Letná sprcha z kohútika ministerstva pre rodinu.

Eva Pavlíková 46
tomanova 2


Ministerka Tomanová ešte pred pár mesiacmi sľubovala zvýšiť podporu rodinám s malými deťmi a nahradiť im stratený druhý príjem počas starostlivosti o dieťatko.

Rodičovský príspevok sa mal priblížiť k minimálnej mzde, ktorá je v súčasnosti 8100 korún.

Všetko je ale inak

Letná sprcha z kohútika Ministerstva práce a sociálnych vecí nás ale schladila. Nielen, že návrh zákona neráta so zvýšením súčasného rodičovského príspevku , ale zasa polemizuje o tom, kto si ho vôbec zaslúži a kto nie.

 

Kto si vôbec rodičovský príspevok zaslúži? 

„Prorodinné ministerstvo“ navrhuje, aby sa rodičovský príspevok nevyplácal rodičom, ktorí začnú pracovať skôr , ako bude mať dieťa tri roky.

V súčasnosti máme nárok na RP do troch rokov veku dieťaťa všetci , ak sa popri práci (či už na plný úväzok, alebo občasné podnikanie, či nepravidelné práce) postaráme o svoje deti bez pomoci štátu. Teda nevyužijeme štátne jasle, či škôlky (ktoré už dotované sú), a s deťmi nám pomáha súkromné zariadenie, opatrovateľka, či ktokoľvek iní.

Nový návrh veci absolútne komplikuje.

Ak sa totiž o dieťa bude starať babička, súkromná škôlka, alebo si to jednoducho podelíme s manželom a nebudeme potrebovať pomoc z tretej strany, štát nás má za menej hodnotných rodičov . Nebudeme hodní Rodičovského príspevku, ale po novom len „ Príspevku na starostlivosť“.

Nový Príspevok na starostlivosť má dosahovať 25 % zo sumy rodičovského príspevku, čo by začiatkom budúceho roka malo byť 1 195 Sk ( 39,67 €). Teda o 3000 sk menej ako dnes.

Ak budeme predsa len potrebovať pomoc od škôlky, či jaslí (je jedno akých) môžeme sa snažiť o preplatenie 80% z mesačných nákladov, no najviac však do výšky rodičovského príspevku. Viete si predstaviť tie papiere, otŕčanie faktúr za škôlky na úradoch práce , …no jednoznačne skvelý nápad. Prečo rodičom neskomplikovať život, ak je tu tá možnosť. 

Čierno-biele videnie

Je to tu opäť. V roku 2005 sa nám podarilo bývalému parlamentu vysvetliť, že deliť matky na čierne a biele, tie čo sa starajú o deti a tie čo robia kariéru je hlúposť. Takto to nefunguje. Podľa čoho bude definovaná matka, ktorá pracuje,t.j. nezaslúži si rodičovský príspevok? Mám mnoho priateliek, ktoré majú tri, štyri deti, sú doma kontinuálne 7-10 rokov. Ak sa pomedzi to snažia nestratiť úplne svoje schopnosti, kontakty, zručnosti, pracujú na niekoľkohodinové úväzky pre svojich bývalých zamestnávateľov, alebo sa orientujú v nových pracovných príležitostiach, pracujú po večeroch na nejakom internetovom e-shopíku , a to v čase, keď sú už deti večer v posteli, alebo v sobotu poobede s tatinkom na prechádzke v parku – ktoré sú to ? Tie kariérne, alebo tie druhé?

Za to, že nechcú zostať po niekoľkoročnej materskej naveky odtrhnuté od reality, nezamestnané, potrestáme ich? 

Solidárne vedierko 

Celkom nepochopiteľná je aj logika nepriznania sociálnej dávky /rodičovského príspevku/ tým, ktorí pracovať začnú , t.j. začnú do spoločného vedierka sociálnej poisťovne sami zo svojich odvodov prispievať. 

Veď sociálny štát, akým sa tvári byť ten náš, predsa stojí na princípe solidarity. A solidarita vraví – ten kto môže (kto pracuje), nech dá do vedierka, a každý, kto bude potrebovať, dostane. Ale prečo práve tí rodičia, ktorí doň prispievajú, nebudú mať možnosť svoj malý diel dostať? Solidárni sú, ale nemajú byť súčasťou prerozdelenia.

Pre niekoho ponúka vedierko princíp solidarity, pre niekoho diskrimináciu. 

Moja definícia rodičovského príspevku

Rodičovský príspevok je sociálnou dávkou, ktorá je prejavom spoluúčasti štátu na situácii v rodine, a hovorí o tom, že štát chce byť spolu účastný a podporuje nás vo výchove detí. Zdá sa mi, že v poslednej dobe by mal mať štát z ekonomického pohľadu markantnejší záujem na rodení a výchove ďalších detí, ako rodičia sami. Rodiny to v dnešnom konzumnom svete s jedným dieťaťom či bez neho spokojne odžijú, ale štát a jeho ekonomika o pár rokov už nie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Ahojte no aj mne je nanič zo sudr: Tomanovej, Rozhodla som sa ísť v auguste do roboty a neviem teda načo. Pracujem ako učiteľka teda plat nízky a po schválení toho super návrhu mi veľa nezostane. Som rozvedená mám dve deti mladšia mala 2 roky rodičia už zomreli rodina žiadna no super. Mali by sme niečo riešiť naozaj ve%la žien musí do roboty skôr aj preto, lebo jej nepodržia 3 roky miesto. Aj na to by sa malo pamätať. Materské centrá by mali začať spisovať petície inak to fakt schvália a nič nepomôže.

 2. MIRANDA! trefne do bodky! ja mam 4.deti a pri kazdom jednom ma obislo tiez lepsie zafinancovanie(teraz narazam hlavne za porod) a pred cca8-9 rokmi bola materska este len 2700,-… takze s terajsimi skoro 4700,- mozem drzat akurat hu..pracu popri zial nemam i keby som rada …som tiez za peticiu ci nieco podobne…ide predsa len o buducnost nie moju ako tak mojho-nasho pokolenia…

 3. „Uzasny navrh“-asi preto, ze nezijeme v state socialnom, ale cim dalej tym viac v socialistickom. Bravo, sudruzka ministerka!

 4. To sme zasa dopadli!!! Dôchodcovia sú prednejší ako malé deti.Z čoho máme žiť?Máme na krku hypotéku, v decembri čakáme dvojičky a máme 5.roč.syna.Akurát nás obíde jednorazový príspevok.Všetko je pre deti nehorázne predražené,aj keď máme po synovy odložené veci,kočík atd.,čo s toho,keď všetko potrebujeme dvojmo.A to ešte netuším,akú budem dostávať materskú na dve deti!!!!Pani Tomanová aj s Ficom by sa mali nad takýmito situáciami zamyslieť.!!!

 5. Mám nápad: nepôjdeme štrajkovať pred úrad vlády ako to urobili už mnohý? Nech o nás vedia, lebo takéto sťažovanie sa na internete asi k ničomu nevedie. Čo vy na to?

 6. mne už je z toho všetkého zle čo si dočerta tá Tomanová o sebe myslí nech už ide do dôchodku a sadne si tam niekto kto aspoň trochu rozmýšľa chcú aby sme mali deti lebo nebude mať kto vyrábať na dôchodky ale ako nám pomáhajú veď keď má človek platiť hypotéku, nájom, potraviny tak mu neostane ani na iné základné veci asi by sme sa mali nasťahovať ku Tomanovej a bude nás živiť a potom nemusím ísť do práce ja kľudne ostanem doma čo by som aj rada ale ak chcema aspoň prežiť tak sa to nedá no a dovolenka snívajte s nami

 7. Presne to isté sa stalo aj mne. V novembri 2006 sa mi narodila prvá dcérka a tak isto ma zvýšený jednorazový príspevok obišiel. To je smola. Dcérka mala jeden rok aj 3 mesiace keď som išla naspäť do práce /aby som o ňu neprišla,a aj z finančných dôvodov/ a keď schvália tento návrh aj ma porazí. Materskú dávam mojej mame za opatrovanie. Potom jej budem dávať z výplaty. To mi moc neostane. Všetko je také drahé a aj to málo čo nám štát platí nám chcú zobrať. To je úcta k slušným občanom? Deti potrebujú šťastných rodičov. Potrebujú spoznávať svet okolo seba. Každý výlet do prírody, k vode atď. niečo stojí.Aj to len cez víkend. Nebudem to rozoberať, veď každý vie o čom hovorím. Čo máme teraz, sedieť doma a prechádzať sa okolo paneláku? Je mi z toho na nič.

 8. Márne som dúfala, že rodičovský príspevok zvýšia k min. platu. Prvú facku som dostala, keď som zistila, že až od januára budú dávať zvýšené jednorázové príspevky aj na druhé a tretie dieťatko. V novembri 2006 sa mi narodil syn, až od februára 2007 udobrili 20tis príspevok, teraz čakám v októbri druhé dieťatko, a tiež ma obíde 20 tis príspevok. Druhú facku som dostala zasa pri plánovanom rozdelovaní rodič. príspevkov mamičkám. Ako o tom len môžu uvažovať, keby mamička nemusela pracovať s finančných dôvodov, určite by s ním chcela ostať doma. No nie?

 9. Beriem ako konštuktívnu pripomienku, ospravedlnujem sa. Aj som chvilu zavahala pri pisani clanku, ci tam namontujem aj tatinkov, ale vsadila som na to, že aj tak to tu žiaden nečíta. Na budúce si už dám bacha.

 10. Už pár dní to neviem rozdýchať, najviac ma štve, akú si vláda robí reklamu a palcové titulky typu: RODIČIA DOSTANÚ PRIDANÉ DVAKRÁT….

  Máme 2 deti, pri každom som sa po roku vracala do práce, obaja sme učili, nič moc. Manželova mama bola vtedy pri synovi nezamestnaná, potom ju pri dcére nahradila babka, potom dedko- môj otec. Stále sa potĺkame po prenájmoch. Veľmi by sme chceli brať úver, manžel zmenil zamestnanie. len potrebujeme aj môj príjem. Našla som si od septembra pani k malej, presťahovali sme sa totiž za prácou cez pol republiky,tešila som sa, že mi rodičák pomôže kryť náklady, a tu hop! Pani Tomanovej sa v jej záchvate sociálnosti prisnilo “ geniálne“ riešenie. Chce nám v rámci pridávania vziať 3500 Sk. Super podpora! Chcela som dať malú do jaslí, ale 8500 Sk nemám a na mestské nemám nárok a je v nich poradovník.Môže sa čakať aj rok. Škôlky ju nechcú. Tak ako ju mám dať do škôlky?!Ak by pomohla petícia, podpíšem aj 3. Postihne to aj moju segru, tú vystriedal na RD manžel, malá má rok. Nastúpil na polovičný úväzok, aby sa pri dieťati vystriedali.Tiež počítali s rodičovským kvôli úveru.

  Včera som si na návšteve listovala časopis, kde sa istý rómsky spoluobčan vyjadril, že by mu museli v robote platiť aspoň 20 000, lebo ak nastúpi za 8-10 tis. čistého, bude škodný 6 tis..To sa mu oplatí aj so ženou sedieť doma. (Mal 4 deti.) Nepreháňal, 6 rokov som sa podobnými stretávala, učila som na škole, kde ich bolo do 50%.

  Snaha pracovať musí byť potrestaná!

 11. Ja mám dve pripomienky k článočku Prečo len čierne a biele matky? To akože my oteckovia nie sme na rodičovskej ? Už si zvyknite že sú aj muži čo zostali doma.

   

  Prečo sa nkto nevenuje aj tým čo zostanú s deťmi zdôvodu zhoršeného zdravotného stavu doma do 6 rokov. Na tých sa úplne kašle. Viete aké máme výdavky so starostlivosťou, keď svoje deti nemôžeme dať do škôlky ani do nemocnice lebo by tam ochoreli alebo aj horšie?

 12. tak ja som si zažila aj obdobie ked som nemohla poberat RP ani pri brigáde a aj to obdobie ked som dostavala RP a bola som zamestnana. Proste som sa musela vrátiť do práce inak by som o nu prišla o malého sa mi starala babka, ktorá síce odmietala nejakú finančnú náhradu, ale RP mi umožnil to že som nemusela nastúpiť na celý pracovný čas ale postune sa mi zvyšoval počet hodín každé 3 mesiace a malý si tak v pohode zvykol na to že ja pri nom nebudem. Takže držím vám mamičky palce aby si tí tupci uvedomili že krok späť je omylom. Inak si myslím že ak matka môže poberať RP a byť zamestnaná je to aj pre štát lepšie lebo mu z platu odvádza príspevky. ak by matka takúto možnosť nemala tak radšej ostane doma poberá RP a štát od nej nemá nič tak by si to mohli ešte v tých hlavách poukladať

 13. chcela by som vidiet tomanovu ako by sa jej pacilo zit z takeho maleho platu.jej sa dobre vykrikuje ze neda ked ona sama ma minimalne 30tisic.

  ale hovori sa ze bozie mlyny melu pomaly ale isto.tak myslim ze aj na nu dojde.

 14. Hlúposť Fico nerobí nič ani pre dôchodcov, fico totiž nerobí nič pre nikoho, on sa len tvári, že nevidí rôzne rozkrádačky. To je hlavný účel celej nacsoc vlády, môcť plnými priehrštiami .brať zo štátnej pokladne a pchať do vlastných vrecák.

 15. Comu sa cudujete?? Tak nam treba! Co sme si zvolili, to si teraz zjedzme! Kazdy volic sucasnej koaliicie je zato zodpovedny!! Kedze je vacsina nasich spouobcanov hlupa a naivna a nechala sa opit rozkom – tu je vysledok!! a bude to este horsie!! Comu sa cudujete? Vsak sa to dalo cakat! Co sme si zvolili to mame!!! Este raz pisem! Comu sa cudujete??????

  Treba zacat protestovat, urobit vzburu! Zosadit premiera a generacne vymenit celu politicku spicku!!!! Nic ine nepomoze! Zobudme sa uz konecne!

 16. No mne je nanič pracujem ako učiteľka malá má 2 roky a od septembra som chcela ja už musím do roboty. Maličkú som mala dať opatrovateľke za rodiččovský a teraz čo ? Je mi nanič z toho lebo sa mi to vôbec neoplatilo Tomanovú vymeniť spíšme petíciu alebo pred vládu 20.8

 17. Príde Dežo na ÚPSVaR a pýta sa kompetetnej pracovníčky:
  „Prosím vás, koľko detí musím mať, aby som poberal dávky vo výške 30.000 Sk?“
  Ona chvíľu počíta, opzerá do tabuliek a pootm povie: „No, pán občan, mali by ste mať 9 detí.“
  Dežo ťažko vzdychne a vraví: „Ved ale to ja musím ešte 3 zabiť!“

 18. Čo sa týka variabilnej rod. dov. ako je v Čechach, priamo mamička z česka sa mi na dovolenke pri mori posťažovala, že ako žena češka sa má rozhodnúť či bude na rod. dov. dva roky alebo tri, štyri…keď dopredu nemože vedieť ako bude prospievať jej dieťa, lebo každé je iné. No, nebola by som rada, keby toto zaviedli u nas……

 19. Čo sa týka variabilnej rod. dov. ako je v Čechach, priamo mamička z česka sa mi na dovolenke pri mori posťažovala, že ako žena češka sa má rozhodnúť či bude na rod. dov. dva roky alebo tri, štyri…keď dopredu nemože vedieť ako bude prospievať jej dieťa, lebo každé je iné. No, nebola by som rada, keby toto zaviedli u nas……

 20. Je úbohé ako sa musíme biť za to málo, čo od štátu dostávame a nesmierne vyčerpávajúce neustále obhajovanie a dokladovanie svojej situácie. Na jednej strane štát chce zvyšovať populáciu a úroveň rodiny, a na druhej strane – ale, PREBOHA, nech to nejde z vrecka štátu. Keď sme takí svetoví a navyše už aj európskí, porovnávajme sa aj teraz s vyspelými štátmi a hodnoťme vzájomnú životnú úroveň. Skúste zmenšiť priepastnú rozdielnosť a nedosiahnutelnosť svetového alebo aspoň európskeho žitia. Pozerajte sa konečne cez správne nastavené okuliare a pri správnom osvetlení, aby ste celkom neoslepli.

 21. Pani Pavlíková,

  pravdepodobne máte skúsenosti s riešeným takýchto situácií. My matky na MD, nevieme, čo máme robiť.

  Rozčuľovanie na nete nám asi nepomôže…

  Je nejaké riešenie? Môžeme si nejako pomôcť?

  Nejako sa zorganizovať, aby nás bolo „počuť“?

 22. Odpustte mi nie práve demokratický a humánny názor, ale ja už veľmi dávno tvrdím, že ľuďom po sedemdesiatke by mali odňať volebné právo. Zažila som pred pár rokmi – vetchá starenka vo volebnej miestnosti, resp, pred ňou, bezradná, stratená… Sa jej prihovorím: „teta, pomôžem vám?“ „Jáj, dievčatko moje, len mi vyberte z tej obálky lístok s Vladkom, ostatné nepotrebujem…“

 23. Pýtame sa prečo táto vláda stále pridáva dôchodcom – pri všetkej úcte k ich veku a odvedenej práci – a uberá deťom??? Je to nad slnko jasné!!! Rodičov na materskej dovolenke je podstat. menej ako dochôdcov…a v konečnom dôsledku malé deti predsa nechodia VOLIŤ….Nech žije sociálny štát a podpora mladých rodín!!!!

 24. Pýtame sa prečo táto vláda stále pridáva dôchodcom – pri všetkej úcte k ich veku a odvedenej práci – a uberá deťom??? Je to nad slnko jasné!!! Rodičov na materskej dovolenke je podstat. menej ako dochôdcov…a v konečnom dôsledku malé deti predsa nechodia VOLIŤ….Nech žije sociálny štát a podpora mladých rodín!!!!

 25. Pýtame sa prečo táto vláda stále pridáva dôchodcom – pri všetkej úcte k ich veku a odvedenej práci – a uberá deťom??? Je to nad slnko jasné!!! Rodičov na materskej dovolenke je podstat. menej ako dochôdcov…a v konečnom dôsledku malé deti predsa nechodia VOLIŤ….Nech žije sociálny štát a podpora mladých rodín!!!!

 26. Skopírované z českej stránky http://www.anag.cz/pdf/Zam_2008_I.pdf

   

  Zamìstnávání obèanù se zdravotním postižením,

  dùchodcù, mladistvých a studentù,

  absolventù škol, žen a dalších kategorií

  1. aktualizace k 1. 1. 2008

   

  Kapitola 6.5 Výdělečná činnost při rodičovském příspěvku

   

  Str.190:Odstavec začínající slovy „Výše rodičovského příspěvku …“ nově zní::„Rodičovský příspěvek se poskytuje ve třech výměrách,a to ve snížené výměře 3 800 Kč měsíčně (až do 4 let věku dítěte), v základní výměře 7 600 Kč měsíčně (až do 3 let věku dítěte, popřípadě do 7 let věku dítěte,je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené)a ve zvýšené výměře 11 400 Kč měsíčně (až do 2 let věku dítěte;podmínkou přitom je,že rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši nejméně 380 Kč za kalendářní den).“.

 27. Sprcha to je, Tomanová je stará vražda a jej može byť jedno ako si rodiny pomôžu. Aj tak si myslím, že za Dzurindu a aj pred ním ste mali pindať na vládu oveľa viac, pretože tak ako oni kašlali na ľudí to bola parádička a nejaká Radičová by Vás z biedy nevytrhla. Už jedine, keby sme sa dohodli a všetci volili komunistov. Krásne materské, novomanželské pôžičky s dvojpercentným úrokom, všetci budú musieť pracovať a kto nepríde na oslavu prveho mája tak bude mať problém. Tak pani Tomanová, pozor na to, lebo po volbách sa stretneme na námestí a budeme kričať nech žije KSS….

 28. nuž je to divné, to fakt… ale ak môžem niečo podotknúť, únia materských centier nie je spása všetkých v ňu dúfajúcich… aj ona sa borí problémami a aj ju obchádzajú. Pre súčasné ministerstvo istotne nie je partnerom takým, ako by si sama priala. Je to ťažké na týchto pár riadkov… Isté je, že súčasné vedenie ministerstva vôbec nemá žiadnu koncepciu podpory rodiny a očividne ju posiela do horúcich pekiel. pília si pod sebou konár a spievajú si: poletíme, poletíme… ale nie hore.

 29. Nooo tak tomuto sa vraví super rozhodnutie.Však mamičky s malými deťmi nepotrebujú veľa.To dôchodcovia viac,ved ich volia,tak ich treba podporovať.Aj naše menšiny,však chudáci nemajú prácu a deti sa rodia,tak im treba peniaze.Tento štát ide veľmi zlým smerom,niežeby pomáhal,ved naše deti sú budúcnosť,ešte nám aj sťažuje.A to by som sa podakovala aj tomu,kto vymyslel,že mamina na šestonedelí,s niekoľko dňovým bábätkom nech sa trepe do 15dní sa zahlásiť do soc.poisťovne.Klobúk dole pani Tomanová….

 30. Som za petíciu, protesty…. Určite podporím. Je nás veľa… podobná diskusia je aj na modrykonik.sk v sekcii Babatko … názov: Tomanová je…

 31. A všetky slepice z Únie materských centier slintali, že sa únia dostane do nejakého pofidérneho zákona o sociálnych službách, ktorý sa objaví v roku pána 20?? a držali hubu pri tom, keď im tá stará mimozemšťanka hrozila vylúčením z II. piliera, držali hubu, keď im odkázala, aby mali ich detičky nožičky v teple … a rovnako budú držať hubu aj teraz. Ešte že sa ostatné baby poberajúce rodičák majú aspoň kde vykecať…..

 32. Podla tejto aj podobnych diskusii je z Fica & company vacsine naroda nagrc…prosim uvedomme si to pri buducich volbach a nenechajme za seba rozhodnut inych, hlavne tych starsich ktory vdaka vianocnemu prispevku pridu do nohy :o)

 33. Hmmm.. Takže opäť klasika, presne ako za minulého režimu: aby sme neprišli o aj tak nie veľmi vysoké rodičovské príspevky, budeme pracovať na meno manžela, sestry, brata, mamy, kamarátky, či hocikoho iného, dieťa bude u opatrovateľky, ktorá si prilepší rozpočet o nepriznaný a nezdanený príjem, vlk bude nasýtený, koza celá, len trochu vystrašená… To, že niektoré z nás budú nútené oklamať systém, to už patrí k socializmu…a Ficova vláda si to zrejme podobnými nezmyslami priam vyžaduje…

 34. Super článok. Asi by bolo potrebné niečo vo forme pätícíe poslať pani ministerke, aby sa trocha spamätala. Nech si ona a celá táto vláda rozmyslí, či budú podporovať tzv. slabšie a chudobnejšie rodiny – všetci vieme o koho ide, ktoré by po novom mali byť odmeňovaní aj za to, že si plnia svoje povinnosti vyplývajúce im zo zákona – viď. na margo príplaku za to, že pošlú svoje deti do školy, ale z ktorých nikdy nič mať nebudú – alebo slušných ľudí, ktorý pracovať chcú a odvádzajú štátu nemalé dane a odvody.

 35. Nuz Fico podporuje tym smerom, kde ma najsirsiu volicsku zakladnu. Teraz je vyhodnejsie byt dochodcom ako rodicom malych deti. Nepatrim uz medzi mamicky s detmi do troch rokov, ale drzim palce aby Ficovi aj s Tomanovou doslo, kto potrebuje najviac podporu tohto statu – buducnost nas vsetkych.

 36. Takže opäť klasika, ako to poznáme ešte z minulého režimu: aby sme neprišli o svoje aj tak slabé príspevky, budeme pracovať na meno manžela, priateľky, mamy, svokry, vlk sa nažerie, koza ostane celá, len trochu dosť vystrašená, že zasa podvádza štát…. lenže peniažky z nášho zárobku, teda odvody na dôchodok, pôjdu na konto niekoho iného… to aby sme boli diskriminované úplne…

 37. Eva, práve preto som kritizoval, že ste dostatočne nepropagovali Radičovú a jej myšlienky v čase pred voľbami a vytiahli ste poslankyňu, ktorá v parlamenrte „dokázala“ fungovať aj s malým dieťaťom / čo vyvolalo logickú averziu žien voči politike ako takej /

  Ano, ja viem, napísala si, že ste o nej ako o ministerke mali články, ale konkrétne napríklad o variabilnej dlžke rodičovskej dovolenky navrhovanom Radičovou bolo ticho a ostalo aj keď nastúpila Tomanová.Čo už absolútne nechápem, pretože v Čechách tento koncept zaviedli od 1.1.2008 a ich najvyššie príspevky dosahujú cez 11 400 CZK mesačne.Pričom je to jedno z mála riešení, ktoré nevyžaduje dodatočné výdavky štátneho rozpočtu, teda ich Tomanová mohla prijať aj pri inflačných kritériach na Euro.

  Prečo bolo o tom Ticho ? Vrátane babetka ?

  Prečo je ticho o tom, že máme v rámci EU najnižší úhrnný index plodnosti ?

  Prečo ženy samé nevytvárajú tlak na Tomanovú ? Zo ženskej solidarity ?

  Hádam sa zhodneme, že ako mimisterka do čoho ide, to pokazí…

  Od nej sa ťažko dá čakať niečo viac, ale ak by bola pod tlakom…

 38. Pani ministerka si nasla konecne sposob akym „podporit rodinu“. Takze bud budeme doma aby sme mali prispevky , zatial stratime kontakt s dianim v odbore a stratime sebadoveru a zamestnavatel nas nahradi, alebo pojdeme do prace a dostaneme akusi almuznu, zatial co opatrovatelka si vypyta takmer moju celu vyplatu ,pripadne dam dieta do jasli, takze mi zaplatia 80 %, ale dieta bude chore, takze pracu aj tak vzdam. Mam dve deti, nedostala som ziaden prispevok pri narodeni, pri druhom dietati som uz musela ist po roku do prace a dostavala som cely rodicovsky prispevok, takze sme to ako tak zvladli. Teraz uvazujeme o tretom dietatku, s tym ze sa uskromnime, aj ked neviem ako sa to este da, ze po roku si najdeme opatrovatelku………lenze, po tejto zmene je to uplne nerealne, plat dvoch ucitelov na zivot rodiny, hypoteku a plat opatrovatelky nestaci. Pani ministerka si neuvedomuje, ze zena dnes pracovat musi, pretoze jej plat rodine chyba a pretoze ze 5-6 rokov v kazdom odbore je neuveritelne zmena a človek zabuda. Takze mate pravdu, ak stat nepotrebuje mudre a slusne deti, nasa rodina zrejme zostane teda spokojne pri dvoch detoch……………….aj ked mne je z toho do placu .

 39. Tá sprcha je ale nepríjemne studená! Neverila by som, ako sa dá ešte skomplikovať život ženám a matkám, ktorím záleží na tom, v akom prostredí vyrastá ich dieťa.

  Tomu sa hovorí podpora zvyšovania pôrodnosti.

 40. Kazda snaha musi byt po zasluhe potrestana!!!

  ked tomu rozumiem spravne, ked dam dieta od 2,5 roka do skolky (keby sa mi ju nahodou podarilo dostat) tak budem dostavat 80 percent z tych 300 Sk co stoji mesacny poplatok? alebo aj 😯 percent zo stravy? alebo ako teda? Na tomto chce stat usetrit?

  Uz to, ze mam deti s malym vekovym rozdielom usetrilo tomuto statu 16 mesiacov vyplacania rodicovskeho pridavku. Kedze som rodila v „nespravnom“ termine, tak som nedostala priplatok ani na prve ani na druhe dieta… dokelu, teraz pracujem hned od ukoncenia RP, blba som, pretoze sa snazim nezostat statu na krku. A za to, ze sa staram od deti prisla som aj o narok na nemocenske a poistenie v nezamestnanosti (kedze to za nas od 1.8 2006 stat neplati) toz mi teda povedzte, AKO TENTO STAT PODPORUJE ZVYSOVANIU PORODNOSTI??? tym, ze kazda snaha je po zasluhe potrestana!

 41. jo, tomu sa hovori lavicova vlada :(( ktora sa nadovsetko stara o tych chudobnejsich a slabsich, kto moze a chce pohnut prstom je uz podla nej automaticky bohaty a teda ziadnu pomoc nepotrebuje. Treba nasledovat priklad istej skupiny nasich spoluobcanov, ktori sa s tymto trapit nemusia, oni pracovat nebudu a poberaju hojnu podporu statu lebo su ti slabsi a chudobnejsi

 42. no ak budes pracovat, t.j. mat nejaky oficialny prijem (odvody, dane), nedostanes RP, ale len len Príspevok na starostlivost v hodnote cca 1200 sk.

Pridaj komentár