Nový čas poškodil meno Charity a R. Žitného

Tlačová správa SKCH 6

V piatkovom vydaní denníka Nový čas a týždenníka Nový čas Ľudia bol zverejnený článok s pútavým nadpisom „Rasťo Žitný – Blamáž s charitou! – Veriaci ho pre rozvod viac nechcú za svojho patróna“.

Článok sa odvoláva na „zdroj blízky zariadeniu Domu charitas Sv. Jozefa“ a ďalej tendenčným spôsobom uvádza nekompletné vyjadrenia zástupcov SKCH a SpKCH. Slovenská katolícka charita, Spišská katolícka charita a Dom Charitas Sv. Jozefa vyjadrujú poľutovanie nad týmto článkom, ktorý je ďaleko za hranicami novinárskej etiky a profesionálnosti a vydávajú nasledovné stanovisko:

Aj napriek informáciam uverejneným dňa 24.8.2007 v denníku Nový čas a v týždenníku Nový čas Ľudia spolupráca medzi SKCH a moderátorom TV Makríza, Rastislavom Žitným pokračuje. Pán Žitný je aj naďalej patrónom Domu Charitas Sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi.

SKCH v apríli tohto roka oslovila pána Žitného s prosbou, či by bol ochotný stať sa patrónom jedného z centier SKCH, ktoré pomáhajú Matkám v núdzi. Pán Žitný bol od začiatku ochotný a ústretový. Záštitu prevzal nad Domom charitas Sv. Jozefa v SNV na základe vzájomnej dohody s Informačným referátom SKCH. Hlavné dôvody výberu tohto zariadenia boli dva. Prvým bol záujem pána Žitného pomáhať matkám, ktoré čakajú dieťa a ich blízki nútia tieto mamičky ísť na potrat. Dom charitas Sv. Jozefa sa zameriava prioritne na pomoc týmto mamičkám, poskytuje im útočisko a pomoc počas tehotenstva i pri starostlivosti o už narodené bábätko. Nakoľko pán Žitný hneď na začiatku prejavil záujem a ochotu „svoje“ zariadenia navštíviť, zobrali sme do úvahy aj vzdialenosť jednotlivých zariadení zaradených do projektu na pomoc matkám v núdzi a Dom charitas Sv. Jozefa je nabližšie k Bratislave. To bol druhý, skôr praktický dôvod.

Spolupráca s pánom Žitným je od počiatku veľmi dobrá. Prejavuje úprimný záujem o problematiku a snahu, čo najviac pomôcť matkám, ktoré sa ocitli v núdzi, „svojmu“ zariadeniu a SKCH ako takej. Dom charitas Sv. Jozefa osobne navštívil v júni. Stretol sa s mamičkami, ktoré v tomto dome žijú aj s ich deťmi. Viedol s nimi priateľský neformálny rozhovor, vyjadril im obdiv a poďakoval za ich rozhodnutie priviesť deti na svet, aj keď im v tom mnohí bránili.

SKCH aj naďalej považuje pána Žitného za čestného, úprimného človeka, ktorý sa snaží žiť svoj život v súlade s kresťanskými hodnotami a vierou, nie je si vedomá žiadneho konania pána Žitného, ktoré by bolo v rozpore s poslaním SKCH a hodnotami, koré vyznáva a vôbec sa nevníma ako kompetentná posudzovať a ďalej komenovať rozvod manželov Žitných. SKCH momentálne nevidí žiaden dôvod na zrušenie vzájomnej spolupráce.

SKCH vyhlasuje, že informácie, uverejnené vyššie uvedenými médiami sú neúplné a nepravdivé. Vyjadrenie „zdroja blízkeho zariadeniu domu Charitas Sv. Jozefa“ nemajú nič spoločné s oficiálnym stanoviskom SKCH, SpKCH a Domu Charitas Sv. Jozefa. SKCH doteraz nepovažovala za potrebné bližšie komentovať spoluprácu s pánom Žitným. Nový čas a Nový čas Ľudia, sa snažili informácie získať v priebehu krátkeho času, v období dovoleniek a personálnych zmien v SKCH a nakoľko nik kompetentný im v danom čase nemohol podať stanovisko, jednoducho si ho z pohľadu SKCH vykonštruovali a svojím konaním tak poškodili dobré meno SKCH, Domu Charitas sv. Jozefa a Rastislava Žitného.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. myslim si keby to urobil niekto iny tak sa otom ani nerozprava,stalo sa mam tiez deti ale zivot ide dalej.clovek musi vediet odpustit ,pretoze inak s tym nedokaze nikdy zit.R.Žitny bude trpiet cely zivot,urcite ho najviac trapi co spravil a musi si to niest ako bremeno celym zivotom.DRZI MU PALCE A PRAJEM VELA OPTYMIZMU DO DALSICH DNI

  2. Všetkým, ktorí odsudzujú Rasťa Žitného odkazujem, než začnú odsudzovať , aby sa prv zamysleli nad výrokom: hoď kameňom, ak si bez viny. Rasťo s tým musí žiť ďalej a to mi verte nie je žiadna slasť. Rasťovi želám silu pri uzdravovaní, lebo len ak sa situácii nepoddá a bude oddolávať nezdarom to pôjde.

  3. Je to tazko stravitelne ale neodsudzujem,zabudnut co bolo /aspon sa o to pokus/ a napredovat do predu. Vsetko zle je na nieco dobre. Drzim palce, musis verit Rastik ze bude dobre. Urcite mas dobru rodinu, priatelov a priatelku daj im sancu aby ti pomohli.Posielam bostek na nostek

  4. Osobne nepoznám R. Žitného a myslím si že ani 2/3 ľudí ktorí na neho útočia cez média. Je smutné čo sa stalo, ale hlavne on sám bude niesť svoj kríž osudu a nie je v nás aby sme ho súdili. Je zaražujúce ako sa dokážu ľudia meniť behom niekoľko sekúnd.

  5. To, čo sa stalo pánovi Žitnému, môže sa stať hocikomu z nás. To ale určite neznamená, že je to vydriduch, ktorý len robí zle, ako ho média v poslednej dobe očierňovali. Zrazu sa to na neho sypalo zo všetkých strán. Kto si myslí, že je bez viny a nikomu nikdy neublížil, nech hodí kameň !

  6. No neviem jak ostatmy ale ja si otom to myslim dost svoje a nebudem uvedovat ake veci! Pravo na to sice nemam ale moj nazor nato je pozytivny a mne to neprekaza takze sa do toho ani starat nebudem a pre Rasta Zitneho mam spravu mna to nezaujima! A nebudem sa k tomu vyjadrovat! Tak Novy cas mam rada a ak si vymyslaju tak ma to nezaujima a navise su to novynari a je to ich povinnost takze mozem povedat mam 12 a sama neviem co pisem a tak si iba robim srandu alre naozaj je to ich povinnost!smile

Pridaj komentár