Peniaze a zákony Zdravotné poistenie

Prelustrovali sme zdravotné poisťovne. Zmeniť, či zostať?

 redakcia   23.09.2015   0

Zdravotné poisťovne máme tri. Ktorá má aké výhody? Čo považujú za ťaháky, na ktoré nás stiahnu - v tehotenstve, pri pôrode alebo pre bábätko? 

Skúsili sme ich po roku znovu prelustrovať a prinášame prehľad toho, čo každá z nich špeciálne pre mamy a bábätká ponúka.

iStock


Pre tehotné mamičky

Samozrejmosťou sú preventívne prehliadky v tehotenstve, ktorú ponúkajú všetky zdravotné poisťovne.

Poisťovňa Union ako jediná zdravotná poisťovňa uhrádza zdravotnú starostlivosť poskytovanú ženám v tehotenstve, počas pôrodu a po pôrode pôrodnými asistentkami.

Všeobecná zdravotná poisťovňa môže tehotným poistenkyniam poskytnúť regionálnu zľavu napríklad na kondičné cvičenie pre budúce mamičky (vo výške 15 %), 10 % zľavu na psychoprofylaktickú prípravu rodičiek na pôrod, či 10 % zľavu na vitamíny.

Poisťovňa Dôvera ponúka svojim poistenkyniam možnosť využívať nadštandardné izby v sieti nemocníc patriacich do Sveta zdravia s 50 % zľavou.

Pri narodení bábätka

Poistenkyne Dôvery dostávajú od svojej poisťovne pri narodení svojho dieťatka Baby kufrík s informačnými brožúrkami, so vzorkami kozmetiky a a knižkou Môj prvý denníček.

Poisťovňa Union ponúka rodičom možnosť bezplatného zapožičania monitoru dychu a pohybu novorodenca Nanny, a to do dovŕšenia 6 mesiacov života dieťatka.

Prihlásenie dieťatka do zdravotnej poisťovne

Každá mama vie, aké náročné je hneď po návrate z pôrodnice ísť kamkoľvek, nieto ešte na úrad. Prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne je nutné v lehote do 60 dní od narodenia.

Samozrejmosťou je možnosť stiahnuť si tlačivo na prihlásenie poistenca priamo z webovej stránky poisťovne. Avšak, každá zdravotná poisťovňa ponúka iný "komfort" pri vybavovaní preukazu poistenca pre dieťa.

Očkovania

Okrem schémy povinného očkovania, ktoré je bezplatné, zabezpečuje poisťovňa Dovera bezplatné očkovanie proti chrípke a pneumokokom, zaplatí tiež polovicu z ceny všetkých troch dávok vakcíny proti žltačke A a B. Pred kliešťovou encefalitídou ochráni očkovanie, ktoré sa skladá z troch očkovacích látok. Tretiu z nich kompletne preplatia.

VšZP svojim poistencom uhrádza nad rámec verejného zdravotného poistenia: očkovanie proti chrípke, očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B. VšZP čiastočne uhrádza svojim poistencom aj tretiu dávku kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a hepatitíde B, a to v sume, ktorá zodpovedá cene 3. dávky vakcíny proti hepatitíde typu B.

Poisťovňa Union uhrádza očkovanie proti chrípke (3 vakcíny v plnej výške bez doplatku pacienta) a preplatí svojim poistencom od 6 do 32 týždňov príspevok na očkovanie proti rotavírusom vo výške 20 %, poistencom od 1 roka príspevok na jednu očkovaciu dávku proti meningokokom, poistencom od 1 roku očkovanie proti ovčím kiahňam (dve očkovacie látky vo výške 50 %), od 2 rokov príspevok na jednu dávku očkovacej látky PNEUMO 23 vo výške 50 % a proti kliešťovej encefalitíde (50 % príspevok na 3 dávky).

Thinkstock

 

Doplatky za lieky

Medzi benefity poistencov Dôvery patrí výhoda 100+100, vďaka ktorej poisťovňa vracia doplatky za lieky deťom do 18 rokov veku, ich mamám a otcom, každému až do výšky 100 eur. Štvorčlenná rodina poistená v Dôvere tak môže získať späť až 400 eur.

Lekárom pediatrom prepláca poisťovňa Dôvera vyšetrenie CRP nad rámec pravidelných mesačných platieb. To znamená, že v ambulancii by poistenci Dôvery za neho nemali platiť.

Aplikácie pre rodičov

Poisťovňa Dôvera má pre rodičov aj bezplatnú aplikáciu do mobilu, ktorá zobrazí údaje o zdraví poistencov, pomôže nájsť najbližšiu pohotovosť a pohotovostnú lekáreň. Rodičia, ktorí majú deti poistené v Dôvere, nájdu v mobilnej aplikácii aj preukaz poistenca a Elektronickú zdravotnú kartu svojich detí, čím získajú prehľad o ich zdravotnej starostlivosti.

Poisťovňa Union má k dispozícii webovú aplikáciu Domáci doktor, ktorá užívateľom poradí, ako riešiť ich zdravotný problém.

Iné benefity a zľavy

Poisťovňa Union prispieva svojim poistencom 70 eur na test potravinovej intolerancie. Takisto uhradí svojim poistencom od 5 do 10 rokov príspevok vo výške 7 eur/zub za výkon pečatenia zubov, ktoré nie sú poškodené zubným kazom.

VšZP zabezpečuje mamičkám a ich deťom regionálne zľavy, ktoré môžu využiť pri rozvíjaní pohybových aktivít, napríklad zľavu 10 % z ceny kurzu detskej jógy, zľavu 15 % na vstupné do materského centra, zľavu 15 % na pravidelné aktivity (cvičenie mamičiek s deťmi, tvorivé dielne), zľavu 15 % na vstupné do herní materského centra, zľavu 8 % na plávanie matiek/otcov s deťmi do 4 rokov, vstup do bazénov vo vodnom svete, zľavu 5 % z cenníkovej ceny na zakúpený tovar na predaj látkových plienok, ekokozmetiky, ekodrogérie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised