MúdrostiSlovensko pre rodinu

Fórum života za úctu k siamským dvojčatám

 Fórum života   16.04.2007   34

Vyhlásenie

Fórum života, 15. 4. 2007

Spolu s celou krajinou sme v médiách sledovali výnimočnú udalosť narodenia siamských dvojčiat Michala a Mareka, ktoré sa narodili 10. marca 2007 v Bratislave. Osud nebýva k ľuďom vždy iba priaznivý, a ľudia bývajú vystavení mnohým ťažkostiam, ktoré si nesú počas svojich životov. Problémy sú však normálnou súčasťou života. Ranou osudu boli postihnutí aj siamskí novorodenci a možno ešte väčšie bremeno nesú ich rodičia. Avšak podobne ako je to pri prekonávaní iných prekážok, aj tu treba jednoznačne povedať, že sa oplatí o život a so životom bojovať. Pretože iba takýto prístup môže priniesť človekovi pokoj a pravú spokojnosť, nech už je výsledok akýkoľvek.

Preto nás veľmi zarazili a zarmútili slová pána profesora Jaroslava Simana, ktorý tvrdí, že „v súčasnosti by sa nemalo v civilizovanej spoločnosti stávať, aby sa rodili siamske dvojčatá“ (12. 4. 2007, zdroj: dnes.atlas.sk) a v inom citáte hovorí: „Bohužiaľ, bolo to donosené. Nemôžem vám iné povedať, len že bohužiaľ, pretože takéto veci sa majú riešiť úplne inak.“ (13. 4. 2007, zdroj: SME). Myslíme si, že tieto výroky boli veľmi nešťastné, nehumánne a podľa nás nie sú hodné úst lekára.

V prvom rade ide o prejav hrubej neúcty k narodeným deťom a k ich rodičom. Obávame sa, či tieto slová nemohli byť pre matku a otca chlapcov zdrojom ešte väčšej bolesti ako zdravotný stav ich detí.

Po druhé je zarážajúce a nepochopiteľné, že tieto slová vyriekol niekto, kto pred siedmymi rokmi oddelil siamské dvojčatá – dievčatá Andrejku a Lucku z Krásnohorskej Dlhej lúky, ktoré dnes s miernymi hendikepmi normálne žijú a prinášajú radosť svojim drahým a okoliu. To si pán profesor tak málo váži svoju prácu? Alebo si tak málo váži samotný život?

Po tretie tento výrok svedčí o nechutnej neľudskej praxi prenatálnej diagnostiky vedúcej k jedinému cieľu – vyhľadávať postihnuté nenarodené deti, aby mohli byť zlikvidované. Namiesto toho, aby sme v chorom nenarodenom dieťati videli pacienta, ktorému je potrebné pomôcť, vidíme v ňom parazita, ktorého treba vyhľadať a nedovoliť mu narodiť sa, aby nekazil zdravotnícke štatistiky a nezaťažoval štátny rozpočet. Čo je hodné pravej medicíny? Usmrtiť siamské dvojčatá pred narodením, alebo hľadať cesty, ako im pomôcť prežiť ich život čo najľudskejšie a pokiaľ možno oddelene?

Vyzývame zdravotníkov, aby sa nespreneverovali svojmu povolaniu, nedali sa zmiasť falošným súcitom či ekonomickými výhodami a boli skutočnými služobníkmi života a zdravia. Vyzývame špecialistov, aby prenatálnu diagnostiku využívali na rozvoj lekárskeho umenia v službe liečby prenatálnych pacientov, a nie na likvidáciu ľudských bytostí.

Chceme vysloviť uznanie rodičom siamských dvojčiat za ich odvahu a príkladný postoj k životu. Ubezpečujeme ich a ich vzácne deti o našej podpore a účasti. Na Slovensku je veľa chorých a postihnutých detí. Každé z nich je rovnocenným a cenným jedincom, ktorý môže obohatiť našu spoločnosť. Sme presvedčení, že aj Miško a Marek sú rovnako dôležití ako my všetci. Celej rodine želáme veľa sily, trpezlivosti a dobrých ľudí nablízku pri prekonávaní ich náročnej situácie.

Marcela Dobešová, predsedníčka, Fórum života, o. z.

Marek Michalčík, výkonný riaditeľ, Fórum života, o. z.

Fórum života je občianske združenie, ktoré združuje 27 organizácií, odborníkov a osobnosti s cieľom budovať spoločnosť, ktorá rešpektuje ľudský život vo všetkých jeho formách – od počatia po prirodzenú smrť – a podporuje rodinu ako optimálne miesto vzniku a rozvoja ľudského života.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
anicka napísané 16.05.2007 13:13

A co rodicia tych deti? Novy cas im ponukol 100000 Sk za pravo pisat a byt informovany o vsetkom ako prvy dennik... a oni suhlasili a radi. Kaslu na deticky, kaslu na vsetko, predali ich za prachy... Pred par rokmi by tie deti zomreli a rodicia by o rok mali dalsie dieta (deti) - ale zdrave. Dnes ich budu operovat, nahradzat im creva a pecen, jedno zrejme zomrie, druhe bude cely zivot poskodene, rodicia minu prachy a rozvedu sa, lebo otec utecie od rodiny, kde sa treba moc starat a nevedie to nikam... Toto potvrdzuje statistika - 96% rodin s postihnutym dietatom sa rozpadne. Ti, co pisete o laske, daroch, stasticku a tisicnasobnej radosti z dietatka - aj ked je postihnute, tak pisete blbosti a neviete nic o zivote.

suši napísané 25.04.2007 21:24

Jani, fakt súhlasím. Zaráža ma, že v dnešnej dobe pri takýchto diagnostických metódach sa rodičia rozhodnú pre život takýchto detičiek. Niekedy nezvážia, že svojím

Amalka napísané 25.04.2007 08:45

Ja si myslim, ze pan profesor to myslel skor tak, ze nase zdravotnictvo je pretazene, sluzby na priemernej urovni v porovnani s vyspelymi krajinami, cakacie doby na operacie su u deti aj 2-3 mesiace. Zazili sme to teraz v januari - na nenarocnu operaciu sme kvoli tazkym pripadom (vrodene vady traviaceho traktu - umele vyvody, plastika konecnika...) cakali nalacno s 2 rocnou dcerkou do 13,30! Nervozne, hladne, uplakane, dehydrovane! Pre americkych a inych lekarov su podobne operacie vyzvou a reklamou, co vsetko dokazu, u nas zatazuju rozpocty nemocnic a poistovni, naburavaju harmonogramy planovanych operacii. Tym samozrejme nechcem obranovat neobratne vyroky pana profesora, ktore si kazdy vysvetli po svojom. Kazdy rodic ma pravo rozhodnut sa, ake dietatko privedie na svet. Nie kazdy si trufa vychovavat posihnute a trpiace dieta, co ja osobne chapem, ale neodsudzujem ani jedno rozhodnutie.

Amalka napísané 25.04.2007 08:14

Miriam,

toto fakt myslis vazne?

Miriam napísané 24.04.2007 16:46

Helga, to snad nemyslis vazne, co si napisala?! Ty si sa niekedy spytala cloveka s postihnutim, ci by radsej nezil?! Kazdy ma pravo na zivot a to, ze mamicka svoje deticky nezabíja pred narodenim je predsa normalne. Kto jej kedy dal na to právo? Ja ako matka som predsa len prostriedok na to, aby sa ten malý človiečik dostal na svet? To Boh ho stvoril, a vybral si mňa, aby som ho porodila, nie ja som ho vytvorila!!!!

Prajem rodicom vela sil, ich vzacne poklady im daju tolko lasky, kolko snad zdrave deti svojim rodicom dat nedokazu. Vdaka Foru zivotu za skvely clanok aj za aktivity, ktore vykonavaju!

Ludmi napísané 20.04.2007 21:48

...kto nam kedy dal pravo rozhodovat o zivote alebo skor smrti? Ani nam, ani lekarom, nikto, nikdy!

Kati napísané 20.04.2007 14:36

Neviem prečo niektorí píšu, že lekári by nútili tehotnú ženu ísť na potrat ak je dieťa postihnuté alebo dokonca keď je tehotná vysokoškoláčka (to snáď bolo pred 50 rokmi) ?!? Veď lekárom je to úplne jedno (veď nie oni sa starajú o tie deti), ich záujmom je aby správne zdiagnostikovali prípadnú vadu aby s tým mohla byť žena oboznámená a potom aby sa mohla ROZHODNÚŤ ona sama. Lebo ak postihnutie nezistili počas gravidity, môžu ich hnať po súdoch rodičia , ktorí by ináč postúpili prerušenie. Podľa mňa sa určite častejšie stretávajú s tým, že že ženy chcú ukončiť tehotenstvo pri postihnutých deťoch, tak tú možnosť predostrú skôr.

rozcarovana napísané 19.04.2007 22:26

postihnutych likvidovali za hitlera!! pan doktor, to sa mame vratit o 60 - 70 rokov dozadu????? teraz dnesna moderna doba dovoluje prezit aj postinutym. Ale su taki, kamaratka otehotnela na vysokej skole a lekar - gynekolog automaticky vypisoval ziadost na interupciu!!! no vobec sa jej nespytal, lebo si myslel ze to chce prec ked studuje!!

Mulinka napísané 19.04.2007 13:43

Este jedna poznamocka: peniaze mozu pomoct, ale neriesia veci. Su len prostriedkom. Dolezitejsi je postoj. K veci, s problemu, k cloveku, k prirode. Nezachrania nas policajti ak sa chceme vystrielat. Nezachrania nas ochranari ak budeme vyhadzovat tony odpadu a plytvat prirodnymi zdrojmi. Nezachrania nas moderne nemocnice ak nas tam nebudu brat ako ludi a ludia budu rozhodovat o nasom byti ci nebyti. Nezachrani nas nikto ak si sami podpilime konar pod sebou. Neprezijeme ak budeme zabijat vlastne deti.

 

Ktovie o kolko rokov potvrdia aj moderne pristroje ze clovek je clovekom od pocatia. Vsimli ste si ako sa postupne znizuje tato hranica?

Mulinka napísané 19.04.2007 13:43

Este jedna poznamocka: peniaze mozu pomoct, ale neriesia veci. Su len prostriedkom. Dolezitejsi je postoj. K veci, s problemu, k cloveku, k prirode. Nezachrania nas policajti ak sa chceme vystrielat. Nezachrania nas ochranari ak budeme vyhadzovat tony odpadu a plytvat prirodnymi zdrojmi. Nezachrania nas moderne nemocnice ak nas tam nebudu brat ako ludi a ludia budu rozhodovat o nasom byti ci nebyti. Nezachrani nas nikto ak si sami podpilime konar pod sebou. Neprezijeme ak budeme zabijat vlastne deti.

 

Ktovie o kolko rokov potvrdia aj moderne pristroje ze clovek je clovekom od pocatia. Vsimli ste si ako sa postupne znizuje tato hranica?

Mulinka napísané 19.04.2007 13:32

Sesternica D. porodila dvojcata. Dievcatko bolo zdrave a je velmi sikovne. Chlapcek bol postihnuty. Starala sa on 10 rokov. Stmelilo to celu siroku rodinu, vstkych nas lubil a vsetci sme stastni ze zil. Zial uz nie je medzi nami, ale verim ze tam kde je, je stastny.

 

Jej sestra cakala dieta. Boli na testoch. Neprofesionalni akoze odbornici ich strasili 2 roznymi diagnozami. Jedna horsia ako druha. Dnes maju nadherneho zdraveho chlapca.

 

Dnes sesternica D. opat caka dieta. Hoci je v rodine vela deti, vsetci sa nan tesime. Mimoriadne a osobinym sposobom. Testy? Nie. Naco? Aby jej hovorili nejake percenta pravdepodobnosti, aby musela kvoli testom cestov do tej nemocnice kde jej zomrelo dieta? Aby ju nebodaj nutili na potrat? Nie, uziva si pokojne tehotenstvo, nestresuju ju ziadne katastroficke scenare. Vsetci doverujeme a verime ze to bude zdrave.

 

Tymto nechcem zhadzovat lekarov ani ako ludi, ani ako odbornikov. Pisem o tom, co sa naozaj stalo. Zaroven vyslovujem vdaku vsetkym pracovnikom v nemocniciach, ktori v pacientovi este stale vidia cloveka, aj ked je mozno postihnuty.

zuzanaHH napísané 19.04.2007 12:55

neviem preco mi nepresiel cely prispevok - takze mozno mal lekar namysli nieco ako oddelenie este pocas tehotenstva ( v maternici ) - regeneracia v maternici je v urcitych pripadoch naozaj super pre babo. Som laik ale za zamyslenie by to stalo a nie hned obvinovat niekoho , ze sa chce zbavit vsetkeho nedokonaleho. Ved ti chlapci su predsa ZDRAVI !!! Teda aspon podla sprav.

zuzanaHH napísané 19.04.2007 12:50

A nikoho nenapadlo , ze pan doktor tym mohol mysliet aj nieco uplne ine ako

Milan1 napísané 18.04.2007 10:34

Hanka tak máš moje uznanie.Diplomaticky ale pritom jasne si vyjadrila názor.

Pán Siman urobil etický priestupok svojím vyhlásením a Fórum života si na tom prihrieva svoju polievočku.

Hanka napísané 18.04.2007 09:05

Nikto tu pana profesora SImana neurazal. Nepochybne,je to velka kapacita, ako dieta liecil aj mna. Velmi si ho vazim, ale jeho slova o tom, ze sa Michal a Marek nemali narodit, nepovazujem tiez za stastne.

Kazde narodene dieta si vyzaduje uctu a obaja chlapci mozu este zit plnohodnotny zivot. Pan Siman nemal pravo povedat to, co povedal. Hlavne, ked uz su na svete. Ako by to asi padlo hociktorej z nas, keby sme prave my boli matkou tych deti...

irma napísané 18.04.2007 09:01

Nechapem, preco sa vsetci obuvate do jednej ci druhej strany. Su to len slova, radsej poslite peniaze alebo ine veci, co budu potrebovat rodicia pre tie krasne deticky, pripadne poslite peniaze na ucet nemocnice, aby sa im dalo ucinne pomoct. Kazdy ma pravo na svoj nazor a tak nesudne ani jednu stranu. Ja mam obe deti zdrave aj napriek tomu ze obe boli nedonosene. I napriek prognozam doktorov by som si nikdy nedala zobrat dietatko aj keby som vedela ze opat sa narodi skor. Ale tiez neodsudzujem zeny, ktore to urobia a podstupia prerusenie tehotenstva. Najprv si upracme pred svojim prahom a potom sudme inych.

Kati napísané 17.04.2007 23:09

Nechápem prečo Fórum života až takto tvrdo reaguje na slová pána prof. Simana, podľa mňa súhlasí s ním dosť veľká časť obyvateľstva. A povedal to práve preto, že vie čím prešli aj spomenuté dievčatá. V konečnom dôsledku to bude práve on a jeho profesionalita, kto sa bude snažiť pomôcť chlapčekom. Želám chlapcom aj ich rodičom veľa síl a čo nejmenej bolesti

Jana napísané 17.04.2007 18:58

Súhlasím s ja a lesanou. niektorí ludia vytrhnu par slov z kontextu a velkohubo vykrikuju o ucte a pravach, atd....To, ze sa taketo deticky narodia, je len zaciatok velmi dlhej cesty plnej problemov, bolesti, operacii, strachu rodicov o svoje deticky.Asi nikdy nebudu viest plnohodnotny zivot. Profesor Siman to povedal spravne. V dnesnej dobe a pri takych moznostiach diagnostiky, ake mame ( a vdaka tomu sa uz od zaciatku vedelo, ze deticky budu siamske dvojcata ), by sa taketo deticky nemali rodit. Mamicka sa rozhodla deti na vlastne riziko donosit, ale neviem, ci si ako laicka vedela dost sobre uvedomit, co to vsetko bude obnasat. Lekari to vedeli dobre a preto prof. siman vyslovil take slova, ako vyslovil

andrea napísané 17.04.2007 18:56

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

andrea napísané 17.04.2007 18:50

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

andrea napísané 17.04.2007 18:49

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

andrea napísané 17.04.2007 18:47

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

ja napísané 17.04.2007 16:54

Neviem aky ludia sem prispievaju, ale urazat taku kapacitu ako je Prof. Siman sa mi zda fakt velmi primitivne. Vy ste to vobec nepochopili, co povedal, len ste si to vysvetlili po svojom. Uvazovali ste nad tym, co si musia ti chlapcekovia vytrpriet a co ich caka? Ved su len par dni na svete a uz maju jednu operaciu za sebou a strasne vela pred sebou. A mozno sa ich vobec nepodari oddelit. A to vsetko Prof. Siman vedel a preto vyslovil to co vyslovil. Ak by sa taketo deticky narodili a nikto by skoro od zaciatku nevedel aky je ich zdravotny stav bolo by to o inom. Tak uz prestante a zamyslite sa nad sebou.

helga napísané 17.04.2007 14:29

Ja s profesorom suhlasim. Preco sa priroda s podobnymi problemami vyrovnava sama? Co da matka tym dvom chlacom do zivota? To ze budu postihnuti? Ze bude postihnuta sama ked daruje pol zivotne doleziteho organu len aby prezili? Je to obeta, hrdinstvo alebo co? Nie je to hlupe? Ved im viac poskodi ako pomoze a verte ze sami budu velakrat smutni ze nie su ako ine deti. Viem je to krute povedat si potrat, ja ich neuznavam tiez, ale niekedy je lepsie zvazit plusy a minusy a nepozerat na to, ze ja im pomozem ale co bude ked tu ostanu sami. Kto sa o nich postara, aku radost budu mat zo zivota? Ved vsetky mamy chceme len aby boli nase deti zdrave a stastne. A tymto chlapcom k tomu chyba zial strasne vela.

mon napísané 17.04.2007 13:34

Vážení, pri všetkej úcte k Vám, sú to len slová, slová, slová.

Lesana napísané 17.04.2007 11:43

Ked sa narodi akekolvek dieta, ci je zdrave alebo poskodene, zasluzi si usctu. Cloveku sa stane, ze niekedy sa vyjadri tak, ze je to v rozpore s uctou k cloveku. Pre prof. Simana ako aj inych chirurgov je podstatne to, aby co najlepsie konali svoju pracu a ocividne sa ich teamu dari. Vo vseobecnosti chirurgovia velmi citlivi nie su, skor naopak, ostavaju castokrat chladni, to vsak potrebuju pri svojej praci.

Chcem sa VAs opytat, ako by ste riesili VAsu situaciu Vy, keby VAm na USG zistili, ze cakate siamske dvojcata, objasnili VAm vsetky rizika s tym spojene?

Otazku mozno potom polozit aj tak, aky vyznam ma pre zeny, ktore by si svoj plod, nech by bol akokolvek poskodeny,

nedali zobrat, chodit na vysetrenia pocas tehotenstva?

Zda sa Vam neeticke, ak lekar pocas USG odhali takuto skutocnost, ze Vam navrhne prerusenie tehotenstva?

Neviem ako Vy, ale ja jednoznacnu odpoved za seba nemam.

Verim, ze si nikto z Vas skutocne nemysli, ze prof. Siman nema k zivotu uctu.

Jana napísané 17.04.2007 08:50

Ja sa musím zastať prof. Simana, je to veľký chirurg a veľký človek. Pracovala som s ním na detskej kardiochirurg JIS a môžem povedať z vlastnej skúsenosti aj zo skúseností mojej kolegyne, že nezištne pomáhal dlhé roky ( aj pomáha ) mnohým detičkám a ich rodičom. Citlivý človek, s ktorým sme si poplakali, ke´d nejaké dieťatko po operácii srdiečka umrelo. Pomáhal aj sestričkám, poradil, vysvetlil....Treba si uvedomiť, že je to už starší človek a podľa všetkého vážne chorý...má na vec svoj názor, povedal slová, ktoré možno nebolo vhodné povedať do

Jana napísané 17.04.2007 07:52

Andrea - to nemyslis vazne, co si napisala, vsak??? Prirovnavat pocaty zivot k nedelnemu obedu??? No, uz som pocula vela somarin, ale toto bol vykvet!!! Ja tak isto drzim palce rodicom tychto dvojciat a vyslovujem im svoj obdiv. Som v 14 tt a podla krvnych testov bude moje babatko mozno postihnute. To ho mam dat zabit??? Skuste si prestudovat nejake materialy o Irsku. Tam su potraty nelegalne. Rodi sa tam tym padom viac postihnutych deti, ale su plne integrovane do spolocnosti a nikto sa na nich divne nepozera. To len na Slovensku su postihnuti ludia izolovani, aby sme sa na nich nemuseli pozerat a aby nam nekazili

Milan1 napísané 17.04.2007 00:31

Ela - asi takto sa snaží fórum života pomáhať mamičkám v ťažkostiach, toto je na ich stránke v časti umelé oplodnenie

Ela napísané 16.04.2007 21:09

Andrea, myslim, ze velmi malo vies o tom, co vsetko Forum zivota robi. Utocis na tych nepravych. Prave oni sa snazia pomahat mamickam a rodicom v tazkostiach. Ale malo by byt prirodzene, ze Ta podrzi hlavne blizke okolie. Je smutne, ked nemas blizko nikoho, kto by pomohol.

andrea napísané 16.04.2007 18:55

aby sa nikdy nerodili deti ,ktore maju takeho a ineho horsieho charakteru hendikepi......inak myslim si ze pan profesor moze mat na vec iny pohlad a neznizuje to ,moj pohlad nanaho ako na pohodoveho chlapika......inak nemate nikto pravo ho odsudzovat, nastastie demokracia je o tom ,z emoze byt roznorodost nazorov.....inak by mozno stalo za uvazenie keby ze vyssie autori nepisu len sladkaste slova ako udernicky BSP, ale konkretnou pomocou sa postavia za podporu siamskych dvojciat a ich rodicom..... a nie vyzyvat ich blizke okolie a inych dobrych ludi , tomu verte ze ti ini im pomozu viuac ako , do prs sa bijuci aktivisti za kazdy nenarodeny ci narodeny zivot.apropo a co ine tvory ,ktore musia umierat koli vasmu nedelnemu obedu?????pripadne inej slasti ktoru si neodopierame, dennodenne.......sa nebudem tvarit farizejsky a otvorene budem stat za svojimi nazormy a postojmy a ak nemozme pomoct tak zbytocne tliachanie do vetra nikomu nepomoze.....

andrea napísané 16.04.2007 18:48

zelalal by som si aby sa nikdy nemuseli rodit deti

silvia napísané 16.04.2007 16:11

Súhlasím s Vaším názorom. Slová pána profesora ma absolútne šokovali, pripadajú mi veľmi neprofesionálne. Statočným rodičom ale aj im detičkám želám veľa sily a lásky. Verím, že detičky im budú prinášať len radosť.

napísané 16.04.2007 14:41

Napisane je to velmi krasnea priala by som si aby sa naplnili zelania predposledneho odstavca... Hoci ako lekarka velmi dobre poznam pomery v zdravotnictve a medzi zdravotnikmi.

Profesor Siman je velka osobnost detskej chirurgie, jeho vyhlasenia ale svedcia pre to, ze vek mu poznacil zdravy usudok. Skoda, myslela som ze je spravny chlapik, no jeho slova su naozaj hrube, necitlive, otrasne.

Chlapcekom a ich rodine napriek vsetkemu zlu okolo drzim palce!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
anicka napísané 16.05.2007 13:13

A co rodicia tych deti? Novy cas im ponukol 100000 Sk za pravo pisat a byt informovany o vsetkom ako prvy dennik... a oni suhlasili a radi. Kaslu na deticky, kaslu na vsetko, predali ich za prachy... Pred par rokmi by tie deti zomreli a rodicia by o rok mali dalsie dieta (deti) - ale zdrave. Dnes ich budu operovat, nahradzat im creva a pecen, jedno zrejme zomrie, druhe bude cely zivot poskodene, rodicia minu prachy a rozvedu sa, lebo otec utecie od rodiny, kde sa treba moc starat a nevedie to nikam... Toto potvrdzuje statistika - 96% rodin s postihnutym dietatom sa rozpadne. Ti, co pisete o laske, daroch, stasticku a tisicnasobnej radosti z dietatka - aj ked je postihnute, tak pisete blbosti a neviete nic o zivote.

suši napísané 25.04.2007 21:24

Jani, fakt súhlasím. Zaráža ma, že v dnešnej dobe pri takýchto diagnostických metódach sa rodičia rozhodnú pre život takýchto detičiek. Niekedy nezvážia, že svojím

Amalka napísané 25.04.2007 08:45

Ja si myslim, ze pan profesor to myslel skor tak, ze nase zdravotnictvo je pretazene, sluzby na priemernej urovni v porovnani s vyspelymi krajinami, cakacie doby na operacie su u deti aj 2-3 mesiace. Zazili sme to teraz v januari - na nenarocnu operaciu sme kvoli tazkym pripadom (vrodene vady traviaceho traktu - umele vyvody, plastika konecnika...) cakali nalacno s 2 rocnou dcerkou do 13,30! Nervozne, hladne, uplakane, dehydrovane! Pre americkych a inych lekarov su podobne operacie vyzvou a reklamou, co vsetko dokazu, u nas zatazuju rozpocty nemocnic a poistovni, naburavaju harmonogramy planovanych operacii. Tym samozrejme nechcem obranovat neobratne vyroky pana profesora, ktore si kazdy vysvetli po svojom. Kazdy rodic ma pravo rozhodnut sa, ake dietatko privedie na svet. Nie kazdy si trufa vychovavat posihnute a trpiace dieta, co ja osobne chapem, ale neodsudzujem ani jedno rozhodnutie.

Amalka napísané 25.04.2007 08:14

Miriam,

toto fakt myslis vazne?

Miriam napísané 24.04.2007 16:46

Helga, to snad nemyslis vazne, co si napisala?! Ty si sa niekedy spytala cloveka s postihnutim, ci by radsej nezil?! Kazdy ma pravo na zivot a to, ze mamicka svoje deticky nezabíja pred narodenim je predsa normalne. Kto jej kedy dal na to právo? Ja ako matka som predsa len prostriedok na to, aby sa ten malý človiečik dostal na svet? To Boh ho stvoril, a vybral si mňa, aby som ho porodila, nie ja som ho vytvorila!!!!

Prajem rodicom vela sil, ich vzacne poklady im daju tolko lasky, kolko snad zdrave deti svojim rodicom dat nedokazu. Vdaka Foru zivotu za skvely clanok aj za aktivity, ktore vykonavaju!

Ludmi napísané 20.04.2007 21:48

...kto nam kedy dal pravo rozhodovat o zivote alebo skor smrti? Ani nam, ani lekarom, nikto, nikdy!

Kati napísané 20.04.2007 14:36

Neviem prečo niektorí píšu, že lekári by nútili tehotnú ženu ísť na potrat ak je dieťa postihnuté alebo dokonca keď je tehotná vysokoškoláčka (to snáď bolo pred 50 rokmi) ?!? Veď lekárom je to úplne jedno (veď nie oni sa starajú o tie deti), ich záujmom je aby správne zdiagnostikovali prípadnú vadu aby s tým mohla byť žena oboznámená a potom aby sa mohla ROZHODNÚŤ ona sama. Lebo ak postihnutie nezistili počas gravidity, môžu ich hnať po súdoch rodičia , ktorí by ináč postúpili prerušenie. Podľa mňa sa určite častejšie stretávajú s tým, že že ženy chcú ukončiť tehotenstvo pri postihnutých deťoch, tak tú možnosť predostrú skôr.

rozcarovana napísané 19.04.2007 22:26

postihnutych likvidovali za hitlera!! pan doktor, to sa mame vratit o 60 - 70 rokov dozadu????? teraz dnesna moderna doba dovoluje prezit aj postinutym. Ale su taki, kamaratka otehotnela na vysokej skole a lekar - gynekolog automaticky vypisoval ziadost na interupciu!!! no vobec sa jej nespytal, lebo si myslel ze to chce prec ked studuje!!

Mulinka napísané 19.04.2007 13:43

Este jedna poznamocka: peniaze mozu pomoct, ale neriesia veci. Su len prostriedkom. Dolezitejsi je postoj. K veci, s problemu, k cloveku, k prirode. Nezachrania nas policajti ak sa chceme vystrielat. Nezachrania nas ochranari ak budeme vyhadzovat tony odpadu a plytvat prirodnymi zdrojmi. Nezachrania nas moderne nemocnice ak nas tam nebudu brat ako ludi a ludia budu rozhodovat o nasom byti ci nebyti. Nezachrani nas nikto ak si sami podpilime konar pod sebou. Neprezijeme ak budeme zabijat vlastne deti.

 

Ktovie o kolko rokov potvrdia aj moderne pristroje ze clovek je clovekom od pocatia. Vsimli ste si ako sa postupne znizuje tato hranica?

Mulinka napísané 19.04.2007 13:43

Este jedna poznamocka: peniaze mozu pomoct, ale neriesia veci. Su len prostriedkom. Dolezitejsi je postoj. K veci, s problemu, k cloveku, k prirode. Nezachrania nas policajti ak sa chceme vystrielat. Nezachrania nas ochranari ak budeme vyhadzovat tony odpadu a plytvat prirodnymi zdrojmi. Nezachrania nas moderne nemocnice ak nas tam nebudu brat ako ludi a ludia budu rozhodovat o nasom byti ci nebyti. Nezachrani nas nikto ak si sami podpilime konar pod sebou. Neprezijeme ak budeme zabijat vlastne deti.

 

Ktovie o kolko rokov potvrdia aj moderne pristroje ze clovek je clovekom od pocatia. Vsimli ste si ako sa postupne znizuje tato hranica?

Mulinka napísané 19.04.2007 13:32

Sesternica D. porodila dvojcata. Dievcatko bolo zdrave a je velmi sikovne. Chlapcek bol postihnuty. Starala sa on 10 rokov. Stmelilo to celu siroku rodinu, vstkych nas lubil a vsetci sme stastni ze zil. Zial uz nie je medzi nami, ale verim ze tam kde je, je stastny.

 

Jej sestra cakala dieta. Boli na testoch. Neprofesionalni akoze odbornici ich strasili 2 roznymi diagnozami. Jedna horsia ako druha. Dnes maju nadherneho zdraveho chlapca.

 

Dnes sesternica D. opat caka dieta. Hoci je v rodine vela deti, vsetci sa nan tesime. Mimoriadne a osobinym sposobom. Testy? Nie. Naco? Aby jej hovorili nejake percenta pravdepodobnosti, aby musela kvoli testom cestov do tej nemocnice kde jej zomrelo dieta? Aby ju nebodaj nutili na potrat? Nie, uziva si pokojne tehotenstvo, nestresuju ju ziadne katastroficke scenare. Vsetci doverujeme a verime ze to bude zdrave.

 

Tymto nechcem zhadzovat lekarov ani ako ludi, ani ako odbornikov. Pisem o tom, co sa naozaj stalo. Zaroven vyslovujem vdaku vsetkym pracovnikom v nemocniciach, ktori v pacientovi este stale vidia cloveka, aj ked je mozno postihnuty.

zuzanaHH napísané 19.04.2007 12:55

neviem preco mi nepresiel cely prispevok - takze mozno mal lekar namysli nieco ako oddelenie este pocas tehotenstva ( v maternici ) - regeneracia v maternici je v urcitych pripadoch naozaj super pre babo. Som laik ale za zamyslenie by to stalo a nie hned obvinovat niekoho , ze sa chce zbavit vsetkeho nedokonaleho. Ved ti chlapci su predsa ZDRAVI !!! Teda aspon podla sprav.

zuzanaHH napísané 19.04.2007 12:50

A nikoho nenapadlo , ze pan doktor tym mohol mysliet aj nieco uplne ine ako

Milan1 napísané 18.04.2007 10:34

Hanka tak máš moje uznanie.Diplomaticky ale pritom jasne si vyjadrila názor.

Pán Siman urobil etický priestupok svojím vyhlásením a Fórum života si na tom prihrieva svoju polievočku.

Hanka napísané 18.04.2007 09:05

Nikto tu pana profesora SImana neurazal. Nepochybne,je to velka kapacita, ako dieta liecil aj mna. Velmi si ho vazim, ale jeho slova o tom, ze sa Michal a Marek nemali narodit, nepovazujem tiez za stastne.

Kazde narodene dieta si vyzaduje uctu a obaja chlapci mozu este zit plnohodnotny zivot. Pan Siman nemal pravo povedat to, co povedal. Hlavne, ked uz su na svete. Ako by to asi padlo hociktorej z nas, keby sme prave my boli matkou tych deti...

irma napísané 18.04.2007 09:01

Nechapem, preco sa vsetci obuvate do jednej ci druhej strany. Su to len slova, radsej poslite peniaze alebo ine veci, co budu potrebovat rodicia pre tie krasne deticky, pripadne poslite peniaze na ucet nemocnice, aby sa im dalo ucinne pomoct. Kazdy ma pravo na svoj nazor a tak nesudne ani jednu stranu. Ja mam obe deti zdrave aj napriek tomu ze obe boli nedonosene. I napriek prognozam doktorov by som si nikdy nedala zobrat dietatko aj keby som vedela ze opat sa narodi skor. Ale tiez neodsudzujem zeny, ktore to urobia a podstupia prerusenie tehotenstva. Najprv si upracme pred svojim prahom a potom sudme inych.

Kati napísané 17.04.2007 23:09

Nechápem prečo Fórum života až takto tvrdo reaguje na slová pána prof. Simana, podľa mňa súhlasí s ním dosť veľká časť obyvateľstva. A povedal to práve preto, že vie čím prešli aj spomenuté dievčatá. V konečnom dôsledku to bude práve on a jeho profesionalita, kto sa bude snažiť pomôcť chlapčekom. Želám chlapcom aj ich rodičom veľa síl a čo nejmenej bolesti

Jana napísané 17.04.2007 18:58

Súhlasím s ja a lesanou. niektorí ludia vytrhnu par slov z kontextu a velkohubo vykrikuju o ucte a pravach, atd....To, ze sa taketo deticky narodia, je len zaciatok velmi dlhej cesty plnej problemov, bolesti, operacii, strachu rodicov o svoje deticky.Asi nikdy nebudu viest plnohodnotny zivot. Profesor Siman to povedal spravne. V dnesnej dobe a pri takych moznostiach diagnostiky, ake mame ( a vdaka tomu sa uz od zaciatku vedelo, ze deticky budu siamske dvojcata ), by sa taketo deticky nemali rodit. Mamicka sa rozhodla deti na vlastne riziko donosit, ale neviem, ci si ako laicka vedela dost sobre uvedomit, co to vsetko bude obnasat. Lekari to vedeli dobre a preto prof. siman vyslovil take slova, ako vyslovil

andrea napísané 17.04.2007 18:56

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

andrea napísané 17.04.2007 18:50

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

andrea napísané 17.04.2007 18:49

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

andrea napísané 17.04.2007 18:47

ano myslela som to vazne kazdy zivy tvor si zasluzi uctu, tazko povedat akou uctou jete dary

ja napísané 17.04.2007 16:54

Neviem aky ludia sem prispievaju, ale urazat taku kapacitu ako je Prof. Siman sa mi zda fakt velmi primitivne. Vy ste to vobec nepochopili, co povedal, len ste si to vysvetlili po svojom. Uvazovali ste nad tym, co si musia ti chlapcekovia vytrpriet a co ich caka? Ved su len par dni na svete a uz maju jednu operaciu za sebou a strasne vela pred sebou. A mozno sa ich vobec nepodari oddelit. A to vsetko Prof. Siman vedel a preto vyslovil to co vyslovil. Ak by sa taketo deticky narodili a nikto by skoro od zaciatku nevedel aky je ich zdravotny stav bolo by to o inom. Tak uz prestante a zamyslite sa nad sebou.

helga napísané 17.04.2007 14:29

Ja s profesorom suhlasim. Preco sa priroda s podobnymi problemami vyrovnava sama? Co da matka tym dvom chlacom do zivota? To ze budu postihnuti? Ze bude postihnuta sama ked daruje pol zivotne doleziteho organu len aby prezili? Je to obeta, hrdinstvo alebo co? Nie je to hlupe? Ved im viac poskodi ako pomoze a verte ze sami budu velakrat smutni ze nie su ako ine deti. Viem je to krute povedat si potrat, ja ich neuznavam tiez, ale niekedy je lepsie zvazit plusy a minusy a nepozerat na to, ze ja im pomozem ale co bude ked tu ostanu sami. Kto sa o nich postara, aku radost budu mat zo zivota? Ved vsetky mamy chceme len aby boli nase deti zdrave a stastne. A tymto chlapcom k tomu chyba zial strasne vela.

mon napísané 17.04.2007 13:34

Vážení, pri všetkej úcte k Vám, sú to len slová, slová, slová.

Lesana napísané 17.04.2007 11:43

Ked sa narodi akekolvek dieta, ci je zdrave alebo poskodene, zasluzi si usctu. Cloveku sa stane, ze niekedy sa vyjadri tak, ze je to v rozpore s uctou k cloveku. Pre prof. Simana ako aj inych chirurgov je podstatne to, aby co najlepsie konali svoju pracu a ocividne sa ich teamu dari. Vo vseobecnosti chirurgovia velmi citlivi nie su, skor naopak, ostavaju castokrat chladni, to vsak potrebuju pri svojej praci.

Chcem sa VAs opytat, ako by ste riesili VAsu situaciu Vy, keby VAm na USG zistili, ze cakate siamske dvojcata, objasnili VAm vsetky rizika s tym spojene?

Otazku mozno potom polozit aj tak, aky vyznam ma pre zeny, ktore by si svoj plod, nech by bol akokolvek poskodeny,

nedali zobrat, chodit na vysetrenia pocas tehotenstva?

Zda sa Vam neeticke, ak lekar pocas USG odhali takuto skutocnost, ze Vam navrhne prerusenie tehotenstva?

Neviem ako Vy, ale ja jednoznacnu odpoved za seba nemam.

Verim, ze si nikto z Vas skutocne nemysli, ze prof. Siman nema k zivotu uctu.

Jana napísané 17.04.2007 08:50

Ja sa musím zastať prof. Simana, je to veľký chirurg a veľký človek. Pracovala som s ním na detskej kardiochirurg JIS a môžem povedať z vlastnej skúsenosti aj zo skúseností mojej kolegyne, že nezištne pomáhal dlhé roky ( aj pomáha ) mnohým detičkám a ich rodičom. Citlivý človek, s ktorým sme si poplakali, ke´d nejaké dieťatko po operácii srdiečka umrelo. Pomáhal aj sestričkám, poradil, vysvetlil....Treba si uvedomiť, že je to už starší človek a podľa všetkého vážne chorý...má na vec svoj názor, povedal slová, ktoré možno nebolo vhodné povedať do

Jana napísané 17.04.2007 07:52

Andrea - to nemyslis vazne, co si napisala, vsak??? Prirovnavat pocaty zivot k nedelnemu obedu??? No, uz som pocula vela somarin, ale toto bol vykvet!!! Ja tak isto drzim palce rodicom tychto dvojciat a vyslovujem im svoj obdiv. Som v 14 tt a podla krvnych testov bude moje babatko mozno postihnute. To ho mam dat zabit??? Skuste si prestudovat nejake materialy o Irsku. Tam su potraty nelegalne. Rodi sa tam tym padom viac postihnutych deti, ale su plne integrovane do spolocnosti a nikto sa na nich divne nepozera. To len na Slovensku su postihnuti ludia izolovani, aby sme sa na nich nemuseli pozerat a aby nam nekazili

Milan1 napísané 17.04.2007 00:31

Ela - asi takto sa snaží fórum života pomáhať mamičkám v ťažkostiach, toto je na ich stránke v časti umelé oplodnenie

Ela napísané 16.04.2007 21:09

Andrea, myslim, ze velmi malo vies o tom, co vsetko Forum zivota robi. Utocis na tych nepravych. Prave oni sa snazia pomahat mamickam a rodicom v tazkostiach. Ale malo by byt prirodzene, ze Ta podrzi hlavne blizke okolie. Je smutne, ked nemas blizko nikoho, kto by pomohol.

andrea napísané 16.04.2007 18:55

aby sa nikdy nerodili deti ,ktore maju takeho a ineho horsieho charakteru hendikepi......inak myslim si ze pan profesor moze mat na vec iny pohlad a neznizuje to ,moj pohlad nanaho ako na pohodoveho chlapika......inak nemate nikto pravo ho odsudzovat, nastastie demokracia je o tom ,z emoze byt roznorodost nazorov.....inak by mozno stalo za uvazenie keby ze vyssie autori nepisu len sladkaste slova ako udernicky BSP, ale konkretnou pomocou sa postavia za podporu siamskych dvojciat a ich rodicom..... a nie vyzyvat ich blizke okolie a inych dobrych ludi , tomu verte ze ti ini im pomozu viuac ako , do prs sa bijuci aktivisti za kazdy nenarodeny ci narodeny zivot.apropo a co ine tvory ,ktore musia umierat koli vasmu nedelnemu obedu?????pripadne inej slasti ktoru si neodopierame, dennodenne.......sa nebudem tvarit farizejsky a otvorene budem stat za svojimi nazormy a postojmy a ak nemozme pomoct tak zbytocne tliachanie do vetra nikomu nepomoze.....

andrea napísané 16.04.2007 18:48

zelalal by som si aby sa nikdy nemuseli rodit deti

silvia napísané 16.04.2007 16:11

Súhlasím s Vaším názorom. Slová pána profesora ma absolútne šokovali, pripadajú mi veľmi neprofesionálne. Statočným rodičom ale aj im detičkám želám veľa sily a lásky. Verím, že detičky im budú prinášať len radosť.

napísané 16.04.2007 14:41

Napisane je to velmi krasnea priala by som si aby sa naplnili zelania predposledneho odstavca... Hoci ako lekarka velmi dobre poznam pomery v zdravotnictve a medzi zdravotnikmi.

Profesor Siman je velka osobnost detskej chirurgie, jeho vyhlasenia ale svedcia pre to, ze vek mu poznacil zdravy usudok. Skoda, myslela som ze je spravny chlapik, no jeho slova su naozaj hrube, necitlive, otrasne.

Chlapcekom a ich rodine napriek vsetkemu zlu okolo drzim palce!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised