Zbrane na našich školách už sú, len ešte nevystrelili

(ts Unicef/LDI, MikSa) 0

Slovenská Linka detskej istoty (LDI) SV UNICEF zorganizovala 21. 5. 2009 v Dome Európskej únie tlačovú konferenciu a okrúhly stôl na tému „Agresivita detí v reálnom a virtuálnom svete“. Výber tejto témy žiaľ zohľadňuje súčasnú tendenciu zvyšovania agresívnych  hovorov detí a mládeže s vulgárnymi prvkami u nás na Slovensku.

LDI reaguje dištančnou formou na potreby detí, ktoré hľadajú ochranu a pomoc, ktoré sa potrebujú poradiť a nechcú zostať samé so svojím problémom. Poskytuje možnosť vyjadriť deťom svoje problémy, zdôveriť sa, a tak získava skutočný pohľad  na problémy detí, teda tak, ako ich vnímajú, cítia a vidia samotné deti. LDI je zaujímavým zrkadlom sveta detí pre nás dospelých.

Podľa LDI v súčasnosti detský svet signalizuje zvyšujúcu sa agresivitu a vulgárnosť, ktorá sa prejavuje v celej škále prijatej typológie. 

Z teórie agresivity

a) Násilie z hľadiska formy

  • Verbálne –zastrašovanie, vyhrážanie, manipulácia
  • Násilná fyzická agresivita – cielené ubližovanie, šikanovanie, ničenie hodnôt
  • Formy psychického  násilia – tichá diskriminácia, odmietanie 
  • Pasívna – napr. konflikty v rodine

Najčastejšie ide o kombináciu jednotlivých foriem so sprievodnou násilnou vulgárnou komunikáciou

b) Priestor realizácie násilia a agresivity

  • Reálne prostredie – škola, rodina, ulica…
  • Virtuálne prostredie – email, skype, čet, nevhodný obsah…

c) Agresivita prirodzená súčasť výbavy človeka

  • Agresivita – pozitívne orientovaná
  • Agresivita ako postoj, pohotovosť k útočným reakciám človeka, často spojená  s vulgárnosťou
  • Agresivita jednorazová, sporadická alebo stála forma prejavu správania sa jedinca
  • Motív môže byť obranný, deštruktívny, reakcia na podnet, ale aj bez motivácie ako aktivita bez podnetu – nerešpektovanie mravných noriem a práv
  • Z hľadiska realizácie hovoríme o: heteroagresii – zameraná voči iným ľuďom, zvieratám, majetku, spoločnosti…; autoagresii – zameraná voči sebe samému

 Agresivita v praxi

Školy nárast násilia, agresivity a vulgárnosti zaznamenali, ale pri všetkej dobrej vôli, nie sú ako jediné schopné riešiť túto alarmujúcu situáciu. Nemajú k nej ani jasné stanoviská a smernice zo strany MŠ SR, chýba im právna pomoc. Niektorí rodičia sú si napr. schopní najať právnika, len aby ich dieťa mohlo mať v škole mobil, hoci vnútorný poriadok školy žiakom mobil v školách používať zakazuje. Niektoré deti su vraj nosia do školy už aj zbrane, zatiaľ ich len ukazujú potajme spolužiakom….ešte sa nestrieľa, ale “school shooting” z USA, Škandinávie a z Nemecka si k nám pomaličky razí cestu! Škola nutne potrebuje podporu rodičov.

Avšak nielen školu, ale ani rodičov nemá kto podporiť vo výchove detí a dodať im istotu a orientáciu, že ich výchova ide správnym smerom, a to aj v oblasti mediálej výchovy, kde ako rodičia strácame pôdu pod nohami.  

Samotné nové technológie ohrozujú našu reálnu komunkáciu s deťmi, keď sa s nimi rozprávame pomaly viac cez mobily a mejly než pri spoločnej večeri.

Deti sa mnohokrát nevedia vysporiadať s novými technológiami, prípadne s ich nevhodným použitím a obsahom, príkladom je nahrávanie staršími žiakmi, ako sa prváci prezliekajú na telocvik, ako cikajú na záchode….nehovoriac o natáčaní učiteľov a rastúcej šikane, o nahrávaní týraných mačiek deťmi….a mnohé deti pritom ani nevedia, že je to trestné, že ich môže navštíviť sociálny kurátor a že môžu skončiť aj mimo svojej rodiny.

Mnohí odborníci varujú, že deti sú dnes manipulované médiami, v ktorých chýba morálka, a v ktorých sa viac ukazuje nevhodné správanie než to vhodné. Vplyv médií na deti je veľký, preto sa neodporúča napríklad nechať mladšie deti sledovať televíziu viac ako jednu max. dve hodiny denne. Vplyv médií bude naďalej narastať. Deti si čím ďalej tým viac svoje vzory nehľadajú v rodine a v priateľoch ale v médiách. (pozn. Centrum mediálnej výchovy zatiaľ na Slovensku absentuje, ale v mnohých EU krajinách už existuje, najväčšie centrum je vo Švédsku.)

Je narastajúca agresivita u detí prejavom  krízy vzťahov, morálky, lásky, autorít, komunikácie…..? Zatiaľ deti, ktoré volajú na LDI toto posolstvo potvrdzujú.

 Detské linky vo svete: 116 111

Detské linky  z vyše 100 krajín sveta zastrešuje medzinárodná detská linka CHI – Child  Helpline  International, ktorá vznikla v roku 2003. V  ekonomicky vyspelých krajinách majú linky dlhšiu históriu, najstaršia je takmer 40 ročná v USA, v Európe je najstaršia 30 ročná linka v Holandsku. Na posilnenie ochrany detí vo vnútri aj mimo Európskej únie v rámci prvej komplexnej stratégie Európska komisia 30. 10. 2007 rozhodla o vyhradení čísla 116 111 pre  detské linky  sociálneho charakteru vo všetkých členských štátoch.

Linka detskej istoty na Slovensku: 116 111

je národným projektom organizácie UNICEF Slovensko od roku 1996. LDI je prvou telefonickou linkou špecializovanou na problematiku detí a mládeže v SR. Ako jediná detská poradenská linka pracuje v nepretržitej prevádzke vrátane víkendov a sviatkov, je bezplatná, anonymná a odborne garantovaná. Jej hlavným cieľom je možnosť okamžitého telefonického kontaktu dieťaťa pri potrebe komunikácie alebo konkrétnej pomoci v krízovej alebo stresujúcej situácii. Rozhovor vedie odborník, schopný kvalifikovane usmerniť dialóg a poskytnúť dieťaťu vhodné informácie.

Európske stratené deti: 116 000

 Projekt „Hľadané deti“ vznikol v roku 2006 v spolupráci s Policajným zborom Slovenskej republiky, Spoločnosťou Tesco Stores Slovensko a OZ Hope – pomoc nezvestným. Poslaním  projektu je zviditeľňovať problematiku hľadaných detí, šíriť osvetu a vyzývať verejnosť, aby sa aktívne zapájala pri hľadaní nezvestných detí. Polícia na Slovensku dostáva takmer denne hlásenie o strate jedného dieťaťa do 15 rokov, ročne vyhlasuje pátranie po vyše 800 deťoch do 18 rokov. V Európe bez hraníc sa stratené dieťa z jednej krajiny môže ocitnúť v inej krajine veľmi ľahko. Aj preto sa v roku 2008 Linka detskej istoty pri SV UNICEF stala členom medzinárodnej organizácie Missing Children Europe. Táto organizácia združuje 23 mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia v 16 členských štátoch EU. Každá z nich je aktívna v prevencii a ponúka pomoc nezvestným a/alebo sexuálne zneužívaným deťom a ich rodinám. Missing Children Europe  25. mája (medzinárodný deň nezvestných detí) naštartovala celoeurópsku informačnú kampaň k číslu 116 000.

 Užitočné telefónne čísla LDI

 Dostupnosť služieb v súčasnosti je zabezpečená cez telefón a internet

Linka detskej istoty – problémy detského sveta  

Telefón 116 111 – harmonizované číslo v rámci EU

online – www.ildi.sk – denne 17.00-21.00h

e-mail: www.unicef.sk –kniha návštev

Linka Pomoc.sk – nové technológie a virtuálny svet (problematika IT, mobily, net)

konzultácie a poradenstvo  116 111 – nonstop         

e-mail: potrebujem(at)pomoc.sk             

Livechat:  denne od 16.00h do 22.00h           

Rodičovská linka – špecifické a klinické problémy

0800 500 500 – streda 14.00h – 20.00h

Sociálno-právna poradňa

0800 500 500 – štvrtok, sobota 14.00h – 20.00h

Linka pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti

116 000 – harmonizované číslo v rámci EU

Ďalšie linky v SR pre deti – Linka detskej dôvery LDD Košice

                                            – Linka záchrany LZ Nitra

 www.unicef.sk/ldi

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár