Dieťa utieklo zo škôlky

učiteľka Štefka 12

Som učiteľka v materskej škole už pekných pár rôčkov. Nesťažujem sa. Sú chvíle milé i ťažké. A úprimne priznávam, že niekedy som zažila toľko adrenalínu ako pri jazde na obrovskej húsenkovej dráhe. Niekedy s rodičmi, niekedy s kolegyňami, ale suverénne najviac s deťmi.

učiteľka v materskej škole
shutterstock

Chaos na ihrisku

Poobedný čas, kedy sa už deti hrajú na školskom dvore, je plný pohybu. Niektoré deti idú domov, iné sú ešte na krúžkoch v rámci škôlky, iné sa hrajú na ihrisku. Ďalšie chce ísť na záchod, do toho ďalšie 3 sú smädné.

No, proste blázinec, že 2 oči učiteľského dozoru je niekedy aj málo. A niekedy je málo aj 6 očí.

Jedno takéto popoludnie sme boli na ihrisku 3 učiteľky. Spolu sme mali asi 35 menších detí. Takže prevažne 4-ročných. Jedna skupina sa práve vrátila z tanečného krúžku, pár rodičov si bralo svoje ratolesti a do toho telefonát tatinka, že príde pre dvojičky neskôr, pretože zmeškal vlak.

Pokakaný pri bráničke

„Dobrý deň, už ste si prišli pre Mareka?“, pýta sa kolegyňa maminky, ktorá rázne kráčala od bráničky rovno k nám. „Nie, Mareček je už doma,“ odpovedala stroho.

„A čo ste si niečo zabudli v skrinke, že ste sa vrátili?“ Nedá to kolegyni a ústretovo sa pýta ďalej. „Áno, zabudli sme si ruksak. Marek ho zo sebou nezobral. Sama som bola prekvapená… A prekvapená som bola aj z toho, že sám stál pri bráne a kričal na mňa, lebo nedočiahol na zvonček.“

Kolegyni, ktorá mala Mareka v triede, by sa v tej chvíli asi ani krvi nedorezali. Zbledla a nechápavo pozerala na Marekovu mamu.

„Pri bráničke?“, opatrne, celá zmeravená, asi ani nechcela zopakovať túto vetu. „Áno, pri bráničke. A bol celý pokakaný. Vraj sa bál ísť na záchod v škôlke a tak utiekol radšej domov. Ale nestihol to,“ vysvetľuje mamička.

shutterstock

„Utiekol? Ako? Veď…,“ bránili alebo skôr obhajovali sme sa už všetky 3 učiteľky spoločne. V tom nám oči padli na bráničku – vchod do škôlky, cez školský dvor. Bránka bola otvorená dokorán. Zase niektorí z rodičov za sebou nezatvoril.

Našťastie

Malý Marek využil tiež takúto chvíľu, nami nestráženú, a vybehol preč. Rovno domov. Našťastie jeho dom je asi 200 metrov od škôlky a nie sme veľkomesto, že by sme mali ulice plné áut.

Našťastie sa Marečkovi nič nestalo, len nehoda do nohavíc. A našťastie Marekova mamina celú túto „kauzu útek“ nakoniec zobrala s humorom a nebol okolo toho žiaden mediálny alebo iný ošiaľ.

Deťom sa proste nikto nevyrovná. Niekedy sa až rozum zastaví, čo všetko dokážu vymyslieť a prešpekulovať, do detailov naplánovať… A my učiteľky sme naozaj každý deň jednou nohou v base…

Učiteľka Štefka

Možno vás zaujme správa: V bratislavskej škôlke spadla na deti omietka z plafóna

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Zoji, dakedy nebola taka premavka aut, ludia nechodili ako blazni, 18-tky soferuju ako velke frajerky…a to nevravim o psoch, bez majitelov, my mame kazdy rok napadnutie psom bez majitela v dedine…a dieta by som uz nenechala hrat sa same bez ohradeneho dvora.

 2. Zoji, dakedy nebola taka premavka aut, ludia nechodili ako blazni, 18-tky soferuju ako velke frajerky…a to nevravim o psoch, bez majitelov, my mame kazdy rok napadnutie psom bez majitela v dedine…a dieta by som uz nenechala hrat sa same bez ohradeneho dvora.

 3. My sme nasli utecene dieta zo skolky vedla obrovskej nadrze na vodu na toku torysy….v Presove, meter od volneho prudkeho spadu spadu do nadrze…hrozne! Dobehla ucitelka, ktora ho hladala…keby to bolo jej dieta a je rodic? Moze byt rada, ze to nevideli policajti, hned by ju zalovai, mohlo sa smykut a utopit

 4. My sme nasli utecene dieta zo skolky vedla obrovskej nadrze na vodu na toku torysy….v Presove, meter od volneho prudkeho spadu spadu do nadrze…hrozne! Dobehla ucitelka, ktora ho hladala…keby to bolo jej dieta a je rodic? Moze byt rada, ze to nevideli policajti, hned by ju zalovai, mohlo sa smykut a utopit

 5. Som zhrozena,to je strasne nezodpovedne, ja by to zalovala…tu u nas jazdia auta ako blazni po dedine, uzky chodnik, skolkar nevie odhadnut vzdialenost aut a tie psisika co bez majitelov behaju po dedine ani nehovorim…to je na zalobu!

 6. Že veselé prazdniny a všetko dobré, a že deti sú

  hravé a výmyselníci, a netreba z toho robit problém.

  Život je super lebo je farebný

 7. Deti sa vedia vynajsť.

  Bolo stretnutie učitelov na ulici.včera. Preto tu je ten článok z minulého roku?

  Sme jednou nohou v bas….na konci.

  Rodičia to zobrali v pohode.

  A o čo vlastne ide?Nepochopil som

 8. Môj syn tiež utiekol zo škôlky, mal asi 5 rokov, prešplhal sa cez plot lebo sa chcel ísť domov hrať. Prekvapivo sme neboli doma ale v práci, tak sa išiel hrať k susedom. Medzitým ho už hľadala celá škôlka. Suseda bola doma a hneď ho do škôlky odviedla. Ja som sa to našťastie dozvedela až keď ho už našli:-). Takže sa už na tom len smejeme:-). Ale nebola to až taká sranda lebo cestou domov prechádzal veľkú štvorprúdovú cestu.

 9. V Rokoch po 1960-89 chodili domov 5 ročné deti samé,/určite aj skôr/ alebo so súrodencom napr. keď bola vzdialenosť 1 km-nič nebolo zamknuté a zabezpečené, pokiaľ by náhodou sa pomýlilo dieťa tak by ho nejaký človek doviedol.

  Aj dnes by to dospelý urobil.

  5-6 ročné deti sa vonku hrali samé pri dome Rolleyes Eek

  To dieťa je rozumne aj keď má malo rokov, vynášlo by sa väčšinou.

 10. Na našu školku (školku, kam chodili naše deti) nemôžem povedať jediné krivé slovo… a predsa aj tam sa to stalo.

  Dvaja chlapci si doludnia spravili maly vylet. Bolo to dopoludnia. Mladé učiteľky behali spotené a vyplašené po celom sídlisku, kým ich našli. Staršia pani učiteľka musela hneď užiť lieky na srdce, lebo skoro zinfarktovala… Chvála Bohu sa nič chlapcom nestalo, ale bolo to nepríjemné.

 11. Mne sa pred niekoľkými rokmi stalo, že môj mladší syn stal v šatni v skolke pri skrinke a obuval sa práve vo chvíli keď som po neho prišla. Skoro som odpadla keď som ho tam zbadala samého, že sa vraj vybral domov. Keďže vchodové dvere škôlky neboli zamknuté bez problemov by sa dostal von. Priznávam, že som v prvom momente bola nahnevaná na ucitelky, že ho neustrážili, ale keď som sa s nim vrátila späť do triedy, aby som im oznamila, že moj Simon bol práve na odchode, zažila som v triede neuveriteľný chaos. Keďže to boli malé deti, syn mal vtedy 3 roky…dve deti tam plakali a páni učiteľka bola práve s jednym na záchode, lebo mu trebalo kakať. No, poviem vám, ucitelky v skolke majú čo robiť ale hlavne je podľa mňa chyba v tom, že sa šetrí a ja som po mojej skúsenosti presvedčená, že ucitelky musia byť pri deťoch vždy dve, lebo stat sa môže hocičo. Ako v tomto prípade…mala nechať dieťa aby sa pokakalo a neísť s nim na záchod? Nuz, ale to by trebalo zmeny niekde tam hore. Toľko za mňa. A samozrejme že som zjazdila aj toho môjho nezbednika , pani učiteľke som nič nevyčitala, keď som jej povedala čo sa stalo, takmer skolabovala…

 12. Mne sa nestalo, ale na našej škôlke áno, odišlo dievčatko kolegyni tiež, dopoludnia, keď sme mali jazdenie na poníkoch Rolleyes

  Využilo nepozornosť kolegyne kedy odovzdávala iné dieťa na poníka a odišla hlavnou bráničkou, ktorú nemáme bezpečne uzavretú/na guľu,alebo zamknutú, dočiahnu na kľučku aj deti/ – doma bol problém,že mamina bola práve hospitalizovaná a malá sa o ňu bála, tak svoj strach o maminu riešila útekom zo škôlky.

  Našťastie sa jej nič nestalo, zastavila ju nejaká pani idúca z obchodu, vyspovedala ju, meno, škôlka, bydlisko…a doviedla nám ju do škôlky.

  A to my sme veľkomesto s rútiacimi sa autami po uliciach Confused

  Rodičia sa zachovali férovo, nerozmazávali to, len kolegyňa chudera podala výpoveď Cry

Pridaj komentár