Už 29 nemocníc na Slovensku získalo plaketu BFHI a titul Nemocnica priateľská k deťom.
Dvadsať rokov Innocenti Declaration
V tomto roku si svet pripomína dvadsiate výročie prijatia významného dokumentu „Innocenti Declaration“, ktorý je globálnym záväzkom ochrany, presadzovania a podpory dojčenia. Po snahách splniť prvé operačné ciele bola v roku 2005 prijatá pokračujúca „Innocenti Declaration“, ktorej cieľom je dôslednejšie uplatnenie Desiatich krokov pre úspešné dojčenie.
Na Slovensku sa tejto téme venuje zvýšená pozornosť počas Európskeho týždňa dojčenia, ktorý symbolicky pripadá na 40. kalendárny týždeň v roku, keďže v štyridsiatom týždni sa zvyčajne končí obdobie tehotnosti.
Stačí 10 krokov BFHI
Najdôležitejšie postupy zdravotníckej starostlivosti o matku a novorodené dieťa na podporu úspešného dojčenia sú definované v desiatich bodoch/krokoch, ktoré sa zameriavajú na:
- kvalitu psychoprofylaktickej prípravy, ktorá by mala byť komplexná a pre oboch rodičov;
- včasné priloženie osušeného novorodeniatka k matke (do hodiny po pôrode) a umožnenie ich vzájomného najtesnejšieho bezpečného kontaktu;
- zabezpečenie spoločnej hospitalizácie dieťaťa s matkou v systéme rooming-in;
- zabezpečenie výlučného dojčenia bez dokrmovania;
- vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v zručnostiach pre pomoc matkám pri rozvoji a udržaní tvorby mlieka a postupoch pomoci pri komplikáciách;
- iniciovanie vzniku podporných skupín matiek, ktoré by pomáhali rodičkám po príchode domov prekonávať problémy s dojčením, ktoré môžu vzniknúť.
Dojčenie má prínos pre dieťa aj pre matku
Dojčenie poskytuje dieťaťu nielen najlepšiu a prirodzenú výživu, ale aj celý komplex faktorov, ktoré mu zabezpečujú najlepší priebeh adaptácie na samostatný život a prevenciu chorôb v detskom veku, aj neskôr v dospelosti.
zaisťuje tú najlepšiu výživu s optimálnym zložením, akú dieťa potrebuje, prísun hormónov, rastových faktorov, protilátok a látok, ktoré napomáhajú vyzrievaniu imunitného systému dojčaťa. Ďalej zabezpečuje indukciu procesov adaptácie g.i.t systému, znižuje chorobnosť či náchylnosť k infekčným ochoreniam a podporuje zdravý vývoj dieťaťa.
Dojčenie poskytuje matke podporu involučných procesov pre rýchlejší návrat maternice do pôvodného stavu, prospešnú hormonálnu situáciu a tvorbu hormónov prospešných pre tvorbu materského mlieka, nižší výskyt anémie a najmä významne podporuje citovú väzbu matka-dieťa. Neskôr, v menopauze, znižuje riziko vzniku karcinómu prsníka a karcinómu vaječníkov a riziko osteoporózy a zlomenín krčku bedrových kostí.
Nemocnica priateľská k deťom (Baby Friendly Hospital)
Nemocnica, ktorej bola udelená plaketa BFHI a titul Nemocnica priateľská k deťom implementovala do praxe najdôležitejšie postupy zdravotníckej starostlivosti o tehotnú ženu, matku a novorodené dieťa na podporu úspešného dojčenia.
Znamená to, že budúca mamička môže od nemocnice, ktorej bol tento titul udelený očakávať napríklad to, že jej umožní, aby bola so svojím novorodeným dieťatkom na jednej izbe a mohla dojčiť podľa potrieb dieťaťa.
Momentálne má titul Nemocnica priateľská k deťom 29 nemocníc na Slovensku.
Desať krokov BFHI
1. Všetci zdravotnícki pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu, ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení.
2. Na dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícki pracovníci dôkladne poučení o význame dojčenia.
3. Všetky tehotné ženy majú byť poučené o výhodách materského mlieka a o prednostiach dojčenia.
4. Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej polhodine po narodení.
5. Matky musia byť inštruované o správnom spôsobe dojčenia a o tom, ako si majú udržať laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa.
6. Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka (s výnimkou medicínskych indikácií).
7. Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci (systém „matka s dieťaťom“ – rooming in).
8. Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási“).
9. Dojčenému dieťaťu sa nesmie dávať cumlík.
10.Treba podporovať zakladanie spolkov a združení, ktoré stimulujú a podporujú dojčenie. Odporučiť matkám, aby po prepustení z pôrodnice nadviazali kontakt s týmito inštitúciami.
Váš komentár
No tak v Liptovskom Mikuláši mi dieťa bez môjho vedomia dvakrát dokŕmili a ja prsia na prasknutie. BFHI sú fakt len zdrapy papiera, plne sa pripájam k predchádzajúcim komentárom.
Nuz, mna tiez mrzi, ze baby friendly je nemocnica iba pokial nie su vobec ziadne komplikacie a ak nieco treba riesit, tak dotycna mamina nemusi byt poucena ani ako mlieko odsavat a nieto este nebodaj naucit svoje dieta prisat a dojcit. Rovno jej oznamia, ze VY dojcit teda nebudete… Akoby prave tieto komplikovanejsie pripady neboli pre personal vyzvou, akoby prave oni nepotrebovali vzajomny kontakt (len dudel do pusy a castokrat flasu s bebou bez otazky, ci ma mama mlieka dost!!! a ci si praje a chce dieta dojcit, ci sa o to aspon chce pokusit!!!) Naozaj skoda reci… co je velmi smutne.
Maminam drzim palce, ak naozaj chcete, urcite sa to podari, a nepotrebujete k tomu “baby friendly” personal z porodnice.
Ze este UNICEF bavi na slovensku vraviet o BFHI. Ze ich huba neboli. AK moze mat plaketu taky ruzinov, alebo antolska a za tie roky im ju nikto neodobral, nepohrozil, je z toho len zdrap papira, aj ked pekne omalovany.
To uz aj baca na orave je viacej bejbyfrendly, lebo by mu ovecky poodmietali mlade, keby hentake tahy robil.