Pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa (16. 04. – 22. 04. 2007) zorganizoval Úrad verejného zdravotníctva SR, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave a Kancelária svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku dňa 17. 04. 07 tlačovú konferenciu.
Dosiahnuť nárast zaočkovanosti
Tak ako na konferencii uviedol MUDr., RNDr. Ján Mikas, vedúci odboru epidemológie ÚVZ SR, „cieľom tejto kampane je najmä dosiahnutie nárastu zaočkovanosti, zlepšenie informovanosti o očkovaní proti infekciám a eliminácia infekčných ochorení systematickým zabezpečením efektívnej imunizácie detí a dospelých“. Ďalej uviedol: „Očkovanie patrí k najvýznamnejším objavom v histórii medicíny a je to jedno z najefektívnejších opatrení, ktoré nielenže znižujú chorobnosť a úmrtnosť, ale aj počet hospitalizácií a náklady na liečbu.“
Očkovanie má teda aj ekonomický rozmer a vzhľadom na súčasný intenzívny pohyb obyvateľstva vo svete nie je zavlečenie akejkoľvek choroby do ktorejkoľvek krajiny vrátane SR vylúčené.
Demagogické tendencie o nepotrebnosti očkovať
Zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku MUDr. Darina Sedláková, MPH poukázala na šíriace sa demagogické tendencie, podľa ktorých očkovanie nie je potrebné, lebo infekcie sa u nás nevyskytujú. Podľa jej názoru mnohé etniká v rozľahlých krajinách nemajú dostatočný prístup k očkovacím látkam. Aj z tohto dôvodu z desať miliónov detí do piatich rokov veku, ktoré ročne zomierajú v rozvojových krajinách, až dva a pol milióna zomiera kvôli nedostatočnému zaočkovaniu. Podľa jej názoru je treba sa zamerať najmä na nedostupné skupiny, a to najmä na deti, ale aj dospelých a starších obyvateľov. Aj keď je zaočkovanosť v Euroregióne 90 percentná, choroby, ktorým je možno predchádzať pomocou očkovania, aj naďalej ohrozujú ľudstvo. Dôležitosť tejto kampane potvrdzuje aj tá skutočnosť, že patronát nad Európskym imunizačným týždňom prevzala Dánska korunná princezná Mary a mimo Slovenska sa doň zapojilo ešte ďaľších 24 európskych štátov.
Úroveň zaočkovanosti na Slovensku je nadpriemerná
Vedúca pracovnej skupiny pre imunizáciu odboru epidemiológie ÚVZ SR MUDr. Jarmila Lančová poukázala na skutočnosť, že pred zavedením očkovania vznikali epidémie, čo je dnes zriedkavosťou. Ďalej uviedla, že úroveň zaočkovanosti na Slovensku prevyšuje priemer a v súčasnosti sa udržiava na úrovni 95- 98% a v rámci všetkých krajov presahuje 95%. Pravidelné očkovanie detí v SR je v súlade s vyspelými členskými krajinami EÚ a vykonáva sa proti 10 infekciám. Pritom miera pokrytia očkovaním u detí do 5 rokov na celom svete poklesla z 80% v r. 1990 na 74% v r. 1999. Podľa nej je dôležité sa zamerať najmä na niektoré rómske osady východného Slovenska.
Imunizačné diery v rómskych osadách
Dekan fakulty zdravotníctva SZU v B. Bystrici Prof. MUDr. Svetozár Dluholický, CSc. ocenil úspechy, ktoré SR v tejto oblasti dosiahla. Na druhej strane poukázal aj na imunizačné diery v niektorých rómskych osadách. Podľa jeho názoru má dieťa právo byť zaočkované a ani rodič nemá právo mu toto upierať. Tu sú na mieste aj represívne opatrenia štátu voči rodičom.
Nedostatočná ochrana dospelých
Prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Peter Lipták vyslovil názor, podľa ktorého ani dospelí nie sú dostatočne chránení očkovacími látkami, čo treba zmeniť. Napr. úmrtia na chrípku sa zvyšujú najmä u starších osôb. Z tohto dôvodu by sa malo začať uvažovať o povinnom očkovaní starších občanov u vyšpecifikovaných skupín plne hradených poisťovňami.
Aj keď sa u nás práve vďaka očkovaniu niektoré infekčné ochorenia nevyskytujú, v jeho realizácii je nutné pokračovať.
Mgr. Anton Čulen.