Peniaze a zákony Aktuálne

Otcovia by mohli získať platené voľno pri narodení dieťaťa

 kika/redakcia   04.05.2017   0

Otcovia by sa v budúcnosti mohli tešiť platenému voľnu pri narodení dieťaťa. Európska komisia navrhuje najmenej 10 dní.

Shutterstock

 

„V súlade s odporúčaniami Európskej komisie chceme zaviesť osobitnú platenú dovolenku okolo 10 dní pre otca dieťaťa. Ak príde matka s dieťaťom z pôrodnice domov, tak aby mal možnosť ešte nejaký čas matke pomáhať,“ vyjadril sa k návrhu EK premiér Fico.

V súčasnosti takéto platené voľno náš Zákonník práce nezakotvuje.

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, ak je dôvodom narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť (§ 141 ods. 2 písm. b) Zákonníka práce).

Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ v súvislosti s narodením dieťaťa poskytnúť ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, ale aj nemusí - je to iba na jeho dobrej vôli.

Podľa hovorcu rezortu ministerstva práce vraj záujem o zmenu legislatívy v tejto oblasti nezaznamenali.

V Čechách záujem bol ?!?

V susednej Českej republike pritom práve v tomto čase schválili novelu zákona, na základe ktorej českí otcovia získajú pri narodení dieťaťa nárok na sedemdňové voľno z práce.

Čerpať ho budú môcť do šiestich týždňov po narodení dieťaťa. Dovolenka má byť platená, dostať by mali 70 percent vymeriavacieho základu svojho hrubého príjmu, teda rovnako ako ženy na materskej dovolenke.

Na Slovensku majú otcovia možnosť nastúpiť na rodičovskú dovolenku, a to od narodenia dieťaťa. Nárok na materské si však môžu uplatniť najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, a to len vtedy, ak žene nevznikol nárok na materské (preto, že nesplnila podmienky nároku na materské) a nepoberá ani rodičovský príspevok.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised