nekradnem, dokonca zvyknem predavacku upozornit, ked mi nieco zabudne zauctovat. Myslim, ze toto si sem nemusela zatahovat. A k tej MHD. Nepoznam taku statistiku, ale mam vlastne skusenosti. A to, co som tu opisovala som skutocne zazila a neraz. Cestovala si niekedy MHD s viac detmi? Ak nie, vyskusaj. Nehovorim o mojej namahe, aby bolo jasne, ale o pocite bezpecia pre moje deti. Ked pri vykladani kocika, musim mladsie nechat cakat v autobuse a pod.

Neviem aka je to zodpovednost mat 4 deti, ale viem, co je to vychovavat tri a ver mi, ze sa im snazime dat a zabezpecit to najlepsie, co je v nasich silach. A o to sa urcite snazia vsetky mamy, co sa zapajaju do tychto diskusii. Tak pekny vecer.

dagmar1 napísané 01.05.2006 22:33

Iste ze je to smutne ze sa ta rodinka nevyberie spolu v aute, kde nie su detske sedacky a pasy. Ale je to dobra sprava pre tych vodicov, ktorym uz nehrozi ze napr. pri nehode ktoru moze zapricinit vodic auta s nepriputanym deckom, ze sa im naskytne pohlad rozplestenej detskej hlavicky o predne sklo rodicovho auta.

Naya napísané 01.05.2006 22:28

Anonym - nic v zlom , ale tvoja teta porusuje predpisy uz v tom, ze cela rodina, teda 7 ludi cestuju v 5 miestnom aute. Kazby normalny policajt by im, pri pohlade na 5 deti na zadnom sedadle, dal pokutu aj bez zakona o sedackach. Ja osobne tento zakon schva;ujem a vitam. Mam neskutocne nervy, ked vidim v aute pred, alebo za sebou nadskakovat hlavu dietata medzi sedadlami. Pred niekolkymi rokmi som bola svedkom nehody, ked dieta preletelo celne sklo a na mieste bolo mrtve. Ten pohlad nezelam nikomu...

hanka napísané 01.05.2006 22:23

Ela,

 

nemas pravdu. V prispevku rovno nad mojim kamaratka navrhovala, aby stat vymienal viacdetnym rodinam auta. Skus citat celu diskusiu, nielen posledny prispevok, najma ak chces reagovat. S tym MHD je to argument, ktory sa tu stale opakuje. Takze povedz mi prosim Ta, kde najdem statistiku nehodovosti MHD a z nej vyplyvajuce zranenia deti. Znie to velmi sugestivne, ked to takto hovoris, ale mas to niecim podlozene? Ako povzdych to znie pekne, ale uved fakty - naozaj sa v MHD zrani tolko deti ako tych co su v autach nepriputane?

A do tretice, ak Tvoje auto dymi nad ramec povolenej normy, nehnevaj sa, ale neprepacim Ti to. Z Tvojej poslednej vety vidiet, ze sa Ta to dotklo, ale ak Tvoje auto porusuje predpisy, nemas pravo moralizovat. Ak nie, tak sa Ta moja poznamka netykala.

dessy napísané 01.05.2006 21:43

Nemám ani vlastné dieťa, len krstného syna, ale môj osobný názor je, že každý rozumný človek používa autosedačku a chráni svoje deti. Veľmi by som chcela v najbližšej dobe dieťa a autosedačku na 1000% mať bude. Na jednej strane s týmto zákonom súhlasím, lebo je to myslené naozaj dobre a robené pre ochranu detí, ale naozaj neviem, ako by som riešila situáciu, keby som mala viac detí a chceli by sme spolu niekam ísť. V tom vidím naozaj dosť veľký problém, kúpiť si auto je asi dosť veľký problém, kde by tie rodiny pri tých almužnách, ktoré dostávajú ako materské a jednom plate na to zobrali.

jaja napísané 01.05.2006 21:38

PRE TIE, CO MAJU STARE AUTA:

aj my sme este donedavna vlastnili skodovku 105 z roku 1978, a vozila som v nej dceru v sedacke. Manzel do nej kupil na srotovisku ( este pred 8mimi rokmi) pasy a dal ich namontovat. Urcite to nevyslo na 5500 Sk. Tie pasy sme dali dozadu ( neboli sice vytahovatelne, ako v terajsich autach, ale ani v starych skodovkach take nie su, len obycajne). Namontovali sme to, napevno dotiahli,a sedacku som tam mala az kym z nej dcera nevyrastla. Teraz mam 2 sedacky, ale mame nove auto, takze aj manipulacia s nimi je pohodlnejsia. Pokial by som mala 3. dieta, tak ho vozim v sedacke na prednom sedadle. Je to povolene, takze nevidim dovod, preco by bolo nepriputane vzadu, pripadne priputane iba pasom cez bedra. Aj ked v nasom aute su aj vzadu 3bodove pasy. Sedacka by sa tam nevosla. Moze si tam sadnut niekto z chudsich dospelych :-)

Ela napísané 01.05.2006 21:36

Hanka, tak to si trochu prehnala. Nikto tu nepyta od statu prispevok na nove auto. Ja ani neziadam, aby sme boli zvyhodnovani, ked mame viac deti. Je to nase rozhodnutie. Ale nemozme byt ani potlacani. Ja nespochybnujem vyznam autosedaciek. Len si myslim, ze ucelom tohto zakona ma byt zvysenie bezpecnosti prepravovanych deti. Ak nebudem moct pouzit auto preto, ze nemozem dat vsetky deti do autosedaciek, tak budem nutena ist autobusom a tam tiez NEBUDU v autosedackach a su podla mna ohrozene viac ako v aute. Alebo snad autobusy nebrzdia prudko a nikdy nemaju nehodu? A prepac, ze tie nase dymiace sunky otravuju vzduch Tebe a Tvojmu dietatu.

hanka napísané 01.05.2006 21:00

Dievcene, niekedy neverim vlastnym ociam. V podstate niektore propagujete hazardovanie so zivotmi Vasich deti, pretoze si nemozete dovolit nove auto. Je mi luto, ale ak nan nemate, tak ho nebudete mat. Bodka. Ja by som chcela jachtu, ale nemozem si ju dovolit, tak ju nemam.

 

Uvedomujete si, ze nepriputane dieta v starej sunke je trestuhodna zalezitost? Ja som mala nehodu, aby neviem ako - zrazu mi vyletelo zboku auto, nezastavilo na stopke a skoncila som aj so syncekom v nemocnici. Keby nebol v autosedacke, chodievala by som mu teraz klast kvety na hrob.

 

Ten zakon o autosedackach je vytvoreny prave kvoli takym lahkovaznym rodicom, aku su niektore maminy tu na fore. Preco si myslite, ze zakony by mali platit len pre niekoho a niekto by sa mohol ospravedlnit? Nehnevajte sa, ale toto je strasne sebecka logika. Nemam peniaze, budem jazdit na starej dymiacej sunke. Co z toho, ze zamoruje prostredie, nech katalyzator pouzivaju bohaci, moje dieta rakovinu nedostane,. lebo sedi vnutri. Nemam peniaze, budem jazdit na cierno, brat si veci v supermarkete zadarmo...

 

Mat 4 deti je obrovska zodpovednost, ale k tej patri viac nez prebalovat styri deti denne. Ale tu zodpovednost si vybrali rodicia, nechapem ako moze vobec niekto uvazovat nad tym, ze stat by im mal teraz robit extremne ulavy, nariklad dat im nove auto? A odkial ma na to zobrat peniaze? Jedine z dani ludi. Odhadujem, ze ti by neboli radi ak by mali financovat auto niekomu inemu

napísané 01.05.2006 18:58

No, takze koniec vozeniu v aute pripadlo aj pre moju tetu s rodinou. Maju 5 deti a skodovku 120, najstarsie ma 11 rokov a najmladsie ma skoro dva roky... Na vylety, alebo niekam do mesta chodia pravdaze vsetci spolu... Na nove vacsie auto vobec nemaju. Ved takych 300 - 400 tis, nie je malickost niekde splasit, a uver si nemozu dovolit. Ona je na materskej, a jej muz zarobit tak-tak na to najnutnejsie.

Je tu hned niekolko problemov, musia dokupit tri autosedacky, co ze uz peniaz, a zasa naco ich budu kupovat, ked sa im do auta nezmestia. A aj keby chceli ist niekam, tak si musia pozicat druhe auto, alebo ist byciklami, co je podla mna tiez velke riziko, alebo dalsia varianta, mozu zabudnut na cestovanie autom. Alebo ked tak, tak pojde napriklad iba otec s dvoma alebo troma deckami, a mama ostane so zvysnymi doma. Veru da sa to riesit vseliako. Ale uz asi nikdy sa spolu nevyberu vsetci autom napriklad na opekacku do prirody, alebo na kupalisko. To je smutne, lebo sa nezmestia.

 

Vlada by mohla mysliet aj na taketo pripady, co ja viem, napriklad vymenou auta za vacsie ze? Alebo darovat takymto rodinam dalsie auto... Chcela by som vidiet policajta co by povedal na takyto pripad, ci by ich spokutoval. a zvysok rodiny poslal pesi, ked sa nezmestia.

mandy napísané 01.05.2006 18:28

nehnevajte sa, ale kupovat sedacku kvoli jedinemu prevozu dietatka z porodnice domov mi pripada dost silna kava. Auto nemam a ani tak lahko mat nebudem. Pri troche stastia ma odvezie kamaratka. Ci mam kvoli tomu radsej cestovat autobusom?

Katka napísané 01.05.2006 18:21

Nemám nič proti autosedačkám. Keď sme mali tri deti vždy sme ich používali bez ohľadu na to, že neboli povinné. Lenže teraz máme ešte devätmesačné bábätko. Okrem neho máme tri deti do desať rokov, čiže dokopy sú detičky štyri. Samozrejme, že na sedemmiestne auto peniaze nemáme. Ako máme vpratať do Favorita 4 autosedačky a ešte nás dvoch (rodičov)? Na viacdetné rodiny zase nikto nemyslel. U nás to už tak býva. Je úplne jasné, že keby sme na to mali, tak si kúpime väčšie auto a dáme každé dieťa do autosedačky. Ale čo takto? To budeme zakaždým platiť pokuty?

lienka napísané 01.05.2006 18:07

reakcia na safranku: ak som to spravne pochopila, tak staci upevnit nejakym sposobom sedacku k sedalu v aute tak, aby sa nepohybovala a dieta potom priputat pasmi sedacky. Ak je to tak-je to pomerne jednoduche a lacne (v porovnani s 5500Sk a cenou nasej "starej sunky") Dakujem za typ a vysvetlenie. Zatial mi vsetci tvrdili ze jedine riesenie je nove auto, na ktore momentalne (pri 2 detoch jednom plate a jedno rodicovskom prispevku) nemame :-(((

safranka napísané 01.05.2006 17:07

Zdravím všetky a hlavne Lienku, auto zatiaľ nemáme, ak aj bude, tak nič extra.

Autosedačku vlastníme , kateg. 0-18. Naši majú starého Passata, vzadu pásy sú, no otec mi tvrdí, že sedačka sa dá namontovať aj bez nich na rovnakom princípe . Mali sme ju tak raz, keď sme cestovali v zadu 3 a malý bol v strede .Škodovka má vraj opierky zadných sedadiel na kĺboch,pod ne sa dajú dať popruhy alebo pevné remene a na ne sa to upevní. Modely škodoviek od r.84 majú vraj všetko na pásy prichystané, niektoré ich aj majú. Pokiaľ viem montáž pásov do starších typov stojí asi 5 500 Sk , ak je hodnota auta 10 000 aj s plnou nádržou, neviem, či sa to oplatí. Ešte sa chcem spýtať, či nemáte niektorá na predaj vložku do sedačky (0-18) pre novorodenca. Hodí sa mi bordová, fialová, tmavozelebná. Čakáme 2. bábo, tu u nás sa to kúpiť nedá (okr. VT). Sedačku sme kúpili staršiu bez nej. Neviem, či sa ešte dostanem v mojom stave k našim 400 km západnejšie.

Ela napísané 01.05.2006 16:39

Reakcia na Ksichtu: Ja si myslim, ze osveta pomaha. Ked sme pred piatimi rokmi kupovali sedacku pre syna, vacsina ludi sa nad tym cudovala a len malo rodicov v nasom okoli autosedacku malo a pouzivalo. Teraz naopak len velmi zriedka vidim prevazat deti bez sedaciek. Zvasca su to ti, co nemaju tie sedacky ako dat do auta. Myslim si, ze kazdy rodic sa snazi zvolit to najidealnejsie riesenie vo svojej situacii. Kto si to moze dovolit, kupi si velke auto s maximalnym poctom hviezdiciek bezpecnosti (myslim, ze ich je 5) a vozi deti v autosedackach. Kto je na tom horsie, ma lacnejsie a menej bezpecne auto a aspon vozi deti v sedackach (nas pripad). Niektorym sa tam tie sedacky dat nedaju. No a su aj taki, co nemaju na ziadne auto a su nuteni cestovat aj verejnou dopravou, aj ked urcite by pre svoje deti chceli vacsie bezpecie. To je moj nazor. Ja si fakt myslim, ze dieta v autobuse je vystavene ovela vacsiemu riziku ako nepriputane v aute. Zazila som situacie v MHD, ked som bola s dvomi malymi detmi nutena stat a to sofer nepockal ani kym sa mi podari niecoho sa chytit.

Ela napísané 01.05.2006 16:27

Dani, myslela som si, ze v smere jazdy nie je mozne vozit dieta na prednom sedadle. No zacnem to tak praktizovat, pokial nekupime vhodnejsie auto.

Dana napísané 01.05.2006 16:15

Len doplnim Ksichtu, airbag moze byt zapnuty, ak je sedacka v smere jazdy (teda uz starsie dieta). Sedadlo so sedackou by sa ale malo posunut co naviac dozadu, aby pripadny naraz airbagu nebol uz taky silny (asi). Tak nejak to bolo pisane v navode na obsluhu k nasej sedacke.

Maria napísané 01.05.2006 15:41

My auto nemame a v pripade nutnosti sme doteraz vzdy mali ako poistku taxik. Teda ak sa neda ist MHD. Auto totiz nemaju ani ziadni pribuzni v okoli. Ale co teraz? Ked vystupime, mam sa oblozit autosedackami?

ksichta napísané 01.05.2006 15:21

Ja by som rada reagovala na Elu. Tvoj názor : robme osvetu ale netrestajme sa mi zdá trošku alibistický. Tu nejde o nejaké sekírovanie rodičov, ale o ochranu detí. Myslím, že tá osveta sa doteraz robila, ale sama musíš uznať, že to veľmi nepomohlo. Ja mám pocit, že čo sa nedá zákonom, to sa u nás nedodržiava. Poznám kopu ľudí, ktorí sedačky nepoužívajú, vôbec nie preto, že by na to nemali. Jednoducho je im to jedno. Ich deti znášajú riziku a nemajú šancu sa proti tomu brániť. Preto súhlasím, aby nezodpovedných rodičov takto trestali. Čo sa týka auta - súhlasím s tebou , je to problém, ale tu sa jednoducho nedá povedať, že pre tretie dieťa nemám sedačku, tak mu ju nedám. Keby si mala detí päť, tak kam dáš to piate, do kufra? Možno je to trochu extrémny prípad, ale je to isté len v zelenom. Tri sedačky sa do auta dať dajú. Čítala som, že pokiaľ je diťa v sedačke môže byť aj na prednom sedale - nesmie tam byť airbag.

Tatino pre JanuW napísané 01.05.2006 15:21

Na cestu z porodnice, su urcene autosedacky pre batolata. Vajicka ci skrupinky netusim, aky je spravny slangovy vyraz? Dietatu tato sedacka vydrzi min do 1roka zivota, takze istotne to nie su zbytocne vyhodene peniaze. Babo je preprvovane proti smeru jazdy takze je chranena hlavne krcna chrbtica a hlavicka. Inymi slovami rozhodne sa nedoporucuje prepravovat batolata sposobom akym to uz bolo navrhovane v nejakej podobnej diskusii. Tam dajaky truhlik navrhoval dieta ulozit do molitanom vylozeneho kufra auta. :-(

Dana napísané 01.05.2006 14:42

Ela, ja ked veziem tri deti (obcas, lebo moje su len dve), tak davam dozadu dve sedacky a najstrsi je so sedackou vpredu (romer Kid). Bojim sa ho nechat v strede nepriputaneho, ak by som musela prudko zabrzdit, preletel by rovno dopredu. Takto sa mi to zda bezpecnejsie.

bosorka napísané 01.05.2006 13:11

Jaja este nevyslo nariadenie vlady a ani zakon nebol schvaleni.Zatial nic nieje na papieri.Mozno uz zajtra vyjde nariadenie vlady a ak nie tak sa to posuva.Ale schvalit ten zakon musime koly EU.

 

 

Lienka omylom som ta nazvala Lenkou tak sorry.Pozrite si diskusiu na fore,tam sa to teraz rozobera.

Ela napísané 01.05.2006 12:45

Dana, doteraz som prevazala deti tak ako opisujes, najmladsie v skrupinke v protismere na prednom sedadle. Teraz sa uz do skrupinky nezmesti a vacsia sedacka sa mi neda zapnut na predne sedadlo do protismeru. Riesim to tak, ze mladsie deti sedia vzadu v sedackach a najstarsi v strede medzi nimi. Nemame stredovy trojbodovy pas, takze bez sedacky. Bohuzial. Aj ja mam vsetky deti najradsej v sedackach. Ale stale moje riesenie povazujem za bezpecnejsie ako ist tou MHD. Dokonca aj tri deti v aute bez sedaciek su podla mna bezpecnejsie ako v MHD. Inak zhaname auto, ktore ma vzadu tri trojbodove pasy a vmestia sa tam tri sedacky, resp. podsedaky. Asi to bude ta Oktavka. Ale na viacmiestne auto, ani ojazdene, fakt nemame.

jaja napísané 01.05.2006 12:37

Je to vazne pravda? Nejde mi o to, ze ci pouzivat autosedacky, ci nie , kazdy rozumny rodic ich uz davno pouziva aj bez nariadenia vlady a schvalenia zakona. Ja ich ma pre obe deti, a cudujem sa rodicom, co vozia aj 9 rocne deti nepriputane v sedacke, lebo: ved pas im staci! Moje obe deti MUSIA byt pre cestou priputane maju kazda vlastnu autosedacku, a to som vozila mladsiu v sedacke uz od porodnice. Mne ide o to, ze som to nikde v nariadeniach vlady, ani v pripomienkach, ani uzneseniach vlady nenasla, hoci som sa to velmi snazila najst aj na internete, aby som mohla argumentovat aj niecim podlozenym. ( lebo aj u nas v rodine pribuzni vozia deti nepriputane v sedacke, ale kym to nie je povinne, tak ich to netrapi :( Tento clanok sa mi paci, lebo konecne sedacky budu povinne, ale rada by som vedela, odkial je to cerpane, lebo zatial mi to pripada tak, ze sa iba vyjadril hovorca. Nic v zlom, ale na to, ze maju byt autosedacky povinne od 9.5. je u nas, na Slovensku, nejako podozrivo ticho v mediach.

sona napísané 01.05.2006 12:29

jaj a este som zabudla napisat a co taxiky? uz pri objednavani nahlasim pocet a vek deti a taxikar pride s autosedackou? a aj ja som si uz vsimla to co andrea, v starej favoritke su sedacky a v oktavke stoji dieta medzi sedadlami

sona napísané 01.05.2006 12:25

my sme domontovali pasy do skoro 30rocnej skodovky, ja sa tesim najma preto, ze uz nebudem musiet stale dookola vysvetlovat, ze preco nedam deti do auta bez sedacky, uz len poviem "zakon" a hotovo, doteraz na man pozerali ako na nejaku premudrelu, co sa robi dolezita

ZuzanaBB napísané 01.05.2006 12:16

Do Fabie aj Octavie sa vzadu zmestia tri detské sedačky, a ešte teoreticky aj jedna dopredu k šoférovi.

My čakáme štvrté, a rozmýšlame, čo s autom, lebo to už je problém. Všetky naše deti sa vozili od narodenia v sedačkách a neľutujem to. A ak všetko dobre dopadne a budeme šiesti, tak budeme musieť meniť auto. Už sme si pozerali nejaký ojazdený van- Sharan Alhambra a Galaxy, tie sa dajú kúpiť už okolo 350000. Brat mal nehodu a viezol si dve deti- 6a 4r. Nič sa im nestalo, lebo boli pripútané na podsedákoch. Policajt im povedal, že ak by neboli, tak by preleteli cez predné sklo ako gula, a určite by to dopadlo podstatne horšie.

JanaW napísané 01.05.2006 10:58

Len sa chcem opýtať či už aj s pôrodnice musím ísť s dieťatkom v autosedačke?

bosorka napísané 01.05.2006 10:49

Lenka pozri diskusiu na fore.Ved pasy sa daju dat do kazdeho auta.

Nepriputane dieta v aute je velky hazard z jeho zivotom.Som za autosedacky a vysoke pokuty ak ich rodic v aute nema.

Dana napísané 01.05.2006 10:30

Ela, ak potrebuje ist mamicka s tromi detmi autom do mesta, da dve sedacky dozadu a jednu dopredu. Ale viac by ma zaujimalo, ako to riesila doteraz. Bez sedaciek??

lienka napísané 01.05.2006 10:14

Aj ja suhlasim s pouzivanim autosedaciek-lenze: vysvetli mi niekto ako to bude s autosedackou v 20-rocnej skodovke, ktora ani nema vzadu pasy? Zaiste- dieda moze byt v autosedacke za urcitych podmienok prevazane aj na sedadle spolujazdca. Ale co ak mam dve deti? kam dam to druhe?

Ela napísané 01.05.2006 09:12

Problemom nie je cena sedacky. Ked mate viac deti, problemom je cena auta, do ktoreho sa zmestia tri sedacky a viac. Predstavme si mamicku, ktora potrebuje ist s detmi vo veku 4, 2 a 1/2 roka do mesta... Pokial nema auto, do ktoreho sa jej zmestia tri autosedacky, musi ist MHD. V autobuse tiez dieta nie je priputane, velakrat musi aj stat. A za najrizikovejsie na takomto cestovani povazujem nastupovanie a vystupovanie. Pokym vykladate (nakladate) kocik, ostatne deti nemate pod kontrolou. A to sa stali situacie, ze mamicka vylozila kocik a medzitym jej autobus odisiel aj s dietatom. Mnohe tento stres urcite poznate. Uznavam vyznam autosedaciek, ale nie ich nanucovanie zakonom. Pretoze v situaciach ako som opisala je to skor na ukor bezpecnosti deti. Robit osvetu o pouzivani sedaciek, aby sa pouzivali vzdy, ked sa to da. Ale netrestat rodiny s viac detmi, ked nemaju na velke auto.

Adika napísané 01.05.2006 08:52

Ja som tiez rada, ze sa rozhybali, hoci si viem predstavit, ze mnoho ludi bude protestovat, ale takym nikdy neporozumiem, pretoze som prezila tragediu mojej kamaratky, ktora prisla o dietatko a viem, ze autosedacka mohla 3-rocnemu Miskovi zachranit zivot. Nikomu sa nic nestalo, len on vyletel z auta. Deti su neskutocne zranitelne. Dnes sa uz daju kupit sedacky aj za 1000 korun, ved nemusi byt nova. Ked vidim, ako ludia vozia deti, stojac medzi prednymi sedadlami, aby dobre videli, je mi zle.

andrea napísané 01.05.2006 08:28

no kenecne sa pani pohli.........

ked vidim ako ocinkovia na najdrahsich autach setria na autosedacke pre svoje dieta tak mi je smutno. ludia by uz konecne mali zacat uvazovat normalne a to nehovorim ze chyba osveta. az sa mi rozum zastavuje pri tom ked vidim ako 1,5rocne dieta posadia iba na podsedak!!!!!!a opasu pasami na zadnom sedadle, s argumentom ze uz je tak velky ze mu to je dobre. nepomohli ani moje argumentacie ze podsedaky su na ovela vacsie deti , ze pohodlie autosedacky pre tak maleho chrusta je prvorada a este k tomu su polohovatelne , takze ked si zdriemne nemusi v sede a opierky hlavy ,aj koli bocnym narazom, to im asi nic nehovori. ,ale to je ako vsade.......darmo niektori ludia sa poucia az vtedy ked sa bohuzial stane nieco co sa uz zvratit neda ...........a pritom stacilo investovat sumu do autosedacky, mozno na pokutach za rychlost tatinkovia zaplatia ovela viac ako za taku sedacku........

inak ceny su prijatelne kazdy najde , a napokon aj taka autosedacka z druhej ruky urobi svoju sluzbu lepsie ako ziadna.........

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku
Mária napísané 01.06.2014 22:49

Mám otázku chcela by som vedieť že na 5 osobných autách koľko ôsob môže sedieť zadu keď zadu je sedadlo ??

Martina Kovacsova napísané 14.05.2008 17:06

Prosim Vas poradte mi ci musi mat dieta vacsie ako 150 cm tiez auto sedacku - podsedak.

Dakujem

Janulka napísané 23.08.2007 23:34

Ak prevazam v zadu dieta a nemam ani pasy a ani autosedacku mozu ma policajti pokutovat ked ma dcera 5 roky dakujem vam pekne za skoru odpoved a ci si ju mam potom aj radsej dokupit....

amalia napísané 09.07.2007 14:59

Pokial viem, Nariadenie vlady hovori, ze "v autach, ktore nie su vybavene bezpecnostnym pasom (a teda ani autosedackou) nie je mozne prepravovat dieta vo veku do troch rokov" Ale preprava deti vo vyssom veku (3 roky a viac) sa v takomto aute NEZAKAZUJE... zwinker

Takze, Renata a ostatni, skor ako zacnete kamenovat, prestudujte si poriadne nariadenie.

vlado napísané 24.06.2007 14:49

vie mi dakdo poradit ci potrebujem autosedacku ked mam SKODU 120

Marcela napísané 17.06.2007 12:20

My používame autosedačku 3.roky a je to super.Dcéra teraz sama do nej vlezie a povie aj iným pripútajte sa aj ja som.Vie,že keby sa niečo stalo,nič sa nám nestane.Má 3.roky a 3mes.V aute vždy niečo vymyslíme a nie sú problémy ani keď sedí vzadu sama.Čím skôr si dieťa zvykne,tým lepšie.A deti sú rozumnejšie ako niektorí dospelí.Keď sa im to rozumne vysvetlí,samé sa budú chcieť pripútať. A syn má 11r. má 170cm a 73kg.Vpredu sedí už dávno samozrejme pripútaný.

. napísané 15.06.2007 07:07

Autosedačky sú hlúposť

silvia napísané 09.06.2007 20:03

Poraďte: mám 8-ročného syna = výška 145 cm, váha 50 kg; mám 2,5 ročnú dcéru (veľmi šikovnú) = výška 112 cm, váha 13,5 kg. Poraďte, kde kúpiť podsdák pre syna. Poraďte typ autosedačky pre dcéru. Nechodíme autom veľa. Raz do týždňa nakupovať po meste. Ďakujem.

renata napísané 07.06.2007 23:46

BIGLU - ak nemas pasy, nemozes v tom aute prepravovat na zadnych sedadlach nikoho, uz vobec nie deti. Taka je realita, to ti musi hovorit aj zdravy rozum. Ak ti to zdravy rozum nehovori, pozri si zabery ako vyzera naraz v aute a co robi s detmi, ktore aj maju autosedacku www.oeamtc.at/videobox/index.php

 

 

Dieta bez autosedacky by v pripade takehoto narazu pravdepodobne "vyletelo z auta prednym sklom". Este stale sa ti zda akceptovatelne vozit dieta bez autosedacky?

biglu napísané 07.06.2007 08:30

mam skoda 120 to to auto nema vzadu pasy, ako mam vozit deti? na nove auto nemam!!

renata napísané 05.06.2007 17:59

Aneta - ak chces viezt dieta z porodnice autom, tak jedine v autosedacke. Jednoducho - ak je dieta v aute, ma byt v autosedacke. Co sa na tom neda pochopit?

Aneta M napísané 05.06.2007 17:43

Dobry den . Chcela by som vediet ci treba doniest babo z nemocnice v autosedacke. Koncom jula sa nam narodi babatko a rada by som sa dozvedela ci ho domov mam vziat v autosedacke. Dakujem

eva napísané 03.06.2007 18:01

V záujme poskytnutia Vám čo najkomplexnejšej odpovede bola predmetná vec prekonzultovaná s vedúcim oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo). Z tejto konzultácie vyplýva, že pri príležitostnej doprave (ide o prepravu v obci), do ktorej možno zaradiť aj prepravu taxíkom, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov prepraviť aj bez použitia detskej autosedačky. Mimo obce takáto preprava nie je možná. Ministerstvo zároveň dotknutú vec prekonzultovalo aj s Cechom taxikárov. Predseda Cechu taxikárov ministerstvo informoval, že každý dispečing bude vybavený jednou detskou autosedačkou, ktorú si bude môcť vodič príslušnej taxislužby pri preprave detí zapožičať.

 

Čo sa týka požívania detských autosedačiek v autobusoch, ktoré sú tiež upravené vo vyššie uvedenom nariadení vlády Slovenskej republiky, z technického hľadiska je potrebné uviesť, že v autobusoch sa používajú tzv. dvojbodové bezpečnostné pásy obopínajúce telo pasažiera okolo pása, a teda takýto bezpečnostný pás môžu použiť aj deti bez rizika uškrtenia.

 

# JUDr. Dušan Čičo

eva napísané 03.06.2007 18:00

Dovolim si okopirovat sem jednu odpoved pravnika na temu autosedacky v taxiku z porane pravnika na tomto portali:

KANCELÁRIA VEREJNÉHO OCHRANCU PRÁV:

 

problematiku povinného používania detských autosedačiek upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení č. 554/2006, ktoré nadobudne účinnosť dňa 1. júna 2007.

Podľa ustanovenia § 7 ods. 3 tohto nariadenia, ak vozidlá kategórie M1 (osobné motorové vozidlá) a N1 (malé nákladné motorové vozidlá) nie sú vybavené detským zadržiavacími zariadením alebo je týchto zariadení vo vozidle nedostatočný počet, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom, ktorým je vozidlo vybavené.

 

V záujme poskytnutia Vám čo najkomplexnejšej odpovede bola predmetná vec prekonzultovaná s vedúcim oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo). Z tejto konzultácie vyplýva, že pri príležitostnej doprave (ide o prepravu v obci), do ktorej možno zaradiť aj prepravu taxíkom, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov prepraviť aj bez použitia detskej autosedačky. Mimo obce takáto preprava nie je možná.

renata napísané 03.06.2007 07:48

Pre mna je neuveritelne, ze o potrebe autosedacky tu rodicia vobec DISKUTUJU!!! Ide predsa "LEN" zivot vasho dietata, o nic viac, tak uvazujte! Z porodnice ak v aute, tak jednoznacne v autosedacke, zavinovacka je skutocne uplna hlupost ako argument, autosedacku nepouzit. Kazde dieta si na autosedacku privykne, najlepsie je, ak je v nej dovezene skutocne z porodnice. Ak je starsie, rodic musi byt na 100% dosledny a musi chvilu vydrzat prejavy nevole, pretoze sa musim opakovat - ide tu o zivot. Pokial ide o to, ci musi niekto pri detati sediet, ak je v autosedacke - nie, urcite nemusi. Pokial ide o pocet osob vzadu - jasne je vymedzene, ci je auto pre pouzitie 5 osobami - ak ano, potom vzadu moze sediet dieta v sedacke a dalsi dvaja cestujuci. A taktiez chcem upozornit, ze dieta v autosedacke rozhodne nepatri na sedadlo spolujazdca!!! A ak by sa nahodou vyskytli argumenty, co robit v pripade viacdetnych rodin - nuz tak tam jedine plati, ak chcete cestovat je nutne kupit si vacsie auto pre vacsi pocet osob. Pokial ide o taxiky - znovu ide len o rodica, ci si vezme na svoju zodpovednost, ze jeho dieta nie je v autosedacke. Urcite nie je myslitelne, aby taxikari nosili vsetky druhy autosedaciek v aute, je to v kazdom spomenutom pripade len a len na rodicovi, ci da prednost pohodliu, vyhovorkam, peniazom alebo bezpecnosti svojho dietata.

Esperova napísané 27.05.2007 10:55

Dovolím si upozorniť že debaty o tom, že v TAXIKU autosedačka nemusí byť a dokonca že sa ani nemusíte priputat je úplne odveci. Len preto že vas taxikár neupozorní / čo by mal / vám tá povinnosť neodpadá. Keď vy odmietnete, on vás môže odmietnuť odviezť, lebo za vašu BEZPEČNOSŤ ZODPOVEDÁ. Vo veľa taxíkoch sú upozornenia, že cestujúci je POVINNÝ SA PRIPUTAT. Pripútať sa MUSÍTE ,zo zákona ste povinní. Síce v taxíku by síce sedačky podľa zákona mali byť, ale prakticky je to nemožné, aj preto že veľkostí je 5.To si ich má všetkých 5 kúpiť a potom kde ich má denne voziť ? V kufri ? Však to je absurdné. Objednavky funguju na spôsob ludia si zavolaju a idú dole a voz príde do 10minut. Veľa krát ani nepovedia že maju deti. A čo potom ? Má im otvoriť batožinový priestor, ktorý má plný autosedačiek , že nech sa páči vyberte si? A čo s tými autosedačkami ked bude mať iný zákazník batožinu ? Pre tú chvilu nepotrebne autosedačky vyloží na ulicu a potom sa z druhej strany mesta po ne vráti ? Lebo čo keď náhodou o mesiac bude objednávka a budú mať decko alebo decká a tú sedačku MUSI mať?. Ludia čo vozia len svoju rodinu to môžu mať na furt, ale v taxiku, v ktorom sa vozi pri jednej objednavke priemerne 2-3 ludia naraz by to bolo nemožné.

jana napísané 22.05.2007 21:46

chcela by som poradit mam 2 deticky maly ma autosedacku ale neviem ci starsiemu staci len podsedak ma 5 rokov a vazi asi 21 kg

Zuzana napísané 16.05.2007 08:36

Takže je to schválené. Od 1.6.2007 sú povinné autosedačky. Akurát zabudli na to, že niekto nemá auto a ani sedačku (čo je logické), a keď bude potrebovať ísť taxíkom, potom čo? Mala by sa zaviesť povinná výbava pre taxíky. Ale koľko sedačiek by potrebovali mať so sebou, keď nevedia aké dieťa, prípadne koľko ich budú viesť.

Katka napísané 11.04.2007 11:45

Prosím o info, či je povinnosťou sedieť pri dieťati v aute keď je v autosedačke, tak by predsa vždy museli jazdiť dvaja dospelí a dieťa...

Matúš napísané 18.07.2006 20:52

Chystáme sa na výlet cca 250km. Máme malé dieťa, ktoré má samozrejme sedačku. Koľko osôb môže sedieť vzadu pri dieťati, ktoré je v sedačke?

Prosím poraďte.

lENKA kRATOCHVILOVA napísané 17.10.2009 10:16

Váš komentár smile Chcem sa opýtať, že ak sme 4 dospelý a 2 deti do 12 rokov či môžme isť v aute bez pokuty? Kolkí vlastne môžme cestovat v aute?

eva napísané 01.06.2006 16:21

Pre Val, moja ja som uz musela mat malu v sedacke ked som odchadzala z nemocnice. Vo Velkej Britanii by si zaplatila taku pokutu az az. Vanicka z kocika vobec nie je bezpecna. Autosecky typu O+ su vyrobene tak aby boli jemne pre krehke telicko dietatka a su bezpecnejsie ako matkina naruc. Ja si neviem predstavit aby som musela sediet doma len preto, ze nemam autosedacku a musim cakat na druhych ludi aby ma vozili. Je to velmi nebezpecne vozit dieta v aute bez autosedacky. Je tu velmi prisny zakon. Slovensko je 100rokov za opica co sa tyka bezpecnosti na cestach.

PAblo napísané 25.05.2006 07:50

Je to tak nateraz nie sú povinné............

tu je link na správu kde sa píše že návrh je stiahnutý

www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/FBBCFFD570CC4D81C1257176004EC3FB

a tu je link na dennú tlač

spravy.pravda.sk/vlada-zastavila-povinne-autosedacky-dvt-/sk_domace.asp

Ilcik napísané 24.05.2006 23:57

Ideme so zenou a dvomi detmi letecky na dovolenku. Planoval som poziadal znameho o odvoz na letisko. Musi si kupit dve autosedacky na tu jednu cestu v ramci Bratislavy? Alebo zavolat taxi? Odkial taxikar zoberie dve autosedacky? Alebo ake mam moznosti dostat sa v skorych rannych hodinach na letisko?

val napísané 21.05.2006 16:19

Čo s pártýždňovým babätkom, ktoré sa má dávať do zavinovačky? Neviem si predstaviť to krehké tielko schúlené v sedačke. To asi vyčkám, kým bude väčšie a pevnejšie. A čo transport v lodičke od kočíka?

mary napísané 13.05.2006 17:26

kupujeme teraz nove auto. chcela som aj so sedackami priamo od firmy kde kupujeme auto,aby som mala taku co sa dobre pripevni. len nechapem, preco si kazda fabrika nevyrobi vlastne sedacky a nepredava ich lacnejsie. to by vyriesilo viacere problemy. nemuseli by byt take velke tie sedacky. najma nie siroke. boli by priamo na to auto. a pre starsie deti by mohli mat nejke seadlo, (nieco jak podsedak) sa sa da vybrat. ale ono je jednoduchsie nariadit kupte si vsetci sedacku.

eva napísané 11.05.2006 16:27

Ked sa mi narodila dcerka pri odchode z nemocnice som ju uz musela mat v sedacke bez pripomienok. Vo Velkej Britanii je to velmi prisny zakon. Je to super vec. Tak som nemusela sediet doma pokym mohol ist niekto so mnou z autom. Dieta priputat a hotovo.

araearwen napísané 10.05.2006 09:12

Aj keď neschválili, rozumní rodičia nebudú čakať

denisa napísané 09.05.2006 20:46

Nakoniec to neschvalili. Povinne to nie je. Istota je vsak istota.

ksichta napísané 09.05.2006 17:16

pre mira J - my sme mali podobný problém, ale nejako veľmi sme to neriešili. Malého sme aj vreštiaceho jednoducho pripli. Radšej nech vreští, akoby sa mu malo niečo stať. Po chvili ho to prešlo. Čo sa týka sústredenosti vodiča, ja osobne som vo väčšej pohode, ke´d je malý pripútaný (aj keď vreštiaci) ako keď sa tam voľne pohybuje. Stále by som očkom pokukovala, či niečo nevymýšľa, či je vporiadku a tak. Argument, že dieť v sedačke plače je nezmysel. Ke´d bude malý vrešťať, že chce ísť do studne tak ho tam dáš , aby "chudáčik neplakal"? Dieť nevie posúdiť vážnosť situácie. Ak ho to nenaučíš teraz časom to bude len horšie.

Evča napísané 05.05.2006 15:16

Zle som čítala. Tak s 1-ročným dieťaom to bude ťažšie, ale i tak to chce len trpezlivé vysvetľovanie. Naša takmer 2-ročná sa až teší do sedačky a to dovtedy nebola v stave obsedieť na 1 sedadle. Proste sme jej dali najavo, že tam ako kráľovná, že tam krásne vyzerá a že tak jej bude najlepšie, že bude krássne vidieť na cestu vo oknom, atd... Aj ja ju lepšie vidím, ked viem, že je na 1 mieste a nelozí po celom aute.

Evča napísané 05.05.2006 15:13

My sme si tiež mysleli, že bude problém obsedieť v sedačke, napodiv, sedačka je od prvého momentu je používania taká samozrejmá ako cyklistická prilba. Myslím, že 11-ročné dieťa je už v stave pochopiť otázku bezpečnosti a je len na rodičoch, aby mu to primerane vysvetlili. Ak na to pôjdete nátlakom, je len jasné, že dieťa sa naschvál bude demonštratívne vrtieť a pripraví samo seba o zážitok z peknej a bezpečnej jazdy. Trpezlivosť ruže prináša smile.

araearwen-pre BarboruCH napísané 05.05.2006 14:40

Ahoj Barbora.Vôbec som to nemyslela tak, ako si ma pochopila. Reagovala som na jeden príspevok typu, načo máte deti, keď sa o ne neviete postarať. Toto ma vyprovokovalo. (Ale toto nie je diskusia o potratoch a antikoncepcii. Aj ja som za plánovanie rodičovstva.) Asi to bolo skôr medzi riadkami.

inapa napísané 05.05.2006 11:18

miroJ, ked do sustredeneho vodica nabura nejky debko, tak mu nebude nic platne ze mu dieta sedalo vzorne na zadnom sedadle. myslim ze to chce len trocha trpezlivosti, dieta mozno niecim zabavit a vysedi aj v autosedacke.

MiroJ napísané 04.05.2006 22:30

... no , pravdaze detske sedacky zvysuju bezpecnost , ale co s dietatom , ktore v sedacke neobsedi/nechce sediet a ako 11/2 rocnemu dietatu nedokazete vysvetlit ze musi ... je potom bezpecne vobec jazdit ked sa dieta trha , place a maximalne to znizuje vodicove sustredenie ? ... naproti tomu je dieta mimo sedacku v pohode , kludne sedi a vodic je sustredeny ?

budkacik napísané 04.05.2006 08:31

Minule som kocikoval malu cez nasu dedinu a pozeram na sofera iduceho proti mne,ze mi tam nieco nehra. A co asi? Na kolenach mu sedel asi syn, nemal viac ako dva roky,skor mohol mat rok. Povedal som to doma svokrovcom a oni mi povedali,ze zat ich znameho nosi svojho maleho syna takto bezne.Maju na sedacku,maju sa financne velmi dobre,takze o tom to neni.

Inak sa tesim z toho zakona,lebo ked sa narodila mala,tak som kupil sedacku.A svokra,ze naco vyhadzujem peniaze,ze ved ani ich deti nemali sedacky a tu su!!!

BarboraCh pre Araearwen napísané 03.05.2006 23:47

Mas vskutku zaujimavu teoriu. Takze podla teba matka s planovanymi 2 detmi je taka, co ma za sebou niekolko potratov alebo cpala do seba hormony - fakt zaujimave. Zamyslela si sa vobec nad tym, co si napisala ? A chudobe rodiny su stelesnenim cnosti ? Nevychadzam z uzasu nad tvojim usudkom.

Mat vela deti je krasna vec ale rodic si musi uvedmit, ze ich musi byt schopny uzivit, ak na to nema, tak nema mat tolko deti. A da sa tomu predist aj bez hormonov alebo potratov. Nemozno vytvarat vynimky len na zaklade toho, ze ''nato nemam'', to nie je spravne, nikde take neplatia, nedividm dovod, preco by mali na Slovensku. Aj na zapade ziju ludia z minimalnych miezd a nikto im nedava vacsie auta = autosedacky zadarmo len preto, lebo su chudobnejsi ako ich susedia.

Evča napísané 03.05.2006 13:41

Človek si musí určiť priority a potom tomu prispôsobovať svoje možnosti. Ak mám prioritu mať zdravé deti v bezpečí, nebudem ich nijako ohrozovať na živote tým, že ich narvem do auta bez potrebných bezpečnostných prvkov.
Ak sa však chcem niekam za každú cenu rýchlo dostať a na inom mi nezáleží, potom chápem (no zásadne s tým nesúhlasím), že rodičia si narýchlo kúpia lacné malé 20-ročné autíčko a potom majú problém odviezť v ňom deti bezpečne.
Možno vo veľkomestách sa jazdí ľahšie, lebo väčšina križovatiek je riadených, šoféri sú navzájom odkázaní na ohľaduplnosť uvedomelosť tých druhých. No malé mesto je hotový Vietnam!
Tu chodci nerešpektujú prechody, vodiči nevidia na semaforoch červenú, povolená rýchlosť je každá, pri ktorej ešte drží auto na vozovke a najväčší frajeri sú tí, ktorí majú medzi dopravákmi takých dobrých známych, že môžu smelo piť a žandári im nespravia nič, lebo sa poznajú.

Nedávno ma na bicykli s dcérou vzadu v sedačke a s prilbou na hlave takmer zrazil macher, ktorý opitý spôsobil nehodu a z miesta činu ušiel na svojom totálne rozbitom neovládateľnom aute šialenou rýchlosťou. A to bol len jeden z tých mnohých, ktorým sú dopravné predpisy šum-fuk.

Danuška napísané 03.05.2006 09:54

A ešte niečo. Možno by nebolo na škodu, ak by výrobcovia áut čosi vymysleli. Veď delené sedadlá sú takmer všade a namontovať tam skryté detské pásy, ktoré by siahali od polky - teda nižšie by nebol problém / aspoň pre tie chodiace detičky. / Keď už tí zahraniční výrobcovia nad tým mávnu rukou, tak aspoň ŠKODOVKÁČI nech pouvažujú...aspoň by si vylepšili imidž...a z vozidla by bolol super "ľudové" autíčko...

Danuška napísané 03.05.2006 09:44

Bolo by dobré, ak by polícia dala jasne vedieť, čo budú na tých autosedačkách kontrolovať. Nechcem kúpiť nejakú bez štítka a potom oni zahlásia, že musí mať štítok. Alebo naopak. Vyvalím 5 tisíc na zaručenú radu predajcu a pritom nebudú chcieť vidieť štítok, ale zase bohviečo iné - váhu decka a pod. Napríklad mojej najstaršej chýba do 150 cm len 2 cm. Váhu má tesne pod 35. Auto nemáme a cestujeme služobným raz za uhorský rok.

Ludka napísané 03.05.2006 00:31

ked som bola v Irsku, kde mali viac deti 5 a mali mensie auto, stale sa vracali po tu druhu polovicu deti s rodicom. A ked boli vacsie a sli niekde na navstevu, tak sa striedali raz nesli jedny deti na navstevu raz druhe. Ale potom to vyriesili kupou ojazdeneho vozidla a bolo po probleme....ale to bolo v Irsku.....ani tu neviem ako by som sa zachovala keby som mala viac deti...skoda len ze predajne automobilov nedavaju vyrazne zlavy na vacsie auta pre mnoho pocetne rodiny... :-( ale tiez si myslim, ze su potrebne, manzel zazil taku havariu ked mal 5 rokov a dodnes ma pamiatku na svojom tele a aj ostatni surodenci...mne je zle ked moja kamoska prevaza tu najmladsiu medzi sedackami, podla jej slov len na kratke vzdialenosti....ale i vtedy moze do nich niekto buchnut....

zuzka napísané 02.05.2006 22:33

draha zuzana. ty asi nepoznas vyhlasku o pohybe na pozemnych komunikaciach, pretoze to co si napisala vobec nie je pravda. co sa tyka prepravy deti v aute, tak nie je obmedzena poctom deti, ale suctom ich hmotnosti. cize ty mozes viest aj 10 deti, ak neprekrocis uzitkovu hmotnost vozidla. a este jedna poznamka. do felicie, ako mame napriklad aj my, nedostanes ani 3 sedacky. iba ak by si jednu umiestnila na miesto spolujazdce (dopredu vedla sofera), co je sice legislativne mozne, ale podla mna nie velmi vhodne, kedze je to v aute najrizikovejsie miesto. no a presun k lekarovi s viacerimi detmi autobusom si si asi este nevyskusala. ja teda ano. ked som vylozila mladsieho, sofer zavrel dvere a so starsim (2-rocnym) odisiel. skus sa k tomu teraz postavit tak hrdinsky.

Ela napísané 02.05.2006 22:24

1. Dieta v naruci rodica pocas jazdy je rovnako ohrozene, bez ohladu na to, ci cestuju v aute alebo v autobuse. To na adresu tych, co taketo vozenie v aute jednoznacne a kategoricky odsudzuju. Rozdiel je len v tom, ze ak ma nehodu autobus, dieta nepreleti na celne sklo, ale narazi do inej prekazky.

2. Clanok je mierne zavadzajuci, teda aspon na prve precitanie. Spominaju sa urazy vseobecne, potom dopravne nehody, potom je uvedene cislo 200 umrti rocne na nasledky urazov a potom sa zase spominaju autosedacky. To moze vyvolat dojem, ze rocne zomrie 200 deti v aute, prevazne preto, ze neboli priputane. V skutocnosti je to tak,ze na dopravne nehody pripada priblizne 40 % z tohoto poctu, teda 80 umrti. Do dopravnych nehod sa pocitaju nehody chodcov, cyklistov a spolujazdcov.Hladala som podrobne statistiky na Slovensku, nenasla som. Ale na www.nadacebesip.cz som nasla taketo statistiky pr CR pre roky 2000 az 2004. Tak napriklad v roku 2004 zomrelo pri dopravnych nehodach v CR 27 deti, z toho 18 ako spolujazdcov a 9 chodcov. Su tam aj statistiky o zraneniach. O tom, kolkym stratenym zivotom mohli zabranit autosedacky, som sa tam nedocitala. Je mi luto kazdej takejto tragedie. Pisem to preto, lebo nemam rada nepresnosti, zavadzania a ohurovanie cislami.

3. Autosedacky su uzasna vec,mali by sa podla mna pouzivat, co najviac. Cielom vsetkych mojich prispevkov bolo poukazat na to, ze sa na veci nemozme pozerat jednostranne. Najma pri tvorbe zakonov treba mat napamati sirsie suvislosti

Zuzana, dcérka 5r., syn 1 a 3/4 r. napísané 02.05.2006 19:27

Tak by ma zaujímalo, či je informácia o povinnosti používať sedačky pravdivá (inak ja som za ich používanie, ide mi len o presnosť článku). Citujem totiž zo SME, zo dňa 25.4.2006: "Informácie o tom, že detské autosedačky budú povinné od mája 2006 sú nepravdivé. Európska únia ich odporúča, ale náš zákon neprikazuje. Vláda vo februári rozhodla, že detské autosedačky budú povinné pre deti do 12 rokov, do 150 centimetrov a do 36 kilogramov. V tlači sa medzičasom objavili mylné informácie, že motoristi budú musieť autosedačky používať už od mája, prípadne od júna tohto roka. Návrh však nestihol schváliť parlament a do júnových volieb ho už ani nemá kedy schváliť. Používanie detských autosedačiek tak zatiaľ naďalej zostáva dobrovoľné."..... Celý článok je tu: auto.sme.sk/c/2689064/Autosedacky-su-zatial-nepovinne-ale-potrebne.html

ZuzanaBB napísané 02.05.2006 19:17

My máme zatiaľ tri deti, 5,4,a 1,5r. Od narodenia sme ich zakaždým vozili v sedačkách ich veku prislúchajúcim. Aj teraz máme jednu sedačku 9-18, a dva podsedáky s opierkami chrbta 15-36kg. Verte, zmestí sa to do Octávie aj fábie. Síce tam už nedáte ani špendlík, ale deti sú bezpečne pripútané. Teraz čakáme štvrté, a rozmýšlame nad VW Sharanom, alebo Seatom Alhambrou. Samozrejme už ojazdenými z Nemecka, lebo na nové nemáme.

bosorka napísané 02.05.2006 15:30

Vyhovarate sa na nedostatok penazi.Prepacte ale ak nato nemam tak nejazdim.Nikto vas nenuti mat 5 deti.Ak ich chcem mat tak im musim poskytnut ochranu a ak to nedokazem tak naco ich mam.Ved rodicia maju svoje dieta chranit a autosedacka detom zachranuje zivot.My sme mali celnu zrasku a keby moj syn nebol priputani v sedacke tak uz medzi nami nieje.Vo vedsine vyspelych statoch plati povinost mat dieta v autosedacke,neprijali zakon so srandy.Nemozme sa stale na nieco vyhovarat,my sme zodpovedny za nase deti a preto sa tak aj chovajme.

najJulinka napísané 02.05.2006 15:25

Nasi znami mju deti kopu - samozrejme aj auto vacsie -najvacsie mozne na vodicak pre osobne auto tj. 9 miest aj s vodicom. Niektore deti maju samozrejme nad 12 rokov. Takze investovat do kupy autosedaciek nebude stacit. Mali by si kupit autobus a potom obaja roicia (vzhladom na to, ze obaja deti rozvazaju do skoly, na kruzky...) investovat do vodicaku na nakladne a potom nejake tie roky praxe a mozu soferovat autobus... Deti medzicasom asi odrastu... Takze sa nejedna len o kupu sedaciek tymto zakonom.... ak a radte teraz riešenie...

zuza napísané 02.05.2006 15:21

najJulianka, je úplne jedno či tvoje dieťa pekne ticho sedí v aute,alebo či stojí,ak do vás zozadu narazí auto - poletí tvoj poklad na predné sklo ako pinpongová loptička. Je jedno,či sú sedačky povinné alebo nie, tou povinnosťou MOŽNO klesnú štatistiky úrazov a ÚMRTÍ detí pri autonehodách-nič viac.Je len na ZDRAVOM ROZUME rodiča ako prepravuje v aute SVOJE dieťa. A podsedáky niesú o váhe dieťaťa, aj dospelý ak nemá viac ako 150cm, musí mať pre neho schválenú sedačku.

najJulinka napísané 02.05.2006 15:13

Presne to ma rozčuluje, že do Taxíku a MHD mozem nastupiť bez autosedačky a nemusim sa ani priputať. V podstate Vas znami s deckom neodveze, ak Vas stretne, lebo určitwe so sebou nenosite len tak pre istotu autosedačku a taxik Vas vezme a mate to bez pokuty. O co je Taxi bezpecnejsi ako auto Vasho znameho???

A navyse priklad: idete s detmi len do vedlajsej dediny (alebo len v ramci jednej dediny) - samozrejme chodniky nikde - takze pri kraji cesty. O co je chodec menej zranitellnejší pri zrážke ako nepripútaný človek??? Byvame priamo v Košiciach a chodnik na ulici nemame - obmedzenie rychlosti je na par metroch, ale malokto dodrziava, takze viem o com hovorim. Ja osobne stale dieta priputam, aj ked bez autosedacky. Samozrejme, ze ho nikdy nenecham stat medzi sedadlami, nesmie drgať do šofera, nesmie kričať, aby sa sofer nezlakol - myslim, ze dieta ucim k bezpecnosti a nemusim mat zakonom danu autosedacku. Som rada ak idem s nakupnymi taskami a s deckom pesi a stretnem znameho, ktorý sa ponukne, ze ma kusok odvezie - nemusim ho odmietnut - teraz mi zakon nariadi odmietnuť a ísť popri ceste s deckom peši... A vobec neviem co s deckom do 150 cm a nad 36 kil - na tom si policajti mozu zgustnut - sedacka nad 36kg asi ani nie je , ale do 150 cm ma byt v sedacke...

araearwen napísané 02.05.2006 15:12

Ja by som rada podotknúť toľko. Vačšina rodín, ktoré na viacmiestne auto má, neplánuje viac ako dve deti. Sociálne slabšie rodiny majú zväčša detí viac. Nemyslím, že je správne, aby doplácali na to, že mama nešla na potrat, alebo do seba nepchala hormóny. Zákon schvaľujem. Ale reči typu - kto má viac detí, zrejme si môže dovoliť aj lepšie auto, je značne zavádzajúca.

najJulinka napísané 02.05.2006 14:59

Mame auto TAZ 1500 (inac po starom Skoda 1203). Vzadu nie su opierky hlavy. Pripadalo mi ze dieta je tam bezpecnejsie ako my, vzhladom na to, ze mu hlava nesiahala nad operadlo. Ked dam decku podsedak, vobec nemam pocit, ze je lepsie zabezpecenea uz vobec nie na strednom sedadle, kde sa vlastne priputa len akolo pasa. A to som zastanca autosedaciek - pokial majy vyznam. Dieta vzdy priputavam. V druhom aute pouzivame podsedak - lebo vidim, ze pasy su vysoko a ze by to nasho drobca skor zaskrtilo ako pomohlo, ale pri TAZ 1500 sa mi to zda bezpecnejsie bez podsedaku. Samozrejme ak sme isli do Rakuska, tak ten podsedak tam bol - koli policajtom, nie koli bezpecnosti...

Slavka Evce napísané 02.05.2006 14:37

Auto si nemuseli kupit, skor ho zdedit.A ano, pokial niekto ma na auto, ma aj na sedacku. Ibaze si myslim, ze 3 sedacky v aute by mohli odradit pary mat tretie dieta. Niekto tu pisal, ze do Fabie a Octavky sa zmestia 3 sedacky na zadne sedadlo. Ako? Ked si predstavim, ze tam budem mat 3 deti (2 deti do 18kg+novorodenec v skrupine), tak tam tie tri sedacky nevopcham.

Evča>>Slávka napísané 02.05.2006 12:29

Rodina, ktorá si môže dovoliť auto, už nepatrí medzi sociálne slabšie rodiny. Takže, bud si ho môže dovoliť se vším všudy, alebo je sociálne slabšia a na auto nemá. Autosedačka by mala byť v aute asi taká samozrejmá, ako spätné zrkadlo (aj dnes napr. v HE bežne v premávke jazdí auto, ktoré späťáky nemá, ôebo majiteľka na nové zrkadlá nemá, ale jazdí).

Slavka napísané 02.05.2006 12:10

Osobne som za sedacky uplne a bez vynimky. Trosku ma mrzi, co budu robit socialne slabsie rodiny, ktore UZ MAJU 3, pripadne 4 deti. Kolko takychto rodin si moze dovolit kupit si nove auto, do ktoreho sa na zadne sedadla vpracu 3 sedacky? Asi ziadna. Citala som, ze treba ist MHDckou (tiez mam pochybnosti o jej bezpecnosti), pripadne si zobrat taxik (haha, neviem, ci pridu aj s detskymi sedackami, mozno tak v BA, aj to si dovolim pochybovat).A co ak sa ide k starym rodicom do ineho mesta? Ano, este sa da ist vlakom, mozno.Viem, ze autosedacky su super vec, ale ruka v ruke by mala ist nejaka podpora, pripadne nejaka zlava na vacsie auta pre viacclenne rodiny (myslim 3 a viac deti).

silvia napísané 02.05.2006 12:05

To mám problém. Syn má sedem rokov, 36 kg a 135 cm výšku. Poraďte, kde kúpim autosedacku-podsedák pre tieto rozmery a váhu? Začala som sa po podsedáku obzerať už skôr, ale nikde som nenašla taký, čo by zaručoval hmotnosť môjho syna.

Evča napísané 02.05.2006 11:37

A to som ešte nestihla odfotiť, ako matka držala na sedadle vedľa šoféra cca 4-ročného chlapca celkom nalepeného na prednom skle v starom aute, bez osvetlenia a spätných zrkadiel v ozajstnej premávke.

Evča napísané 02.05.2006 11:33

Všetky debaty o cenách veľkých áut a sedačiek pre deti do početnejších rodín sú pre mňa o tom istom: ked na to nemám, tak nejazdím.
Nie je to tak dávno, čo som videla 5-člennú rodinu na 2 bicykloch !!! s odôvodnením, že sa ponáhľajú a na bicykle pre všetky 3 deti (vo veku nad 7 r.) nemajú peniaze, tak matka viezla syna na kormane, dcéru vzadu na nosníku a otec viezol cca 12-ročné dievča pred sebou na váze.
Uvedomelí rodičia radšej nebudú riskovať životy svojich detí a od mala im budú vštepovať zásady bezpečnosti v premávke, tí druhí sa budú vyhovárať na nedostatok peňazí.

Ked na to nemám, budem cestovať taxíkom, MHD, a inými dopravnými prostriedkami. A to isté platí aj o ochranných prostriedkoch na bicykle, kolobežky, korčule, skejty, ... Rodičia, nevyhovárajte sa a učte svoje deti bezpečnosti, lebo cesty sú kruté a ročne na nich zomrie toľko ľudí, ako je obyvateľov niektorej malej dediny na Slovensku.

zuzana napísané 02.05.2006 09:58

Ešte dovetok, mám kamarátku, ktorej dcérka vyletela z auta pri nehode, nepripútaná,bohužiaľ neprežila. Neprajem prežiť niečo podobné nikomu na svete.

zuzana napísané 02.05.2006 09:57

Všetci, ktorí sa pozastavujete nad tým, že teraz nedáte do auta 4 sedačky a dvoch dospelých, 5sedačiek a dvoch dospelých,už porušujete zákon len tým, že sa prepravujete v aute pre 5 ľudí šiesti, či siedmi.Tento argumen proti sedačkám teda nezaberie. Policajt by vás mal pokutovať už teraz aj keď sedačky niesú povinné. Darovať viacdetným rodinám auto to je trocha od veci, nezdá sa vám? Ja plne chápem, že všetci nemajú peniaze na kúpu veľkého auta alebo nového auta, ale ani keď som bola ja dieťazďaleka všetci auto nemali a vyrástli sme.

Zuzana napísané 01.05.2006 23:15

V autosedacke vozime dcerku od narodenia a ani si neviem predstavit ako inak by sme ju v tom aute vozit mali. Ved ako inak by som s nou mohla ist sama niekde autom? Mimino predsa potrebuje nejaku sedacku a aj neskor to je vyhoda, dieta si zvykne a pekne v nej sedi. A vyhovorky ludi, ze maju styri deti a nemaju tie autosedacky kde dat sice chapem, ale bezpecnost je predsa na prvom mieste, az potom pohodlnost rodicov, ci nie?

Hanka napísané 01.05.2006 22:57

Ela,

 

 

samozrejme , ze moj mail bol utocny. Pretoze prave take mamy co hazarduju so zivotmi svojich deti ma vytacaju k nepricetnosti. Problem je v tom, ze si ho beries osobne, aj ked sa Ta podla Tvojich prispevkov netyka. Pre mna je zakon zakonom a vzdy ma rozhadze, ked si ho niekto chce napasovat na svoje pomery. Ak si ospravedlnim, ze ja nemusim mat zimne pneumatiky, ze ja nemusim mat sedacku a pasy, tak potom ani ja nemusim mat povinnost zaplatit v supermarkete. Vzdy je to len kusok k dalsiemu ja nemusim...

Suhlasim, ze cesta s MHD je casto neprijemna. Ale nemozes to pouzivat ako argument, ze je to rovnako nebezpecne ako jazda bez sedacky. Neplet si pocity s faktami. Ja som po jazde MHD v Bratislave tiez vzdy frustrovana, ale netvrdim, ze tam ide o zivot. Ale pri jazde s autom bez sedacky o zivot ide zarucene. A nielen tomu dietatku, co nemoze za nezodpovednost svojich rodicov. Aj vsetkym naokolo. Vsetci sa viacmenej asi zhodneme, ze telefonovanie pocas jazdy znizuje pozornost vodica a moze sposobit vaznu nehodu. Tak co potom s poskakujucim dietatom, ktore nie je v sedacke?

Ela napísané 01.05.2006 22:39

Hanka, snazim sa citat celu diskusiu, ten spominany prispevok mi asi usiel. Ospravedlnujem sa. Nase auto ma platnu STK aj emisnu, ale stare je. Mala som dojem, ze tu utocis na vsetkych majitelov starsich aut. Inak Tvoj prispevok bol velmi utocny. Nejazdim, nacierno, nekradnem, dokonca zvyknem predavacku upozornit, ked mi nieco zabudne zauctovat. Myslim, ze toto si sem nemusela zatahovat. A k tej MHD. Nepoznam taku statistiku, ale mam vlastne skusenosti. A to, co som tu opisovala som skutocne zazila a neraz. Cestovala si niekedy MHD s viac detmi? Ak nie, vyskusaj. Nehovorim o mojej namahe, aby bolo jasne, ale o pocite bezpecia pre moje deti. Ked pri vykladani kocika, musim mladsie nechat cakat v autobuse a pod.

Neviem aka je to zodpovednost mat 4 deti, ale viem, co je to vychovavat tri a ver mi, ze sa im snazime dat a zabezpecit to najlepsie, co je v nasich silach. A o to sa urcite snazia vsetky mamy, co sa zapajaju do tychto diskusii. Tak pekny vecer.

dagmar1 napísané 01.05.2006 22:33

Iste ze je to smutne ze sa ta rodinka nevyberie spolu v aute, kde nie su detske sedacky a pasy. Ale je to dobra sprava pre tych vodicov, ktorym uz nehrozi ze napr. pri nehode ktoru moze zapricinit vodic auta s nepriputanym deckom, ze sa im naskytne pohlad rozplestenej detskej hlavicky o predne sklo rodicovho auta.

Naya napísané 01.05.2006 22:28

Anonym - nic v zlom , ale tvoja teta porusuje predpisy uz v tom, ze cela rodina, teda 7 ludi cestuju v 5 miestnom aute. Kazby normalny policajt by im, pri pohlade na 5 deti na zadnom sedadle, dal pokutu aj bez zakona o sedackach. Ja osobne tento zakon schva;ujem a vitam. Mam neskutocne nervy, ked vidim v aute pred, alebo za sebou nadskakovat hlavu dietata medzi sedadlami. Pred niekolkymi rokmi som bola svedkom nehody, ked dieta preletelo celne sklo a na mieste bolo mrtve. Ten pohlad nezelam nikomu...

hanka napísané 01.05.2006 22:23

Ela,

 

nemas pravdu. V prispevku rovno nad mojim kamaratka navrhovala, aby stat vymienal viacdetnym rodinam auta. Skus citat celu diskusiu, nielen posledny prispevok, najma ak chces reagovat. S tym MHD je to argument, ktory sa tu stale opakuje. Takze povedz mi prosim Ta, kde najdem statistiku nehodovosti MHD a z nej vyplyvajuce zranenia deti. Znie to velmi sugestivne, ked to takto hovoris, ale mas to niecim podlozene? Ako povzdych to znie pekne, ale uved fakty - naozaj sa v MHD zrani tolko deti ako tych co su v autach nepriputane?

A do tretice, ak Tvoje auto dymi nad ramec povolenej normy, nehnevaj sa, ale neprepacim Ti to. Z Tvojej poslednej vety vidiet, ze sa Ta to dotklo, ale ak Tvoje auto porusuje predpisy, nemas pravo moralizovat. Ak nie, tak sa Ta moja poznamka netykala.

dessy napísané 01.05.2006 21:43

Nemám ani vlastné dieťa, len krstného syna, ale môj osobný názor je, že každý rozumný človek používa autosedačku a chráni svoje deti. Veľmi by som chcela v najbližšej dobe dieťa a autosedačku na 1000% mať bude. Na jednej strane s týmto zákonom súhlasím, lebo je to myslené naozaj dobre a robené pre ochranu detí, ale naozaj neviem, ako by som riešila situáciu, keby som mala viac detí a chceli by sme spolu niekam ísť. V tom vidím naozaj dosť veľký problém, kúpiť si auto je asi dosť veľký problém, kde by tie rodiny pri tých almužnách, ktoré dostávajú ako materské a jednom plate na to zobrali.

jaja napísané 01.05.2006 21:38

PRE TIE, CO MAJU STARE AUTA:

aj my sme este donedavna vlastnili skodovku 105 z roku 1978, a vozila som v nej dceru v sedacke. Manzel do nej kupil na srotovisku ( este pred 8mimi rokmi) pasy a dal ich namontovat. Urcite to nevyslo na 5500 Sk. Tie pasy sme dali dozadu ( neboli sice vytahovatelne, ako v terajsich autach, ale ani v starych skodovkach take nie su, len obycajne). Namontovali sme to, napevno dotiahli,a sedacku som tam mala az kym z nej dcera nevyrastla. Teraz mam 2 sedacky, ale mame nove auto, takze aj manipulacia s nimi je pohodlnejsia. Pokial by som mala 3. dieta, tak ho vozim v sedacke na prednom sedadle. Je to povolene, takze nevidim dovod, preco by bolo nepriputane vzadu, pripadne priputane iba pasom cez bedra. Aj ked v nasom aute su aj vzadu 3bodove pasy. Sedacka by sa tam nevosla. Moze si tam sadnut niekto z chudsich dospelych :-)

Ela napísané 01.05.2006 21:36

Hanka, tak to si trochu prehnala. Nikto tu nepyta od statu prispevok na nove auto. Ja ani neziadam, aby sme boli zvyhodnovani, ked mame viac deti. Je to nase rozhodnutie. Ale nemozme byt ani potlacani. Ja nespochybnujem vyznam autosedaciek. Len si myslim, ze ucelom tohto zakona ma byt zvysenie bezpecnosti prepravovanych deti. Ak nebudem moct pouzit auto preto, ze nemozem dat vsetky deti do autosedaciek, tak budem nutena ist autobusom a tam tiez NEBUDU v autosedackach a su podla mna ohrozene viac ako v aute. Alebo snad autobusy nebrzdia prudko a nikdy nemaju nehodu? A prepac, ze tie nase dymiace sunky otravuju vzduch Tebe a Tvojmu dietatu.

hanka napísané 01.05.2006 21:00

Dievcene, niekedy neverim vlastnym ociam. V podstate niektore propagujete hazardovanie so zivotmi Vasich deti, pretoze si nemozete dovolit nove auto. Je mi luto, ale ak nan nemate, tak ho nebudete mat. Bodka. Ja by som chcela jachtu, ale nemozem si ju dovolit, tak ju nemam.

 

Uvedomujete si, ze nepriputane dieta v starej sunke je trestuhodna zalezitost? Ja som mala nehodu, aby neviem ako - zrazu mi vyletelo zboku auto, nezastavilo na stopke a skoncila som aj so syncekom v nemocnici. Keby nebol v autosedacke, chodievala by som mu teraz klast kvety na hrob.

 

Ten zakon o autosedackach je vytvoreny prave kvoli takym lahkovaznym rodicom, aku su niektore maminy tu na fore. Preco si myslite, ze zakony by mali platit len pre niekoho a niekto by sa mohol ospravedlnit? Nehnevajte sa, ale toto je strasne sebecka logika. Nemam peniaze, budem jazdit na starej dymiacej sunke. Co z toho, ze zamoruje prostredie, nech katalyzator pouzivaju bohaci, moje dieta rakovinu nedostane,. lebo sedi vnutri. Nemam peniaze, budem jazdit na cierno, brat si veci v supermarkete zadarmo...

 

Mat 4 deti je obrovska zodpovednost, ale k tej patri viac nez prebalovat styri deti denne. Ale tu zodpovednost si vybrali rodicia, nechapem ako moze vobec niekto uvazovat nad tym, ze stat by im mal teraz robit extremne ulavy, nariklad dat im nove auto? A odkial ma na to zobrat peniaze? Jedine z dani ludi. Odhadujem, ze ti by neboli radi ak by mali financovat auto niekomu inemu

napísané 01.05.2006 18:58

No, takze koniec vozeniu v aute pripadlo aj pre moju tetu s rodinou. Maju 5 deti a skodovku 120, najstarsie ma 11 rokov a najmladsie ma skoro dva roky... Na vylety, alebo niekam do mesta chodia pravdaze vsetci spolu... Na nove vacsie auto vobec nemaju. Ved takych 300 - 400 tis, nie je malickost niekde splasit, a uver si nemozu dovolit. Ona je na materskej, a jej muz zarobit tak-tak na to najnutnejsie.

Je tu hned niekolko problemov, musia dokupit tri autosedacky, co ze uz peniaz, a zasa naco ich budu kupovat, ked sa im do auta nezmestia. A aj keby chceli ist niekam, tak si musia pozicat druhe auto, alebo ist byciklami, co je podla mna tiez velke riziko, alebo dalsia varianta, mozu zabudnut na cestovanie autom. Alebo ked tak, tak pojde napriklad iba otec s dvoma alebo troma deckami, a mama ostane so zvysnymi doma. Veru da sa to riesit vseliako. Ale uz asi nikdy sa spolu nevyberu vsetci autom napriklad na opekacku do prirody, alebo na kupalisko. To je smutne, lebo sa nezmestia.

 

Vlada by mohla mysliet aj na taketo pripady, co ja viem, napriklad vymenou auta za vacsie ze? Alebo darovat takymto rodinam dalsie auto... Chcela by som vidiet policajta co by povedal na takyto pripad, ci by ich spokutoval. a zvysok rodiny poslal pesi, ked sa nezmestia.

mandy napísané 01.05.2006 18:28

nehnevajte sa, ale kupovat sedacku kvoli jedinemu prevozu dietatka z porodnice domov mi pripada dost silna kava. Auto nemam a ani tak lahko mat nebudem. Pri troche stastia ma odvezie kamaratka. Ci mam kvoli tomu radsej cestovat autobusom?

Katka napísané 01.05.2006 18:21

Nemám nič proti autosedačkám. Keď sme mali tri deti vždy sme ich používali bez ohľadu na to, že neboli povinné. Lenže teraz máme ešte devätmesačné bábätko. Okrem neho máme tri deti do desať rokov, čiže dokopy sú detičky štyri. Samozrejme, že na sedemmiestne auto peniaze nemáme. Ako máme vpratať do Favorita 4 autosedačky a ešte nás dvoch (rodičov)? Na viacdetné rodiny zase nikto nemyslel. U nás to už tak býva. Je úplne jasné, že keby sme na to mali, tak si kúpime väčšie auto a dáme každé dieťa do autosedačky. Ale čo takto? To budeme zakaždým platiť pokuty?

lienka napísané 01.05.2006 18:07

reakcia na safranku: ak som to spravne pochopila, tak staci upevnit nejakym sposobom sedacku k sedalu v aute tak, aby sa nepohybovala a dieta potom priputat pasmi sedacky. Ak je to tak-je to pomerne jednoduche a lacne (v porovnani s 5500Sk a cenou nasej "starej sunky") Dakujem za typ a vysvetlenie. Zatial mi vsetci tvrdili ze jedine riesenie je nove auto, na ktore momentalne (pri 2 detoch jednom plate a jedno rodicovskom prispevku) nemame :-(((

safranka napísané 01.05.2006 17:07

Zdravím všetky a hlavne Lienku, auto zatiaľ nemáme, ak aj bude, tak nič extra.

Autosedačku vlastníme , kateg. 0-18. Naši majú starého Passata, vzadu pásy sú, no otec mi tvrdí, že sedačka sa dá namontovať aj bez nich na rovnakom princípe . Mali sme ju tak raz, keď sme cestovali v zadu 3 a malý bol v strede .Škodovka má vraj opierky zadných sedadiel na kĺboch,pod ne sa dajú dať popruhy alebo pevné remene a na ne sa to upevní. Modely škodoviek od r.84 majú vraj všetko na pásy prichystané, niektoré ich aj majú. Pokiaľ viem montáž pásov do starších typov stojí asi 5 500 Sk , ak je hodnota auta 10 000 aj s plnou nádržou, neviem, či sa to oplatí. Ešte sa chcem spýtať, či nemáte niektorá na predaj vložku do sedačky (0-18) pre novorodenca. Hodí sa mi bordová, fialová, tmavozelebná. Čakáme 2. bábo, tu u nás sa to kúpiť nedá (okr. VT). Sedačku sme kúpili staršiu bez nej. Neviem, či sa ešte dostanem v mojom stave k našim 400 km západnejšie.

Ela napísané 01.05.2006 16:39

Reakcia na Ksichtu: Ja si myslim, ze osveta pomaha. Ked sme pred piatimi rokmi kupovali sedacku pre syna, vacsina ludi sa nad tym cudovala a len malo rodicov v nasom okoli autosedacku malo a pouzivalo. Teraz naopak len velmi zriedka vidim prevazat deti bez sedaciek. Zvasca su to ti, co nemaju tie sedacky ako dat do auta. Myslim si, ze kazdy rodic sa snazi zvolit to najidealnejsie riesenie vo svojej situacii. Kto si to moze dovolit, kupi si velke auto s maximalnym poctom hviezdiciek bezpecnosti (myslim, ze ich je 5) a vozi deti v autosedackach. Kto je na tom horsie, ma lacnejsie a menej bezpecne auto a aspon vozi deti v sedackach (nas pripad). Niektorym sa tam tie sedacky dat nedaju. No a su aj taki, co nemaju na ziadne auto a su nuteni cestovat aj verejnou dopravou, aj ked urcite by pre svoje deti chceli vacsie bezpecie. To je moj nazor. Ja si fakt myslim, ze dieta v autobuse je vystavene ovela vacsiemu riziku ako nepriputane v aute. Zazila som situacie v MHD, ked som bola s dvomi malymi detmi nutena stat a to sofer nepockal ani kym sa mi podari niecoho sa chytit.

Ela napísané 01.05.2006 16:27

Dani, myslela som si, ze v smere jazdy nie je mozne vozit dieta na prednom sedadle. No zacnem to tak praktizovat, pokial nekupime vhodnejsie auto.

Dana napísané 01.05.2006 16:15

Len doplnim Ksichtu, airbag moze byt zapnuty, ak je sedacka v smere jazdy (teda uz starsie dieta). Sedadlo so sedackou by sa ale malo posunut co naviac dozadu, aby pripadny naraz airbagu nebol uz taky silny (asi). Tak nejak to bolo pisane v navode na obsluhu k nasej sedacke.

Maria napísané 01.05.2006 15:41

My auto nemame a v pripade nutnosti sme doteraz vzdy mali ako poistku taxik. Teda ak sa neda ist MHD. Auto totiz nemaju ani ziadni pribuzni v okoli. Ale co teraz? Ked vystupime, mam sa oblozit autosedackami?

ksichta napísané 01.05.2006 15:21

Ja by som rada reagovala na Elu. Tvoj názor : robme osvetu ale netrestajme sa mi zdá trošku alibistický. Tu nejde o nejaké sekírovanie rodičov, ale o ochranu detí. Myslím, že tá osveta sa doteraz robila, ale sama musíš uznať, že to veľmi nepomohlo. Ja mám pocit, že čo sa nedá zákonom, to sa u nás nedodržiava. Poznám kopu ľudí, ktorí sedačky nepoužívajú, vôbec nie preto, že by na to nemali. Jednoducho je im to jedno. Ich deti znášajú riziku a nemajú šancu sa proti tomu brániť. Preto súhlasím, aby nezodpovedných rodičov takto trestali. Čo sa týka auta - súhlasím s tebou , je to problém, ale tu sa jednoducho nedá povedať, že pre tretie dieťa nemám sedačku, tak mu ju nedám. Keby si mala detí päť, tak kam dáš to piate, do kufra? Možno je to trochu extrémny prípad, ale je to isté len v zelenom. Tri sedačky sa do auta dať dajú. Čítala som, že pokiaľ je diťa v sedačke môže byť aj na prednom sedale - nesmie tam byť airbag.

Tatino pre JanuW napísané 01.05.2006 15:21

Na cestu z porodnice, su urcene autosedacky pre batolata. Vajicka ci skrupinky netusim, aky je spravny slangovy vyraz? Dietatu tato sedacka vydrzi min do 1roka zivota, takze istotne to nie su zbytocne vyhodene peniaze. Babo je preprvovane proti smeru jazdy takze je chranena hlavne krcna chrbtica a hlavicka. Inymi slovami rozhodne sa nedoporucuje prepravovat batolata sposobom akym to uz bolo navrhovane v nejakej podobnej diskusii. Tam dajaky truhlik navrhoval dieta ulozit do molitanom vylozeneho kufra auta. :-(

Dana napísané 01.05.2006 14:42

Ela, ja ked veziem tri deti (obcas, lebo moje su len dve), tak davam dozadu dve sedacky a najstrsi je so sedackou vpredu (romer Kid). Bojim sa ho nechat v strede nepriputaneho, ak by som musela prudko zabrzdit, preletel by rovno dopredu. Takto sa mi to zda bezpecnejsie.

bosorka napísané 01.05.2006 13:11

Jaja este nevyslo nariadenie vlady a ani zakon nebol schvaleni.Zatial nic nieje na papieri.Mozno uz zajtra vyjde nariadenie vlady a ak nie tak sa to posuva.Ale schvalit ten zakon musime koly EU.

 

 

Lienka omylom som ta nazvala Lenkou tak sorry.Pozrite si diskusiu na fore,tam sa to teraz rozobera.

Ela napísané 01.05.2006 12:45

Dana, doteraz som prevazala deti tak ako opisujes, najmladsie v skrupinke v protismere na prednom sedadle. Teraz sa uz do skrupinky nezmesti a vacsia sedacka sa mi neda zapnut na predne sedadlo do protismeru. Riesim to tak, ze mladsie deti sedia vzadu v sedackach a najstarsi v strede medzi nimi. Nemame stredovy trojbodovy pas, takze bez sedacky. Bohuzial. Aj ja mam vsetky deti najradsej v sedackach. Ale stale moje riesenie povazujem za bezpecnejsie ako ist tou MHD. Dokonca aj tri deti v aute bez sedaciek su podla mna bezpecnejsie ako v MHD. Inak zhaname auto, ktore ma vzadu tri trojbodove pasy a vmestia sa tam tri sedacky, resp. podsedaky. Asi to bude ta Oktavka. Ale na viacmiestne auto, ani ojazdene, fakt nemame.

jaja napísané 01.05.2006 12:37

Je to vazne pravda? Nejde mi o to, ze ci pouzivat autosedacky, ci nie , kazdy rozumny rodic ich uz davno pouziva aj bez nariadenia vlady a schvalenia zakona. Ja ich ma pre obe deti, a cudujem sa rodicom, co vozia aj 9 rocne deti nepriputane v sedacke, lebo: ved pas im staci! Moje obe deti MUSIA byt pre cestou priputane maju kazda vlastnu autosedacku, a to som vozila mladsiu v sedacke uz od porodnice. Mne ide o to, ze som to nikde v nariadeniach vlady, ani v pripomienkach, ani uzneseniach vlady nenasla, hoci som sa to velmi snazila najst aj na internete, aby som mohla argumentovat aj niecim podlozenym. ( lebo aj u nas v rodine pribuzni vozia deti nepriputane v sedacke, ale kym to nie je povinne, tak ich to netrapi :( Tento clanok sa mi paci, lebo konecne sedacky budu povinne, ale rada by som vedela, odkial je to cerpane, lebo zatial mi to pripada tak, ze sa iba vyjadril hovorca. Nic v zlom, ale na to, ze maju byt autosedacky povinne od 9.5. je u nas, na Slovensku, nejako podozrivo ticho v mediach.

sona napísané 01.05.2006 12:29

jaj a este som zabudla napisat a co taxiky? uz pri objednavani nahlasim pocet a vek deti a taxikar pride s autosedackou? a aj ja som si uz vsimla to co andrea, v starej favoritke su sedacky a v oktavke stoji dieta medzi sedadlami

sona napísané 01.05.2006 12:25

my sme domontovali pasy do skoro 30rocnej skodovky, ja sa tesim najma preto, ze uz nebudem musiet stale dookola vysvetlovat, ze preco nedam deti do auta bez sedacky, uz len poviem "zakon" a hotovo, doteraz na man pozerali ako na nejaku premudrelu, co sa robi dolezita

ZuzanaBB napísané 01.05.2006 12:16

Do Fabie aj Octavie sa vzadu zmestia tri detské sedačky, a ešte teoreticky aj jedna dopredu k šoférovi.

My čakáme štvrté, a rozmýšlame, čo s autom, lebo to už je problém. Všetky naše deti sa vozili od narodenia v sedačkách a neľutujem to. A ak všetko dobre dopadne a budeme šiesti, tak budeme musieť meniť auto. Už sme si pozerali nejaký ojazdený van- Sharan Alhambra a Galaxy, tie sa dajú kúpiť už okolo 350000. Brat mal nehodu a viezol si dve deti- 6a 4r. Nič sa im nestalo, lebo boli pripútané na podsedákoch. Policajt im povedal, že ak by neboli, tak by preleteli cez predné sklo ako gula, a určite by to dopadlo podstatne horšie.

JanaW napísané 01.05.2006 10:58

Len sa chcem opýtať či už aj s pôrodnice musím ísť s dieťatkom v autosedačke?

bosorka napísané 01.05.2006 10:49

Lenka pozri diskusiu na fore.Ved pasy sa daju dat do kazdeho auta.

Nepriputane dieta v aute je velky hazard z jeho zivotom.Som za autosedacky a vysoke pokuty ak ich rodic v aute nema.

Dana napísané 01.05.2006 10:30

Ela, ak potrebuje ist mamicka s tromi detmi autom do mesta, da dve sedacky dozadu a jednu dopredu. Ale viac by ma zaujimalo, ako to riesila doteraz. Bez sedaciek??

lienka napísané 01.05.2006 10:14

Aj ja suhlasim s pouzivanim autosedaciek-lenze: vysvetli mi niekto ako to bude s autosedackou v 20-rocnej skodovke, ktora ani nema vzadu pasy? Zaiste- dieda moze byt v autosedacke za urcitych podmienok prevazane aj na sedadle spolujazdca. Ale co ak mam dve deti? kam dam to druhe?

Ela napísané 01.05.2006 09:12

Problemom nie je cena sedacky. Ked mate viac deti, problemom je cena auta, do ktoreho sa zmestia tri sedacky a viac. Predstavme si mamicku, ktora potrebuje ist s detmi vo veku 4, 2 a 1/2 roka do mesta... Pokial nema auto, do ktoreho sa jej zmestia tri autosedacky, musi ist MHD. V autobuse tiez dieta nie je priputane, velakrat musi aj stat. A za najrizikovejsie na takomto cestovani povazujem nastupovanie a vystupovanie. Pokym vykladate (nakladate) kocik, ostatne deti nemate pod kontrolou. A to sa stali situacie, ze mamicka vylozila kocik a medzitym jej autobus odisiel aj s dietatom. Mnohe tento stres urcite poznate. Uznavam vyznam autosedaciek, ale nie ich nanucovanie zakonom. Pretoze v situaciach ako som opisala je to skor na ukor bezpecnosti deti. Robit osvetu o pouzivani sedaciek, aby sa pouzivali vzdy, ked sa to da. Ale netrestat rodiny s viac detmi, ked nemaju na velke auto.

Adika napísané 01.05.2006 08:52

Ja som tiez rada, ze sa rozhybali, hoci si viem predstavit, ze mnoho ludi bude protestovat, ale takym nikdy neporozumiem, pretoze som prezila tragediu mojej kamaratky, ktora prisla o dietatko a viem, ze autosedacka mohla 3-rocnemu Miskovi zachranit zivot. Nikomu sa nic nestalo, len on vyletel z auta. Deti su neskutocne zranitelne. Dnes sa uz daju kupit sedacky aj za 1000 korun, ved nemusi byt nova. Ked vidim, ako ludia vozia deti, stojac medzi prednymi sedadlami, aby dobre videli, je mi zle.

andrea napísané 01.05.2006 08:28

no kenecne sa pani pohli.........

ked vidim ako ocinkovia na najdrahsich autach setria na autosedacke pre svoje dieta tak mi je smutno. ludia by uz konecne mali zacat uvazovat normalne a to nehovorim ze chyba osveta. az sa mi rozum zastavuje pri tom ked vidim ako 1,5rocne dieta posadia iba na podsedak!!!!!!a opasu pasami na zadnom sedadle, s argumentom ze uz je tak velky ze mu to je dobre. nepomohli ani moje argumentacie ze podsedaky su na ovela vacsie deti , ze pohodlie autosedacky pre tak maleho chrusta je prvorada a este k tomu su polohovatelne , takze ked si zdriemne nemusi v sede a opierky hlavy ,aj koli bocnym narazom, to im asi nic nehovori. ,ale to je ako vsade.......darmo niektori ludia sa poucia az vtedy ked sa bohuzial stane nieco co sa uz zvratit neda ...........a pritom stacilo investovat sumu do autosedacky, mozno na pokutach za rychlost tatinkovia zaplatia ovela viac ako za taku sedacku........

inak ceny su prijatelne kazdy najde , a napokon aj taka autosedacka z druhej ruky urobi svoju sluzbu lepsie ako ziadna.........

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised