Pre oteckovPre oteckov

Otcom ide čítanie rozprávok lepšie ako mamám

 Anna Veselá   29.01.2018   0

Rozprávky, ako rutina pred ukladaním na spánok, patria skôr k maminej parkete. Nedávno som však narazila na výskum z Harvardu, podľa ktorého je pre deti užitočnejšie, keď im na dobrú noc čítajú otcovia. Je to pre nich celkom iný zážitok, deti sú vraj viac vtiahnuté do čítania.

Shutterstock

 

Elisabeth Duursma, šéfka od výskumu, tvrdí, že „mužské“ čítanie má na deti ohromný vplyv, najmä ak si takúto záľubu pestujú ešte pred druhými narodeninami.

Duursma vysvetľuje, že ženy a muži pristupujú k čítaniu inak. Mamy zvyknú mať viac konkrétnych otázok, ako napríklad „Koľko jabĺk vidíš?“ kým otcovia idú na to skôr abstraktne: „Aha, rebrík. Pamätáš, keď som viezol rebrík na kamióne?“ Podľa Duursmy práve toto viac stimuluje mozog dieťaťa, čo pozitívne ovplyvňuje aj rozvoj reči.

Ale nielen to.

Keď deťom čítajú otcovia, výsledkom je lepšia koncentrácia, správanie, či dokonca lepšie výsledky v matematike, tvrdia iné štúdie.

Čítanie rozprávok však neupokojí len deti, aj otcom prospieva. Podľa výskumu University of Sussex to veľmi významne znižuje stres. Takže najlepší prostriedok, ako sa zrelaxovať po práci, je šuchnúť sa k deťom s knižkou do postele.

Aby sme si to ešte raz podčiarkli: deti lepšie zaspia, muži sa zresetujú, ženy zatiaľ "prepnú" po celom dni a krásny "iba" manželský večer je pred nami!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised