ŠkôlkariŠkôlkari

Jasliam ministerstvo chystá prísnejšie normy

 Z. Špačková/redakcia   02.09.2016   0

Čo s tými drobcami? Mamina musí ísť do práce, babina je ďaleko, do škôlky sú ešte maličkí, veď nemajú ešte 3 roky. No, ostáva ich starostlivosť vyriešiť inak. Au-pair, materské centrum alebo detské jasle.

Áno, je to riešenie. A čoraz častejšie. Možno aj preto sa na tieto zariadenia, zamerali pracovníci na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zdroj: ingimage.com

 

Návrh novely zákona

Zo strany legislatívy a zákonodarstva neboli doteraz zariadenia poskytujúce starostlivosť a opatrovanie detí do troch rokov špecificky právne ošetrené, resp. regulované. Na zriadenie jaslí postačovala voľná živnosť, napriek tomu, že súkromné jasle musia splniť pomerne prísne požiadavky zo strany Úradu verejného zdravotníctva, požiarnych predpisov a iných noriem, ktoré upravujú napr. i m2 plochy na 1 dieťa.

Od 1. januára 2017, ak to vláda a parlament schváli, budú podľa novely zákona o sociálnych službách pre poskytovanie starostlivosti o deti do 3 rokov nové pravidlá, regulácie a podmienky. Ich nedodržanie bude sankcionované. V prípade prevádzky, ktorá nesplní dané požiadavky, hrozí pokuta až 35 000 eur. 

Novelou sa novo definujú sociálne služby v oblasti poskytovania starostlivosti o dieťa do 3 rokov veku.

Čo teda ministerskí pracovníci pripravili?

Len 4 deti na opatrovateľa

V jednej dennej miestnosti, ktorá spĺňa funkciu herne a spálne, je možné mať najviac 12 detí. To platí aj v prípade, ak je spálňa stavebne oddelená od herne a deti užívajú oba tieto priestory. Na jedného zamestnanca jaslí môžu pripadať najviac 4 deti.

Zdroj: ingimage.com

 

Opatrovateľ detí

Starostlivosť sa poskytuje odborným zamestnancom - opatrovateľom detí. Opatrovateľ by mal mať úplné stredné vzdelanie získané v odbore vzdelávania so zameraním na výchovu a vzdelávanie alebo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, napr. učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo.

Môže to byť sociálno-výchovný pracovník alebo odborník v odbore vzdelávania so zameraním na poskytovanie zdravotnej starostlivosti napr. zdravotnícky asistent. Postačuje aj úplné stredné vzdelanie a absolvovaný akreditovaný kurz opatrovania detí najmenej v rozsahu 220 hodín.

80:20

Ďalšie pravidlo hovorí, že najmenej 80 % zo všetkých zamestnancov jaslí musia byť odborní zamestnanci, čiže v prípade detských jaslí najmä opatrovateľ detí.

Zápis do registra

Poskytovateľ služieb jaslí musí splniť všeobecné technické požiadavky na výstavu a stavby užívané fyzickému osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Jednoducho musia zabezpečiť bezbariérový prístup. Každý poskytovateľ detských jaslí musí byť zapísaný do registra na vyššom územnom celku (VÚC).

Zdroj: ingimage.com

 

Už existujúce detské jasle (detské centrá a pod.), ktoré poskytujú starostlivosť o dieťa vo veku do 3 rokov už teraz, teda pred rokom 2017 a budú tieto služby poskytovať aj naďalej, musia splniť podmienky dané zákonom a požiadať o zápis do registra na VÚC najneskôr do 31. decembra 2017. Ak tak neurobia, od 1. januára 2018 bude ich prevádzka sankcionovaná pokutou.

Kaša sa neje horúca?

Zriaďovatelia súkromných jaslí hovoria o likvidačných nastaveniach navrhovanej novely. Nie je to len o čase, ktorý novela poskytuje na „dosiahnutie“ požadovaných inovácií spracovaných v návrhu novely. 

Prečítajte si, čo o návrhu novely hovoria jej autori.

Hovoria najmä o širších súvislostiach a nelogickosti istých požiadaviek zapracovaných v návrhu. O zvýhodňovaní štátnych a obecných zariadení oproti súkromným zriaďovateľom. Možno i pre rodičov malých detí, ktorí uvažujú o jasliach pre svoje dieťa, je vhodné sa zaujímať o túto „kauzu“.

Viac názorov zriaďovateľov súkromných jasieľ vám prinesieme v najbližších dňoch.

Zdroj: www.employment.gov.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised