Riaditeľka Centra pre medzinárodnú ochranu detí uspela na dnešnom súdnom pojednávaní na Londýnskom súde ohľadom ďalšieho verejne známeho prípadu júlového odňatia 5 detí rodine Čonkových.
Ide v priebehu tohto týždňa už o 2. úspešný vstup do prípadov Slovenských rodín v Spojenom kráľovstve, potom, ako sa v stredu Centru podarilo po 1. krát v histórii vstúpiť ako cudzej krajine a tretej strane do nezávislého súdneho procesu na Kráľovskom súdnom dvore v prípade rodiny Boórových. Priznané právo Centra na vstup do obnoveného procesu ešte v stredu popoludní viedlo k obnoveniu celého už predtým uzavretého súdneho procesu.
Minister Ján Richter považuje tieto úspechy za dôkaz správnosti a opodstatnenosti jeho nedávneho rozhodnutia vymeniť vedenia Centra pre Medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktoré pôsobí pod Ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny.
Je potrebné upozorniť, že v prípade odňatia detí Čonkových sa od prvého momentu jednalo z pohľadu sociálnoprávnej ochrany detí a právneho stavu o jednoduchšiu situáciu, keďže sa jednalo o štandardný zásah Britských orgánov vzhľadom na aktuálnu nedostatočnú starostlivosť o deti zo strany rodičov. Navyše, dôležitým právnym aspektom bol obvyklý pobyt detí Čonkových na Slovensku.
Deti by sa mali podľa aktuálnych informácií vrátiť na Slovensko v priebehu budúceho týždňa a nebudú musieť ísť do detského domova.
O ďalších podrobnostiach tohto prípadu bude vedieť Centrum, resp. MPSVaR informovať v priebehu budúceho týždňa.
Ďalšie prípady
Čo sa týka ďalších obdobných prípadov (ako prípad detí Čonkových) v ostatnom období, Centru v súčinnosti s MPSVaR a MZV sa predtým, od začiatku roku 2012 podarilo zo Spojeného kráľovstva zrealizovať návrat, teda tzv. Repatriáciu v prípade 3 detí.
Štandardne sa najväčšie množstvo návratu slovenských detí odobratých rodičom v cudzine týka susedných krajín, najmä Českej republiky a Rakúska.
To je neuveritelne, ako ministerstvo, ktore trestuhodne zanedbalo 38 pripadov odnatych slovenskych deti si dokaze pripisat zasluhy za nieco, co ani len trosku nie je vysledkom ich prace. Ak niekto uspel na sude, tak to boli Conkovci, pani riaditelka len bola pritomna (nespochybnujem ze mozno ako jedina nieco v tejto problematike zacala robit po jej nastupe do funkcie, co je ale jej zakonnou povinnostou tak ako aj ostatnych zamestnancov ministerstva). Navyse ako informovali media, Conkovci noc pred sudom museli stravit na ulici pre nedostatok prostriedkov a nemali ani pravnika, musel im ho pridelit sud a tak si pravnik vec nastudoval hodinu a pol pred konanim. Ako toto nazve ministerstvo? Tiez dalsi uspech v poradi? Ak by sa bol sud spytal, kde rodina byva a na zaklade toho by im deti nevratil, kto by bol potom na vine? Preco sa ministerstvo nepostaralo o ich docasne ubytovanie v hosteli? A preco im neposkytli pravnika? Preco riskovali nedostatocnu pripravu a pripadny neuspech Conkovcov?