Výskum, ktorý realizovala organizácia Greenpeace zameraný na zistenie prítomnosti viacerých druhov nebezpečných chemikálií v pupočníkovej krvi nesúvisí s liečebným použitím tohto vzácneho materiálu pri záchrane smrteľne chorých pacientov. Konštatuje sa to v dnešnom spoločnom vyhlásení organizácie Greenpeace a občianskeho združenia Eurocord-Slovakia.
„Plne chápeme dôležitosť a prospešnosť odberov pupočníkovej krvi, ktorá sa dá využiť v zdravotníctve pri liečbe viacerých závažných ochorení. Podporujeme odbery pupočníkovej krvi a budeme apelovať na zodpovedné orgány, aby v budúcnosti lepšie zabezpečili ochranu ľudského zdravia pred pôsobením nebezpečných chemikálií, ktoré sa dnes nachádzajú takmer v každej zložke životného prostredia,“ vyhlásila Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.
Ako dodala vedecká pracovníčka spoločnosti Eurocord-Slovakia RNDr. Miroslava Najvirtová, PhD.: „Nález nebezpečných chemikálií v ľudskom tele je samozrejme alarmujúci. Z hľadiska liečebného použitia pupočníkovej krvi v hematológii, transplantológii a iných odboroch klinickej medicíny je však výskyt týchto látok zanedbateľný a ich množstvo sa v procese transplantačnej liečby riedením ešte eliminuje na koncentráciu, ktorá už v ľudskom organizme nie je toxická.“
Bunky pupočníkovej krvi v zmrazenom stave nie sú vystavené účinkom toxických látok a sú v laboratóriu Eurocord – Slovakia spracovávané a zamrazované licencovanými postupmi. Eurocord – Slovakia je nositeľom licencie Ministerstva zdravotníctva SR (podľa zákona 140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach) a je držiteľom certifikátu správne výrobnej praxe pre výrobu transfúznych liekov – spracovanie pupočníkovej krvi.
Transplantáty z pupočníkovej krvi poskytujú nové možnosti liečenia doteraz nevyliečiteľných civilizačných chorôb končiacich sa smrťou, najmä rôznych druhov onkologických ochorení. Použitie transplantátov z pupočníkovej krvi, ktorá obsahuje vzácne krvotvorné bunky, reálne zvyšuje šancu smrteľne chorých pacientov na prežitie až úplne vyliečenie, konštatuje sa v spoločnom vyhlásení organizácie Greenpeace a občianskeho združenia Eurocord-Slovakia.
Občianske združenie Eurocord-Slovakia, ktoré sa zaoberá odberom, spracovaním, zamrazením a uskladnením pupočníkovej krvi, sa pripojilo k iniciatíve Greenpeace uplatniť účinný systém kontroly nebezpečných toxických látok v novej európskej chemickej politike známej pod názvom REACH. V podobnom duchu kampaň Greenpeace v septembri 2005 podporila aj Slovenská lekárska komora (SLK).
Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Ing. Katarína Husárová Voleková, marketingová koordinátorka Eurocord – Slovakia, mob.: 0905 977 468
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997