Peniaze a zákony Aktuálne

Materské aj rodičovský príspevok sa má v roku 2017 zvýšiť

 Kika Kováčiková/redakcia   15.10.2016   0

Ministerstvo práce pripravuje dve novely zákonov, ktoré sa majú pozitívne dotknúť rodičov malých detí. Má sa zvýšiť materská dávka, aj rodičovský príspevok.

Ingimage

 

Materské 75 %

Výška materského v súčasnosti predstavuje 70 % vymeriavacieho základu (u zamestnankyne 70 % hrubej mzdy). Zvýšiť by sa mohla na 75 %, približne na úroveň čistej mzdy zamestnankyne.

Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania k novele je december 2016, ak poslanci návrh novely zákona o sociálnom poistení schvália, z vyššej materskej by sa mohli ženy tešiť v priebehu roka 2017.

Rodičák vyšší o 10 eur

Novelou zákona o rodičovskom príspevku sa navrhuje zvýšenie rodičovského príspevku zo sumy 203,20 eura na sumu 213,20 eura, nie však od 1. januára 2017, ale až od 1. mája 2017.

Výška rodičovského príspevku je v sume 203,20 eur bezo zmeny od januára 2015, k zvýšeniu nedošlo ani v tomto roku a nakoľko došlo znovu k zmrazeniu životného minima, rodičovský príspevok by bol v tejto sume aj v roku 2017.

Návrhom sa má zabezpečiť zvýšenie rodičovského príspevku nad rámec zákonom ustanovenej úpravy sumy rodičovského príspevku. Rozhodne sa o tom v parlamente v decembri.

Škoda rozprávkových návrhov

Pred mesiacom už poslanci mali na stole návrh zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov hnutia OĽNO-Nova, ktorí navrhovali predĺženie materskej dovolenky zo súčasných 34 týždňov na 52 týždňov, pre mamy dvojičiek a viacerčiat až na 66 týždňov.

Okrem ročnej materskej dovolenky navrhovali tiež zvýšenie percenta pre výpočet výšky materského zo súčasných 70% na 100% z denného vymeriavacieho základu.

Ako to už pri rozprávkových návrhoch býva, koaliční poslanci ho nepodporili. Neprešlo.

Ostáva dúfať, že zahlasujú aspoň za svoj návrh a rodičia malých detí sa konečne dočkajú prilepšenia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised