MúdrostiSlovensko pre rodinu

Ministerstvo práce vyriešilo dilemu: pracovať popri dieťati sa nemá!

 Kristína Kováčiková   05.07.2013   26

Rodičovský príspevok bez zárobkovej činnosti rodiča

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je k nahliadnutiu na portáli právnych predpisov.

V súčasnosti má nárok na rodičovský príspevok v zásade každá oprávnená osoba, ktorá zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa a zároveň má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR. Od 1.1.2014 by sa podľa tohto návrhu nárok na rodičovský príspevok podmienil aj nevykonávaním zárobkovej činnosti.

Osobná starostlivosť o dieťa

Podľa aktuálneho zákona o RP záleží len na rodičovi, či sa o dieťa bude starať osobne, alebo sa oň postará iná osoba - druhý rodič, babka, súkromná opatrovateľka, či jasle. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú aj vtedy, ak oprávnená osoba zabezpečí riadnu starostlivosť inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou (§ 3 ods. 4 zákona).

Ak rodič umiestni dieťa do škôlky alebo do jaslí, je na jeho zvážení, či by sa mu finančne neoplatil viac príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť v tomto zariadení, najviac však vo výške 230 eur. Za predpokladu, že rodič spĺňa podmienky ustanovené zákonom pre poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa, môže si vybrať, či bude poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa.

Po novom by bola podmienka riadnej starostlivosti o dieťa splnená, ak:

  • dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti,
  • dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
  • dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie a oprávnené osoby alebo osamelá oprávnená osoba sú fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím; osamelá oprávnená osoba je oprávnená osoba, ktorá je slobodná, rozvedená alebo ovdovená alebo
  • oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa osobitného predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu9) a ktorej sa nevypláca rodičovský príspevok.

Práca versus dieťa

Ak chce rodič pracovať, môže ísť do práce, ale nebude mať nárok na rodičovský príspevok. Zárobkovo činný rodič si má požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak chce byť doma, má sa plne starať o dieťa, podľa štátneho tajomníka MPSVaR SR Buriana to nie je „hra,“ matka si matka rozmyslieť, či chce pracovať alebo sa starať o dieťa. Aspoň niekto vie, ako sa rieši rovnica v nerovnováhe. Už nie je téma dňa flexipráca, načo sa inšpirovať, ako sa udržať v pracovnej kondícii, ako to robia najflexi krajiny, aké sú najflexi povolania. Len otázka pod čiarou, vedia tam na Ministerstve práce prečo si ženy na Slovensku nemôžu nájsť prácu?

Vyšší a nižší rodičovský príspevok

MPSVaR SR sa znova vracia k rozdielnej výške rodičovského príspevku. Chce obnoviť bývalej ministerky Tomanovej „nižší“ a „vyšší“ rodičovský príspevok, podľa toho, či rodičia pred narodením dieťaťa pracovali a boli nemocensky poistení. Ak matka pred narodením dieťaťa nepracovala, a teda nemala nárok na materské, jej rodičovský príspevok nebude 199,6 eur, ako je jeho súčasná výška, ale iba 160 eur. Matka, ktorá poberala materské, bude dostávať vyšší príspevok, a to vo výške 260 eur, ale iba do času, kým dieťa dovŕši 2 roky. Potom aj ona klesne na 160 eur.

Naopak príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorí by mali využiť pracujúce matky na školné v jasliach a škôlke, by sa mal zvýšiť zo súčasného maxima 230 eur na 260 eur. Ak bude matka pracovať doma popri dieťati alebo sa o dieťa bude starať babka, príspevok na starostlivosť sa v tomto prípade tiež zvýši zo súčasných 41,10 eur na rovných 100.

Pripomienkové konanie

Aktuálne je návrh v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Proti návrhu sa v súčasnosti podáva hromadná pripomienka, splnomocnencom pre zastupovanie pri rokovaní o hromadnej pripomienke bol určený doc. Ing. Miroslav Beblavý, PhD. Tu je odôvodnenie hromadnej pripomienky:

„Právo pracujúcich rodičov na rodičovský príspevok zaviedla druhá Dzurindova vláda v roku 2005. Zásadne nesúhlasíme s jeho zrušením v predkladanom návrhu. Možnosť pracovať a poberať zároveň príspevok je pre rodičov malých detí dôležitá bez ohľadu na to, či si privyrábajú alebo pracujú na pravidelný úväzok.

Pre rodiča, ktorý si privyrába, ide o prilepšenie a zároveň udržiavanie pracovných návykov, ktoré je aj z hľadiska európskej politiky zamestnanosti dôležité pre jeho neskoršie uplatnenie na trhu práce. Umelé udržiavania rodiča (v praxi najmä matiek) v situácii, kde tri roky nemá žiadne pracovné skúsenosti, je diskriminačné a ničí cenný ľudský kapitál.

Podľa všetkých výskumov sú to práve rodiny s malými deťmi, ktoré sú výrazne ohrozené chudobou. Upierať im v tejto situácii možnosť si privyrobiť hraničí so sociálnym hyenizmom. Títo rodičia zároveň v praxi nemôžu využiť príspevok na starostlivosť, keďže nepotrebujú starostlivosť v takom rozsahu a forme, aby tento príspevok pre nich mal zmysel.

Pre rodiča, ktorý pracuje na pravidelný úväzok, je príspevok potrebný na pokrytie nákladov na starostlivosť o dieťa, keďže bezplatná alebo nízkonákladová starostlivosť o deti do troch rokov v praxi neexistuje. Teoreticky sa síce môže uchádzať o príspevok na starostlivosť, ten je však natoľko komplikovaný a neústretový voči rodičom, že ho poberá len 1,3% rodičov. Nemožno ho preto považovať za rovnocennú náhradu.

Uvedený návrh zároveň nepredstavuje žiadnu úsporu pre štátny rozpočet, keďže za nepracujúcich rodičov malých detí štát platí napríklad do Sociálnej poisťovne na ich budúce dôchodky a nemá príjem z ich odvodov a daní. Novelizačné body 1, 4, 5, 7 a 9 preto požadujeme vypustiť. Túto hromadnú pripomienku považujeme za zásadnú."

Premiér R. Fico: rodičovský príspevok zachováme

Predseda vlády R. Fico na brífingu z 8. júla 2013 poopravil zámer rezortu práce, keď vyhlásil, že rodičovský príspevok ostane zachovaný, verejné financie nebudú konsolidované na úkor sociálnej oblasti.

Podľa bývalej ministerky práce Viery Tomanovej, ako uviedla v rozhovore Veroniky Folentovej pre denník SME, ide o politickú záležitosť R. Fica.

Aj naďalej zostáva v hre návrh, aby sa výška rodičovského príspevku odvíjala od pracovnej aktivity rodiča pred nástupom na materskú dovolenku. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nám odkomunikovalo niekoľko odpovedí na otázky, ako by mal vyzerať rodičovský príspevok po 1.1.2014: Zmeny v rodičovskom príspevku od r. 2014 (odpovede rezortu práce).

Aktualizované v utorok 9.7.2013

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
kika/redakcia napísané 08.07.2013 14:49

je to návrh. nie konečná stanica.

austin napísané 08.07.2013 22:27

eeej ta toto je fest ftipne. To co bolo potom minuly tyzden? taky maly testovaci oblacik kolko ludia znesu? A ked to vyzeralo, ze sa zdvihne vlna nevole, namiesto ocakavaneho zadostucinenia, ze konecne oddelime ciernych od bielych, tak urobime bleskovu analyzu (za 5 dni?) a zistíme, ze v socialnom systeme skrtat nepotrebujeme?

To mal byt test letnej pozornosti? Ze jako keby sa ludia usmazeni na slnku nezmobilizovali, tak by nam to eventualne mohlo aj prejst a mozno si to ani nevsimnu?

Ta jak Janosici, meraju od buka do buka

tatiana napísané 08.07.2013 09:24

esmeralda***

No nemáte pravdu..sú VŠ školy,ktoré skrátka potrebujú ,,zabiť tam 5rokov"ja konkrétne mám skončených 6rokov na VŠMÚ teda nie 5..počas školy som takisto brigádovala,4 leta počas VŠ drela v USA na amikov..moja škola vyžadovala viac času a financií,ako školy zamerané na ,,učenie sa poučiek"..verím,že to mám vyriešené tak,že aj popri dieťati to zvládnem,dokážem sa obracať v svete,no môže sa stať,že aj nie..že bude potrebná aj pomoc štátu,štátu ktorý ma radí k vyvrhelom,ktorý nedokáže doceniť snahu vzdelávať sa,formovať seba a tým spoločnosť a teda apriory ,,zabíjať vzdelávanie"

jana_eyre napísané 07.07.2013 21:51

vedel by mi niekto poradit, ci toto plati pre mamicky, ktore uz rodicovsky prispevok poberaju, alebo iba pre mamicky, ktore na rodicovku nastupia az po januari 2014? dakujem

eva/ redakcia napísané 07.07.2013 21:59

Zmeny nebudú platit pre mamicky, ktoré už príspevok poberajú. Zakon nie je retrospektívny.

Lou napísané 07.07.2013 22:02

takže ak teraz pracujem a poberám rodičovský, od januára oň neprídem, ak budem pracovať? ani mi ho neznížia, keď dieťa dovŕši v apríli 2 roky?

eva/ redakcia napísané 07.07.2013 23:53

aspon v tomto duchu sa vyjadroval statny tajomnik na tlacovke, ze ten kto pobera, uz pobera, tyka sa to tych, co si o rodicovsky este neziadali, resp... este neporodili.

Zuzana napísané 07.07.2013 20:51

Láskavo zohľadnite aj slobodné matky bez partnera riadne sa denno denne starajuce o 20 mesačné dieta pracujuce ako SZČO a len vtedy keď dieta spí!!!!!!!!!!!!!!!!!

tatiana napísané 07.07.2013 20:50

Esmeralda***

Zaujímalo by ma,kde ste pred materskou dovolenkou pracovala,ale hlavne aké je najvyššie dosiahnuté vzdelanie,ktoré máte..vysvetlím,prečo sa pýtam?!Ja som skončila gymnázium,a hneď potom som išla študovať na vysokú..na ktorú mi mimochodom nedal bohatý tatko,ale na ktorú som si vzala vysokoškolskú pôžičku!!!Po skončení VŠ som si urobila ešte ,,malý doktorát" a z vlastného vrecka zaplatila 500€!!!Teraz som tehotná,za pár mesiacov budem mať dieťa..NEPRACOVALA SOM,študovala som,ale potrebujem živiť také isté dieťa ako vy!!!Za 160€ mesačne..veď ani životné minimum nieje také nízke!!!Prečo ma má štát TRESTAŤ ,trestať ma za to,ŽE SOM ŠTUDOVALA!Veď bez VŠ sa nikde nedá zamestnať...Je od Vás,a vlastne od celej vlády sprosté tvrdiť,že toto je o.k.Radiť ženy do kategórie LUNÍK IX...malo by to byť doriešené.Nič nieje len čierne,alebo biele... Evil

lucinka napísané 07.07.2013 23:34

ak sa to tykalo mna tak som studovala na strednej odbornej skoly v slovnafte. brigadovala som od 15-tich tak, ze som chodila do skoly potom na brigadu a potom som sa ucila nechodila som na diskoteky ani sa bavit nemala som kedy. po skonceni SOU som prospela s vyznamenanim a isla na PRIF UK studovala som analyticku chemiu a skoncila. ale pracovala som popri vysokej skole. po skonceni som zacala robit vo financiach a po troch mesiacoch som otehotnela. takze tiez som nic nedostala od bohateho tatinka. vsetko som si odmakala sama. a popri rodicovskej obcas trochu pracujem, ale tiez len, ked mi mala spi. teraz cakam druhe dieta, na ktore sa tesime. ale je smutne ze aj z toho mala chcu zobrat. im sa berie, ked maju take platy ako maju dvesto eur je pre nich ako pre bezneho 10, ak som to este neprehnala. bodaj by zhnili vsetky tie spiny v pekle.

esmeralda napísané 08.07.2013 00:31

Ale kludne, mam VS vzdelanie, brigadovala som popri skole celu VS, tak isto som si brala pozicku, aj som skoncila na cerveny diplom nie prave beznu skolu. A deti som si poridila az po postgraduali, s remeslom v rukach. To, o com tu hovorim nie je utok na studujuce zeny, v podstate je mi sympaticke, ze studujete. (ale zase, povedzme si uprimne, nie kazde VS vzdelanie dnes opravnuje na VS zabit 5 rokov, taka socialna praca na alzbete, to nevychodite, len ak vas elektricka zrazi) Ale ja napr studium beriem ako pracu, v zmysle, nesedim doma, necakam na podporu v nezamestnanosti. Cize kludne nech novela zahrnie studium v riadnom case do kategorie odpracovane roky. Stat predsa vie odlisit tychto svojich poistencov od inych. Ale ludia, uz sa preboha zobudte, ze sa stat ma o vas postarat a o vase deti tiez. To neni statne, to je niekoho ineho!!! a nemoze system fungovat donekonecna na tom, ze cca milion pracujucich (za casto minimalnu mzdu) sa bude skladat zbytku na rozne formy socialnych davok. Raz tych taznych konov ustvete a nebude uplne nic.

Monika napísané 07.07.2013 17:49

Zaujimave je,ze nie jeden ani nie dvaja,ale takmer polovica poslancov pracuje na viacerych stolickach a pobera nehorazne platy,mamickam treba brat,lebo by sa nahodou mali o trosku lepsie a nahodou by mohli kupit nieco viac ako len potraviny a plienky pre svoje dieta. Je to hanba politikov,ze dokazu brat tam,kde je to najviac potrebne a chceme mlade rodiny?a ako maju vyzit????nech si len pani poslanci postahuju z tych svojich tisiceurovych platov a nech pomozu tym,ktori maju zachranit buducnost krajiny,lebo buducnost je v nasich detoch. Je ubohe vidiet,ako sa setri na tych,ktori to najviac potrebuju a mina sa tam,kde sa to efektivne nevuyziva.Je to hanba,ako politici robia z ludi zobrakov,pricom sami si uzivaju az nechutne vysoke platy a smeju sa tak ludom do tvare.

Tina napísané 07.07.2013 10:07

mňa by zaujímalo, páni poslanci, páni vo vláde, milý pán štátny tajomník Burian, ako ste na tom s mesačným platom, s mesačnými odmenami, s tými tichými minerálkami, čo si okrem iného popíjate z peňazí daňových poplatníkov, keď viete dať na papier toto. šetriť na rodičoch, nemáte hanby.

a to nehovorím, aké nechutné je od Vás, že idete stiahnuť rodičovský príspevok rodičom postihnutých detí, od 2 do 6 rokov majú poberať namiesto 200 eur len 160? humus!

lucinka napísané 06.07.2013 23:10

ja si myslim, ze ani nejde tak o to kedy a ako pracovat, ale skor o to ze stat nevie zabezpecit ani to, ze budu volne miesta do statnej materskej skolky pre dieta od troch rokov.som zvedava, ci ked usetria tymto trapnym zakonom peniaze tak kde pojdu. mila ESMERALDA urcite sa nedostanu namobycajnym ludom ale svoje vacky si opat naplni fiucova vlada. Bohatsi zbohatne este viac a chudobny bude este vacsi zobrak ako bol!!!

ja mam nejednu kamaratku co robi cez vikend popri dietati lebo muz je doma a aspon si trochu privyrobia kedze ledva preziju pri tychto trapnych prispevkoch a pred materskou pracovali!

a teraz im tuto moznost odopru. ak sa rozhodnu ze robit pojdu a dieta daju do skolky tak za sukromnu skolku zaplatia 420 eur v BA. tak ked zarabali 550 v cistom tak ked pojdu robit a popri budu platit skolku tak si teda pomozu! podla mna sme sprosti narod a pekne dakujem tym co volili pana fica lebo jedine co este nezdanil a nezrusil je vzduch ktory dychame! ale pocitam, ze onedlho zdani aj to. nech sa ma dobre trako z modreho z neba. podla mna prisiel priamo z PEKLA!

esmeralda napísané 08.07.2013 00:36

Zakladny problem je, ze ludia si volili istoty. Ocakavali, ze sa niekto postara. No a ten sa tak ultralavicovo, ze skor praviciarsky stara len o seba a svojich sponzorov. Kedze to bolo od zaciatku jasne, nechapem, co sa cudujete? A kde ste boli, ked sa volilo?

esmeralda napísané 06.07.2013 15:07

No, ja som rada, ze to zenam, co nepracovali znizia. Preco by som to mala ja platit zo svojich dani?

Co mne kto da?

takakika napísané 06.07.2013 13:29

nižší rodičovský príspevok pre toho rodiča, ktorý nemal nárok na materské (dávka nemocenského poistenia, závislá od poistného odvedeného do Soc.poisťovne) = skryto riešiť otázku dávok najmä pre rómsku časť populácie. zvyšovať príspevok na starostlivosť o dieťa (na 260 eur), ktorý patrí pracujúcim rodičom a naopak znižovať rodičovský príspevok v 3. roku života na 160 eur pre nepracujúceho rodiča = vytvoriť také prostredie, aby matka medzi voľbou dieťa a práca uprednostnila návrat do zamestnania.

Jssmina napísané 06.07.2013 13:58

No ano, jasne, ze riesime nenapadne demotivaciu romskej populacie. Ale ak vravis, ze nizenie v tretom roku ma motivovat k najdeniu prace, tak zena jednak:

1) musi mat zariadenie, kam to dieta prskne

2) ziska prispevok rodiocvi - cize stat bude miesto 180 davat 260.

Ci bude davat len 100, ak je to babicka a vo to go?

takakika napísané 06.07.2013 14:05

Babičky sú predsa v práci, takže dieťa má byť vyprsknuté do súkromnej škôlky. Štát radšej prispeje 260 na súkromnú, pracujúca mama zaplatí z výplaty zbytok, ako by mal prispieť novými škôlkami.

Jssmina napísané 06.07.2013 15:02

eventualne by som ich mohla mrsknut priamo do parlamentu, nech mi ich tam postrazia pani poslanci, aby aspon nieco uzitocne robili, mozno by ich ujoviny prestali napadat

petra napísané 06.07.2013 15:02

to nerob, este ti ho skazia

Jssmina napísané 06.07.2013 11:03

EHm. A viete mi niekto vysvetlit, aka je vlastne skryta agenda za tymto? A ake je oficialne vysvetlenie toho, preco je treti rok prispevok nizsi? Halsky typu zeny chcu pracovat neberiem. Kto by mohol, mozno by aj skusil, ale skolku nezozeniete ani pre trojrocneho. Ci o to ide, podporit vznik skolok? nepriamo na tlak na volnu ruku trhu? Tym, ze prispevok pracujucemu rodicovi zdvihneme na 260 co mu spokojne zchrumu jasne, rodic z toho ma hovnik, deti jest musia,ale vsak ak si dovoli ten luxus, ze berie pracu niekomu inemu, kto nam tym padem zhorsuje statistiky nezamestananych, tak mu ziadne rodicovske prispevky netreba, ci?

AKo vravel klasik, Slak ma ide trafit

petra napísané 06.07.2013 15:03

Zijete v naivnej restave, stat je tu prevas. Kedy konecne pochopite, ze ste tu vy pre stat?

kika napísané 06.07.2013 16:15

nemáme, aspoň zatiaľ alebo znovu, okolo hraníc ostatné drôty, takže môžeme si vybrať, pre ktorý štát tu budeme.

austin napísané 06.07.2013 17:11

Lenže kika, to že nemáme ostaté droty na hraniciach, neznamená, že ich nemáme v hlave. A možno niesu ostatné,mozno sú take láskavé, ako láska k rodnej hrude, k mestu, dke som stretla svojho muza, kde sa narodili moje deti. Uz do 20 rokov sa neustale emigruje. Niet lepšej cesty ako uteku? To skutocne nemoze byt jednoducho doma dobre?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
kika/redakcia napísané 08.07.2013 14:49

je to návrh. nie konečná stanica.

austin napísané 08.07.2013 22:27

eeej ta toto je fest ftipne. To co bolo potom minuly tyzden? taky maly testovaci oblacik kolko ludia znesu? A ked to vyzeralo, ze sa zdvihne vlna nevole, namiesto ocakavaneho zadostucinenia, ze konecne oddelime ciernych od bielych, tak urobime bleskovu analyzu (za 5 dni?) a zistíme, ze v socialnom systeme skrtat nepotrebujeme?

To mal byt test letnej pozornosti? Ze jako keby sa ludia usmazeni na slnku nezmobilizovali, tak by nam to eventualne mohlo aj prejst a mozno si to ani nevsimnu?

Ta jak Janosici, meraju od buka do buka

tatiana napísané 08.07.2013 09:24

esmeralda***

No nemáte pravdu..sú VŠ školy,ktoré skrátka potrebujú ,,zabiť tam 5rokov"ja konkrétne mám skončených 6rokov na VŠMÚ teda nie 5..počas školy som takisto brigádovala,4 leta počas VŠ drela v USA na amikov..moja škola vyžadovala viac času a financií,ako školy zamerané na ,,učenie sa poučiek"..verím,že to mám vyriešené tak,že aj popri dieťati to zvládnem,dokážem sa obracať v svete,no môže sa stať,že aj nie..že bude potrebná aj pomoc štátu,štátu ktorý ma radí k vyvrhelom,ktorý nedokáže doceniť snahu vzdelávať sa,formovať seba a tým spoločnosť a teda apriory ,,zabíjať vzdelávanie"

jana_eyre napísané 07.07.2013 21:51

vedel by mi niekto poradit, ci toto plati pre mamicky, ktore uz rodicovsky prispevok poberaju, alebo iba pre mamicky, ktore na rodicovku nastupia az po januari 2014? dakujem

eva/ redakcia napísané 07.07.2013 21:59

Zmeny nebudú platit pre mamicky, ktoré už príspevok poberajú. Zakon nie je retrospektívny.

Lou napísané 07.07.2013 22:02

takže ak teraz pracujem a poberám rodičovský, od januára oň neprídem, ak budem pracovať? ani mi ho neznížia, keď dieťa dovŕši v apríli 2 roky?

eva/ redakcia napísané 07.07.2013 23:53

aspon v tomto duchu sa vyjadroval statny tajomnik na tlacovke, ze ten kto pobera, uz pobera, tyka sa to tych, co si o rodicovsky este neziadali, resp... este neporodili.

Zuzana napísané 07.07.2013 20:51

Láskavo zohľadnite aj slobodné matky bez partnera riadne sa denno denne starajuce o 20 mesačné dieta pracujuce ako SZČO a len vtedy keď dieta spí!!!!!!!!!!!!!!!!!

tatiana napísané 07.07.2013 20:50

Esmeralda***

Zaujímalo by ma,kde ste pred materskou dovolenkou pracovala,ale hlavne aké je najvyššie dosiahnuté vzdelanie,ktoré máte..vysvetlím,prečo sa pýtam?!Ja som skončila gymnázium,a hneď potom som išla študovať na vysokú..na ktorú mi mimochodom nedal bohatý tatko,ale na ktorú som si vzala vysokoškolskú pôžičku!!!Po skončení VŠ som si urobila ešte ,,malý doktorát" a z vlastného vrecka zaplatila 500€!!!Teraz som tehotná,za pár mesiacov budem mať dieťa..NEPRACOVALA SOM,študovala som,ale potrebujem živiť také isté dieťa ako vy!!!Za 160€ mesačne..veď ani životné minimum nieje také nízke!!!Prečo ma má štát TRESTAŤ ,trestať ma za to,ŽE SOM ŠTUDOVALA!Veď bez VŠ sa nikde nedá zamestnať...Je od Vás,a vlastne od celej vlády sprosté tvrdiť,že toto je o.k.Radiť ženy do kategórie LUNÍK IX...malo by to byť doriešené.Nič nieje len čierne,alebo biele... Evil

lucinka napísané 07.07.2013 23:34

ak sa to tykalo mna tak som studovala na strednej odbornej skoly v slovnafte. brigadovala som od 15-tich tak, ze som chodila do skoly potom na brigadu a potom som sa ucila nechodila som na diskoteky ani sa bavit nemala som kedy. po skonceni SOU som prospela s vyznamenanim a isla na PRIF UK studovala som analyticku chemiu a skoncila. ale pracovala som popri vysokej skole. po skonceni som zacala robit vo financiach a po troch mesiacoch som otehotnela. takze tiez som nic nedostala od bohateho tatinka. vsetko som si odmakala sama. a popri rodicovskej obcas trochu pracujem, ale tiez len, ked mi mala spi. teraz cakam druhe dieta, na ktore sa tesime. ale je smutne ze aj z toho mala chcu zobrat. im sa berie, ked maju take platy ako maju dvesto eur je pre nich ako pre bezneho 10, ak som to este neprehnala. bodaj by zhnili vsetky tie spiny v pekle.

esmeralda napísané 08.07.2013 00:31

Ale kludne, mam VS vzdelanie, brigadovala som popri skole celu VS, tak isto som si brala pozicku, aj som skoncila na cerveny diplom nie prave beznu skolu. A deti som si poridila az po postgraduali, s remeslom v rukach. To, o com tu hovorim nie je utok na studujuce zeny, v podstate je mi sympaticke, ze studujete. (ale zase, povedzme si uprimne, nie kazde VS vzdelanie dnes opravnuje na VS zabit 5 rokov, taka socialna praca na alzbete, to nevychodite, len ak vas elektricka zrazi) Ale ja napr studium beriem ako pracu, v zmysle, nesedim doma, necakam na podporu v nezamestnanosti. Cize kludne nech novela zahrnie studium v riadnom case do kategorie odpracovane roky. Stat predsa vie odlisit tychto svojich poistencov od inych. Ale ludia, uz sa preboha zobudte, ze sa stat ma o vas postarat a o vase deti tiez. To neni statne, to je niekoho ineho!!! a nemoze system fungovat donekonecna na tom, ze cca milion pracujucich (za casto minimalnu mzdu) sa bude skladat zbytku na rozne formy socialnych davok. Raz tych taznych konov ustvete a nebude uplne nic.

Monika napísané 07.07.2013 17:49

Zaujimave je,ze nie jeden ani nie dvaja,ale takmer polovica poslancov pracuje na viacerych stolickach a pobera nehorazne platy,mamickam treba brat,lebo by sa nahodou mali o trosku lepsie a nahodou by mohli kupit nieco viac ako len potraviny a plienky pre svoje dieta. Je to hanba politikov,ze dokazu brat tam,kde je to najviac potrebne a chceme mlade rodiny?a ako maju vyzit????nech si len pani poslanci postahuju z tych svojich tisiceurovych platov a nech pomozu tym,ktori maju zachranit buducnost krajiny,lebo buducnost je v nasich detoch. Je ubohe vidiet,ako sa setri na tych,ktori to najviac potrebuju a mina sa tam,kde sa to efektivne nevuyziva.Je to hanba,ako politici robia z ludi zobrakov,pricom sami si uzivaju az nechutne vysoke platy a smeju sa tak ludom do tvare.

Tina napísané 07.07.2013 10:07

mňa by zaujímalo, páni poslanci, páni vo vláde, milý pán štátny tajomník Burian, ako ste na tom s mesačným platom, s mesačnými odmenami, s tými tichými minerálkami, čo si okrem iného popíjate z peňazí daňových poplatníkov, keď viete dať na papier toto. šetriť na rodičoch, nemáte hanby.

a to nehovorím, aké nechutné je od Vás, že idete stiahnuť rodičovský príspevok rodičom postihnutých detí, od 2 do 6 rokov majú poberať namiesto 200 eur len 160? humus!

lucinka napísané 06.07.2013 23:10

ja si myslim, ze ani nejde tak o to kedy a ako pracovat, ale skor o to ze stat nevie zabezpecit ani to, ze budu volne miesta do statnej materskej skolky pre dieta od troch rokov.som zvedava, ci ked usetria tymto trapnym zakonom peniaze tak kde pojdu. mila ESMERALDA urcite sa nedostanu namobycajnym ludom ale svoje vacky si opat naplni fiucova vlada. Bohatsi zbohatne este viac a chudobny bude este vacsi zobrak ako bol!!!

ja mam nejednu kamaratku co robi cez vikend popri dietati lebo muz je doma a aspon si trochu privyrobia kedze ledva preziju pri tychto trapnych prispevkoch a pred materskou pracovali!

a teraz im tuto moznost odopru. ak sa rozhodnu ze robit pojdu a dieta daju do skolky tak za sukromnu skolku zaplatia 420 eur v BA. tak ked zarabali 550 v cistom tak ked pojdu robit a popri budu platit skolku tak si teda pomozu! podla mna sme sprosti narod a pekne dakujem tym co volili pana fica lebo jedine co este nezdanil a nezrusil je vzduch ktory dychame! ale pocitam, ze onedlho zdani aj to. nech sa ma dobre trako z modreho z neba. podla mna prisiel priamo z PEKLA!

esmeralda napísané 08.07.2013 00:36

Zakladny problem je, ze ludia si volili istoty. Ocakavali, ze sa niekto postara. No a ten sa tak ultralavicovo, ze skor praviciarsky stara len o seba a svojich sponzorov. Kedze to bolo od zaciatku jasne, nechapem, co sa cudujete? A kde ste boli, ked sa volilo?

esmeralda napísané 06.07.2013 15:07

No, ja som rada, ze to zenam, co nepracovali znizia. Preco by som to mala ja platit zo svojich dani?

Co mne kto da?

takakika napísané 06.07.2013 13:29

nižší rodičovský príspevok pre toho rodiča, ktorý nemal nárok na materské (dávka nemocenského poistenia, závislá od poistného odvedeného do Soc.poisťovne) = skryto riešiť otázku dávok najmä pre rómsku časť populácie. zvyšovať príspevok na starostlivosť o dieťa (na 260 eur), ktorý patrí pracujúcim rodičom a naopak znižovať rodičovský príspevok v 3. roku života na 160 eur pre nepracujúceho rodiča = vytvoriť také prostredie, aby matka medzi voľbou dieťa a práca uprednostnila návrat do zamestnania.

Jssmina napísané 06.07.2013 13:58

No ano, jasne, ze riesime nenapadne demotivaciu romskej populacie. Ale ak vravis, ze nizenie v tretom roku ma motivovat k najdeniu prace, tak zena jednak:

1) musi mat zariadenie, kam to dieta prskne

2) ziska prispevok rodiocvi - cize stat bude miesto 180 davat 260.

Ci bude davat len 100, ak je to babicka a vo to go?

takakika napísané 06.07.2013 14:05

Babičky sú predsa v práci, takže dieťa má byť vyprsknuté do súkromnej škôlky. Štát radšej prispeje 260 na súkromnú, pracujúca mama zaplatí z výplaty zbytok, ako by mal prispieť novými škôlkami.

Jssmina napísané 06.07.2013 15:02

eventualne by som ich mohla mrsknut priamo do parlamentu, nech mi ich tam postrazia pani poslanci, aby aspon nieco uzitocne robili, mozno by ich ujoviny prestali napadat

petra napísané 06.07.2013 15:02

to nerob, este ti ho skazia

Jssmina napísané 06.07.2013 11:03

EHm. A viete mi niekto vysvetlit, aka je vlastne skryta agenda za tymto? A ake je oficialne vysvetlenie toho, preco je treti rok prispevok nizsi? Halsky typu zeny chcu pracovat neberiem. Kto by mohol, mozno by aj skusil, ale skolku nezozeniete ani pre trojrocneho. Ci o to ide, podporit vznik skolok? nepriamo na tlak na volnu ruku trhu? Tym, ze prispevok pracujucemu rodicovi zdvihneme na 260 co mu spokojne zchrumu jasne, rodic z toho ma hovnik, deti jest musia,ale vsak ak si dovoli ten luxus, ze berie pracu niekomu inemu, kto nam tym padem zhorsuje statistiky nezamestananych, tak mu ziadne rodicovske prispevky netreba, ci?

AKo vravel klasik, Slak ma ide trafit

petra napísané 06.07.2013 15:03

Zijete v naivnej restave, stat je tu prevas. Kedy konecne pochopite, ze ste tu vy pre stat?

kika napísané 06.07.2013 16:15

nemáme, aspoň zatiaľ alebo znovu, okolo hraníc ostatné drôty, takže môžeme si vybrať, pre ktorý štát tu budeme.

austin napísané 06.07.2013 17:11

Lenže kika, to že nemáme ostaté droty na hraniciach, neznamená, že ich nemáme v hlave. A možno niesu ostatné,mozno sú take láskavé, ako láska k rodnej hrude, k mestu, dke som stretla svojho muza, kde sa narodili moje deti. Uz do 20 rokov sa neustale emigruje. Niet lepšej cesty ako uteku? To skutocne nemoze byt jednoducho doma dobre?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised