Vitajte v Domčeku!

Živica 1

Domček je voľnočasové centrum pre všetkých, bez rozdielu veku. V rodinnej atmosfére a dôvere tu môžete vo svojom voľnom čase tvorivo prežiť nezabudnuteľné chvíle. Domček sídli v rodinnom domčeku v Bratislave, neďaleko Kuchajdy, na Halašovej 25. Viac informácií o činnosti Domčeka nájdete na www.ktovtebebyva.sk alebo sa s jeho členmi môžete stretnúť osobne na Festivale Dych Zeme 11.októbra 2008 v Šamoríne www.zivica.sk/dychzeme, v rámci tvorivého kútika pre deti..

Zhovárali sme sa s jeho zakladateľkou a riaditeľkou Zuzanou Tkáčikovou, ktorú všetci poznajú pod menou Zuzatka.

Ako si sa dostala k práci v Domčeku?

Na začiatku bol nápad zrealizovať si detský sen – zmeniť svet. Dlho som si myslela, že to nie je možné, ale po čase som pochopila, že sa dá myslieť globálne a zároveň konať lokálne. A tak realizujem zmenu sveta v malom. Sústreďujeme sa najmä na vytvorenie pozitívnej atmosféry, založenej na vzájomnej dôvere, ktorá mnohých pri prvej návšteve zaskočí. Vytvárame mikrosvet fungujúcej komunity, kde sa nezatvárajú dvere ani srdcia pred kýmkoľvek v akejkoľvek situácii. Niekto k nám chodí načerpať energiu, iný sa zabaviť, niekto príde po odbornú radu alebo pomoc.

Do hudobných kurzov chodia deti od už od štyroch mesiacov. Má to vôbec nejaký efekt?

Vo všeobecnosti však platí, že rytmus je najprirodzenejším prejavom. Už maminom brušku sme predsa počúvali tlkot srdca. Ako deti rastú v našich kurzoch, vidíme výsledky prepracovanej metodiky hudobnej školy Yamaha, ktorú používame. Na jej vývoji sa podieľali odborníci z oblasti hudobnej pedagogiky, pediatrie a detskej neuropsychológie. Podporujeme u detí prirodzenú tvorivosť, vychádzame pritom vždy z úrovne ich zmyslových a senzomotorických skúseností.

Do aktivít sú zapojení aj rodičia, ktorí si naplno so svojimi deťmi užívajú možnosť uvoľniť sa od bežných starostí. Som veľmi rada, že kurzy navštevuje aj mnoho oteckov, ktorým na obyčajné maznanie sa a vyvádzanie často neostáva čas…

A popri týchto všetkých silných zážitkoch si mnohokrát ani neuvedomíme, že 10-mesačné deti neomylne bubnujú do rytmu, tie 2-ročné dokážu už rytmické hry koordinovať s pohybom alebo 4-ročné deti nacvičujú skladbu na flaute či klavíri…

Ako prebiehajú jednotlivé hodiny?

Zameranie hodín v jednotlivých kurzoch sa líši v závislosti na veku dieťaťa a type kurzu. Ale pre všetkých platí, že sa učíme formou hry. Každú hodinu zažívajú deti so svojimi kamarátmi – maskotmi – rôzne dobrodružstvá, ktoré vychádzajú z ich reálneho života – napr. kúpanie, obliekanie, spánok a pod. Na hodinách využívame prirodzenú tvorivosť u detí – rytmizujeme, kreslíme, tancujeme, tlieskame, bláznime sa na vážnu hudbu, cvičíme a masírujeme sa.. Je toho skutočne veľa, pretože aby bola hodina zaujímavá, žiadna z aktivít netrvá dlhšie ako 2 minúty. 

Aké projekty Domček pre svojich návštevníkov chystá?

Aktivity sa snažíme prispôsobiť potrebám našich členov – funguje u nás starostlivosť o deti „Domček na stračej nôžke“, adaptačný program do škôlky, voľnočasová osobná asistencia, poradne s odborníkmi (stomatológ, logopéd, psychológ…), so staršími pripravujeme nový kurz pod pracovným názvom „kapela“, zariaďujeme skúšobňu, chystáme nové ihrisko na záhrade, karneval.. No, je toho neúrekom! 

Ako hodnotíš svoje doterajšie pôsobenie v Domčeku?

Robím prácu, ktorá ma nesmierne baví a napĺňa. Do budúcnosti by som bola veľmi rada, keby ma aj uživila a mohla by som sa jej naplno venovať. Na všetko, čo nás v Domčeku čaká, sa veľmi teším – veď je plný nápadov! Rada sa s čitateľmi stretnem osobne priamo u nás, alebo na Festivale Dych Zeme 11.októbra 2008 v Šamoríne, kde pripravujeme aktivity pre detský kútik.

foto: www.ktovtebebyva.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentárDobry den,vsetko co pisu,je velmi pekne,no zial moja osobna skusenost je ina.este cez prazdniny tam na uvadzacej hodine bola moja mama s dvojcatami(2roky)to,ze chcu toho tak vela stihnut a menia program kazde dve minuty,bolo pre nich mätuce.zrovna zistili podstatu a zacalo ich to bavit a-nieco ine.A o par dni neskor,ked som sa prisla osobne informovat,ta neochota a nezaujem,dakujem,nemusim.A o cenach uz ani nehovorim.Ako matka dvojciat poberajuca jednu matersku(slovenske zakony)nemam sancu si taketo nieco si dovolit

Pridaj komentár