Staráme saDenný režim a návyky

6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka

 Anna Veselá   09.08.2022   0

Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Prečítajte si najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu, aby ste sa im úspešne vyhli.

 

1. Narušená spánková rutina

Len málokomu sa podarí zaspať, len čo si ľahne do postele a ani bábätká to nemajú inak. Potrebujú svoju rutinu, ktorá im pomôže uvoľniť sa. A to si vyžaduje aj nejaký čas.

Ak rodič chce, aby bábätko zaspalo čím skôr, nemusí to fungovať. Ideálne je vyhradiť si na to aspoň hodinu.

Napríklad, ak má ísť dieťatko do postele o siedmej večer, hodinu pred tým by sme mali začať s obvyklým kúpaním, večerou, rozprávkou na dobrú noc, ak patrí k nášmu večernému rituálu.

Bábätká vedia, čo bude nasledovať. Po rozprávke sa v izbičke zhasína svetlo a ide sa spať.

Narušenie rutiny môže vyvolať zmätok a nepokoj a zaspávanie sa nám môže predĺžiť. Podráždené bude dieťa aj rodič.

2. Ignorovanie únavy

Bábätká nám vysielajú signály, že už sú unavené a potrebujú uložiť do postele. Či už si šúchajú očká, zívajú, prestávajú javiť záujem o hru, hračky, aktivity, mali by sme spozornieť a reagovať na ich potrebu spánku.

Ak únavu budeme ignorovať, bábätká budú nervózne. Môžu za to stresové hormóny, ktoré sa v ich tele začnú tvoriť namiesto upokojujúceho spánkového hormónu – melatonínu.

3. Vytvorenie zlých návykov

Ak ste sa ocitli v situácii, že vaše bábätko nechcelo zaspať o tretej ráno, z čistej vyčerpanosti by ste urobili čokoľvek, len aby zatvorilo očká. Či už je to nosenie na rukách, chodenie hore – dolu, hladkanie, masáž, spievanie... nuž, naozaj čokoľvek.

Pokiaľ sa však často opakujú, stane sa z nich zlý návyk, ktorý si bude vaše dieťa vždy o tretej ráno vyžadovať a bude veľmi ťažké ho odnaučiť od toho bez plaču.

Výhodnejšia je skôr naoko ignorujúca, vyčkávacia taktika: skúsme nerobiť nič. Ak sa napríklad bábätko mrví, možno sa dokáže samé upokojiť, upadne do spánku bez toho, aby sme ho vyrušili svojou prílišnou aktivitou.

4. Uspávanie dieťaťa, kde to na neho príde

Nikto netúži byť otrokom režimu svojho dieťaťa a mať na nohe guľu priviazanú o jeho postieľku každý večer o siedmej.

Na druhej strane, nie je dobré, aby dieťa zaspávalo každý večer niekde inde, raz v kočíku, raz v autosedačke a podobne.

Každé dieťa potrebuje svoju „spinkaciu“ zónu. Opustiť by ju malo len vo výnimočných situáciách. Inak by mal byť rodič čo najviac dôsledný a postarať sa o to, aby bábätko spalo vo svojej postieľke väčšinu času.

Mali by sme uprednostniť vždy detský spánok, ak ide o veci, či termíny, ktoré sa dajú posunúť na neskôr.

5. Nedôslednosť v režime dňa

Nočný spánok ovplyvňuje režim, ktorý má dieťa cez deň. Ak rodič nie je dôsledný a nevytvára rutinu, ktorá sa opakuje deň čo deň, zahŕňajúc napríklad aj poobedný spánok, odzrkadlí sa to večer, keď bude mať dieťa problém zaspať alebo v noci, keď sa bude často budiť. Hormóny sa totiž nedajú oklamať.

Samozrejme, netreba byť dôsledný za každú cenu presne na minútu. Je normálne, že dieťa občas bude spať cez deň dlhšie, inokedy menej. Treba sa najmä snažiť o dodržanie času odchodu na spánok.

6. Neskorý odchod do postele

Malé bábätká nie sú ako tínedžeri, ktorí by radi ponocovali a potom prespali pol dňa. Na nich takáto „taktika“ nebude fungovať.

Ak rodičia nechajú bábätká dlho do noci hore, výsledkom je vyčerpané, nervózne dieťa, ktoré nedokáže zaspať, paradoxne, od únavy.

Bábätkám treba zabezpečiť spánok, ktorý bude trvať aspoň 10-11 hodín každú noc. Ak sa deti budia pred šiestou, namiesto neskoršej večierky vyskúšajte dať dieťa spať o hodinku skôr a uvidíte, či ranné budíčky neustanú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised