Pôrod je udalosť, ktorá sa vo vedomí človeka (verím, že nie len v mojom) spája so silnými emóciami. S radosťou a s bolesťou. S plačom a smiechom. V tejto situácii však tieto protichodné prežívania získavajú súlad. Pôrod je začiatok života človeka na zemi, udalosť ktorá zmení zainteresovaným (minimálne trom: bábätku, mame a otcovi) život od gruntu.
Mama, to zatiaľ neznáme stvorenie, ktoré nosila v brušku uvidí prvý krát na vlastné oči a od tej chvíle bude ona pre neho tá najpotrebnejšia bytosť.
Tato bude ten, o ktorého sa budú môcť oprieť, keď obaja budú potrebovať pomoc. A tá „prvá pomoc“ je na mieste už tu – na pôrodnej sále. Samozrejme muž musí byť vnútorne presvedčený, že svojou prítomnosťou chce a naozaj bude vedieť pomôcť. Musí poznať svoje reakcie pri pohľade na krv a bolesť. Musí mať základné informácie o tom, čo je to pôrod a ako vlastne prebieha. Inak môže ľahko spanikáriť.
1. Moje rozhodnutie byť pri pôrode môjho dieťaťa?
Veľa som o tom čítal, veľa počul od skúsenejších priateľov. Hovorili o pôrode ako o fantastickom a z pamäte nevymazateľnom zážitku stvorenia života. To ma ovplyvnilo. Aj, keď v podvedomí som sa mnohokrát pýtal sám seba, či vydržím tu psychickú, ale aj fyzickú záťaž, byť pri
niekoľkohodinovom pôrode a či vydržím len sa pozerať na
trápenie mojej manželky. Rozhodnutie ísť som ale nezmenil.
2. Kde rodiť
Po tomto súkromnom strategickom rozhodnutí som sa aktívne zapojil do pátrania, kde a ako sa pripravovať na samotný pôrod. S manželkou sme sa rozhodli pre pôrodnicu, ktorá je známa aktívnym prístupom k pôrodu s oteckom a má s tým svoje niekoľkoročné skúsenosti. Teda základ je rozhodnúť sa pre kvalitnú pôrodnicu, ktorá podporuje účasť otecka pri pôrode.
(Samozrejme dôležité sú aj iné ponúkané služby pôrodnice).
3. Priebeh pôrodu
Samotný pôrod má svoj štandartný časový priebeh, s odchýlkami podľa rodičky. Ale samozrejme aj pri štandardom priebehu pôrodu sa môžu vyskytnúť neštandartné situácie. A práve na to musia byť rodičia pripravení. Je dôležité zúčastniť sa prípravy na pôrod, či individuálne alebo v skupinkách. V mojom prípade to bola individuálna príprava čítaním špecializovaných kníh o priebehu pôrodu, a potom účasť na záverečnom skupinovom stretnutí párov, kde sa hovorilo všetko to, čo je pre otecka dôležité pri pôrode.
Priznám sa, ak by som ja pripravoval takéto stretnutie, robil by som ho inak, ale aj napriek tomu to bolo pre moju účasť na pôrode dôležité.
4. Deň D
Moja manželka v deň D tušiac hovorila, že „dnes to už príde…“. A naozaj – prišlo. Okolo polnoci so mnou jemne potriasla a pokojne povedala: „odtiekla mi plodová voda“. Práve tento pokoj sprevádzal celý náš pôrod. Žiadne kovbojky, a talianske inscenácie.
Do pôrodnice sme odchádzali pokojní, kľudní a vyrovnaní, ako keby ste to robili každý deň :o).
5. Po príchode do pôrodnice
Po príchode do pôrodnice nastúpila
manželka na klasické procedúry: kontrola gynekológom a pod.. Potom bola
manželka pripravená a išla čakať na hodinu H do „vzdychárne“.
6. V bielom plášti
Po nejakom tom čase, keď som nervózny spoznal všetky zákutia čakárne a vyskúšal tvrdosť všetkých lavíc, prišla pre mňa sestrička. Poslala ma obliecť si biely „hygienický“ plášť a konečne som išiel za manželkou na sál.
7. Zdolávali sme kontrakcie
Sadol som si k nej a spolu sme čakali a zdolávali prichádzajúce a odchádzajúce kontrakcie. Tu som si uvedomil, že prípravy na pôrod majú zmysel. Človek potom vie o čo tu ide a ako to asi bude pokračovať. Interval medzi kontrakciami sa skracoval. Moja žienka bola už unavená, ale hlavne smädná. Piť som je nemohol dať, tak som jej zavlažoval ústa a tvár mokrou vreckovkou.
8. Ideme rodiť
Naše „spoločné“ :o) trápenie, pretrhol nad ránom príchod vizity, vtedy primár zahlásil: „Ideme na to!“. Po vypustení zbytku plodovej vody, dostala manželka za úlohu tlačiť, vtedy keď prišli najsilnejšie kontrakcie.
Samotné kontrakcie boli sprevádzané aj zvukovými efektmi z prístroja, ktorým sa monitoroval tlkot srdiečka bábätka.
9. Tlačte!
Vytláčanie bábätka bolo veľmi namáhavé. Druhá doba pôrodná trvala asi 25 minút. Keď sme to po pôrode konfrontovali s inými mamičkami, prišli sme k záveru, že to nebol až tak štandardný pôrod. Len si prestavte, že na bruchu manželky ležali dve sestričky a pomáhali jej vytláčať bábätko. Medzitým jej hlasnejšie dohovárali, že má riadne tlačiť. Ten rýchlo prebiehajúci dej ma strhol a pridal som sa k sestričkám. Spoločne sme manželke „dohovárali“.
10. Vidím hlavičku
Zem sa so mnou pohla, keď pán doktor povedal, vidím hlavičku a zrazu držal malé telíčko bábätka. Bolo to dievčatko. Trochu som sa zľakol, keď som nepočul plač, ale zručná detská lekárka, prefúkla bábätku dýchacie cesty. Potom som naše dieťatko počul zreteľne. Dievčatko bolo poutierané, namastené, skontrolované, zabalené a odovzdané do mojich rúk.
11. Bol to hrdinský výkon
Medzi tým som ďakoval manželke za jej hrdinský výkon. Potom čo ju zašili som ju nechal oddychovať, ale zaspať nemohla, musela zostať pri vedomí. Keď doniesli poumývané a do perinky zabalené dieťatko, s radosťou som jej ho ukázal. Bola krásna. Naša dcéra. Chodil som s ňou po sále s túžbou pochváliť sa celému svetu. Ukazoval som jej svet za oknom pôrodnice, aj keď ho určite nevidela.
Bol som tak rozradostený, že som pri diktovaní pani sestričke skomolil meno Pavlínka na Pavlínia. Ešteže ležala stále na sále manželka, ktorá sa na môj „preklep mena“ prebrala z mrákot a hneď ma opravila.
Po našej prvej hodinke strávenej spolu som odovzdal bábätko detskej sestričke, rozlúčil som sa s manželkou a hybaj do sveta rozhlásiť rodine a priateľom, čo som práve prežil. Bol som pri príchode malého človiečika na svet. Môjho dieťatka!
To je teda drastak! Podla mna zena potrebuje oporu manzela pocas celeho porodu a hlavne pocas prvej doby porodnej. ( Je na zaplakanie predstava, ze zenu zatvoria do onej “vzdycharni” bez kontaktu s blizkym, bez moznosti rozptylit bolesti a zataz aku znasa a to na dobu pre nu neurcitu, mozno 40 minut a mozno z toho budu 2 hodiny… maximalne je tam s rovnako “postihnutou mamickou ci dvoma…)Tu Vasu nechali samu sa trapit na vzdycharni a Vy ste uz len prisli na zaverecnu “show”. A este predtym absolvovat vsetky rutinne procedury a to bez “debaty”! No a v predpisanej gynekologicko-operacnej polohe jej este niekto tlacil v tych bolestiach brucho? Vraj takto moze dojst k prasknutiu maternice. No a obmedzenie pitia pocas tak vysoko psychicky a fyzicky narocneho procesu ako je porod je trapenie zivej bytosti. Psychologovia odporucaju v pre organizmus tazkych situaciach zasobovat organizmus dostatkom tekutin aby neskolaboval.
Nedokazem si predstavit, ze toto niekto robi zvieratu. Uz ste to niekedy videli, robit taketo procedury so zvieratom ked prichadza na svet jeho mlada???
Ahoj Rasťo,
ani mojej manželke nedovolili piť hoci sa trapila 5 hodín a tiež jej tlačili na brucho z čoho má teraz modriny.
Tiež som sa zúčastnil pred troma dňami pri pôrode môjho prvého syna a myslím si že by sa mal zúčastniť každý otec pôrodu aby videl ako ťažko život človeka vziká a aby si ľudia viac vážili život samotný.Ešte sa ozvem k nášmu pôrodu zatiaľ len toľko.Veľa zdravia všetkým.
Ahoj!
Vdaka za reakciu a tesi ma, ze ste boli spokojni na Partizanskej.
Viem, ze podla mojich reakcii na webe musim vyzerat ako maly rebel proti doktorom ;-), ale faktom je, ze mam tolko rozporuplnych informacii o porodoch aj od samotnych porodnikov, ze niekedy mam fakt pocit, ze mnohe lekarske procedury, ktore sprevadzaju porod su nanajvys zavisle od rozhodnutia toho-ktoreho lekara. Niektore zeny mi spominali, ze nielenze mohli pocas porodu pit, ale asistentka priamo dohliadala, aby prijimali dostatocne mnozstvo tekutin – iontovych napojov, ktore im sama nosila. A ak sa da rodit aj s pitim ( a to ze to tak niekde funguje je toho dokazom ), tak mi pripada “samoucelne” nutit zenu o smade znasat porod…
Na margo poznamky od Martiny z Martina – my sme boli v tejto porodnici naozaj spokojní.To, že sa nepije počas pôrodu tekutina sme si dali vysvetliť, má to tiež svoje opodstatnenie. A nerobilo mi to nejaký problém.
Teším sa s vami! Len ma zaráža pár vecí: na Partizánskej zakazujú rodiacej žene piť? A podľa ďalších náznakov v texte usudzujem, že až takí pokrokoví tam nebudú – aj tam sa zrejme riadia starým “dobrým” tradičným : lekár rodí a žena len vykonáva jeho inštrukcie… Všetkým budúcim rodičom prajem dostatok pevnej vole pri presadzovaní svojich prirodzených potrieb!!!
No, po pravde Pavlínka sa narodila pred dvoma rokmi. :o) Ten text som mal v počítači už dlho, teraz som ho pre babetko.sk oprášil. Medzi tým som bol ešte pri pôrode syna Adama. A to bol podobný zážitok. Je to fantastické, radím to každej mladej rodinke. Pre zážitok a pomoc mame – rodičke.
ani ja