Maminky malých detí sa menia. Vidím to zakaždým, keď sa dám s niektorou z nich do reči a načneme tému hier a hračiek vhodných pre najmenších. Dnešné maminy hľadajú pre svoje dieťa nové možnosti a podnety ako doposiaľ, a to je dobrý trend….
Nájdeme inšpirácie v hračkárstve?
Veľa rodičov asi stále hľadá nové inšpirácie v hračkárstvach. Povedzme si však úprimne, často krát vidno v obchodoch množstvo málo až úplne nepotrebných hračiek, ktoré časom slúžia ako „lapače prachu“. Dieťa sa s novou vecou zabaví len na pár dní a niekedy ani to nie. Nie je pravda, že deti sa hrať nevedia. Majú svoj svet v ktorom fantázia pracuje na plné obrátky. Len im musíme niekedy pomôcť objaviť novú vec, princíp či prežiť zážitok z hry spolu s nimi.
Pre deti je každá nová vec nástrojom na rozvoj ich osobnosti. Všetkými zmyslami nasávajú nové podnety a skúmajú nové hračky (a zo začiatku testujú najmä svoje chuťové poháriky). Ako dieťa rastie, zapája ďalšie zmysly a rozvíja nové schopnosti. Každý rodič prirodzene pomáha rozvíjať hrubú motoriku či komunikačné zručnosti svojho dieťaťa. Nemusíme byť pedagógovia zo škôlky ani psychológmi, aby sme vedeli sledovať pokroky detí a nachádzať podnety, ktoré z nich formujú inteligentné bytosti. Všetko čo potrebujeme vedieť k tomu aby sme u dieťaťa využili jeho úplný potenciál osobnostného rastu, je všade okolo nás. Stačí počúvať svoju intuíciu a pridať k tomu zdravú zvedavosť.
Múdrosť sa skrýva v knihách
Múdrosť sa skrýva v knihách, v tých detských niekedy dokonca väčšia ako sa na prvý pohľad zdá. Čítajte dieťaťu už od raného veku. Aj keď zo začiatku nerozumie každému slovu, väčšinou so záujmom počúva práve vtedy, keď pri čítaní meníte farbu svojho hlasu a intonujete.
Okrem večerného čítania pred spaním čítajte spolu aj počas dňa. Hľadajte knihy, ktoré vyžadujú interakciu rodiča a dieťaťa, napríklad knihy s magnetkami, otváracími okienkami či inou doplnkovou aktivitou. Dieťa vtedy vníma knihu viac ako hračku a buduje si k nej pozitívny vzťah. Osvojuje si nové výrazy a podľa doplnkovej aktivity rozvíja aj jemnú motoriku, vizuálne schopnosti či koncentráciu.
Okrem kníh je už aj na Slovensku množstvo hračiek, ktoré sú zároveň didaktickými pomôckami. Spravidla obsahujú informácie popisujúce aké zručnosti u dieťaťa hra či hračka rozvíja. Pri hre s nimi je dieťa motivované objavovať nové veci a hľadať nové súvislosti.
Inšpirovať sa môžete i v materskej škole vášho dieťaťa, mnohé sú dnes vybavené takýmito pomôckami. Ak máte pocit, že vaše dieťatko by potrebovalo pri rozvoji niektorej oblasti trochu pomôcť, môžete sa s učiteľkou o vhodných hrách, hračkách či didaktických pomôckach poradiť.
Pocit úspechu z hry
Rovnaké „nástroje“ používajú pri svojej práci nakoniec aj logopédi či iní špeciálni pedagógovia. Ideálne pri hre či aktivite je, keď dieťa na záver alebo počas hry zažíva pocit úspechu a radosť z výsledku. Vhodné sú preto hry, pri ktorých si vie dieťa samo skontrolovať správnosť svojho riešenia. Autokorekcia je veľmi účinný a motivujúci spôsob podpory rozvoja sebavedomia dieťaťa. Ak aj urobí pri riešení ľahkej úlohy chybu, nesnažte sa ho hneď opravovať. Dajte mu druhú šancu, nech si chybu nájde a opraví samo… Tak bude radosť z úspechu ešte väčšia a dieťa si samobuduje dôveru vo svoje vlastné schopnosti.
Pri každej aktivite a hre platí, že je veľmi dobré robiť dieťaťu spoločníka a partnera, najmä vtedy, ak sa pri hre zameriavame na konkrétny výsledok. Deti by sa mali časom vedieť zahrať aj samé bez rodiča, hľadať partnera pri hre medzi kamarátmi. Každý pedagóg potvrdí, že hra ako taká je pre deti najdôležitejšia vec v ich živote a má pre ne veľký význam. Len im treba ukázať možnosti, ktoré majú a nechať im niekedy aj voľnú ruku pri výbere.
Naučme sa s nimi hrať
V súčasnosti sú už v ponuke kurzy, ktoré môžu malé deti absolvovať spolu so svojím rodičom. Ich cieľom je dať priestor spoločným hrám rodiča a dieťaťa a rozvíjať jednotlivé schopnosti dieťaťa (komunikačné, psycho-motorické, sociálné atď.). Alebo si môžete zaobstarať výučbový software plný zmyslupných hier.
Čo sa týka detských kníh, hľadajte špecializované vydavateľstvá s dôrazom na edukatívnu detskú literatúru a didaktické pomôcky. Okrem špeciálnych hračkárstiev, ktoré ponúkajú najmä hračky a hry na rozvoj zmyslov, existujú na Slovensku až aj webové stránky plné inšpiratívnych hier a aktivít. Jednou z nich je aj portál Predškolský atlas www.predskolskyatlas.sk, zameraný na svet detí v predškolskom veku.
Dnes už drvivá väčšina renomovaných odborníkov v pedagogike zastáva názor, že práve roky strávené v materskej škole sú tie najkritickejšie pre ďalší rozvoj a formovanie osobnosti budúceho dospeláka..