Škôlky by mohli byť bezplatné.

takakika 6

Apríl sa nám riadne vybláznil alebo inak, médiami hrmotali témy, ktoré tajne odpočúvam iba na pieskoviskách, medzi hlbokými povzdychmi rodičov. V podstate chválitebný počin, že na pretras sa dostali aj okrajové témy okrajových rodičov detí predškolského veku: na Ministerstve školstva SR si pouvažovali nahlas o bezplatných škôlkach, liberáli z SaS zase spravili dieru do ozónu s ideou povinných škôlok pre deti od 4 rokov.

Bezplatné škôlky?

Podľa Správy o stave školstva, ktorú predložilo MŠ SR, je v záujme dosiahnutia pozitívnych zmien v oblasti predprimárneho vzdelávania potrebné zamerať sa na realizáciu nasledovných úloh:

  • vytvoriť podmienky pre možnosť zavedenia bezplatného zaškolenia v materskej škole od 4. roku veku, t. j. bez príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy,
  • skvalitniť predškolskú a školskú diagnostiku, na základe ktorej s cieľom zvýšenia objektívnosti odporúčaní v oblasti odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky, zaraďovania detí do nultých ročníkov, do špeciálnych škôl atď.),
  • vytvoriť postupne podmienky na to, aby sa SR priblížila čo najbližšie k 100 % zaškolenosti detí v materskej škole jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky s využitím možnosti domáceho predprimárneho vzdelávania,
  • sústrediť sa na rozvoj inkluzívnej výchovy a vzdelávania v materských školách ako najefektívnejšieho nástroja na odstraňovania sociálnej exklúzie,
  • stratégiu v oblasti počtu detí na učiteľa v materskej škole v záujme efektivity procesov a možnosti zvyšovania odmeňovania učiteliek v MŠ upraviť tak, aby sa počet detí na učiteľa zo súčasných 12,5 postupne zvyšoval na úroveň OECD (posledný údaj predstavuje 14,4 detí/učiteľa).

K zámeru MŠ SR o bezplatných škôlkach by mala podľa vyjadrení ich tlačového odboru prebiehať ešte široká odborná diskusia. A tak netrpezlivo čakám, kedy sa medzi správami o 1. ročníku Podjavorinských folklórnych slávností v Lubinej a vyhlásení ankety Volejbalista a volejbalistka roku 2012, objaví zvesť o tom, ako ďaleko a bystrozrako pokročila ona diskusia.

Povinné škôlky

Klesajúci trend počtu detí navštevujúcich predškolské zariadenia v porovnaní s prioritami EÚ v predškolskej výchove si všimli poslanci Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik, ktorí predložili NR SR novelu školského zákona. Povinná predškolská výchova, ako vyplýva z dôvodovej správy k tejto novele, má “vytvárať podmienky, aby samospráva zabezpečila predškolskú výchovu pre všetky deti. Tým sa má vytvoriť možnosť otvárať materské školy aj tam, kde by doteraz nevznikli. Vznik nových verejných aj neverejných materských škôl a zvyšovanie počtu tried v materských školách sú dôležité aj pre odstránenie časti prekážok pri napĺňaní túžby mať deti. Vytvorí sa tak kvalitné zázemie pre starostlivosť o deti a podporí sa pracovná aktivita mladých rodín.”

To sme si vydýchli

Teraz už vieme, na čo sa treba zamerať (návrh MŠ SR), aj aké podmienky má kto vytvoriť, aby sa to zabezpečilo (návrh poslancov SaS). Ešteže tak. 

Otázku, čo si kto myslí o bezplatných a povinných škôlkach, som dala do pléna viacerým poslancom NR SR, členom Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Až traja z nich sa jej chopili a vyjavili mi svoj názor, ktorý vám tu teraz predkladám, aby bolo čo na pieskovisku rozoberať:

foto:www.nrsr.sk

Miroslav Beblavý (SDKÚ – DS): 

“Pokiaľ ide o bezplatnosť materských škôl, ako myšlienku to podporujem, pretože vzdelávanie v tomto veku má pre dieťa aj spoločnosť oveľa vyšší prínos ako neskoršie vzdelávanie a toto je čas, kedy sa dajú zachytiť a napraviť rôzne problémy a zaostávania, na ktoré už potom bude neskoro. V praxi je to otázka peňazí a finančných priorít, ale zo samotného “školného” nejde o zásadné sumy. Väčšou výzvou by bolo zabezpečiť kapacity, aby skutočne všetky deti, ktorých rodičia si to želajú, mohli chodiť do škôlky.

Pokiaľ ide o povinnú dochádzku do škôlky, je to komplikovanejšie. Za hovoria už uvedené argumenty a fakt, že bez povinnej dochádzky nám do škôlok nebudú chodiť práve tie deti, ktoré by to najviac potrebovali – napríklad zo sociálne vylúčeného prostredia. Proti, najmä v mladšom veku, hovorí moja neochota zasahovať do rozhodnutí rodiny.

Osobne podporujem povinnú dochádzku pre 5 ročných s výnimkou pre rodičov, ktorí si to výslovne neželajú a kde osobnostné testy ukazujú normálny rozvoj dieťaťa. Zároveň si však myslím, že by bolo potrebné postupne zaviesť PRÁVO rodičov žiadať miesto v škôlke pre svoje dieťa (najprv pre 5ročné, potom 4ročné, potom aj 3ročné) a povinnosť obcí to zabezpeciť, ako to vidíme napríklad v Nemecku.”

foto:www.nrsr.sk

Eva Horváthová (OľaNO):

“Podporujem snahy o zavedenie bezplatných a povinných materských škôlok od 4. roku dieťaťa. V súčasnosti čoraz viac detí, hlavne z viacdetných rodín, nenavštevuje MŠ pre nedostatok financií v rodine a deti tak nastúpia do povinnej predškolskej výchovy rok pred nástupom do školy, čo je často pre mnohé deti neskoro.

Deti zo sociálne neštandardného prostredia často neovládajú základné hygienické návyky, majú problémy so slovenským jazykom a so zvládaním základných motorických i kognitívnych zručností. Nielenže sa nestihnú zadaptovať, ale neraz aj končia v osobitných školách, aj keď by pri náležitej predškolskej výchove mohli byť zaradené do normálnej základnej školy.

Myslím si, že jedinou možnosťou ako dosiahnuť lepšiu vzdelanostnú úroveň detí z týchto komunít je podpora štátu a zvýšenia počtu materských škôlok. Špeciálne edukované učiteľky na prácu s takýmito deťmi, s adekvátnym finančným ohodnotením a legislatívou náležite ochraňujúcou tento náročný štatút, sú nevyhnutnými podmienkami.”

foto:www.nrsr.sk

Martin Fronc (KDH): 

“Predpokladám, že sledujete súčasný stav v školstve – problémy s financovaním CVČ, ŠKD a ďalšími školskými zariadeniami. Vzdelávanie na ZŠ a SŠ je bezplatné na základe Ústavy SR a aj tam sa financovanie vzdelávania doslova “pláta”. Zrazu sa objaví zámer Ministerstva školstva SR zaviesť bezplatné materské školy. Pokladám to len za mediálnu hru, ktorá má odpútať pozornosť a prekryť neschopnosť vlády riešiť financovanie škôl a školských zariadení.

Čo sa týka povinnej návštevy škôlky od 4 rokov – takýto návrh nepodporujem. Som však za to, aby každý rodič mohol svoje dieťa dať do škôlky na základe svojho rozhodnutia. Žiaľ, súčasný stav to neumožňuje. V mnohých mestách a obciach v predškolských zariadeniach “nie sú voľné miesta”. Vzhľadom na to, že vláda zmenila spôsob financovania a financie nejdú podľa počtu detí v školských zariadeniach, ale podľa počtu detí s trvalým pobytom v obci, sa tento stav ešte zhorší. Úprimne: MŠ preťahuje len medové motúzy popod nos a zavádza verejnosť.”

Diskusia o škôlkach

Žiaľ, nemám k dispozícii ani jednu vetu, čo len od jedného koaličného poslanca, článok mohol byť o niečo pestrofarebnejší.

Ale človek nemôže mať všetko, aj inklúzie, aj exklúzie. Vďaka všetkým, ktorí sa zapojili do širokej odbornej diskusie.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Škôlok BOLO dosť pre všetkých a BOLI bezplatné. Bohužiaľ tí, čo sa teraz búchajú do pŕs ako treba bezplatné škôlky, ich pred niekolkými rokmi húfne pozatvárali.

    V Bratislave v Ružinove minulý rok nevedeli do škôlok umiestniť cca 300detí!! A pri tom len v našej blízkosti chátrajú dve zavreté škôlky a z jednej bývalej spravili detské centrum, ktoré je bohato sponzorované mestskou časťou a pri tom si rodičia musia zaplatiť 2 eurá, aby sa ich deti tam mohli pohrať – ja nevyužité, lepšie povedané využité zopár detmi, ktoré sa hrajú vo velkom komplexe.

    Myslím, že treba preskúmať prečo boli škôlky zavreté a klásť politikom, čo to spôsobili nepríjemné otázky.

    Kika, tvoje články mám rada, ale keby si mne zavolala a spýtala sa ma čo si o tejto téme myslím, ako politička by som ti odpovedala tak, aby sa moja odpoved rodičom na webe páčila. Možno by bolo fajn zrovnať tieto odpovede aj s reálnou prácou týchto politikou – Beblavému neverím ani nos medzi očami, ale musím priznať, že to povedal pekne.

    1. Zuzana, toto nebola investigatíva, ani pokus zodrať z kože politikov, beriem to ako zábavné čítanie pomedzi inklúzie a exklúzie a iné všeobecne objímajúce a dokopy nič nehovoriace pojmy. Nevyjadril sa nikto z poslancov za jedinú stranu, ktorá môže niečo reálne presadiť, nenašli si čas zodpovedať ani len nekritickú otázku, ani len “povyprávať si politické bláboly” sa im nechcelo. Táto téma zostane aj naďalej na pokraji záujmu, to je hádam jasné.

  2. Vysoke skoly chrlia kvanta socialnych pracovnikov – nech ich vyslu do osad a nech ucia rodicov, ako maju ucit deti sa umyvat, venovat sa zmysluplnym cinnostiam, nech ich odvsivuju a odsvrabuju, lebo to nie je v pracovnej naplni uciteliek MS. Nech si zriaduju komunitne centra na uradoch a nech pocitia ten smrad na vlastnej kozi a nech to nenutia dychat ostatne deti.

  3. bezplatne skolky… v prvom rade by celkom postacilo, aby boli vobec nejake skolky. ceny SUKROMNYCH skolok riesia predsa rodicia preto, ze im deti nechcu zobrat do STATNEJ skolky v ich spadovej oblasti, kam podla bydliska patria, jednoducho nie su miesta, a to hovorime o 4,5 rocnych detoch…

    aj ja sa stotoznujem s nazorom pana poslanca Beblaveho – moznost chodit do skolky, pravo rodica… ale nie povinnost, ako to navrhuje pani Nicholsonova. este aj ten Caplovic je liberalnejsi (moznost predprimarneho domaceho vzdelavania)

  4. Tiež sa mi páči odpoveď pána Beblavého. Odpovedala by som rovnako. A ku komentáru pána Fronca … On akože vôbec nie je v obraze? Veď v tejto téme ide o to, aby sa do slovenskej ekonomiky preliali prachy z eurofondov. Oni predsa tie skolky zafinancuju v ramci podpory cielov ” zosuladenia rodinneho a pracovneho zivota” , a stat sa bude len usmievat, lebo vsetkym tym ucitelkam este vezmu na daniach a odvodoch kopec penazi…. Takze sme vysmiaty vsetci – rodicia, co budu mat kam deti, ucitelky, ze budu mat pracu i FIcovci, ze budu mat z coho rozhajdavatať.

    Alebo mam zle informácie?

  5. Preložené z politicky korektných odpovedí – povinné školky treba preto, aby sa deti hlavne z romskych segregovaných komunít dostali z nevyhovujúceho prostredia a vedeli sa začleniť do škôl.

    Nuž keby naivita nadnášala…

    Páčila sa mi tam odpoveď Beblavého, i keď neviem, ako to myslel s tým nemeckým modelom, skor francúzsky je progresívnejší , aspoň teda čo sa týka sklbenia prace a rodiny…

    No a obavam sa, že nebude poriadne fungovať nič z toho, lebo nebudú financie a vlastne ani ochota riešiť či už romsky problém, alebo sklbenie práce a rodiny.Ja viem, som skeptik…

Pridaj komentár