Dnes nám prišiel do redakcie úsmev. Nebol to však obyčajný úsmev, ale klikací. Klikni a môže byť na tvári dieťaťa. Nie hocijakého – dieťaťa z detského domova.
V roku 2005 vstúpil do platnosti Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele. Tento zákon stanovuje, že najprv všetky deti do jedného roka (od 1. januára 2007), neskôr aj všetky deti do 3 rokov (od 1. januára 2009) musia byť po ukončení diagnostického pobytu v detskom domove výlučne umiestnené v profesionálnej rodine, ak si ich zdravotný stav nevyžaduje zvýšenú špeciálnu opateru.
Profesionálna rodina je odborne pripravená rodina, ktorá vychováva ďalšie dieťa vo svojom vlastnom rodinnom prostredí. Može sa starať aj o deti, ktoré nie sú právne voľné a deti, ktoré sa aj z rôznych iných príčin nemôžu dostať do adopcie či pestúnskej starostlivosti a sú nútené ostávať v detských domovoch.
Kľúčom k úsmevu je práve maximálna zákoná dĺžka diagnostického pobytu v detskom domove. Doteraz to bolo šesť mesiacov, po ktorých by dieťa malo byť prednostne umiestnené v profesionálnej rodine.
V posledných dňoch sa v parlamente prerokovával návrh, v ktorom sa šesť mesiacov malo zmeniť na „nevyhnutne potrebný čas na určenie odbornej diagnózy, spravidla dvanásť týždňov a najdlhšie šesť mesiacov.”
Zásadnou zmenou bol návrh, ktorý by tento pobyt skracoval na „nevyhnutne potrebný čas na určenie odbornej diagnózy, najdlhšie dvanásť týždňov.”
Návrh nebol schválený.
Z úst jedného poslanca zaznelo, že tri mesiace nezohrávajú až takú dôležitú rolu.
Dovoľujem si mu oponovať. Zaváži každý deň.
Mesiace po narodení sú pre dieťa určujúce, pokial má získať predstavu o svete ako bezpečnom mieste.
Už 48 hodín po narodení dieťa preferuje pohľad na ľudskú tvár pred inými tvarmi, ukľudní ho zvuk hlasu, niekedy v piatom týždni začne do okolia vysielať inštinktívny prvý úsmev, aby si udržalo pozornosť starajúcej sa osoby.
Najviac ho zaujmú ľudia, ale zhruba do 12 týždňov ešte nerozlišuje jednotlivé osoby.
Neskôr, v období medzi 3 až 6 mesiacmi, už výrazne preferuje mamu, alebo tých, čo sa o neho najviac starajú, víta ich radostným mávaním, výskotom, úsmevom, privoláva ich plačom.
Po 6. mesiaci už je mama istota, základňa, zdroj útechy, neznámych ľudí už nevíta tak priateľsky, stiahne sa k mame, do bezpečia jej ochrany. Začína sa vytvárať bezpečná vzťahová väzba.
Rozdiel medzi trojmesačným a šesťmesačným dieťaťom je polovica jeho života. Polovica toho, čo sa ne – mohlol naučiť, zažiť, usmiať.
Vyjadrite svoje stanovisko v Hromadnej pripomienke k vládnemu návrhu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele.
To mohol povedať jedine nejaký tĺk, ktorý ešte nemá deti, a ak ich náhodou má, tak je mi ich úprimne ľúto. Rada by som videla, čo by povedal on, keby ho omylom dali do väzby na 1 deň a potom by mu niekto oznámil, že tam strávi trošku viac času, veď 3 mesiace neznamenajú tak veľa…. Znamenajú aj v živote dospelého človeka, ak ich strávi v psychickej nepohode. A tie bábätká to nevnímajú vedome, a to je možno pre ne to najhoršie.
Samozrejme ze zavazi kazdy den!!! Kto tvrdi opak, neprezil s malym babatkom ani dva dni za sebou. A moze lutovat, lebo prisiel o najkrajsie a najzmyselnejsie stravene hodiny…