Čo mám urobiť, ak zistím, že moje dieťa nedýcha? Čo treba robiť, ak silno krváca? Čo mám spraviť, ak sa obarilo? Tieto a podobné otázky si kladie každý rodič.
Vďaka aktívnym mamám sa v niektorých materských centrách môžu rodičia zúčastniť kurzov prvej pomoci a naučiť sa, ako teoreticky i prakticky poskytnúť prvú pomoc dieťaťu.
Materské centrá spolupracujú so záchranármi, Slovenským červeným krížom, odbornými lekármi, či ošetrovateľmi. Medzi také patrí MC Stonožka a MC Haliganda v Košiciach, RC Prešporkovo v Bratislave – Starom Meste, MC Medulienka v Leviciach, MC Bambuľkovo v Galante, MC Mimčo z Ladce, MC Babaklub v Šamoríne, MC Budatko v Bratislave – Petržalke, MC Srdiečko v Trenčíne, MC Danka a Janka v Lipanoch, MC Naše Slniečka v Humennom, RC Emerka v Prešove, MC Anjelik v Snine a ďalšie.
Ak chcete vedieť, ako pomôcť svojmu dieťaťu v ohrození života, pri úraze, obráťte sa na materské centrum vo svojom okolí, kde môžete absolvovať kurz prvej pomoci.
Materské centrum Stonožka v Košiciach dokonca v novembri 2009 krstí publikáciu s názvom „Príručka bezpečnosti“, ktorá zahŕňa aj „Bezpečnostný preukaz dieťaťa“. „Publikácia obsahuje základné princípy poskytovania prvej pomoci malým deťom. V Bezpečnostnom preukaze dieťaťa sú dôležité informácie o dieťati a jeho rodičoch, krvná skupina dieťaťa, alergie na lieky, prípadne diagnóza dieťaťa, telefónne kontakty na oboch rodičov. Kartu môžu rodičia odovzdávať osobám, ktorým zverujú dieťa na určitý čas do opatery, či starým rodičom, priateľom, v detských kútikoch, materských centrách a pod,.“ vysvetľuje Beáta Bíleková, dobrovoľnícka koordinátorka projektu „Prvá pomoc s rozvahou a úsmevom“ v MC Stonožka.
V Rodinnom centre Prešporkovo vedie kurzy otecko – záchranár, lekár a anestéziológ v jednej osobe. „Naučili sme sa veľa nesmierne dôležitých vecí, o ktorých sme si všetci mysleli, že ich vieme. Ale keď došlo na lámanie chleba a mali sme si to vyskúšať na figuríne, veru boli sme radi, že to nemusíme robiť naživo, navyše pod obrovským stresom.“ opisuje svoje zážitky Katarína Králiková, účastníčka kurzu.
Rodičia si po absolvovaní kurzu uvedomia, aké je dôležité nespanikáriť, nebáť sa poskytnúť prvú pomoc a zavolať záchrannú službu.
Podľa zistení, ak by bola v čase nehody poskytnutá prvá pomoc, 80% ľudí by nemuselo skončiť na oddelení ARO! Človek totiž vydrží bez kyslíka 2 minúty, kým ale príde záchranná služba môže uplynúť 5-7 minút, niekedy aj viac.