List, ktorý začiatkom roku posielala mnohým mamičkám na materskej dovolenke Sociálna poisťovňa, nikomu asi radosť nepriniesol – skôr mnoho zmätených otázok a hľadanie riešenia.
Sociálna poisťovňa vtedy v liste tvrdila:
„…fyzická osoba, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, vykonávajúca pred 1. januárom 2010 zárobkovú činnosť na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a v tejto zárobkovej činnosti pokračuje na základe dohody uzatvorenej pred 1. januárom 2010 aj po 31. decembri 2009, pričom má zabezpečenú riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu, nespĺňa od 1. januára 2010 podmienku riadnej starostlivosti.
Tejto fyzickej osobe zaniká povinné dôchodkové poistenie dňom skončenia riadnej starostlivosti, t. j. 31. decembra 2009, a je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu, t. j. najneskôr do 8. januára 2010.“
Podľa tohto výkladu Sociálnej poisťovne žiadna forma práce, z ktorej sa odvádzajú dane, nebola počas materskej dovolenky prípustná, ak rodič ešte chcel byť poistený v Sociálnej poisťovni. V praxi to znamená, že mnoho mamičiek bolo požiadaných o odhlásenie sa z dôchodkového poistenia a to k 31.12.2009.
Len pre zaujímavosť – sankcie za neodhlásenie sa z dôchodkového poistenia sa šplhajú pekne vysoko: podľa oficiálneho cenníka pokút Sociálnej poisťovne to je od 0,03 eura za každý deň omeškania, najviac spolu 16 596,96 eur. Pri takej „skvele mastnej taxe“ rodičovského príspevku je táto pokuta zlý sen.
Z výkladu listu riaditeľa Sociálnej poisťovne vyplýva, že ich predstava o „riadnej starostlivosti o dieťa“ je nezlučiteľná s čímkoľvek, čo by odlúčilo matku čo len na okamih od dieťaťa – zrejme podľa nich v tom okamihu utrpí nepredstaviteľnú doživotnú ujmu. Potom napríklad neviem, ako taká mama doma môže ísť čo len na WC alebo navariť obed.
Čo však s týmto „úžasným zákonným skvostom“ teraz?
Podľa Jozefa Mihála, odborníka na dane, odvody a mzdy, sa dá situácia riešiť takto:
Rodič môže mať príjem oslobodený od dane, resp. príjem ktorý nie je predmetom dane, napr. príjem z podielov na zisku. Problémom teda nie sú podiely na zisku, ktoré získa spoločník s.r.o,. akcionár, člen družstva, štatutár obchodnej spoločnosti (konateľ), alebo aj zamestnanec, ktorý nie je ani spolumajiteľom spoločnosti ani štatutárom spoločnosti.
Rodič môže mať príjem z prenájmu nehnuteľností, zdanený podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Môže mať napríklad príjem z prenájmu bytu, domu, pozemku, poľnohospodárskej pôdy atď.
Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 7 zákona o dani z príjmov, čo sú príjmy z kapitálového majetku.
Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 8 zákona o dani z príjmov – čo sú príjmy príležitostné. Rodič tak môže mať napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.
Keďže nárok na RP za kalendárny mesiac je aj vtedy, ak rodič spĺňa podmienky na priznanie RP len za časť kalendárneho mesiaca, znamená to, že rodič môže mať príjem aj z príjmu na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, či dohodu o brigádnickej práci študentov, ak takéto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac ale len časť mesiaca.
Z toho istého dôvodu rodič môže mať príjem z nemocenských dávok – ošetrovné, nemocenské – ak takéto príjmy nemá vyplatené za celý kalendárny mesiac ale má ich vyplatené len za časť mesiaca.
(zdroj: blog Jozefa Mihála E-trend 5.12.2009 „Rodičovský príspevok od 1.1.2010“)
Čo sa skrýva pod pojmom “riadna starostlivosť”?
Druhou skutočnosťou je sporný výklad „riadnej starostlivosti o deti“. Podľa zákona ide o skutočnosť, že dieťa nemôže byť v starostlivosti predškolského zariadenia a pod., pričom musí mať všetky zdravotné prehliadky a očkovania a nenarušený vývoj. Ako sa to bije s realitou, keď mnoho mamičiek pracuje po nociach na dohodu, alebo na pár hodín denne/týždenne, kedy má dieťa u rodiny a neplatí za opateru, nie je jasné nikomu. Ak malo MPSVR pocit, že takto stopne ženy, ktoré z akýchkoľvek dôvodov z materskej utekajú do práce na plnú paru, tak sa mýli…
Nakoniec, podľa posledných informácií čitateľov blogu Jozefa Mihála sa tento zákon, napriek práci na dohodu počas materskej dovolenky, nevzťahuje na tie matky, ktoré nastúpili na RD pred rokom 2010.
Istotou však ostáva písomné stanovisko, ktoré od Sociálnej poisťovne získala pre Úniu materských centier Miriam Vojtková, zodpovedná za PR. Podľa tohto stanoviska stačí matke napísať čestné prehlásenie, že starostlivosť o dieťa je zachovaná podľa menovaného zákonu z listu a z dôchodkového poistenia sa odhlásiť nemusí.
A s tým sa končí kauza chaotického rozposielania hlúpych listov zo SP, ktoré o pár týždňov už nie sú pravdou. Ibaže na tie listy a poštovné sme sa poskladali my… hoci poisťovňa je na tom už dlho blede.
Nulová podpora pre rodiny
Jedno je však isté: podpora rodín v tomto štáte je nulová a zmätočná – o tom svedčí aj dvojitý meter na nové vyplácanie rodičovského príspevku. Tvorba zákonov v tejto oblasti nemá hlavu a pätu a každý ďalší popiera ten predchádzajúci, ktorý ešte platí. Jediné, čo ostáva, je pátrať po informáciách, poznať právnikov a pevne dúfať, že táto sociálna vláda spieva už labutiu pieseň. O to všetko sa môžete pričiniť aj vy – zanedlho.
To, že v tomto našom štate je už všetko na hlavu som sa mohla presvedčiť zas a znova. Mám takú milú čerstvú skúsenosť.
Som na RD ale RP nedostávam, lebo som SZČO (prevádzkujem eshop, po nociach s mužom makáme keď deti spia ale o tom potom). Za “odmenu” mi teda vzali RP, dostávam len cca 46 euro ako príspevok na starostlivosť (mimichodom moje odvody do SP sú mesačne cca 96 euro). OK, zmierila som sa s tým.
Ale. Keďže už je tej práce naozaj dosť, musím najať zamestnanca. A tak ma napadlo, že keď už musím viesť agentu, platiť odvody atď, ako zamestnávateľ, prečo nenajať na vlastnú firmu niekoho, kto mi na pár hodín týždenne vypomôže s dieťaťom. Vravím si, predsa nebudem najímať opatrovateľku cez inú agentrú, zamestnám ju sama (stačí mi rozšíriť si predmet žuivnosti, opatrovanie detí je voľná živnosť). Podľa mojej naivnej logiky by tak malo byť všetko ok a úrad práce by mi výdaje za opatrovateľku mal preplatiť. OMYL. Nepreplatí. Prečo, to mi nevedeli zmysluplne vysvetliť, podstatné je len to NIE. Preplatia len, ak dieťa bude opatrovať iná SZČO, alebo iná pracovníčka inej SZČO. Zdá sa to aj vám, že je to ako v kocúrkove?
Vzniká aj iný pekný paradox. Predstavte si mamičku, ktorá si povie, dobre založím si živnosť (budem to robiť poctivo, zaplatím aj odvody, dane) a budem popri starostlivosti o svoje dieťa opatrovať ešte jedno cudzie. A výsledok, príde o svoj vlastný RP. Pekné že?
Presne,ako ste v článku napísali,vláda sa oi mladé rodiny nestará.Prečo aj,veď tých rodín- mamičiek na materskej,alebo rodičovskej dovolenke je menej ako dôchodcov a tí sú hlavní pri voľbách,lebo ich je viac,tak musia zvyšovať dôchodky a na podporu rodín už nezostane.Ja som rozhodnutá,že voliť nepôjdem do vtedy,dokedy sa ktorákoľvek vláda nezačne niac zaujímať o mladé rodiny a nie o dôchodcov.To možno nebude skoro a preto možno pôjdem voliť až budem v dôchodku a teraz mám 34.
nemas sa odhlasit ani nech ta nenapadne!!! – staci poslat do socialnej poistovne cestne prehlasenie, ze je o tvoje dieta postarane podla zakona, citovaneho v liste. To je vsetko. Malo by to byt ok.
tak ja som z toho teraz jelen.
ked som teda na RD a pracovala som (aj pracujem) na dohodu pred januarom 2010 mala som sa odhlasit z dochodkoveho poistenia alebo nie???