Od apríla sa mohol každý na Slovensku zapojiť do druhého ročníka spoločného projektu
„1 balenie = 1 život zachraňujúca vakcína“
značky Pampers a organizácie UNICEF, ktorý mal ambiciózny, pritom však dosiahnuteľný cieľ – zásadne prispieť k eliminácii novorodeneckého tetanu v chudobných krajinách sveta. Za každé predané balenie výrobkov Pampers, označené logom kampane, darovala značka Pampers finančné prostriedky na kúpu jednej vakcíny proti tetanu.
Financie na 287 143 vakcín
Od apríla do polovice júna sa na Slovensku vyzbierali finančné prostriedky na 287 143 vakcín proti tetanu. Jedná sa o veľký nárast oproti prvému ročníku projektu, kedy bolo za porovnateľné obdobie získaných niečo málo cez 200 000 vakcín. V stredoeurópskom regióne, ktorý zahŕňa Českú republiku, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko a Slovinsko, je to spolu viac ako 2 milióny vakcín vakcín.
„Je neuveriteľné, že ešte dnes, keď sme u nás tetanus očkovaním už pred desaťročiami eliminovali, v rozvojovom svete stále umiera na tetanus každé 3 minúty 1 dieťa. UNICEF v mene zachránených detí ďakuje značke Pampers, ako aj všetkým kupujúcim, ktorí sa pričinili o tento úspech. Keď máme dobrý nápad, dobrú vôľu a dobré srdce, môžeme zachrániť tisícky detí, ktoré by boli inak odsúdené na smrť,“ povedala doc. MUDr. Veronika Lehotská, CSc., predsedníčka Slovenského výboru pre UNICEF.
Hovorcami tohto projektu sa na Slovensku stala trojica známych osobností – speváčka Monika Hilmerová, herec Maroš Kramár a lekár prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.
„Hovorcom projektu 1 balenie = 1 život zachraňujúca vakcína som dva roky a veľa to pre mňa znamená. Už za rok sa počet chorých výrazne znížil a som presvedčený, že sa nám môže podariť tetanus úplne eliminovať. Veľmi ďakujem každému, kto nám pri dosahovaní tohto cieľa pomohol,“ povedal Maroš Kramár.
„Ako mamičky malej Zary sa ma táto problematika osobne dotýka a som veľmi vďačná za podporu, ktorej sa projektu zo všetkých strán dostalo, a ďakujem najmä všetkým ľuďom, ktorí kúpou výrobkov Pampers darovali život,“ uviedla k projektu Monika Hilmerová.
Profesor Krčméry, ktorý má ako zakladateľ jedenástich afrických nemocníc s novorodeneckým tetanom osobné skúsenosti, považuje elimináciu tohto smrteľného ochorenia za náročný, ale dosiahnuteľný cieľ. „Novorodenecký tetanus je na pomalom ústupe, darí sa s ním bojovať. Napriek tomu však ničí mnoho rodín predovšetkým v Afrike. Verím, že projekty ako tento, majú veľký zmysel. Ochrana prostredníctvom očkovania je jednoduchá a spoľahlivá.“
„Výsledky druhého ročníka kampane považujeme za veľký úspech. Ukázalo sa, že ani hospodárska kríza neznížila ochotu Slovákov pomáhať,“ povedal Martin Tomovčík, zástupca značky Pampers.
Výtvarná súťaž
Súčasťou kampane sa tento rok stala aj výtvarná súťaž detí vo veku 3 – 12 rokov, ktoré maľovali obrázky na tému život detí v Afrike. Z každej z troch vekových kategórií sa vybrali 3 víťazné obrázky, ktoré posudzovala porota skladajúca sa zo zástupcu Rodinka.sk, spoločnosti P&G, Slovenského výboru pre UNICEF a z hovorcov projektu.
Spoločná kampaň Pampers a UNICEF uzrela svetlo sveta v Spojenom kráľovstve v roku 2006 a postupne sa v roku 2007 rozšírila do ďalších krajín západnej Európy, aby tak do dnešného dňa pomohla fondu UNICEF získať viac ako 150 miliónov vakcín.
V roku 2008 sa táto kampaň rozšírila po celom svete a zapojilo sa do nej aj Slovensko, Česká republika, Maďarsko a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy. Kampaň je súčasťou celosvetovej a viacročnej pomoci pre Unicef v objeme niekoľko miliónov dolárov, ktorú podporujú mamičky a oteckovia kúpou výrobkov Pampers – balenie po balení*.
Mediálnymi partnermi projektu boli: TV Markíza, Rodinka.sk, Mama a Ja, Jemné Melódie.
No ja neviem, mám pocit, že to je nechutné zaťahovanie malých detí to reklamnej kampane farmaceutických firiem, ktoré sa neštítia použiť akékoľvek prostriedky na svoje obohatenie a očividne sa im podarilo infiltrovať ako UNICEF, tak WHO, i národné inštitúcie. Viď napr.:
sloboda-v-ockovani.sk/news/who-chce-zdanit-pouzivanie-internetu-a-zo-ziskanych-penazi-financovat-ockovanie-v-krajinach-tretieho-sveta/
Ano, bolo to v noci. Dost mozne, ze uz po polnoci. Nechapem potom, kde sa podel. Akokolvek, dobra sprava je, ze ten druhy tu ostal
Dobry den Lea
nechapem Vas prispevok o mazani komentarov. Tento clanok bol publikovany dnes v noci, ked sa pozriete na jeho datum, cize nie je mozne, aby ste k nemu vcera mohli dat komentar.
Zaroven som presla svoj mailovy archiv, kde mi chodia vsetky prispevky z diskusii, iny prispevok s vasim menom nemam ani tam.
Pod diskusiou – mazeme SPAM, cize nevyziadanu reklamu.
Fíííha, tak tu sa mažú komentáre! Včera som sem jeden vložila a je fuč. Prečo je tu potom priestor pre komenty?
No tak ešte raz. Takáto pomoc je nielen sporná a podozrivá. 290 000 vakcín prinesie najmä veľké finančné zisky farmaceutickej firme. Proti novorodeneckému tetanu by sa dalo účinne bojovať zabezpečením sterilných nožníc a hygienicky vhodných podmienok pri pôrode ako vakcínou.
Hlavne potom ako sa prevalil škandál s protitetanovými vakcínami na Filipínach, kde súčasťou vakcíny bolo aj hcg a z nič netušiacich ľudí sa robili pokusné králiky v rámci “pomoci” v boji proti tetanu. Ženy potrácali a mali následne problémy s plodnosťou.: http://www.ockovanie.org/tetanus-kontrola-porodnosti.html
Podľa mňa je naivné myslieť si, že kúpou jednorázových plienok môže niekto niekomu pomôcť!! Naopak. Preberá pri takomto ľahkovážnom kroku spoluzodpovednosť. Ale unicef sa asi bojí aby ludia nezacali uvazovať. A bbt mu v tom pomaha mazanim priospevkov