Pred prvým dňom v škôlke

Mária Kopčíková 0

Dieťa a rodičia sú k sebe tesne pripútaní, vstupom do škôlky nastal čas, kedy sa už  musia na určitú dobu odpútať. Významný francúzsky detský psychiater Marcel Rufo píše, že život je o neustálom pripútavaní  a odpútavaní. Materská škola je akýmsi trenažérom týchto schopností, ktoré bude musieť dieťa veľakrát zvládať aj vo svojej dospelosti. 

Pre obe strany je to extrémne náročná situácia. Nástup do škôlky je však u dieťaťa spojený s vekom, kedy je danú situáciu schopné zvládnuť. Musia mu v tom pomôcť dospelí. Vďaka úzkej spolupráci s učiteľmi a odborníkmi v škôlke a dôkladnej príprave rodičov na tento krok, prechod dieťaťa do škôlky nemusí byť vôbec stresujúci.

 

Ako na to?

Je potrebné začať systematicky a postupne, radšej po malých krokoch, ale pravidelne. Zachovať pravidelnosť v dochádzke detí hneď od začiatku je veľmi dôležité, pretože pravidelnosť v činnostiach, rituály dňa a pravidlá vytvárajú u dieťaťa pocit istoty, dôvery a bezpečia. Napomáhajú jeho dobrému prospievaniu v škôlke. 

Viac inšpiratívneho čítania nájdete TU: 7 rád, ako pripraviť dieťa na škôlku 

Čo dieťaťu pripraviť na oblečenie v škôlke

Možno banálna otázka, no veľa mamičiek, najmä tých, ktorých deti práve nastupujú do škôlky, sa nad tým, čo zbaliť do škôlkárskeho ruksačiku zamýšľa. Naše odporúčanie: neobliekajte deťom také veci, ktorých znečistenie alebo zničenie by vám bolo ľúto (a aj ľúto deťom). Treba rátať s fľakmi od farieb, tušu, trávy, s vyšúchanými kolienkami na tepláčikoch či pančuškách. Pokiaľ vás oblečenie stálo veľa peňazí, alebo ho chcete zachovať pre mladšieho súrodenca, tak ho radšej do škôlky nepoužívajte.

Čo vyžadujú škôlky, koľko čoho by mal mať škôlkar v skrinke? Môžete sa dozvedieť napr. TU: Čo obliecť do škôlky

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár