Po prvý raz do škôlky

Mária Kopčíková 0

Pre tých z vás, ktorí čochvíľa povedú svoje dieťatko po prvý raz do škôlky, ponúkame niekoľko tipov, ako ho na túto významnú udalosť v jeho živote pripraviť.

Shutterstock

To, že dieťa začne chodiť do škôlky je akýmsi prvým stupienkom do spoločnosti. Najmä pre deti, ktoré nemajú starších súrodencov, ani sa veľmi nestretávajú s inými deťmi. Po nástupe do kolektívu sa môžu objaviť problémy, ako na strane dieťaťa, tak aj rodičov.

Zmeny

Niektoré deti si v novom prostredí zvyknú ľahko, tešia sa a ráno v šatni vám ani nestihnú dať pusu a už utekajú za hračkami, kamarátmi … Iné sa síce tešia, ale po prvých dňoch, keď zistia, že je to „navždy“, môžu začať škôlku odmietať a na prispôsobenie sa novej situácii potrebujú viac času.

Škôlka znamená pre dieťa častokrát niečo úplne iné, než pozná z rodiny: iný režim dňa, mnoho ďalších detí, s ktorými sa treba podeliť o hračky, akceptovanie cudzej osoby – pani učiteľky – ako aj osoby kľúčovej. Požiadavky nie sú hneď vyslyšané, niekedy nie sú splnené vôbec.

Čo môžete ako rodičia urobiť doma?

Skúšajte odlúčenie

Vaše dieťa by sa v tomto čase malo vedieť istý čas zaobísť bez matky a otca. Ak ho v rámci prípravy na škôlky na istý čas zveríte babičke, kamarátke, susede, umožňujete mu získať vedomie, že ho neopúšťate navždy, ale že sa vždy vrátite.

Odlúčenie však môže byť náročné aj pre vás samotných, zvyčajne je to ťažšie pre mamu, ktorá bola s dieťaťom doma na rodičovskej dovolenke. Tiež potrebujete mať dôveru, že všetko dobre dopadne a váš drobec bude aj bez vás spokojný. Avšak dlhé odlúčenie nie je na prospech veci, skôr zneisťuje – dieťa nemá predstavu o čase a keď mu poviete, že sa vrátite o 3 dni, nebude si isté, kedy to je a či teda ešte niekedy prídete naspäť.

Pokiaľ však zistíte, že vaše dieťatko pripravené na odlúčenie nie je, po vašom odchode usedavo plače, pri odchode ho neviete zo seba “odtrhnúť” – netreba to siliť za každú cenu. Svoju nepripravenosť na odlúčenie vám dáva jasne najavo a to, že u milej susedky alebo následne v škôlke prestane po čase plakať, nemusí znamenať, že sa upokojilo. Možno len prestalo navonok prejavovať emócie, dostalo sa do akého si stuhnutia, ale prežívanie vo vnútri pokračuje a obvykle spôsobuje u detí značnú neistotu.

Shutterstock

Stretajte sa s rovesníkmi

Je dobré, pokiaľ dieťa prichádza do kontaktu s približne rovnako starými deťmi, mohlo si trénovať vychádzanie s nimi, schopnosť podeliť sa, prípadne spoločne sa hrať (spoločnej – kooperatívnej hre sa deti začínajú venovať okolo 3. roku).

Dobrým miestom sú materské centrá, detské ihriská alebo spoločenstvo vašich kamarátok s ich detičkami.

Deň otvorených dverí v škôlke

Hovorte s deťmi o škôlke –  v reálnom duchu, že sú tam pani učiteľky a detičky, chodia na prechádzky, hrajú sa, učia sa nové veci. V rámci prechádzky s môžete ísť prejsť k areálu škôlky kam vaše dieťa plánujete umiestniť, obzrieť si dvor, a prípadne vidieť deti a panie učiteľky.

Ak vaša škôlka poriada deň otvorených dverí, určite to využite. My sme napr. na takom dopoludní boli, deti mali pripravené tvorivé dielničky, previedli nás škôlkou, deti sa zoznámili s prostredí a reálne videli, čo škôlka znamená.

Aj keď im z toho zrejme nebude úplne jasné, čo ich čaká – je to niečo, čo ich oboznámi s prostredím škôlky, vidia triedy, postieľky, stolíky v jedálni a vy im k tomu môžete rozprávať, čo tam deti robia.

Fyzická náročnosť

Deti po nástupe do škôlky bývajú viac unavené. Rýchlo vyčerpajú svoje zdroje energie, pretože deň v škôlke je pre nich spočiatku veľmi únavný. Niekedy môžu byť podráždené a reagovať inak, než ste boli doteraz zvyknutí.

Preto v prvých dňoch pobytu v škôlke neplánujte už žiadne väčšia aktivity, ako napr. nákupy, návštevy. Radšej sa s drobcom porozprávajte o jeho nových zážitkoch a doprajte mu oddych.

Nestrašiť

V niektorých rodinách sa pred vstupom do škôlky – keď sú deti vo svojich 3-4 rokoch prirodzene vzdorovité, objavia aj vety typu „veď počkaj, v škôlke ťa naučia“, „keď nebudeš poslúchať, pôjdeš do škôlky“, „v škôlke sa s tebou nikto maznať nebude a budeš musieť jesť, čo ti dajú“.

Shutterstock

Áno, niekedy sme zúfalí a už nevieme ako v konkrétnej situácii ďalej, tak vypustíme aj podobnú perlu …

Skúsme však mať na pamäti, že dieťa si uchová každú takúto poznámku vo svojej bystrej hlávke a môže sa nám to vrátiť ako bumerang.

Dieťa môže mať naozaj strach, čo sa to tam bude diať a môže si naše výroky spojiť s tým, že škôlka je vlastne za trest a je to niečo zlé.

Veľa zdaru pri príprave na túto významnú udalosť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (31 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár