Celý deň s deťmi vonku. Aj keď prší.

Saša Húsková 0

Hračky nedostanú, musia si ich vyrobiť. Pripravia si sami desiatu, pestujú bylinky, starajú sa o zvieratká. Deti v lesných škôlkach. 

Sme na to mäkké, poslať ich do takej:) ? 

Oželieme svoje „len aby nedostal triesku, nechytaj paličku, zašpiníš si nohavice, neskáč do vody, lebo prechladneš ….“ ?

Netradičné vzdelávanie tradičnými metódami. Návrat k prírode a pobyt vonku za každého počasia – to sú základné piliere lesných škôlok. Lesné kluby vyhľadáva čoraz viac rodičov, ktorí majú záujem o alternatívne vzdelávanie. 

Čo je to lesná škôlka?

Ide o typ eko-škôlky, kde je dôraz kladený na pobyt detí v prírode a vzdelávanie mimo triedy.

Typickým znakom lesnej škôlky by mal byť pobyt detí vonku za každého počasia a to väčšinu dňa.

Foto: Ingimage.com

Aktivity detí sú orientované na život v lese, rytmus ročných období, sviatky,  pozorovania a záujmy detí.  Priestor nie je zahltený hračkami, ale deti si ich vyrábajú svojpomocne, z rôznych prírodných materiálov.

Dôraz kladú na individuálny vývin dieťaťa a pedagóg tu funguje ako sprievodca detí. Uplatňujú princípy alternatívnych pedagogík (intuitívnej, waldorfskej a montessori pedagogiky).

Spolupráca aj zodpovednosť

V škôlkach preferujú zdravé jedlo, deti pestujú bylinky, zeleninu a ovocie a zúčastňujú sa na všetkých denných aktivitách.

Môžu si napríklad sami pripravovať desiatu či spoločne s pedagógom pripravovať program a podobne.

Súčasťou lesnej škôlky bývajú aj domáce zvieratá. Niektoré škôlky disponujú malým statkom, o ktorý sa deti počas dňa starajú.

Foto: ingimage.com

Odpočinok detí prebieha v „zázemí“ – čo môže byť maringotka, dom, ale uvádza sa napríklad aj jurta. Podľa pravidiel „ortodoxných“ lesných škôlok by však zázemie nemalo byť murované.

Kde vznikli prvé lesné škôlky?

Lesné škôlky fungujú už niekoľko desaťročí v Dánsku, Nemecku, Švédsku a v ďalších krajinách.

Za zakladateľku je považovaná Dánka Ella Flatau, mama štyroch detí, ktorá s nimi pravidelne trávila čas v lese. Postupne sa k nej pridávali susedia so svojimi deťmi a neskôr sa výlety do lesa rozvinuli do pravidelnej doobedňajšej aktivity, z ktorej vznikla idea lesnej škôlky.

Z občianskej iniciatívy, združujúcej priaznivcov myšlienky lesnej škôlky, tak v roku 1954 vznikla prvá lesná škôlka. 

Foto: Ingimage.com

Na Slovensku zatiaľ iba ako lesné kluby

Na Slovensku existuje približne 15 lesných škôlok, ktoré sú však registrované ako kluby a pracujú ako občianske združenia. Označenie „lesná škôlka“ na Slovensku oficiálne nie je možné, keďže naša legislatíva tento pojem zatiaľ nepozná.

V Čechách sú v inštitucionalizácii lesných škôlok oveľa ďalej. V súčasnosti tam funguje viac ako 120 lesných škôlok, ktoré sú združené pod hlavičkou Asociácie lesných škôlok (ALŠ).

Okrem pomoci pri vznikaní nových zariadení sa ALŠ intenzívne venuje komunikácii so štátnou správou a snažia sa o zlepšenie podmienok lesných škôlok v rámci českej legislatívy. Pojem lesná škôlka je už vymedzený aj v českom školskom zákone.

(Členskou škôlkou asociácie je napríklad aj jedna zo slovenských lesných škôlok a to Ateliér Les v Bratislave.)

Zdroj: lesnims.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár