Počas Noci múzeí sme pre vás v Slovenskej národnej galérii pripravili nevšedné zážitky od rána až do polnoci.
Prevedieme vás inšpirujúcim svetom umenia, ale aj zákutiami galérie. Môžete príjemne stráviť čas pri tvorivých aktivitách, zľahka sa poučiť na výkladoch, spoznať naše bádateľské aktivity a tiež sa dobre zabaviť pri kvalitnej hudbe, tanci či filme.
RODINA
Bábkové divadlo pre deti s rodičmi a tvorivá dielňa
11.00 – 12.00 *VK
Oživte spoločne s našimi výtvarníkmi a hercami príbehy skryté vo výtvarných dielach gotického umenia. Na bábkovom predstavení a nadväzujúcej tvorivej aktivite sa spolu s rodičmi môžu zabaviť deti od 3 rokov.
Ideál krásy a jeho premeny v dielach stálych expozícií SNG
14.00 – 15.00 *VK
Tematický lektorský výklad v stálych expozíciách SNG. Ako sa menil pohľad na krásu v priebehu storočí? Aké typy ľudskej krásy preferovali jednotlivé obdobia a čo považujeme za krásne dnes? (začíname na 2. poschodí VK v zbierke Gotické umenie Slovenska).
Kreateliéry
14.00 – 18.00 **EP + *VK
Pristavte sa pri našich kreatívnych stánkoch a sami rozhodnite, ktoré z pripravených tvorivých, výskumných či výtvarných aktivít k aktuálnym výstavám a expozíciám chcete s deťmi absolvovať. Stretneme sa v priestoroch EP (átrium) a VK (nádvorie, ateliér).
Príbehy na dlani
15.00 – 16.00 divadelné predstavenie / *VK
Čo všetko sa zmestí do dlane a ako sa nám môžu prihovárať veci naokolo? A čo všetko nám môžu hovoriť umelecké diela? Pohrajte sa s vlastnou fantáziou a tvorivosťou na divadelných hrách s Martinom Žákom pre deti v stálych expozíciách SNG.
Kurátorský výklad Zuzany Ludikovej
15.30 – 16.30 2. posch. *VK
Talianske maliarstvo 15.– 18. storočia
Novootvorená stála expozícia predstavuje reprezentačný výber diel talianskych majstrov z obdobia 15. – 18. storočia zo zbierky starého európskeho maliarstva.
Hudba 17. – 18. storočia
15.30 – 16.00 1. posch. **EP
V interpretácii komorného súboru ZUŠ Jozefa Kresánka na výstave Architectura delineata et sculpta. Obraz architektúry v grafike 16. – 18. storočia.
Program:
- Johann Groh (1575 – 1627): Padouana
- Georg Philipp Telemann (1681 – 1767): Grave zo Sonáty č. 2
- Valerius Otto (1579 – 1612): Suita
- Georg Friedrich Händel (1685 – 1759): Andante zo Sonáty č. 2
- Johann Heinrich Schmelzer (1623 – 1680): Sonata at tabulam, allegro – adagio
Kurátorský výklad Martina Čiča
16.00 – 17.00 1. posch. **EP
Architektúra delineata et sculpta. Obraz architektúry v grafike 16. – 18. storočia.
Výstava mapuje predstavy o architektúre a jej obraz v 16. – 18. storočí v grafických listoch, kresbách, akvareloch, maľbách a v knižných ilustráciach.
Kurátorský výklad Kataríny Bajcurovej
17.00 – 18.00 2. posch. **EP
Posledný klasik | Ernest Zmeták – umelec a zberateľ
Výstava zobrazuje to najcharakteristickejšie z tvorby E. Zmetáka ako i jeho bohatú zberateľskú činnosť. Kurátorský výklad Kataríny Bajcurovej predstaví význam Zmetákovej tvorby v kontexte slovenskej moderny.
Kurátorský výklad Júliusa Barcziho
18.00 – 19.00 3. posch. **EP
Pod značkou E. Z. zberateľ – znalec – mecén na výstave Ernesta Zmetáka Výklad Júliusa Barcziho predstaví Zmetákovu bohatú zberateľskú činnosť.
Súčasná hudba – studEND.doc
18.00 Átrium **EP
Pod vedením Daniela Mateja, videoprojekcia – Ján Šicko
Súbor študentov a pedagógov Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU, ktorého obsadenie sa každý rok aktualizuje podľa záujmu študovať vybraný repertoár hudby 20. a 21. storočia, uvedie niekoľko otvorených partitúr, založených na princípe neurčitosti. Znamená to, že namiesto hotových skladieb ich autori predkladajú interpretovi najrozmanitejšie formy herných plánov a stratégií, podľa ktorých si interpreti vytvoria vlastné verzie. Dá sa teda povedať, že ide o pohyb v teréne „ešte komponovanej, ale už improvizovanej“ a „ešte improvizovanej, ale už komponovanej“ hudby. Veríme, že tento pohyb prinesie zaujímavé podnety a zážitky tak pre „hrajúcich“, ako aj pre „počúvajúcich“… (Daniel Matej)
Jednohubky
18.00 – 21.00
1 dielo – 1 lektor – 1 príbeh
Lektorov rozmiestnených pri vybraným dielach v stálych expozíciách (prvú hodinu a pol) / aktuálnych výstavách (druhú hodinu a pol) spoznáte podľa charakteristických tričiek. Pristavte sa a opýtajte sa čokoľvek vás zaujíma
o určenom diele a doprajte si príjemný „nezáväzný“ rozhovor o umení.
___________________________________________________________________
*VK = Vodné Kasárne, Rázusovo nábrežie 2
Vodné kasárne
Stále expozície: Gotické umenie Slovenska, Barokové umenie na Slovensku, Umenie 19. storočia na Slovensku, Talianske maliarstvo 15. – 18. storočia Kabinety: Kabinet Starého umenia – Kabinet kuriozít
a inštalácia Aucájder od Otisa Lauberta, Kabinet umenia 20. storočia – Ľubomír Blecha 1933 – 2009
**EP = Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4
Esterházyho palác
Aktuálne výstavy: Architectura delineata et sculpta. Obraz architektúry v grafike 16. – 18. storočia, Posledný klasik | Ernest Zmeták – umelec a zberateľ
____________________________________________________________________
OSTATNÉ
Kurátorský výklad Dagmar Poláčkovej a Vladimíry Büngerovej
19.00 – 19.30 1. posch. *VK
Sklár Ľubomír Blecha
Monografická výstava Ľubomír Blecha 1933 – 2009 predsta- ví legendárnu osobnosť československej sklárskej tradície 20. storočia.
Focus
20.30 – 21.00 *VK
Sv. Kozma a sv. Damián. Východné Slovensko? Okolo 1500
S Dušanom Buranom v priestoroch stálej expozície Gotické umenie Slovenska – v bielych rukavičkách!
Longital
19.30 – 21.00 *Nádvorie VK
Koncert slovenskej hudobnej skupiny.
Debris Company – carnival of loud unspoken words
21.30 – 22.00 Nádvorie *VK
Site Specific predstavenie fyzického divadla. Účinkujú: Stanislava Vlčeková, Daniel Raček (tanec, choreografia), Jozef Vlk a Martin Piterka (koncepcia, vizuály).
Večer prísne zakázaných filmov
22.00 – 24.00
Môže byť návšteva kina škodlivá?
Téma škodlivosti audiovizuálnych materiálov v podobe negatívnych, predovšetkým psychických dopadov na jedinca a spoločnosť, spôsobených ich nadmernou a hlavne neregulovanou konzumáciou, nie je aktuálna len ostatných niekoľko rokov. „Škodlivé“ prvky, za ktoré bývajú považované najmä pornografia, vulgárnosť, násilie a v neposlednom rade propaganda a politická nekorektnosť, boli v špecifickej forme vo filmoch prítomné už na začiatku 20. storočia. Naozaj však platí, že nás filmy „kazia“ a je nutná ich regulácia v dosahu na diváka? Nocou zakázaných filmov vás prevedie šéfredaktor portálu kinema.sk Peter Konečný.
Záverečný pochod „Baterka“
22.00 a 23.00
Prehliadka skrytými zákutiami SNG s generálnou riaditeľkou, baterkou a prekvapením, baterka a rezervácia nutná (max. počet ľudí v skupine je 30, začiatok pochodu o 22.00 hod. a o 23.00 hod. Zraz pri vrátnici č. 4 – Nádvorie VK). Rezervácie najneskôr do 10. mája na adrese marcela.lukacova(at)sng.sk
Záver
23.15 – 24.00
Na záver moderátorský vstup s informáciami, ktoré vyhod- notia Deň/noc múzeí a záverečná Operná bodka.
Duchovné zážitky budú obohatené aj o niečo malé z gastronómie!
Viac na www.sng.sk