Keď sa načne téma chorôb škôlkarov, tak sa obvykle strhne mierny súboj medzi rodičmi o tom, akí sú dnešní rodičia, ktorí dávajú deti do škôlky choré.
Jedna skupina rodičov – ktorí majú pevné presvedčenie, že ich deti už niekedy ochoreli od iného dieťaťa v škôlke – by najradšej „ukameňovali“ tú druhú skupinu rodičov – ktorí dávajú do škôlky aj deti so sopľami.
Naivita o zdraví dieťaťa
Mnoho rodičov úplne naivne očakáva, že pokiaľ ich dieťa bolo zdravé, nemalo sople, neužívalo antibiotiká prvé 2 – 3 roky svojho života, že to tak bude aj naďalej, keď nastúpi do škôlky. A ono nie. Ono je po zaškôlkovaní choré tak každý 2 – 3 týždeň. Choré – rozumej, že má sople, prípadne kašle.
A z toho začínajú byť niektorí rodičia na nervy, lebo veď s tým deckom potom treba ostať doma a ako si to môže dovoliť jedna zamestnaná matka!
No, lenže toto nie je nič nenormálne. Imunita detí sa vyvíja, cca do 6. – 7. roku života. Vyvíja sa tak, že sa dostáva do kontaktu s patogénmi, vírusmi, baktériami a detské telo si proti týmto potvorám tvorí protilátky. Napr. aj tak, že dieťa dostane sople (áno, je úplne normálne ak tie sople má 10 – 12 razy do roka), trochu ich pohltá a v jeho tele sa tak prirodzene tvoria obranné látky, ktoré mu pomáhajú lepšie zvládať ďalšie ochorenia.
Prečítajte si napr. to, aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň.
Iní rodičia uprednostnia pred vlastnými sopľami radšej nejaké imunostimulanciá, ktoré majú dieťaťu zabezpečiť dobrú imunitu a trvalé zdravie.
To, čo treba zvažovať pred nástupom do školy, je napr. aj jeho genetická výbava. Ak majú rodičia nejaký imunitný problém v podobe alergie, astmy, dá sa očakávať, že aj jeho dieťa bude mať s imunitou isté problémy. Potom ak sa nejaké objavia, rodičia by mohli zvážiť, či napr. zo začiatku nebude dieťa v škôlke len na dopoludnie.
Kto má pravdu o sopľoch v škôlke?
To je taká otázka do bitky … Ťažko totiž tú pravdu hľadať a najmä nejaké presné kritériá, podľa ktorých by to hľadanie išlo. Ako vo veľa iných situáciách mám pocit, že pravda je niekde uprostred.
Určenie hranice, ktorý soplík je OK a ktorý nie, kedy dieťa so soplíkmi môže či nemôže ísť do kolektívu, je pomerne kontroverzné, ba priam nemožné. Niektorí rodičia navzájom od seba požadujú potvrdenia o vyšetrení CRP, prípadne potvrdenie „o zdraví“ dieťaťa vyžaduje škôlka (pre zaujímavosť som hľadala na webových stránkach škôlok info o tom, ako to kde vyžadujú a je to skutočne zaujímavé čítanie).
Zaujíma vás? Nie je soplík, ako soplík.
Pediatri na druhej strane tejto pomyselnej barikády sú zase nahnevaní, aké nezmyselné potvrdenia od nich rodičia, či škôlky chcú. Veľa rodičov to pozná, dieťa nechajú doma niekoľko dní, kým prejde najhorší kašeľ a sopeľ a potom, už v podstate so zdravým dieťaťom by mali ísť do čakárne, kde je kopa ďalších chorých detí od ktorých akurát tak niečo chytia.
Lekári o prípadných vyšetreniach vyjadrujú názor, že je zbytočné robiť CRP na začiatku ochorenia, pretože tento parameter sa v krvi zvyšuje pri zápalových ochoreniach bakteriálneho pôvodu približne na 3.-4. deň horúčkovitého ochorenia. Zároveň dodávajú, že je rodičia by sa mali zmieriť s tým, že deti vo veku 1–6 rokov, ktoré navštevujú kolektív, môžu byť opakovane choré, môžu sa i 10x do roka potýkať s vírusmi i inými infektmi.
Nam povedali v skolke, ze lekari to uz nedavaju a ze budeme podpisovat papier my rodicia, ze je na nasom uvazeni ci to dieta uz moze ist medzi deti alebo nemoze…
mna to rozculuje ze som musela behat este po peciatku k lekarovi ktory tam ma kopu “normalnych pripadov”. ani s nedivim ze ju nechcu dat.