Peniaze a zákony Aktuálne

Kto doplatí na jasličkový zákon?

 redakcia   30.01.2017   0

Posledný januárový deň bude parlament znovu rokovať o tzv. jasličkovom zákone, ktorý v decembri prezident SR Andrej Kiska odmietol podpísať pre vážne nedostatky a vrátil ho do parlamentu na prepracovanie.

Ústavnoprávny výbor NR SR ale prezidentove pripomienky nepodporil a parlamentu odporučil schváliť ho v pôvodnom znení, s inou účinnosťou jasličkovej novely.

 

Zosúladíme?  

Novela má dať rodičom možnosť vybrať si z niekoľkých služieb starostlivosti o svoje deti. Jasle by mali byť po novom definované ako "sociálna služba." Ministerstvo práce chce právnou normou podporiť zosúlaďovanie rodinného a pracovného života.

Novela upravuje poskytovanie starostlivosti o dieťa do troch rokov veku alebo do šiestich rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, najmä v čase, keď rodič alebo iná osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti, chodí do zamestnania, príp. sa vzdeláva.

Novela pozitívne rieši problém kontroly jaslí a zavádza detské skupiny. Avšak zároveň je diskriminačná.

Novela diskriminuje, tvrdí aj prezident Kiska

Obmedzenie novej sociálnej služby na zosúlaďovanie pracovného a rodinného života rodičov podľa Kisku diskriminuje niektoré deti v prístupe k službám, ktoré môžu významne ovplyvniť kvalitu ich života v dospelosti. 

Zákon nie je dobre napísaný

Podľa nezávislej poslankyne Simony Petrík a Lucie Gomez z Aliancie súkromných škôlok a jaslí, okrem toho, že jasličkový zákon "nie je dobre napísaný, poškodí deti, rodičov, zriaďovateľov aj opatrovateľov."

foto: ingImage

Nezavrite deťom jasličky

Vo výzve poslancom: Nezavrite deťom jasličky, uvádzajú aj tieto nedostatky jasličkového zákona:

  • diskriminačný - pre rodičov, ktorí si hľadajú prácu alebo sú na materskej, nakoľko do jaslí bude môcť ísť len dieťa rodičov, ktorí pracujú alebo sa vzdelávajú
  • diskriminačný - pre deti, deti nebudú prijaté do jaslí ani detskej skupiny, ak je rodič dieťaťa na materskej. Deti zo sociálne znevýhodneného prostredia nedostanú šancu na lepší štart do života. Deti z chudobnejších rodín sa do jaslí nedostanú, pretože príjmy rodičov nebudú stačiť na súkromné jasle
  • deťom, ktorým zle vychádzajú roky, nebude zabezpečený plynulý prechod do škôlky, na pár mesiacov si budú musieť zvykať v iných zariadeniach, lebo z jaslí budú musieť odísť skôr ako iné deti, ktoré sa narodili od januára do septembra
  • výrazne predraží zakladanie a prevádzku jaslí, takmer všetky jasle sú dnes súkromné, poplatky sú už teraz vysoké, máloktorý rodič bude môcť platiť ešte viac, bude to viesť k zatváraniu jaslí

Kampaň si môžete prečítať v plnom rozsahu tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised