Smrť prichádza aj k deťom
Pri myšlienke na to, že by raz dieťa potrebovalo starostlivosť detského hospicu, naskočia každému rodičovi zimomriavky. A predsa sa to stáva … aj deťom. Rodina zrazu stojí pred realitou smrti a práve detský hospic Plamienok v takýchto prípadoch pomáha. Jeho pracovníci poskytujú nielen praktickú pomoc, ale aj duševnú, v prípade záujmu rodiny duchovnú starostlivosť, sprevádzajú dieťa a jeho rodičov na tomto ťažkom úseku cesty nielen po bod rozlúčenia, ale pozostalých aj potom… Na Slovensku však neexistuje žiadne dlhodobé a komplexné vzdelávanie, ktoré by odborníkom pomohlo pri získavaní vedomostí a pracovných zručností v súvislosti so starostlivosťou o smrteľne choré a zomierajúce deti.
Vzdelávanie v detskej paliatívnej starostlivosti
Detský hospic Plamienok ako prvé zdravotnícke zariadenie na Slovensku otvoril dňa 25.1.2007 v Bratislave Vzdelávacie centrum detskej paliatívnej starostlivosti. Ide o dvojročný program s medzinárodnou účasťou, akreditovaný Slovenskou zdravotníckou univerzitou. Do programu sa prihlásilo 60 záujemcov, po absolvovaní vstupných pohovorov bolo vybraných 29 účastníkov z celého Slovenska a z Českej republiky a Argentíny. Vzdelávanie budú viesť odborníci Detského hospicu Plamienok a pozvaní lektori z Veľkej Británie, Španielska, Argentíny a Spojených štátov amerických. Odbornými garantmi programu sú doc. Emília Kaiserová, CSc., prednostka Kliniky detskej onkológie DFNsP v Bratislave a vedúca subkatedry detskej onkológie Slovenskej zdravotníckej univerzity a prof. Ruben Bild, M.A., PhD., psychoanalytik, psychoterapeut, riaditeľ Školy kreatívneho sprevádzania vo Valencii, čestný prezident Detského hospicu Plamienok.
Komu je program určený
Vzdelávací program je určený všetkým odborníkom, ktorí prichádzajú do kontaktu so smrteľne chorými a zomierajúcimi deťmi a ich rodinami – lekárom, zdravotným sestrám, psychológom, sociálnym pracovníkom, špeciálnym a liečebným pedagógom, duchovným ako aj študentom týchto vedných disciplín. Pozostáva z teoretickej a praktickej časti, realizovaný bude formou seminárov a zážitkových workshopov. V druhom roku budú mať účastníci možnosť zúčastniť sa domácich návštev detí, ktoré sú v starostlivosti hospicu.
Cieľom vzdelávacieho programu je zlepšenie kvality služieb a tým aj kvality života detí, ktorým osud nedopraje dožiť sa dospelosti.
Z tlačovej správy Dagmar Mozolová, redakcia
Článok o Detskom hospici Plamienok
foto: Detský hospic Plamienok