Práva dieťaťa v Európskom parlamente

Tlačová správa 2

V najväčšej rokovacej sále Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli sa dnes konalo Spoločné vypočutie „Stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa“. S úvodným prejavom vystúpila aj poslankyňa EP zo Slovenska a predsedníčka Výboru pre práva žien Anna Záborská.

„Ochrana práv dieťaťa je taká dôležitá, že nemôže byť len politickou agendou alebo marketingovým ťahom,“ zdôraznila vo svojom vystúpení A. Záborská.

Podľa nej sa viaceré vystúpenia politikov aj pozvaných expertov niesli v duchu rozširovania práv dieťaťa nad rámec platného Dohovoru o právach dieťaťa, ktorého signatárom sú všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska.

Voči iniciatívam, ktoré presadzujú, aby deti definovali svoje vlastné práva, zaujíma Anna Záborská zdržanlivý postoj: „Myslím si, že každé právo by malo byť spojené s určitou zodpovednosťou. V prípade detí však túto zodpovednosť prirodzene očakávame predovšetkým od rodičov.“

Ako jeden z expertov vystúpil v priebehu dnešného popoludnia aj MUDr. Jozef Mikloško, predseda Spoločnosti priateľov detských domovov „Úsmev ako dar“ zo Slovenska s príspevkom na tému „Opustené deti“.


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ak ide o spominanu uctu k rodicom a nadriadenym treba aj pripomenut, ze rodicia a nadriadeni musia zaobchadzat a rozpravat sa s detmi s uctou. Respekt musi ist oboma smermi inak veci nebudu fungovat. Je tazke mat v ucte svojim rodicov, ked je dieta alebo teenager psychicky alebo fyzicky tyrany. A to je bohuzial caste v nasich zemepisnych sirkach. Taketo zaobchadzanie bez respektu voci maloletym je vsak vacsinou skryvane a bagatelizovane.

  2. Som tiez toho nazoru, ze nemaju byt len prava, ale aj povinnosti. ALe nesuhlasim, ze zodpovednost ma mat len rodic. Navrhla by som desatero pre deti – ucta voci rodicom a nadriadenym, pracovat na sebe a ucit sa v ramci svojich schopnosti a moznosti…. Zodpovednost rodicov by bolo tieto povinnosti detom vstepovat, ale nie vykonavat ich za nich.

Pridaj komentár