Prvé bábätko slovenského parlamentu

Eva Pavlíková 4
Masácová Petra

Mojim hosťom je dnes Petra Masácová, poslankyňa NR SR, členka výbor pre európske záležitosti…, ale hlavne Emkina mama.

 

 • Čo pokladáš za najväčší zlom vo svojom doterajšom živote? Je ním – ako pre väčšinu žien – narodenie prvého dieťatka, alebo si dokázala preplávať týmto obdobím plným radosti, šťastia, obáv, otázok a hormónov bez väčšieho zakolísania?

  Narodenie Emky jednoznačne zmenilo život celej našej minirodinky (teda môjho manžela Martina a mňa ). Pri plánovaní akejkoľvek aktivity sme teraz už traja. Keďže chodíme obaja do práce, babičky sú v pohotovosti a keď je treba, postarajú sa na pár hodín o Emku ony. Pred narodením Emky sme si vôbec nevedeli predstaviť, ako to bude v trojici, teraz si zas už nevieme predstaviť, čo by sme robili bez nej. Tehotenstvo som znášala veľmi dobre, bez zdravotných či psychických výkyvov a na príchod našej prvorodenej som sa veľmi tešila.

 • Viem že sa špecializuješ na oblasť medzinárodných vzťahov. Myslíš, že ťa tvoja nová funkcia „matky“ trochu preorientuje a začneš sa venovať aj rodinnej politike, starostlivosti a postaveniu žien-matiek, hľadaniu foriem na odstránenie diskriminácie žien s malými deťmi v profesionálnom svete, alebo to necháš na súčasných „odborníkov“ ?

  Prvé dva roky som bola členkou zahraničného výboru, venovala som sa najmä Európskej únii a NATO, teraz pôsobím vo výbore pre európske záležitosti. Keď som otehotnela, prirodzene som začala viac sledovať aj problematiku týkajúcu sa mamičiek na materskej, ich možností pri starostlivosti a výchove detí na Slovensku i v zahraničí. Nechystám sa však zmeniť svoje zameranie, zahraničnej politike sa budem venovať prioritne aj naďalej. Určite však budem pozornejšie sledovať legislatívne zmeny v oblasti rodinnej politiky.

   

 • Predpokladám, že sa zatiaľ nesťažuješ na súčasný zákonník práce vo vzťahu k rodine. Tvoj zamestnávateľ (aj keď „de jure“ poslanec nie je v pracovnoprávnom vzťahu k NR) ti vychádza plne v ústrety.

  Pravdou je, že slovenská ústava s poslankyňou, ktorá by sa počas svojho funkčného obdobia stala matkou, vôbec nepočíta. Mala som teda len dve možnosti. Buď sa vzdám mandátu a z parlamentu odídem, alebo sa budem snažiť zosúladiť materské a pracovné povinnosti. Po rodinnej porade a dohode s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom sme zvolili druhú možnosť. Parlamentní kolegovia boli takisto veľmi ústretoví a uvoľnili mi jednu miestnosť, do ktorej mi dokonca predseda nášho poslaneckého klubu Milan Hort kúpil postieľku a prebaľovaciu podložku.

 • Ako sa ti darí zatiaľ zosúlaďovať povinnosti v parlamente s prácou matky? Ide to podľa plánu?

  Musím si zaklopať, ale zatiaľ sa nevyskytli žiadne problémy. Emuška je zdravá, choroby ju obchádzajú, babičky sú pripravené kedykoľvek prísť ku nám a postarať sa o ňu, kým som v práci. Dúfam, že počiatočné nadšenie im vydrží čo najdlhšie. Pracovné cesty som obmedzila na minimum a keď musím niekam ísť, beriem so sebou i Emku a jednu z babičiek.

 • Aké je Emka bábätko? Patrí k tým, čo prvého pol roka prespia s blaženým úsmevom a maximálne pokrčia čelo, aby dali najavo svoj dopyt po mliečku, alebo je to kandidát z tej druhej kategórie?

  Emka je taký zdravý mix oboch kategórií. Prebdené noci poznám našťastie len z rozprávania iných. V noci pekne spinká, maximálne si vypýta „neskorú večeru“, a cez deň je živá, všetko ju zaujíma. Akonáhle ju však dáme do kočíka a ideme na prechádzku, už vo výťahu sa jej zatvárajú oči.

 • Určite si musela poľaviť vo svojich spoločenských i politických aktivitách. Je k podobným kompromisom donútený aj tvoj manžel?

  Už od začiatku bolo jasné, že všetky pracovné i ostatné aktivity budem po pôrode minimalizovať len na tie najnevyhnutnejšie. Prvé dni po príchode z nemocnice sme mohli stráviť v trojici a spoznávať sa navzájom, keďže môj manžel Martin si zobral niekoľkotýždňovú dovolenku. Teraz si starostlivosť o Emku delíme. Ja s babičkami sa o ňu staráme dopoludnia, Martin pomôže po príchode z práce.

 • Jedna z mála otázok, ktoré som po príchode z pôrodnice vrcholne neznášala bola: „ Tak čo, a kedy bude ďalšie“? Takže túto ti nepoložím J

  Ale kľudne môžeš. Určite nechcem, aby Emka ostala jedináčik. Ja sama mám troch súrodencov a na detstvo mám úžasné spomienky. Toľko zábavy, čo sme si užili a lotrovín, čo sme povyvádzali, to žiaden jedináčik nemôže zažiť. A teraz, keď sme už všetci dospelí, sú práve súrodenci tí, na ktorých sa môžem obrátiť o pomoc alebo radu. Alebo len tak zatelefonovať, ako ide život. Je to skvelý pocit a nechcem oň Emku ukrátiť. Takže súrodenca jej určite plánujeme minimálne jedného.

 • Ako zareagoval tvoj šéf (M. Dzurinda), keď si mu oznámila, že si sa vlastnými silami pričinila o vzostup populačnej krivky a o niekoľko mesiacov bude výsledok na svete?

  Úprimne, mala som trošku obavy. V súčasnosti je každý hlas koaličného poslanca v parlamente mimoriadne dôležitý a bolo mi jasné, že ak by som mala odísť na materskú dovolenku, spôsobilo by to problémy. O to príjemnejšie som sa cítila, keď mi premiér ihneď začal blahoželať a v priebehu niekoľkých minút sme sa dohodli na mojom pracovnom režime po pôrode. O jeho dôvere svedčí aj to, že keď som bola v piatom mesiaci tehotenstva, menoval ma do funkcie predsedníčky správnej rady Nadácie Demokracia.

 • Keď som pred niekoľkými rokmi ešte ako „mladá, talentovaná, ambiciózna“ a k tomu neodmysliteľne patrí už len slovíčko „bezdetná“ preberala dekrét o menovaní do istej riadiacej pozície , dostala som otázku. “Koľko rokov nám neodídete na materskú?“ Keď si kandidovala pred 3 rokmi s dosť vysokým číslom na kandidátke SDKÚ, nebolo to podmienené nejakým obdobným sľubom o „neotehotnení“ ?

  Absolútne nie. Vydávala som sa v apríli 2002, presne v deň primárnych volieb SDKÚ a bolo jasné, že po vydaji skôr či neskôr príde na rad aj materstvo. Skvelá bola reakcia Milana Horta (sám má päť detí), keď som mu oznámila, že čakám bábätko. Vôbec sa nepozastavil nad tým, že to môže spôsobiť komplikácie v poslaneckom klube, poznamenal len: „Veď deti k manželstvu patria, nie?“

 • V jednej z ankiet na www.babetko.sk sme sa pýtali, čo pomáha ženám , aby sa na MD „doma“ nezbláznili. Výsledok – mať pripojenie na internet a k dispozícii auto J.

  Čo je pre teba, aj keď zďaleka nie si tou typickou materskodovolenkovou matkou – tá najdôležitejšia pomôcka na prežitie „bez stráty desítky“ ?

  Auto i internet sú dôležité, ale pre mňa sú najdôležitejšie jednoznačne babičky. Bez mojej a Martinovej mamy by som bola stratená. Emka je vytúžené vnúčatko zo strany oboch rodín a máme skôr problém, ako uspokojiť obidve babičky, čo sa stráženia Emky týka J. Obe by boli najradšej celý čas s ňou a hýčkali ju.

  Ďakujem za rozhovor a verím, že sme my – maminy – v tebe našli v parlamente spojenca.

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...
  Author image

  Eva Pavlíková

  Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

  články autora...

  Komentáre k článku

  1. Ahoj, Petru si pamätám ako spolužiačku z výšky a veľmi sa teším, že sa jej to takto super podarilo skĺbiť. Sama z vlastnej skúsenosti viem, že sa to dá. Podľa mňa je fajn, že sa o takejto veci konečne začalo trošku diskutovať. Podľa mňa by si mali ostatní zamestávatelia vziať príklad a nevnímať ženu-matku ako neproduktívnu silu a zabezpečiť jej podmienky, aby bola ona aj dieťa v pohode. Pre ženu je ťažké, keď sa musí rozhodovať medzi deťmi a prácou a v niektorých sférach sa naozaj nedá úplne vypadnúť na tri roky , lebo potom je človek mimo a môže začať od začiatku. Držím Petre palce, aj keď časom, keď malá začne chodiť a prídu prvé chorôbky, bude mať všetko možno trošku komplikovanejšie, ale našťastie má okolo seba dosť pomocníkov.

  Pridaj komentár