Povedzte deťom o škôlke pravdu: Možno budeš za mnou plakať.

Anna Veselá 0

Škôlka je úžasná vec. Aj keď začiatky môžu byť ťažké. Začiatok škôlky môže byť obrovským zdrojom úzkosti pre vás aj vaše dieťa. Ide o veľkú zmenu, ktorá môže priniesť pocity strachu, niestoty a nepohodlia. Čo je však celkom v poriadku. Všetky tieto pocity sú totiž pre dieťa veľmi prirodzené. Aj to, že dieťa za mamou plače…

To je podľa Dr. Siggie Cohen aj dôvod, prečo sa “veľkým pocitom” nemusíte snažiť vyhnúť alebo zabrániť im. To, že vaše dieťa plače, dokonca kričí alebo sa na vás vešia ako liana počas prvých dní, nevypovedá o tom, že s vaším dieťaťom je niečo zle. Alebo že je niečo zlé na tom, že ho dávate do škôlky. Znamená to, že dieťa otvorene vyjadruje to, čo prežíva, jediným spôsobom, ako vie. A je to ok.

Shutterstock

Nerobte škôlke falošnú reklamu

Namiesto toho, aby ste vyhýbali pocitom dieťaťa alebo chodili okolo neho po špičkách, keď ho máte nechať v škôlke, vedome dieťa pripravujte na to, čo táto zmena bude obnášať. Nesnažte sa robiť škôlke zábavný “PR,” teda nerozprávajte dieťaťu, že ho v škôlke čaká veľa zábavy a smiechu. Vaše dieťa sa potrebuje v škôlke cítiť predovšetkým bezpečne a isto.

Namiesto “V škôlke si užiješ toľko zábavy a spoznáš toľko nových kamarátov!” to skúste inak, radí dr. Siggie.

“Kto sa o teba stará doma? Ja. Presne tak. Keď potrebuješ objať, som tu pre teba. Ak si hladný, dám ti jesť. Hráme sa spolu. A keď si v škôlke, kto sa o teba postará? Tvoja pani učiteľka. Čo to znamená? Že keď budeš smädný, dá ti napiť. Chytí ťa za ruku, keď budeš smutný. Prečíta ti knihu. Doma sa o teba starám ja a v škôlke sa o teba stará pani učiteľka.”

To je podľa dr. Siggie dôležitý rozdiel. Hlavná starosť nášho dieťaťa je, kto sa o neho bude starať, keď tam nebudeme. Deti nemajú strach o to, s kým sa budú hrať alebo či to bude zábava. Je to o tom, že len vtedy, keď sa deti cítia bezpečne, môžu myslieť aj ina iné veci. Napríklad na to, ako a s kým sa budú hrať. Prvoradé sú základné pocity bezpečia a istoty, až potom je tu radosť a šťastie.

Prečítajte si aj:

Je v poriadku, ak si poplačeš

Nebojme sa pomenovať aj veľké pocity dieťaťa. Môžeme mu povedať:

“Možno budeš plakať. Možno ti budem chýbať, keď sa rozlúčime. Je v poriadku plakať. Je v poriadku, že ti budem chýbať. Vieš, prečo niekedy plačeme, keď sa lúčime? Lebo sa ľúbime. Áno, a to je dobrá vec. Či aj ty budeš chýbať mne? Samozrejme! Takže ak si budeš potrebovať poplakať a budeš smutný, je to v poriadku. Tvoja pani učiteľka ťa objíme a povie ti, že je v poriadku, keď ti chýba maminka, ocko…”

Nezabudnite, pripomína Dr. Siggie, podporiť zvládacie mechanizmy dieťaťa: “Keď prestaneš plakať… čo si myslíš, že budeš robiť? Napríklad sa hrať s …”

Týmto prístupom ukazujeme svojmu dieťaťu, že ono je to, kto má na starosti svoje emócie, nie my, rodičia.

Prvých pár dní pri odchode budeme opakovať ten istý postup. Budeme rozprávať s dieťaťom pokojne, krátko, bez drám, bez paniky. Budeme pracovať na zvládaní vlastných emócií a možných pocitoch úzkosti alebo viny a dôverovať, že my aj naše dieťa budeme v poriadku.

Pripomeňte teda dieťaťu znova: “Tak, a sme tu. Pamätaj si, že v škôlke sa o teba stará pani učiteľka a ja ťa vyzdvihnem neskôr.”

Prečo je dobré povedať dieťaťu, že možno bude za mamou plakať

Neodmietate, ani neznižujete pocity svojho dieťaťa: “Prečo plačeš? Neplač. Užiješ si toľko zábavy. Prestaň…”

Dieťa neprosíkate: “Budem za chvíľu späť! Budeš v poriadku. Hneď sa vrátim, sľubujem!”

Nepoužívate ani pocit viny alebo hanby: “Chceš, aby som išla do práce, že, aby som ti mohla kúpiť všetky tieto skvelé hračky. Nechceš sa hrať v škôlke s kamarátmi? Pozri sa na ostatné deti, nikto z nich neplače… prečo ty plačeš?”

Neprenášate zodpovednosť za svoje pocity na dieťa: “Nebuď smutný, pretože ja som z toho potom smutná. Musíš zostať silný kvôli mamičke. Pre mňa je to tak ťažké, prečo mi to robíš ešte ťažšie?”

Zdroj: Dr. Siggie Cohen

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár